zdjęcia roku
2024
zdjęcia roku
2024
Świat

Świat piękny mimo wszystko

Michał Olszewski,
szef działu zagranica

To był kolejny rok, kiedy wydarzenia pędziły z oszałamiającą prędkością, a fotoedytorzy „Wyborczej” wraz z działem zagranicznym regularnie nie dosypiali. Inaczej już nie będzie. Wybór fotografii zagranicznych, jaki prezentujemy, pokazuje to bardzo wyraźnie: fałszowane wybory, zabójstwa polityczne, przewroty, pucze, zamachy, upadające rządy i gwałtowne demonstracje. Z tej perspektywy Polska jawi się jako oaza spokoju.  

Widzimy wyraźnie, że z roku na rok przybywa zdjęć i tekstów ilustrujących konsekwencje zmian klimatycznych. To nie tylko susze, powodzie i huragany, ale również masowe migracje. Uchodźcy na Morzu Śródziemnym uciekają także przed rosnącą temperaturą. Można przypuszczać, że takich zdjęć będzie coraz więcej.

Tym cenniejsze w wybranym przez nas zestawie są momenty, które pokazują, że świat nie składa się wyłącznie z tragedii. Notre Dame podniosła się z ruin, olimpijczycy dostarczyli nam wzruszeń, kibicowaliśmy Idze Świątek.  

Jak pisał Max Ehrmann w „Dezyderacie”: Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny”. Tak właśnie – piękny mimo wszystko, choć coraz trudniej w to wierzyć.

styczeń
Wielka Brytania, 17 stycznia
Pływak lodowy Fenwick Ridley bierze udział w zajęciach pływania w zimnej wodzie w sztucznym kanale lodowym Swee thope Loughs przed treningiem na otwartej wodzie w Harle w Northumberland.
Więcej
Zdjęcie:
Lee Smith
REUTERS
Japonia, 2 stycznia
Samolot airbus A350 linii Japan Airlines lecący z Hokkaido zapalił się na tokijskim lotnisku Haneda. Samolot zaczął płonąć podczas lądowania. Pasażerowie i załoga zostali ewakuowani w ciągu 20 minut, a samolot pochłonęły płomienie. Airbus zapalił się na skutek kolizji z mniejszą jednostką straży przybrzeżnej, której pilot prawdopodobnie próbował wystartować - mimo braku zezwolenia z wieży kontroli lotów.
Więcej
Zdjęcie:
Issei Kato
REUTERS
Francja, 28 stycznia
Dwie aktywistki ekologiczne z kolektywu "Riposte Alimentaire" oblały zupą zabezpieczony szkłem obraz “Mony Lizy” w paryskim Luwrze. Atak na jeden z najsłynniejszych obrazów w historii sztuki miał być manifestacją prawa do "zdrowej i zrównoważonej żywności".
Więcej
Zdjęcie:
David CANTINIAUX
AFPTV / AFP /East News
Australia, 19 stycznia
Turniej tenisowy Australian Open w Melbourne. Amanda Anisimova ze Stanów Zjednoczonych podczas meczu trzeciej rundy przeciwko Hiszpance Pauli Badosy. Tegoroczny turniej w singlu kobiet wygrała Aryna Sabalenka i tym samym obroniła zeszłoroczny tytuł.
Więcej
Zdjęcie:
Edgar Su
REUTERS
Galeria zdjęć
Dania, 14 stycznia – Królowa Danii Małgorzata II abdykuje
Królowa Danii Małgorzata II opuszcza posiedzenie Rady Państwa po podpisaniu deklaracji abdykacji w Kopenhadze. Panująca od 1972 r. królowa podjęła decyzję o abdykacji. Następcą monarchini został jej najstarszy syn, książę koronny Fryderyk.
Więcej
Zdjęcie:
Mads Claus Rasmussen
Ritzau Scanpix/AFP/East News
Poddani oczekują pod zamkiem Christiansborg w Kopenhadze na następcę tronu Danii, księcia Fryderyka, który przejmuje koronę od swojej matki królowej Małgorzaty II. Monarchini zerwała z wielowiekową duńską tradycją królewską i przeszła na emeryturę po 52 latach panowania.
Więcej
Zdjęcie:
Martin Meissner
Associated Press/East News
Królowa Danii Małgorzata II zerwała z wielowiekową duńską tradycją królewską i przeszła na emeryturę po 52 latach panowania.
Więcej
Zdjęcie:
Mads Claus Rasmussen
Anadolu via Getty Images
Król Danii Fryderyk X i jego żona królowa Maria całują się na balkonie po proklamacji w Pałacu Christiansborg w Kopenhadze. Premier Danii ogłosił Fryderyka X królem po tym, gdy królowa Małgorzata II formalnie podpisała swoją abdykację. Ponad 100 tys. Duńczyków przyszło pod pałac, by powitać nowego króla i królową
Więcej
Zdjęcie:
Mads Claus Rasmussen
Ritzau Scanpix/AFP/East News
Król Danii Fryderyk X wita poddanych z balkonu Pałacu Christiansborg w Kopenhadze po wstąpieniu na tron Danii.
Więcej
Zdjęcie:
Nils Meilvang
Ritzau Scanpix / AFP/East News
Hiszpania, 22 stycznia
Porzucona łódź na spękanej ziemi przy zapełnionym zaledwie w 5 proc. zbiorniku Sau w Vilanova de Sau, położonym około 100 km na północ od Barcelony w Hiszpanii. Barcelona i okolice północno-wschodniej Katalonii w Hiszpanii przygotowują się na bardziej rygorystyczne ograniczenia zużycia wody w związku z największą suszą w historii. Katalonia odnotowuje opady poniżej średniej przez 40 kolejnych miesięcy. Eksperci twierdzą, że susza jest spowodowana zmianami klimatycznymi i że według przewidywań w nadchodzących latach cały obszar Morza Śródziemnego będzie się nagrzewał o wiele szybciej niż inne regiony Europy.
Więcej
Zdjęcie:
Emilio Morenatt
AP Photo/East News
Francja, 22 stycznia
Modelka przygotowuje się do wyjścia na wybieg podczas pokazu mody Rahula Mishry, projektanta z Delhi. Rahul Mishra jest pierwszym indyjskim projektantem, którego zaproszono do zaprezentowania swoich projektów na Haute Couture Week w ramach Paris Fashion Week 2024.
Więcej
Zdjęcie:
Kay-Paris Fernandes
Getty Images
Austria, 2 stycznia
Słoweniec Timi Zajc oddaje próbny skok podczas treningu w Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. W tegorocznym turnieju, po raz trzeci w karierze, zwyciężył zawodnik z Japonii Ryoyu Kobayashi.
Więcej
Zdjęcie:
Kai Pfaffenbach
REUTERS
Galeria zdjęć
Japonia, 3 stycznia – trzęsienie ziemi
Mężczyzna przechodzi obok zawalonego domu w mieście Anamizu w prefekturze Ishikawa. W Nowy Rok region Noto w prefekturze Ishikawa nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, w wyniku którego śmierć poniosły co najmniej 73 osoby, a dziesiątki tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu i bieżącej wody. 3 stycznia nastąpiły wstrząsy wtórne.
Więcej
Zdjęcie:
KAZUHIRO NOGI
AFP/East News
Samochód utknął w drodze po trzęsieniu ziemi w pobliżu miasta Anamizu w Japonii.
Więcej
Zdjęcie:
KimKyung-Hoon
REUTERS
Powalone słupy energetyczne i uszkodzone budynki potrzęsieniu ziemi w mieście Wajima w prefekturze Ishikawa.
Więcej
Zdjęcie:
KAZUHIRO NOGI
AFP/East News
Policjanci poszukują zaginionej po noworocznym trzęsieniu ziemi osoby w mieście Wajima w prefekturze Ishikawa.
Więcej
Zdjęcie:
JIJI Press
AFP/East News
Ludzie wychodzą przez okno z zawalonego w wyniku trzęsienia ziemi budynku w mieście Wajima w prefekturze Ishikawa.
Więcej
Zdjęcie:
Tomohiro Ohsumi
Getty Images
Naczynia ocalałe po trzęsieniu ziemi zebrane na spalonym targu w mieście Wajima w prefekturze Ishikawa.
