Marek Jackowski nie żyje. Założyciel i lider Maanamu zmarł na zawał serca

kj
18.05.2013 13:20
A A A
Maanam 1983

Maanam 1983 (Maanam 1983r, fot.TADEUSZ ROLKE / AG)

Marek Jackowski, założyciel i wieloletni lider Maanamu, były mąż jego wokalistki Kory, zmarł w sobotę na zawał serca. Miał 66 lat
Marek Jackowski jeszcze w sobotni poranek pisał na Facebooku do swoich fanów:

"Drodzy przyjaciele i korespondenci! Jeżeli nie odpisuję, to znaczy, że pracuję w studio. Zaległości nadrobię w wolnej chwili. Tymczasem życzę milej, gorącej soboty i niedzieli."

Kilka godzin później Kamil Sipowicz, obecny partner Kory, byłej żony Jackowskiego, poinformował na swoim blogu :

"Dziś zmarł Marek Jackowski. Wielki muzyk. Wspaniały kompozytor. Cudowny człowiek. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i fanami. Niech spoczywa w pokoju".

Marek Jackowski grał od lat 60. - najpierw w łódzkiej grupie Impulsy, potem przekształcił ją we własny zespół Vox Gentis. Był to początkowo kwintet grający blues rocka, a później - duet gitar elektrycznych Marek Jackowski - Zbigniew Frankowski.

Po przeprowadzeniu się do Krakowa nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami i z grupą Anawa (1969-73), z którą nagrał płyty: Marek Grechuta & Anawa i Korowód. Grał też z zespołem Osjan.

W 1975 roku założył zespół Maanam, którego został liderem. Po wielu zmianach personalnych skład tej grupy ustalił się w roku 1979. Jackowski stał się głównym kompozytorem zespołu. Był mężem Kory, wokalistki Maanamu, z która ma syna Mateusza (ur. 1972).

W 1991 roku ponownie został liderem grupy Maanam. Nagrał też dwa solowe albumy "No1" (w 1994 roku) oraz rok później - "Fale Dunaju".

Do klasyki polskiej muzyki weszła piosenka w jego wykonaniu (z zespołem Maanam) "Oprócz błękitnego nieba", którą nagrał później jako cover zespół Golden Life. Znalazła się ona również na płycie "No1" obok nowszej wersji utworu.Zapal znicz, napisz wspomnienie

Zobacz także