Pogrzeb

FUNDACJA NAGLE SAMI
23.03.2016 14:58
A A A
Pogrzeb

Pogrzeb (Agencja Gazeta)

Pożegnanie bliskiej osoby jest niezwykle trudne, a jednocześnie bardzo ważne, gdyż wiąże się z akceptacją nieodwracalnej utraty.

Pogrzeb daje szansę wyrażenia bólu w bezpieczny sposób, w miejscu, w którym rozpacz będzie czymś naturalnym, gdzie będą podzielali ją bliscy, którzy zapewnią wam wsparcie.

Z pogrzebem nie należy się spieszyć. Powinniście mieć czas na oswojenie pierwszych informacji i emocji. Ceremonia daje szansę wyrażenia bólu. To ważne, abyście dali sobie wystarczająco dużo czasu, by zaplanować pogrzeb w taki sposób, jaki uznacie za odpowiedni zarówno dla siebie, jak i dla ukochanej osoby.

Wielu z tych, którzy stracili bliskich, nie pamięta pogrzebu, więc jeśli macie taką potrzebę, poproście kogoś, by go sfilmował lub sfotografował. Możecie obejrzeć nagranie później, w domu.

Okres po pogrzebie jest trudny. Podczas ceremonii możecie czuć silną więź z osobą, która odeszła, po pogrzebie natomiast może spaść na was uczucie pustki, samotności i żalu.

Te uczucia są związane z powolnym dopuszczaniem do siebie myśli o nieodwracalności śmierci. To czas konfrontowania się z nową rzeczywistością i myśli na temat życia bez utraconej osoby.

Powrót do codziennego życia jest na ogół niełatwy. Wykonywanie zwykłych czynności okazuje się trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Z drugiej strony, możecie być przekonani, że jeśli rzucicie się w wir pracy, poczujecie się lepiej. Każdy z nas jest inny i tylko wy sami jesteście w stanie ocenić, co będzie dla was najlepsze.

Powrót do codzienności powinien odbywać się w takim tempie, w jakim wam odpowiada i w którym czujecie się bezpiecznie. Normalne jest to, iż niektóre dni będą cięższe od innych. Z upływem czasu będzie wam coraz łatwiej tworzyć i akceptować nową rzeczywistość.

Artykuł pochodzi z książki "Poradnik dla osób w żałobie" wydanej przez fundację NAGLE SAMI

  • Podziel się