Więcej
Zdjęcie:
Daisuke Tomita
Associated Press/East News
Stany Zjednoczone, 30 stycznia
W California Science Center ukończono akcję "Go for Stack", czyli skomplikowany proces przenoszenia i podnoszenia każdego z elementów wycofanego ze służby wahadłowca kosmicznego NASA Endeavour, na miejsce imponującej, 20-piętrowej ekspozycji pionowej wahadłowca w muzeum Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki im. Samuela Oschina. Ta technicznie trudna operacja nigdy nie została wykonana poza obiektem NASA.
Więcej
Zdjęcie:
Mario Tama
Getty Images
Arabia Saudyjska, 12 stycznia
Nasser Al-Attiyah i jego pilot Mathieu Baumel z Nasser Racing podczas drugiego dnia 6. etapu Rajdu Dakar z Shubaytah do Shubaytah. W tym roku najtrudniejszy rajd świata odbył się ponownie w Arabii Saudyjskiej. Między 5 a 19 stycznia samochody, motocykle i ciężarówki pokonały blisko 7,9 tys. km w ekstremalnie ciężkich warunkach. Rajd Dakar jest najbardziej fotogenicznym wydarzeniem sportowym: dzikie kaniony, oazy, piaszczyste wydmy i skaliste tereny wokół starych wulkanów czekają na śmiałków z całego świata.
Więcej
Zdjęcie:
Hamad IMohammed
REUTERS
Czechy, 15 stycznia
Mikolas to nowo narodzone cielę hipopotama karłowatego. Wraz ze swoją matką Malayą żyje w ogrodzie zoologicznym w Dvur Kralove, położonym około 120 km na wschód od Pragi. Samiec hipopotama urodził się 1 grudnia 2023 r.
Więcej
Zdjęcie:
Petr David Josek
Associated Press/East News
luty
Grecja, 1 lutego
Studenci z uniwersytetu w Atenach starli się z policją podczas demonstracji przeciwko planowanemu projektowi ustawy otwierającej drogę do funkcjonowania prywatnych uniwersytetów w Grecji. Policja użyła gazu łzawiącego.
Więcej
Zdjęcie:
Louisa Gouliamaki
REUTERS
Arabia Saudyjska, 2 lutego
Podczas czwartego etapu wyścigu kolarskiego Al Ula Tour między Hegrą a Maraya kolarze przejechali przed salą koncertową Maraya, największą na świecie lustrzaną budowlą, która w 2020 roku została wpisana do “Księgi rekordów Guinnessa”. Ten „arabski cud architektury” znajduje się na pustyni w centrum historycznego miasta Al Ula, w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej.
Więcej
Zdjęcie:
Anne-Christine POUJOULAT
AFP
Filipiny, 8 lutego
Ratownicy próbują znaleźć kilkudziesięciu zaginionych górników, którzy czekali na odwiezienie do domów dwoma zaparkowanymi autobusami. Zwały ziemi zsunęły się z góry na ich pojazdy i domy w wiosce górniczej Masara w gminie Maco na Filipinach.
Więcej
Zdjęcie:
Jeoffrey Maitem
Anadolu via Getty Images
Holandia, 17 lutego
Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji, zmarł w areszcie w Rosji w wieku 47 lat. Prezydent Władimir Putin pozbył się jednego ze swoich najbardziej zagorzałych krytyków. W całej Europie, w centralnych miejscach miast wolni ludzie uczcili śmierć opozycjonisty. Na zdjęciu: plac Dam w Amsterdamie.
Więcej
Zdjęcie:
Remko de Waal
AP Photo/East News
Galeria zdjęć
Ukraina, 14-24 lutego – dwa lata od rozpoczęcia wojny
Ukraińscy żołnierze z 3. Brygady Szturmowej walczą w Awdijiwce w obwodzie donieckim 19 lutego 2024 r. Po czterech miesiącach ciężkich walk ukraińskie oddziały opuściły Awdijiwkę. Rosjanie zdobyli kolejną małą miejscowość kosztem ogromnych strat.
Więcej
Zdjęcie:
Anadolu
via Getty Images
Widok zniszczonej Awdijiwki, 15 lutego 2024 r. Armia rosyjska ostrzeliwuje miasto nieprzerwanym ostrzałem artyleryjskim, a także bombarduje z powietrza bombami lotniczymi FAB-500. Zarówno Ukraina, jak i Rosja chwaliły się swoimi postępami w  zajmowaniu Awdijiwki, ale to armia rosyjska z początkiem lutego zaczęła wypierać ukraińców z przedmieść i przejęła główną drogę prowadzącą do miasta.
Więcej
Zdjęcie:
Kostiantyn Liberov
Libkos/Getty Images
Ranny żołnierz w punkcie ewakuacyjnym we wsi Nowoseliwka Persza na północny zachód od Awdijiwki na Ukrainie, 20 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Narciso Contreras
Anadolu via Getty Images
Opustoszałe i zniszczone przedmieścia Awdijiwki widziane z samochodu jadącego główną drogą do miasta, 14lutego
Więcej
Zdjęcie:
Kostiantyn Liberov
Libkos/Getty Images
Żołnierze 47. Oddzielnej Zmechanizowanej Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy strzelają moździerzem w kierunku Awdijiwki, 24 lutego. Brygada brała udział w bitwie o Awdijiwkę od końca października 2023 r.
Więcej
Zdjęcie:
VITALII NOSACH
EPA/PAP
Radziecki pomnik poległego żołnierza stojący wśród zniszczonych domów we wsi Nowoseliwka Persha położonej na północny zachód od miasta Awdijiwka, 20 lutego. Rosjanie wkroczyli do Nowoselivki Perszy dopiero trzy miesiące po zajęciu Awdijiwki.
Więcej
Zdjęcie:
Narciso Contreras
Anadolu via Getty Images
USA, 4 lutego
Miley Cyrus odbiera nagrodę za najlepszy solowy występ popowy w utworze „Flowers” ​​z rąk Mariah Carey podczas 66. dorocznej gali rozdania nagród Grammy w Los Angeles w Kalifornii.
Więcej
Zdjęcie:
Mike Blake
REUTERS/FORUM
Holandia, 5 lutego
Konserwacja obrazu "Lutnik" autorstwa Fransa Halsa w Rijksmuseum w Amsterdamie. Obraz jest częścią dużej wystawy o holenderskim malarzu Fransie Halsie, która obejmuje także dzieła wypożyczone z Londynu i Paryża.
Więcej
Zdjęcie:
Kjell Hoexum
HOLLANDSE HOOGTE/East News
Wybrzeże Kości Słoniowej, 11 lutego
Reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej zwyciężyła w meczu finałowym Pucharu Narodów Afryki (CAN) 2024 z Nigerią na Stadionie Olimpijskim im. Alassane'a Ouattary w Abidżanie i zdobyła swój trzeci tytuł mistrzowski.
Więcej
Zdjęcie:
SIA KAMBOU
AFP/East News
Boliwia, 28 lutego
Kobiety z grupy etnicznej Indian Ajmara: Elena Quispe Tincuta (26 lat), Julia Quispe  Tincuta (35 lat), Alicia Quispe Tincuta (40 lat) i Pasesa Alana Llusco (37 lat), których celem jest zdobycie Mont Everestu w sezonie 2025, wspinają się na ośnieżoną górę Huayna Potosi w pobliżu El Alto.
Więcej
Zdjęcie:
Claudia Morales
REUTERS/FORUM
Strefa Gazy, 21 lutego
Ojciec trzyma w ramionach ciało dziecka, które zginęło podczas izraelskiego ataku. W mieście Rafah w południowej Strefie Gazy schroniło się około 1,4 mln wewnętrznie przesiedlonych Palestyńczyków. Ataki z powietrza nasiliły się, gdy Izrael postanowił kontynuować ofensywę lądową.
Więcej
Zdjęcie:
Ahmad Hasaballah
Getty Images
Albania, 28 lutego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu Ukraina - Europa Południowo-Wschodnia w Tiranie. Spotkanie miało pogłębić współpracę Ukrainy z partnerami z regionu. Wzięły w nim udział głowy państw: Albanii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Chorwacji i Mołdawii.
