Wychodzenie z traumy po utracie bliskiej osoby

FUNDACJA NAGLE SAMI
24.03.2016 08:00
A A A
Wychodzenie z traumy po śmierci bliskiej osoby

Wychodzenie z traumy po śmierci bliskiej osoby (Agencja Gazeta)

Z upływem miesięcy będziecie czuli, że charakter waszej żałoby się zmienia. Zauważycie, że wasze życie powoli wraca do normalności.

Jakiś czas po śmierci bliskiego nadal będziecie miewali lepsze i gorsze dni. Z reguły poczucie, że dacie sobie radę, przeplata się w tym okresie z głębokim smutkiem. Zdrowiejąc, stwierdzicie, że lepszych dni jest coraz więcej, a ból nie wydaje się już tak dojmujący.

Z początku trudno wam będzie uwierzyć, że ból kiedyś minie.

Większość osób twierdzi, że intensywność bólu i smutku z czasem maleje i mogą wspominać bliską osobę bez obezwładniającej rozpaczy. Zachowacie radosne wspomnienia, a jednocześnie zaczniecie żyć własnym życiem. Będziecie robili plany na przyszłość, choć być może będą one inne niż dotychczas.

Wiele osób po stracie nadaje sens przeżytej tragedii, który często pozwala odkryć w sobie siłę i odwagę, z istnienia której nie zdawali sobie dotąd sprawy. Przetrwanie wymaga determinacji.

Możecie poczuć, że dzięki temu wydarzeniu jesteście bardziej dojrzali i na wiele spraw patrzycie zupełnie inaczej. Odzyskanie poczucia sensu własnego życia, może stać się początkiem działań, których wcześniej byście się nie podjęli. Każdy sam określa swój sens np.: troszcząc się o innych, osiągając kolejne postawione sobie cele, rozwijając swoje umiejętności, które wcześniej były uśpione, zwracając się ku naturze czy poszukując własnej filozofii życiowej.

Zmienicie się, zmieni się też wasze życie. Minie trochę czasu, nim zaakceptujecie swoje nowe życie i swoje nowe "ja".

Powrót do pracy, szkoły lub na uczelnię

Zaplanujcie swój powrót. Jeśli wracacie do szkoły lub do pracy, warto porozmawiać z nauczycielem lub z szefem, by go poinformować, że straciliście bliską osobę. Należy ustalić również, kto powinien porozmawiać o tym z waszymi kolegami i współpracownikami, a także jakie informacje zostaną im przekazane.

W trakcie tej rozmowy postarajcie się opisać, jak się czujecie, spróbujcie wspólnie się zastanowić, jakie obowiązki będziecie w stanie wziąć na siebie na początku. Poproście o wyrozumiałość.

Jeśli macie trudności z koncentracją i uwagą, powinniście porozmawiać na ten temat z przełożonym lub nauczycielem. Być może warto także zasięgnąć porady lekarza.

Artykuł pochodzi z książki "Poradnik dla osób w żałobie" wydanej przez fundację NAGLE SAMI

Zobacz także
  • Podziel się