Żałoba po osobie, która popełniła samobójstwo

FUNDACJA NAGLE SAMI
12.04.2016 08:00
A A A
Żałoba po osobie, która popełniła samobójstwo

Żałoba po osobie, która popełniła samobójstwo (Agencja Gazeta)

Czas żałoby po osobie, która popełniła samobójstwo jest szczególnie trudny. Pojawiają się pytania: Dlaczego ktoś kogo kochaliśmy, komu ufaliśmy targnął się na własne życie? Dlaczego nie powiedział nam o swoich problemach? Dlaczego poddał się nie mówiąc ani słowa?

Te i wiele innych pytań powodują ogromny ból, z którym niekiedy bardzo trudno sobie poradzić. Może on również prowadzić do bardziej złożonych problemów.

Uraz psychiczny

Samobójstwo bliskiej osoby może doprowadzić do urazu psychicznego, który będzie potęgowany przez nawracające myśli i obrazy związane z ostatnimi chwilami życia zmarłego. Obrazy te mogą powracać i dręczyć, nawet jeśli nie byliśmy bezpośrednimi świadkami zdarzenia. Pojawiający się szok i otępienie mogą być silniejsze i trwać dłużej niż w przypadku śmierci niesamobójczej.

Poczucie winy po śmierci bliskiej osoby

Samobójstwa dokonane, zwykle są bardzo długo planowane. Osoba, która chce targnąć się na własne życie doskonale wie, kiedy nie będzie was w domu, wie, w jaki sposób chce zakończyć swoje życie.

Wyniki badań wskazują, że poczucie winy to jedno z najczęstszych uczuć towarzyszących osobom pogrążonym w żałobie po samobójcy. Krewni i przyjaciele często czują się winni, że nie domyślili się w porę, jak dramatyczny krok planuje ich bliski. Najbliżsi często zakładają, że w rodzinie działo się coś złego lub że zabrakło im umiejętności wychowawczych i to doprowadziło do tragedii. Wciąż od nowa analizują przebieg wydarzeń, a ich rozmyślania o tym, co zaszło, często zaczynają się od słowa "gdyby": "Gdybym tylko był wtedy w domu", "Gdybym zorientował się, jak on się czuje", "Gdybym tego wtedy nie powiedziała". Często zdarza się, że w obliczu śmierci bliskiej osoby zaczynacie szukać kogoś, kogo moglibyście obarczyć winą za to, co się stało. Rodzina i przyjaciele mogą obwiniać was. W takich sytuacjach należy obronić siebie. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za decyzje i czyny innych.

Ważne, aby dotrzeć do punktu, w którym przestaniecie się zastanawiać nad tym, co by było gdyby. Być może nastąpi to w chwili, gdy uznacie, że znaleźliście odpowiedź. Może się również zdarzyć, że odpowiedź na to pytanie została zabrana do grobu przez zmarłą osobę i nigdy jej nie poznacie. Uporanie się z tak ogromną tragedią jest trudne, ale nie niemożliwe.

Artykuł pochodzi z książki "Poradnik dla osób w żałobie" wydanej przez fundację NAGLE SAMI

Zobacz także
  • Podziel się