Więcej
Zdjęcie:
Ahmad Hasaballah
Getty Images
marzec
Stany Zjednoczone, 26 marca
Mierzący 2,5 km długości most Francisa Scotta Keya w Baltimore zawalił się, gdy w jego filar wpłynął statek handlowy. Kontenerowiec “Dali” pływający pod singapurską banderą zmierzał do Colombo na Sri Lance. Statek wypłynął z portu w Baltimore zaledwie pół godziny przed wypadkiem.
Więcej
Zdjęcie:
Jerry Jackson
Baltimore Sun/Tribune News Service via Getty Images
Rosja, 22 marca
Strzelanina w sali koncertowej Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą przed koncertem grupy Piknik. Do sali koncertowej wtargnęło co najmniej czterech uzbrojonych w broń automatyczną mężczyzn. Najpierw zastrzelili ochroniarzy i ludzi stojących przy drzwiach. Następnie weszli do sali koncertowej. Strzelali i rzucali koktajle Mołotowa, od których rozpoczął się pożar. Służby specjalne przypuściły szturm po godzinie. Do tego czasu straż pożarna nie gasiła ognia, który zdołał rozprzestrzenić się na dużą połać dachu. Zginęły co najmniej 133 osoby, a 120 zostały ranne.
Więcej
Zdjęcie:
STRINGER
AFP/EastNews
Stany Zjednoczone, 10 marca
W Los Angeles po raz 96. rozdano Oscary. Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej odebrała Emma Stone. Po nagrodę szła w pękającej sukience.
Więcej
Zdjęcie:
CAROLINE BREHMAN
EPA/PAP
Indonezja, 21 marca
Uratowani z wywróconej łodzi uchodźcy Rohingya na wodach zachodniego Acehu.
Więcej
Zdjęcie:
Hendri
Reuters/Forum
Galeria zdjęć
Moskwa, 1 marca – Pogrzeb Aleksieja Nawalnego
Pogrzeb uwięzionego przez reżim Putina, rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej.
Więcej
Zdjęcie:
Stringer
REUTERS
Rosjanie pożegnali Aleksieja Nawalnego. Przed cerkwią Ikony Matki Bożej „Ukój Mój Smutek" w Moskwie kilkusetosobowa kolejka oczekujących na pogrzeb opozycjonisty utworzyła się wiele godzin przed rozpoczęciem ceremonii. Wokół zebrało się mnóstwo policji. Kreml za wszelką cenę starał się nie dopuścić, by pogrzeb opozycjonisty zamienił się w antyputinowską manifestację.
Więcej
Zdjęcie:
Alexander NEMENOV
AFP/East News
Za trumną Aleksieja Nawalnego szły tłumy.
Więcej
Zdjęcie:
AssociatedPress
/East News

Meksyk, 26 marca
Peruwiańczyk Jordan z roczną córką Brianą na rękach czeka na sposobność przekroczenia granicy ze Stanami Zjednoczonymi w El Paso. Cztery dni wcześniej setki migrantów ubiegających się o azyl starło się z żołnierzami Gwardii Narodowej Teksasu, czekając na możliwość oddania się w ręce patrolu granicznego.
Więcej
Zdjęcie:
Brandon Bell
Getty Images
Stany Zjednoczone, 6 marca
Nikki Haley wycofała się z wyścigu o nominację na kandydatkę Republikanów w wyborach prezydenckich na wyspie Daniela w pobliżu Charleston.
Więcej
Zdjęcie:
Melina Mara
The Washington Post via Getty Images
Haiti, 1 marca
Mężczyzna z zakrytą twarzą wzywa demonstrantów do zaprzestania protestu przeciwko rządowi premiera Ariela Henry'ego w Port-au-Prince. Gangi przejęły kontrolę nad 80 proc. stolicy Haiti. W mieście trwają intensywne strzelaniny, a kraj pogrąża się w chaosie.
Więcej
Zdjęcie:
Ralph Tedy Erol
REUTERS
Szwecja, 7 marca
Zorza polarna na niebie nad Kiruną. Obszar ten jest powszechnie uważany za jedno z najlepszych miejsc na świecie do oglądania tego zjawiska, które występuje, gdy naelektryzowane cząstki ze Słońca uderzają w górne warstwy atmosfery Ziemi.
Więcej
Zdjęcie:
Leon Neal
Getty Images
Ukraina, 16 marca
Grabarz kopie groby na cmentarzu w Odessie. 15 marca w mieście doszło do kilku eksplozji w ciągu zaledwie jednej godziny od ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego. W wyniku ataku zginęło ponad tuzin osób. Uszkodzone zostały również domy mieszkalne, stacja naprawy samochodów, gazociąg niskiego ciśnienia i dwa wozy strażackie i ratownicze.
Więcej
Zdjęcie:
Yan Dobronosov
Global Images Ukraine via Getty Images
kwiecień
Strefa Gazy, 1 kwietnia
Wieczorem 1 kwietnia 2024 roku siły izraelskie ostrzelały konwój humanitarny organizacji World Central Kitchen przejeżdżający przez miejscowość Dejr al-Balah w Strefie Gazy. Wskutek ataku śmierć poniosło siedem osób, w tym jeden Polak – Daniel Soból. Na zdjęciu dach samochodu, którym podróżowali wolontariusze.
Więcej
Zdjęcie:
Ahmed Zakot
REUTERS
Francja, 7 kwietnia
Kolarze na trasie 121. edycji jednoetapowego wyścigu Paryż - Roubaix. Trasę o długości 259,7 km najszybciej pokonał Holender Mathieu van der Poel.
Więcej
Zdjęcie:
Luc Claessen
Getty Images
MGŁAWICA KOŃSKI ŁEB, 29 KWIETNIA
Zdjęcie przedstawia część znajdującej się około 1300 lat świetlnych od Ziemi mgławicy Koński Łeb, masywnego obłoku gazu i pyłu w konstelacji Oriona. Zostało wykonane przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Opublikowane przez NASA.
Więcej
Zdjęcie:
K. Misselt
(University of Arizona) and A. Abergel (IAS/University
Paris-Saclay, CNRS)
NASA/ESA/CSA
Wietnam, 11 kwietnia
Najbogatsza Wietnamka Truong My Lan została skazana na karę śmierci za wyłudzenie 44 mld dolarów z jednego z największych banków kraju. Na zdjęciu oczekuje na werdykt na sali sądowej w mieście Ho Chi Minh.
Więcej
Zdjęcie:
Stringer
PAP/EPA
Wielka Brytania, 8 kwietnia
XVIII-wieczny dom wisi nad zawalonym klifem w Trimingham w Anglii. W ostatnich dekadach w tym miejscu dochodzi do erozji klifu wskutek niewystarczającego wchłaniania deszczu przez grunt.
Więcej
Zdjęcie:
Carl Court
Getty Images
Grecja, 23 kwietnia
Nad Grecję dotarły masy ciepłego powietrza z Afryki, a wraz z nimi znaczne ilości pyłu saharyjskiego. To właśnie on jest odpowiedzialny za czerwony kolor nieba nad Atenami.
Więcej
Zdjęcie:
Milos Bicanski
Getty Images
Galeria zdjęć
USA, 8 kwietnia – zaćmienie Słońca w Ameryce Północnej
Tłumy na tarasie obserwacyjnym na wieżowcu Edge w Hudson Yards w Nowym Jorku.
Więcej
Zdjęcie:
Eduardo Munoz
AFP/East News
Częściowo przysłonięte Słońce nad pomnikiem Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie.
Więcej
Zdjęcie:
ChipSomo devilla
Getty Images
Widok z teleskopu na całkowite zaćmienie Słońca.
Więcej
Zdjęcie:
Alan Dyer
VWPics/Associated Press/East New
Mieszkańcy obserwują całkowite zaćmienie Słońca w Nazas w Meksyku.
Więcej
Zdjęcie:
Science Photo Library/East News
Islandia, 24 kwietnia
Ryoyu Kobayashi podczas rekordowego skoku na odległość 291 m na specjalnie do tego celu przygotowanej skoczni w Akureyri na Islandii.
Więcej
Zdjęcie:
Predrag Vuckovic
Red Bull Content Pool
Czad, 24 kwietnia
Południowosudańscy uchodźcy gotują sobie jedzenie w obozie w Adre w Czadzie. W marcu 2023 roku wybuchł, trwający do dziś, konflikt pomiędzy Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) a Sudańskimi Siłami Zbrojnymi (SAF). Od tego czasu ponad 600 tys. uchodźców uciekło do Czadu. W sumie w tym środkowoafrykańskim państwie znajduje się około 1,2 mln uchodźców z Sudanu. Międzynarodowe organizacje pomocowe ostrzegają, że może nastąpić katastrofa humanitarna.
Więcej
Zdjęcie:
DanKit wood
Getty Images
Szwajcaria, 9 kwietnia
Uczestnik targów ekskluzywnych zegarków Watches & Wonders w Genewie.
Więcej
Zdjęcie:
Pierre Albouy
REUTERS/Forum
Strefa Gazy, 23 kwietnia
Dostarczanie pomocy humanitarnej w północnej części Strefy Gazy. Sytuacja humanitarna na miejscu jest fatalna. Palestyńczykom brakuje żywności, wody i leków, w szpitalach ludzie zaczynają umierać z głodu, wśród pierwszych ofiar są dzieci. Wiele krajów przeprowadza zrzuty pomocy z samolotów, ale są one niewielkie, kosztowne i nieskuteczne – zdarza się, że paczki lądują w morzu, trudno jest też dopilnować, by trafiły do najbardziej potrzebujących. Tylko w jednym dniu na początku marca Amerykanie zrzucili mieszkańcom Gazy 38 tys. paczek z jedzeniem.
Więcej
Zdjęcie:
AFP/EastNews
maj
Brazylia, 5 maja
Powódź w Canoas w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii. W wyniku powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami zginęło co najmniej 150 osób, a 600 tys. straciło dach nad głową.
Więcej
Zdjęcie:
Amanda Perobelli
REUTERS
Ukraina, 14 maja
Ukraińscy strażacy gaszą blok mieszkalny trafiony rosyjskimi bombami szybującymi UMPB D-30. W pierwszych dniach maja 2024 roku rosyjscy okupanci zintensyfikowali ataki na cele cywilne w Charkowie i okolicach.
Więcej
Zdjęcie:
Vlada Liberova
Libkos/Getty Images
Strefa Gazy, 14 maja
Palestyńska matka rozpacza nad ciałem swojego syna, który zginął w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców Al Nuseirat w środkowej części Strefy Gazy.
Więcej
Zdjęcie:
Mohammed Saber
EPA/PAP
Galeria zdjęć
USA, 6 maja – dobroczynna Met Gala
W Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art odbyła się doroczna dobroczynna Met Gala. W tym roku hasłem przewodnim było: “Śpiące Królewny. Przebudzenie mody”. Na zdjęciu Zendaya w drodze na Met Galę.
Więcej
Zdjęcie:
Neilson Barnard
MG24/Getty Images for The Met Museum/Vogue
Janelle Monáe na after party po Met Gali.
Więcej
Zdjęcie:
Daniel Zuchnik
WWD via Getty Images
Aktorka Demi Moore i projektantka mody Harris Reed przed wejściem na Met Galę.
Więcej
Zdjęcie:
Angela Weiss
AFP / East News
Monako, 26 maja
Kierowca zespołu Ferrari Charles Leclerc skacze do wody po zwycięstwie w wyścigu Formuły 1 w Grand Prix Monako w Monte Carlo.
Więcej
Zdjęcie:
Benoit Tessier
REUTERS
Iran, 22 maja
Pogrzeb prezydent Iranu Ebrahima Raisiego w Teheranie, który zginął razem z irańskim ministrem spraw zagranicznych Hossejnem Amir-Abdollahianem w katastrofie helikoptera przy granicy z Azerbejdżanem.
Więcej
Zdjęcie:
Majid Saeedi
Getty Images
USA, 20 maja
Wygnieciona trawa, pozostałość po miasteczku namiotowym solidarności z Palestyńczykami na terenie kampusu uniwersytetu stanowego stanu Waszyngton w Seattle.
Więcej
Zdjęcie:
David Ryder
REUTERS
Niemcy, 18 maja
Xabi Alonso, trener Bayeru Leverkusen, nowo koronowanego mistrza Niemiec (po raz pierwszy w swojej historii) podrzuca trofeum za triumf w Bundeslidze w towarzystwie swoich piłkarzy po zwycięstwie nad drużyną FC Augsburg.
Więcej
Zdjęcie:
Stuart Franklin
Getty Images
USA, 30 maja
Klient baru w Austin w Teksasie ogląda na smartfonie transmisję z ogłoszenia wyroku w sprawie Donalda Trumpa oskarżonego o fałszowanie ksiąg w związku z płatnościami dla gwiazdy porno Stormy Daniels. Były (a także przyszły) prezydent USA został uznany za winnego.
Więcej
Zdjęcie:
Brandon Bell
Getty Images
Galeria zdjęć
Francja, 14-25 maja – Festiwal Filmowy w Cannes
Pod koniec maja w Cannes odbył się 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Główną nagrodę - Złotą Palmę - otrzymał film “Anora” w reżyserii Seana Bakera. Na zdjęciu goście, niektórzy w oryginalnych kreacjach, w drodze na premierę filmu “Hrabia Monte Christo”.
Więcej
Zdjęcie:
Christophe Simon
AFP/East News
Reżyserka filmu “September rozkazuje” Ariane Labed (druga z lewej) oraz aktorki występujące w filmie - (od lewej) Mia Tharia, Pascale Kann i Rakhee Thakrar - pozują do zdjęć przed premierą.
Więcej
Zdjęcie:
Sebastien Nogier
EPA/PAP
Pies Messi na czerwonym dywanie przed premierą filmu otwarcia festiwalu “Drugi akt”.
Więcej
Zdjęcie:
Christophe Simon
AFP/East News
Chiński aktor Da Peng przed premierą filmu “She’s Got No Name”.
Więcej
Zdjęcie:
GUILLAUME HORCAJUELO
EPA/PAP
Reżyser filmu “Anora” Sean Baker ze Złotą Palmą.
Więcej
Zdjęcie:
GUILLAUME HORCAJUELO
EPA/PAP
Holandia, 31 maja
Marsz dla klimatu w Amsterdamie w biznesowej dzielnicy Zuidas.
Więcej
Zdjęcie:
Koenvan Weel
EPA/PAP
czerwiec
Salwador, 11 czerwca
Dwa tysiące więźniów z więzienia w miejscowości Tecoluca w Salwadorze czeka stłoczonych na transport do mega więzienia CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo, czyli Centrum Przetrzymywania Terrorystów). Od czasu ogłoszenia przez prezydenta Najiba Nukele stanu wyjątkowego w Salwadorze w marcu 2022 roku aresztowano ponad 80 tys. podejrzanych o członkostwo w gangach. Mimo krytycznych głosów ze strony organizacji praw człowieka, że wśród zatrzymanych jest wielu niewinnych, a prawa osadzonych są masowo łamane, taka twarda retoryka i bezpardonowa walka z przestępcami przysparza prezydentowi wielu zwolenników.
Więcej
Zdjęcie:
Handout
Presidencia El Salvador via Getty Images
Brazylia, 11 czerwca
Płonące mokradła Pantanal w Brazylii. W 2024 r. spłonęło 2 mln ha tego ważnego dla ekosystemu terenu.
Więcej
Zdjęcie:
Ueslei Marcelino
REUTERS
Galeria zdjęć
Francja, 2-6 czerwca – 80. rocznica lądowania Aliantów w Normandii
Obchody 80. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii. Miejscem uroczystości była miejscowość Ver-sur-Mer. Na zdjęciu świt nad instalacją “Standing with Giants” upamiętniającą D-Day.
Więcej
Zdjęcie:
Christopher Furlong
Getty Images
99-letni Donald Jones, brytyjski weteran D-Day, na plaży w Normandii podczas 80. rocznicy lądowania aliantów.
Więcej
Zdjęcie:
Jordan
Pettitt - Pool
Getty Images
Colleville-sur-Mer, prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych wraz z małżonkami w drodze na uroczystości 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
Więcej
Zdjęcie:
Win McNamee
Getty Images
Wielka Brytania, 15 czerwca
Księżna Walii Kate podczas przejazdu z Pałacu Buckingham na Paradę Gwardii Konnej. To pierwszy raz, kiedy księżna pokazała się publicznie po tym, gdy zdiagnozowano u niej nowotwór.
Więcej
Zdjęcie:
Tolga Akmen
EPA/PAP
Indie, 10 czerwca
Kobiety gaszą pragnienie podczas fali upałów w Prayagraj w Indiach. Temperatury sięgały nawet 45 st. C w cieniu.
Więcej
Zdjęcie:
ANIL SHAKYA
AFP/East News
Korea Północna, 20 czerwca
Wspólna przejażdżka dwóch dyktatorów Kim Dzong Una i Władimira Putina limuzyną marki Aurus po ulicach Pyongyangu, stolicy Korei Północnej.
Więcej
Zdjęcie:
KCNA
EPA/PAP
Francja, 8 czerwca
Iga Świątek po zwycięstwie w finale turnieju French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu pozuje do zdjęcia z dziećmi podającymi piłki. To kolejna wygrana Polki w zawodach Wielkiego Szlema.
Więcej
Zdjęcie:
Thibault Camus
AP/East News
Indonezja, 22 czerwca
Miejscowi mężczyźni ustawiają się z siatkami na zboczu krateru na górze Bromo na wyspie Jawa w Indonezji. Będą w nie łapać przedmioty, które wierni jako dary będą zrzucać podczas rytuału Yadnya Kasada. To członkowie grupy etnicznej Tenggerese zamieszkującej wschodnią część Jawy, pochodzącej od książąt Majapahit sprawujących niegdyś władzę nad tym terenem. Festiwal Yadnya Kasada to trwające miesiąc święto obchodzone od XV wieku; aby uczcić przodków, do kaldery wulkanu wrzucane są ryż, owoce, warzywa i kwiaty, a nawet drób i bydło.
Więcej
Zdjęcie:
Robertus Pudyanto
Getty Images
Strefa Gazy, 22 czerwca
Jana Ayad, niedożywiona palestyńska dziewczynka, w szpitalu polowym Międzynarodowego Korpusu Medycznego w Deir Al-Balah w południowej części Strefy Gazy.
Więcej
Zdjęcie:
Mohammed Salem
REUTERS
Chiny, 17 czerwca
Osunięcie się ziemi spowodowane ulewnymi deszczami w Meizhou w prowincji Guangdong w Chinach.
Więcej
Zdjęcie:
Lian Zhicheng
VCG via Getty Images
Izrael, 4 czerwca
Uzbrojona kobieta na zakupach w piekarni w Tel Awiwie.
Więcej
Zdjęcie:
Marko Djurica
REUTERS
Wielka Brytania, 27 czerwca
Uczestnicy festiwalu muzycznego w Glastonbury w Anglii. W tegorocznej edycji tego organizowanego od 1970 roku festiwalu odbyło się ponad 3 tys. występów na 80 scenach.
Więcej
Zdjęcie:
Luke Brennan
Redferns/Getty Images
Ukraina, 17 czerwca
Okolice frontu w obwodzie donieckim. Ukraińscy żołnierze oglądają transmisję z meczu mistrzostw Europy w piłce nożnej Ukraina - Rumunia. Rumunia wygrała 3:0.
Więcej
Zdjęcie:
Alina Smutko
REUTERS
Lipiec
Ukraina, 8 lipca
Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy, uderzając w budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną w miastach całej Ukrainy, w tym w szpital dziecięcy Ohmatdyt w Kijowie. W wyniku ataków zginęło co najmniej 41 osób, a 190 zostało rannych.
Więcej
Zdjęcie:
Roman Pilipey
AFP/East News
Francja, 7 lipca
II runda wyborów parlamentarnych we Francji. Najwięcej mandatów zdobył Nowy Front Ludowy. Na zdjęciu: kobieta głosuje w lokalu wyborczym w Le Touquet na północy Francji.
Więcej
Zdjęcie:
Ludovic Marin
AFP/East News
Niemcy, 14 lipca
XVII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej rozgrywane w Niemczech zakończyły się zwycięstwem Hiszpanów, którzy w finale czempionatu wynikiem 2:1 pokonali Anglików. Na zdjęciu: hiszpański piłkarz Lamine Yamal świętuje podczas ceremonii po meczu finałowym UEFA EURO 2024 na Olympia stadion w Berlinie.
Więcej
Zdjęcie:
Sebastian Frej
REPORTER
Stany Zjednoczone
Ten wspaniały szkielet stegozaura został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za 44,6 mln dolarów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za skamielinę. Wysoki na ponad 3,3 m, długi na 8,2 m i liczący 150 mln lat szkielet stegozaura, któremu nadano imię Apex [ang. szczyt], należy teraz do Kena Griffina, amerykańskiego miliardera, właściciela międzynarodowego funduszu hedgingowego Citadel.
Więcej
Zdjęcie:
Sotheby’s
Hiszpania, 19 lipca
Migrant odpoczywa na piasku po przybyciu łodzią na plażę Las Burras w San Agustin na wyspie Gran Canaria.
Więcej
Zdjęcie:
Borja Suarez
REUTERS
Francja, 3 lipca
Kobieta spaceruje po polu lawendy w Valensole, na południu Francji.
Więcej
Zdjęcie:
Manon Cruz
REUTERS
Francja, 10 lipca
21 lipca zakończyła się 111. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France, którą wygrał Tadej Pogačar (UAE Team Emirates). Na zdjęciu: belgijski kolarz Wout Van Aert z zespołu Visma - Lease a Bike ulega wypadkowi na podjeździe Col de Neronne podczas 11. etapu Tour de France, 211. kilometr między Évaux-les-Bains a Le Lioran.
Więcej
Zdjęcie:
Anne-Christine Poujoulat
AFP/East News
Stany Zjednoczone, 13 lipca
Zamach na Donalda Trumpa w mieście Butler w stanie Pensylwania. Republikański kandydat na prezydenta draśnięty kulą w ucho, następnie otoczony przez krąg ochroniarzy został sprowadzony ze sceny i odwieziony do szpitala. Przedtem zdążył jeszcze podnieść w kierunku tłumu zaciśniętą pięść jako symbol oporu. Zamachu, w wyniku którego zginął przypadkowy uczestnik wiecu, dokonał 20-letni mieszkaniec Pensylwanii Thomas Matthew Crooks.
Więcej
Zdjęcie:
Evan Vucci
AP/East News
Niemcy, 19 lipca
Tego dnia odnotowano globalną awarię systemów operacyjnych Microsoft, w wyniku czego banki, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne, nadawcy telewizyjni i radiowi oraz supermarkety zostały wyłączone po tym, gdy na stacjach roboczych z systemem Microsoft Windows pojawiły się niebieskie ekrany błędów. Problemy odnotowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Australii i Nowej Zelandii. Na zdjęciu: pasażerowie na lotnisku w Düsseldorfie czekają na lot.
Więcej
Zdjęcie:
Hesham Elsherif
Anadolu/East News
Filipiny, 24 lipca
Mieszkaniec trzyma się znaku drogowego na zalanej drodze w Quezon City, Metro Manila. Deszcze monsunowe nasilone przez tajfun „Gaemi” spowodowały powodzie i osuwiska na Filipinach, w wyniku których zginęło co najmniej osiem osób, a ponad 600 tys. zostało przesiedlonych.
Więcej
Zdjęcie:
Ezra Acayan
Getty Images
Stany Zjednoczone, 21 lipca
Pierwsza strona dziennika „The New York Times” drukowana w dniu, w którym prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rezygnuje ze starań o reelekcję. Zdjęcie powstało w drukarni New York Times College Point Printing Plant w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. W wyścigu o fotel prezydencki Bidena zastąpiła wiceprezydent Kamala Harris. Podmiana kandydata nic jednak nie dała Demokratom, ostatecznie i tak zwyciężył Donald Trump.
Więcej
Zdjęcie:
Caitlin Ochs
Forum/REUTERS
Galeria zdjęć
26 lipca do 11 sierpnia – Olimpiada Paryż 2024
Francja, 26 lipca
Spektakularna ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, które trwały od 26 lipca do 11 sierpnia, wyjątkowo odbyła się nie na stadionach, lecz na bulwarach i kanałach Sekwany oraz na ulicach miasta. Zawodnicy prezentowali się na łodziach płynących po rzece. Niestety, opracowanemu w najdrobniejszych szczegółach spektaklowi towarzyszył niezaplanowany ulewny deszcz. Na zdjęciu: artystki Ariana Grande (po prawej) i Cynthia Erivo podczas ceremonii otwarcia paryskich igrzysk.
Więcej
Zdjęcie:
Natacha Pisarenko
AP/East News
Francja, 31 lipca
Przed olimpiadą Francuzi przeprowadzili gruntowne czyszczenie Sekwany, tak by pływanie w centrum stolicy stało się możliwe po raz pierwszy od stu lat. Do kąpieli zachęcała sama mer Paryża Anne Hidalgo, z uśmiechem pływając w rzece. Później bywało z tym różnie, na przykład zawody triatlonowe musiały zostać przesunięte o jeden dzień z powodu wykrycia w wodzie bakterii E.coli. Na zdjęciu: zawodniczki skaczą do wody na początku zawodów triatlonowych kobiet na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024.
Więcej
Zdjęcie:
Vadim Ghirda
AP/East News
Francja, 7 sierpnia
Snoop Dogg obserwuje finał mężczyzn w jeździe na deskorolce 12. dnia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na Placu de la Concorde. Wcześniej amerykański raper miał zaszczyt nieść znicz olimpijski, czym wywołał powszechny entuzjazm publiczności. Przed olimpiadą zapowiadał: "Będę tak grzeczny, jak tylko potrafię. Będę tak wysportowany, jak tylko potrafię. Będę oddychał wolno, szedł szybko i będę się uśmiechał, bo zdaję sobie sprawę z tego, jaki to zaszczyt". I słowa dotrzymał.
Więcej
Zdjęcie:
Tom Weller
VOIGT/GettyImages
Francja, 10 sierpnia
Marco Arop z Kanady podczas finału biegu mężczyzn na 800 m na igrzyskach olimpijskich w Paryżu na Stade de France, Saint-Denis.
Więcej
Zdjęcie:
Sarah Meyssonnier
REUTERS
Francja, 3 sierpnia
Vanessa Bobimbo z Kongo podczas eliminacji do zawodów w pływaniu na 50 m stylem dowolnym kobiet na Paris La Defense Arena, Nanterre.

Więcej
Zdjęcie:
Ueslei Marcelino
REUTERS
Francja, 2 sierpnia
Niemiec Christian Kukuk na koniu Checker 47 w finale drużynowym w skokach przez przeszkody podczas igrzysk olimpijskich na zamku w Wersalu na zachodnich przedmieściach Paryża.
Więcej
Zdjęcie:
Pierre-Philippe Marcou
AFP/East News
Francja, 28 lipca
Holenderka Lieke Wevers bierze udział w konkurencji równoważni w ramach kwalifikacji kobiet do gimnastyki artystycznej podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na Bercy Arena.
Więcej
Zdjęcie:
Lionel Bonaventure
AFP/East News
Francja, 29 lipca
Brazylijczyk Gabriel Medina podczas piątej rundy surfingu mężczyzn w ramach igrzysk olimpijskich w Paryżu w Teahupo'o na wyspie Tahiti w Polinezji Francuskiej.
Więcej
Zdjęcie:
Jerome BROUILLET
AFP/East News
Francja, 27 lipca
Steve Tomasin ze Stanów Zjednoczonych i Rodrigo Isgro z Argentyny zamieniają się spodenkami po meczu rugby na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 na Stade de France, Saint-Denis.
Więcej
Zdjęcie:
Phil Noble
REUTERS
Francja, 9 sierpnia
Złota medalistka w boksie kobiet Imane Khelif z Algierii całuje swój medal na Stadionie Rolanda Garrosa, Paryż. Algierska bokserka swoim udziałem w olimpiadzie wywołała spore zamieszanie i kontrowersje wokół problemu płci w sporcie.
Więcej
Zdjęcie:
Peter Cziborra
REUTERS
sierpień
Stany Zjednoczone, 3 sierpnia
Amatorzy wędkowania próbują złapać azjatyckiego karpia podbierakiem, rywalizując w turnieju Betty DeFord Original Redneck Fishin' Tournament na Illinois River w Bath w stanie Illinois. Doroczny turniej wędkarski ma na celu łowienie srebrzystego karpia, który jest gatunkiem inwazyjnym w tej rzece, bo niszczy naturalny ekosystem. Jest również niebezpieczny dla żeglarzy ze względu na jego skłonność do wyskakiwania z wody nawet na ponad 3 m, gdy spłoszy go wibracjami silnik łodzi. Uczestnicy turnieju używają wyłącznie podbieraków do ryb, aby spróbować złapać ryby, gdy te są w powietrzu. Wielu wędkarzy turniejowych nosi kaski i inny sprzęt ochronny, aby zapobiec obrażeniom, gdy zostaną uderzeni przez latającą rybę podczas zawodów. Dochód z turnieju jest wykorzystywany na pomoc bezdomnym weteranom, a złowione ryby są przetwarzane na nawóz.   
Więcej
Zdjęcie:
Scott Olson
Getty Images
Niemcy, 1 sierpnia
Tego dnia Rosja i Stany Zjednoczone przeprowadziły dużą wymianę więźniów, w której pośredniczyła Turcja, w wyniku czego 10 więźniów zostało przeniesionych do Rosji, 13 do Niemiec, a trzech do USA. Wśród uwolnionych Amerykanów byli dziennikarz Evan Gershkovich i były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan. Na zdjęciu: uwolnieni rosyjscy opozycjoniści - (od lewej) Ilja Jaszyn, Andriej Piwowarow i Władimir Kara-Murza - zmierzają na konferencję prasową Fundacji przeciw Korupcji w Bonn w Niemczech, 2 sierpnia. Wydarzenie moderował Leonid Wołkow z Fundacji przeciw Korupcji, którą założył krytyk Kremla Aleksiej Nawalny.
Więcej
Zdjęcie:
Christoph Reichwein
DPA via AFP/East News
Stany Zjednoczone, 7 sierpnia
Strażak Matt Carazolez używa zapalarki podczas akcji wypalania lasu na State Road 172, gdy wokół szaleje pożar Park Fire, Mill Creek w Kalifornii. Suche warunki pogodowe utrudniają jego opanowanie, dlatego strażacy stosują miejscowe wypalanie fragmentów lasu, żeby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się ognia.
Więcej
Zdjęcie:
Ethan Swope
Getty Images
Kenia, 29 sierpnia
Baraka Learat jest obsługiwany przez kelnera robota w Robot Café w Kileleshwa, pierwszej restauracji w Afryce Wschodniej i drugiej na kontynencie, w której zatrudniono humanoidalne roboty jako kelnerów. Miejsce to przyciąga entuzjastów technologii i smakoszy od czasu jej otwarcia. Baraka Learat entuzjastycznie wypowiada się na jej temat, oczarowany tym połączeniem technologii i interakcji z ludźmi: „Na początku myślałem, że to żart, ale to prawda. Robot podszedł, zwolnił i powiedział: »Witaj«. Nie spodziewałem się tego. To ekscytujące doświadczenie. Na pewno wrócę. Roboty to wgląd w przyszłość, chociaż wciąż brakuje w nich ludzkiego pierwiastka”. Robot Café zatrudnia 52 pracowników, którzy pracują obok robotów, bo maszyny nie zastępują ludzkich stanowisk, ale jedynie wzbogacają doświadczenie kulinarne i współpracują z personelem.
Więcej
Zdjęcie:
Daniel Irungu
PAP/ EPA
Słowacja, 11 sierpnia
Mężczyzna skacze z 17-metrowego mostu podczas pokazu skoków do wody w słoweńskim miasteczku. Kanal ob Soči słynne jest właśnie z mostu rozpiętego nad rzeką Soca, z którego rozciąga się wspaniały widok. Znajduje się na nim również specjalna platforma, z której co roku odbywają się zawody w skokach do wody przyciągające turystów do tego urokliwego miejsca.
Więcej
Zdjęcie:
Jure Makovec
AFP/East News
Stany Zjednoczone, 6 sierpnia
Kandydatka Demokratów na prezydenta, wiceprezydent USA Kamala Harris i jej kandydat na wiceprezydenta gubernator Minnesoty Tim Walz wychodzą razem na scenę podczas wydarzenia kampanijnego w Liacouras Center na Temple University, Filadelfia w Pensylwanii. Harris ukróciła tygodnie spekulacji na temat tego, kto będzie jej kandydatem na wiceprezydenta, wybierając 60-letniego gubernatora środkowego zachodu spośród innych pretendentów.  
Więcej
Zdjęcie:
Andrew Harnik
Getty Images
Stany Zjednoczone, 28 sierpnia
Rosjanin Andriej Rublow uderza rakietą o kort podczas meczu z Arthurem Rinderknechem w drugiej rundzie tenisowego turnieju US Open, Nowy Jork. Ostatecznie po pięciosetowym boju Rublow wygrał 4:6, 5:7, 6:1, 6:2, 6:2 i awansował do trzeciej rundy. Dla Polaków US Open nie był szczęśliwy. Hubert Hurkacz został pokonany przez Jordana Thompsona w II rundzie, a Iga Świątek przegrała ćwierćfinał z mocniejszą tym razem Amerykanką Jessicą Pegulą. Na kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center ostatecznie zatriumfowali (w grze pojedynczej): Jannik Sinner i Aryna Sabalenka.
Więcej
Zdjęcie:
Seth Wenig
AP/East News
Hiszpania, 28 sierpnia
Jak co roku w ostatnią środę sierpnia tysiące osób odwiedzają hiszpańską miejscowość Buñol, aby wziąć udział w Tomatina, bitwie, w której tonami przejrzałych pomidorów rzucają w siebie nawzajem. Jest to główny punkt trwającej cały tydzień fiesty. Dużo przy tym zabawy, śmiechu i doskonała promocja regionu.
Więcej
Zdjęcie:
Biel Alino
PAP/EPA
Francja, 18 sierpnia
Katarzyna Niewiadoma zwyciężyła w klasyfikacji generalnej 3. edycji wyścigu kolarskiego Tour de France Femmes. Polka wygrała największy na świecie, składający się z ośmiu etapów wyścig, o zaledwie cztery sekundy! Na zdjęciu: kolarka triumfuje po ósmym i ostatnim etapie kobiecego wyścigu, liczącego 149,9 km między Le Grand Bornand a Alpe d'Huez w L'Alpe d'Huez w południowo-wschodniej Francji.
Więcej
Zdjęcie:
Mourad Allili
SIPA/East News
Szkocja, 12 sierpnia
Myśliwi na wrzosowisku biorą udział w otwarciu sezonu polowań na głuszce na wzgórzach Lammermuir, Gifford. Sezon tradycyjnie rozpoczyna się w dniu znanym w Szkocji jako Chwalebny Dwunasty i trwa do 10 grudnia.
Więcej
Zdjęcie:
Jeff J Mitchell
Getty Images
Ukraina, 8 sierpnia
Goryl Tony ogląda warzywa i owoce przygotowane specjalnie dla niego z okazji 50. urodzin w kijowskim zoo. To jedyny taki osobnik w całej Ukrainie i jeden z najstarszych goryli trzymanych w niewoli w Europie. Dlatego świętowano wyjątkowo hucznie. Piknik trwał cztery dni, podczas których odwiedzający mogli oglądać, jak Tony oddaje się specjalnej uczcie urodzinowej każdego dnia o określonej godzinie.
Więcej
Zdjęcie:
Gleb Garanich
REUTERS/Forum
wrzesień
Francja, 3 września
28 sierpnia w Paryżu rozpoczęły się Letnie Igrzyska Paralimpijskie 2024 i trwały do 8 września. Polska uplasowała się na 16. Miejscu, zdobywając 23 medale: 8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych. Dla porównania - w Igrzyskach Olimpijskich 2024 zdobyliśmy jedynie 10 medali, w tym tylko jeden złoty. Na zdjęciu: projekcja walki Polki Kingi Dróżdż z Chinką Xufeng Zou podczas ćwierćfinałów kategorii A kobiet w szabli w paryskim Grand Palais.  
Więcej
Zdjęcie:
David Ramos
Getty Images
Włochy, 1 września
81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbywał się od 28 sierpnia do 7 września 2024 roku. Złoty Lew, główna nagroda festiwalu, trafiła do hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara za film "W pokoju obok". Na zdjęciu: aktorzy Brad Pitt i George Clooney prezentują się na czerwonym dywanie przed premierowym pokazem filmu Jona Wattsa „Samotne wilki”. Obecność dwóch hollywoodzkich gwiazdorów wywołała nie lada sensację, a i sami bohaterowie nieźle się bawili, pozując do zdjęć.
Więcej
Zdjęcie:
Vittorio Zunino Celotto
Getty Images
Galeria zdjęć
Stany Zjednoczone, 28 września – Huragan „Helene”
Stany Zjednoczone, 28 września
Huragan „Helene” uderzył na północy Florydy i przeniósł się dalej, wywołując ogromne zniszczenia również w kolejnych stanach USA: Georgii, obu Karolinach oraz Tennessee. Towarzyszące mu ulewne deszcze spowodowały powodzie. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Skalę zniszczeń dosadnie ocenił gubernator Georgii Brian Kemp. Według niego wiele miejsc wygląda, "jakby wybuchła tam bomba". Na zdjęciu: David Hester ogląda zniszczenia swojego domu po uderzeniu huraganu „Helene” w Horseshoe Beach na Florydzie.

Więcej
Zdjęcie:
Chandan Khanna
AFP/East News
Stany Zjednoczone, 27 września
Mężczyzna pomaga przepchnąć samochód, który utknął na odcinku zalanej drogi podczas uderzenia burzy tropikalnej „Helene” na obrzeżach Boone w Karolinie Północnej.
Więcej
Zdjęcie:
Jonathan Drake
REUTERS
Stany Zjednoczone, 26 września
Służby ratunkowe wyciągają z wody mężczyznę i jego psa po tym, gdy ich żaglówka została unieruchomiona około 40 km od wyspy Sanibel na Florydzie.
Więcej
Zdjęcie:
U.S. Coast Guard District Seven via AP/East News
Stany Zjednoczone, 28 września
Zniszczenia w St. Petersburgu na Florydzie.
Więcej
Zdjęcie:
Mike Carlson
AP/East News
Szwajcaria, 7 września
Andre Summermatter, pasterz i inżynier rolnictwa, prowadzi owce po stromym zboczu podczas corocznego spędu owiec w pobliżu Belalp. Owce spędziły lato, pasąc się na wysokogórskich łąkach nad lodowcami Oberaletsch i Grosser Aletsch. Teraz pasterze zbierają rozproszone owce przez kilka dni i prowadzą je do wioski Belalp, gdzie właściciele zabierają je z powrotem. Albo na rzeź, albo na zimową hodowlę. Zmiany klimatyczne, choć doprowadziły do zwiększenia ilości trawy na wypas, stwarzają również komplikacje dla pasterstwa. Ostatnio wydłuża się okres zbyt mokrej lub zbyt suchej pogody. Śnieg pada teraz później i później topi się wiosną, przesuwając sezon letniego wypasu. A ze względu na ocieplenie klimatu roślinność nieodpowiednia dla owiec zapuszcza korzenie na większych wysokościach, wdzierając się na naturalne pastwiska. Szwajcarski rząd, który uważa alpejskie krajobrazy i tradycje za nieodłączną część tożsamości narodowej i kulturowej kraju, mocno dotuje alpejskie rolnictwo.
Więcej
Zdjęcie:
Sean Gallup
Getty Images
Ukraina, 14 września
Były jeniec wojenny wita się z rodziną w obwodzie czernihowskim. Była to 57. wymiana jeńców od początku pełnoskalowej inwazji Rosji. Dzięki pracy personelu koordynującego kolejnych 103 żołnierzy udało się ściągnąć z rosyjskiej niewoli, w tym żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej Ukrainy, straży granicznej i policjantów.  
Więcej
Zdjęcie:
Kostiantyn Liberov
Libkos/Getty Images
Portugalia, 17 września
Gaszenie pożaru w Covelo, Gondomar.
Więcej
Zdjęcie:
Jose Coelho
PAP/EPA
Demokratyczna Republika Konga, 3 września
Pacjentka cierpiąca na małpią ospę jest leczona w szpitalu Kavumu w miejscowości Karanrhada. W Afryce pojawiła się nowa, bardziej zaraźliwa i śmiertelna niż wcześniejsze odmiana wirusa mpox powodującego tzw. małpią ospę.  
Więcej
Zdjęcie:
Michael Lunanga
PAP/EPA
Francja, 17 września
Proces w sprawie, która wstrząsnęła nie tylko całą Francją, ale i światem, rozpoczął się na początku września w Awinionie. 71-letni Dominique Pelicot, były już mąż 72-letniej Gisèle, oskarżony jest o to, że przez prawie dekadę w latach 2011-20 podawał żonie środki odurzające, by następnie gwałcić ją i organizować na niej gwałty, których dopuszczało się kilkudziesięciu innych mężczyzn. Przyznał się do winy. Oprócz niego oskarżonych jest 50 innych sprawców w wieku od 26 do 74 lat. Na zdjęciu: Gisele Pelicot eskortowana przez swoich prawników opuszcza sąd karny po rozprawie w Awinionie.
Więcej
Zdjęcie:
Guillaume Horcajuelo
PAP/ EPA
Serbia, 2 września
Zdjęcie z drona pokazuje wioślarzy trenujących u ujścia rzeki Sawy w Belgradzie, gdzie woda pokryta jest glonami, które rozwijają się w ciepłym i zanieczyszczonym środowisku.
Więcej
Zdjęcie:
Djordje Kojadinovic
REUTERS/Forum
Argentyna, 11 września
Protest przeciwko decyzji prezydenta Argentyny Javiera Mileia o zawetowaniu reformy emerytalnej przed Kongresem Narodowym w Buenos Aires.
Więcej
Zdjęcie:
Agustin Marcarian
REUTERS
Francja, 24 września
Modelka prezentuje kreację projektanta Kevina Germaniera w ramach pokazu kolekcji dla kobiet na wiosnę/lato 2025 podczas Paris Fashion Week w Paryżu.
Więcej
Zdjęcie:
Sarah Meyssonnier
REUTERS/Forum
październik
Maroko, 24 października
Zdjęcie z drona pokazuje wydmy i palmy częściowo pokryte wodą powodziową w Merzouga w Maroku. Wystarczyły dwa dni intensywnych opadów deszczu (rzadko nawiedzających okolicę), by pustynne tereny zamieniły się w jeziora. Powódź doprowadziła do zniszczenia dróg, braku prądu oraz pitnej wody, a także śmierci co najmniej 20 osób.
Więcej
Zdjęcie:
Stelios Misinas
REUTERS/Forum
Izrael, 7 października
Członkowie rodziny oraz przyjaciele zaginionych i porwanych gromadzą się na miejscu festiwalu Nova, aby uczcić ofiary w pierwszą rocznicę ataków Hamasu w Re'im w Izraelu.
7 października 2023 r. członkowie Hamasu przeprowadzili serię ataków i nalotów na obywateli Izraela w strefie granicznej Gazy w Izraelu. Porwano 251 Izraelczyków i cudzoziemców, prawie 100 osób nadal nie zostało odnalezionych, a 1139 osób zostało zabitych.  
Więcej
Zdjęcie:
Leon Neal
Getty Images
Egipt, 24 października
Instalacja artystyczna „Padma/Lotos” autorstwa artysty Shilo Shiv Sulemana podczas IV edycji wystawy sztuki „Forever is Now” na terenie nekropolii piramid w Gizie.
Więcej
Zdjęcie:
Walaa AL-SHAER
Art d'Egypte /AFP/East News
USA, 27 października
Kandydatka Demokratów na prezydenta, wiceprezydent Kamala Harris i była pierwsza dama Michelle Obama podczas wiecu wyborczego w Wings Event Center w Kalamazoo w stanie Michigan
Więcej
Zdjęcie:
Jacquelyn Martin
AP/East News
Hiszpania, 6 października
Członkowie grupy Xiquets de Reus tworzą wieżę z ludzi zwaną „castell” podczas konkursu w Tarragonie w Hiszpanii. Tradycja budowania wież z ludzi w Katalonii wywodzi się z XVIII wieku, a od 2010 roku jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Poza najbardziej widocznymi śmiałkami, którzy tworzą szczyt wieży, do stabilizacji konstrukcji potrzebne są również osoby trzymające jej ciężar. Dodatkowo stanowią oni swoistą „siatkę bezpieczeństwa”, amortyzując upadek ludzi z wyższych poziomów w przypadku zawalenia się castelli.
Więcej
Zdjęcie:
Albert Gea
REUTERS/Forum
Liban, 4 października
1 października izraelska armia rozpoczęła ofensywę w Libanie. To kolejna odsłona konfliktu na Bliskim Wschodzie, tym razem rozprawa Izraela z Hezbollahem. Cel jest jeden: wyeliminowanie wrogów Izraela. Jak stwierdził rzecznik armii, adm. Daniel Hagari: „Izraelczycy zrobią wszystko, co konieczne, by już nigdy więcej, na żadnej z granic Izraela, nie doszło do ataku podobnego do tego z 7 października". Na zdjęciu: mężczyzna ucieka, szukając schronienia po izraelskim ataku lotniczym w Bejrucie w Libanie.
Więcej
Zdjęcie:
Hassan Ammar
AP/East News
Szwajcaria, 26 października
Kobieta z flagą palestyńską na głowie i czerwoną farbą na twarzy bierze udział w wiecu poparcia dla narodu palestyńskiego i Libanu w Zurychu w Szwajcarii.
Więcej
Zdjęcie:
Michael Buholzer
PAP/ EPA
Włochy, 24 października
Fragment bogato zdobionego domu z pięknie zachowanymi freskami przedstawiającymi sceny mitologiczne na stanowisku archeologicznym w Pompejach we Włoszech. To słynne miasto w regionie dzisiejszej Kampanii, które zostało zniszczone w czasach Cesarstwa Rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku, co rusz dzięki pracom archeologów odsłania nam swoje sekrety i daje wgląd w życie starożytnych przodków.
Więcej
Zdjęcie:
Parco Archeologico di Pompei
via REUTERS/Forum
Meksyk, 25 października
Kobieta przebrana za La Catrinę pozuje do zdjęcia pośród pola kwiatów aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta) w ramach przygotowań do obchodów Dnia Zmarłych (2 listopada) na Rancho San Juan Diego w Tlajomulco de Zúńiga, w stanie Jalisco w Meksyku. La Catrina to postać spopularyzowana przez meksykańskiego malarza i grafika Diego Riverę. Symbolizuje Śmierć, na stałe zadomowiła się w meksykańskiej popkulturze. Przedstawiana jest jako elegancka kobieta kościotrup w sukni i modnym kapeluszu, jest nieodłącznym elementem obchodów Dnia Zmarłych.
Więcej
Zdjęcie:
Ulises Ruiz
AFP/East News
Kenia, 14 października
Strażnicy i weterynarze Kenya Wildlife Service wypuszczają słonie z rezerwatu narodowego Mwea ze specjalnego kontenera transportowego podczas ćwiczeń translokacyjnych w Parku Narodowym Aberdare w Mweiga w hrabstwie Nyeri w Kenii.
Więcej
Zdjęcie:
Thomas Mukoya
REUTERS
Argentyna, 2 października
Obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w Las Horquetas, Santa Cruz w Argentynie.
Więcej
Zdjęcie:
Agustin Marcarian
REUTERS
Korea Północna, 7 października
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un odwiedza Uniwersytet Obrony Narodowej w Pjongjangu z okazji 60. rocznicy jego założenia. Zdjęcie zostało opublikowane przez oficjalną północnokoreańską agencję prasową i stanowi element propagandy reżimu.
Więcej
Zdjęcie:
Korean Central News Agency
AFP/East News
Galeria zdjęć
Orszaki Trzech Króli, 6 stycznia
asasas
Więcej
Zdjęcie:
Chandan Khanna
AFP/East News
asasa
Więcej
Zdjęcie:
Jonathan Drake
REUTERS
Orszak Trzech Króli w Gdańsku z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Więcej
Zdjęcie:
U.S. Coast Guard District Seven via AP/East News
asassa
Więcej
Zdjęcie:
Mike Carlson
AP/East News
listopad
Islandia, 21 listopada
Lawa z wulkanu na półwyspie Grindavik na Islandii widziana z drona. To już piąta erupcja na półwyspie Reykjanes w ciągu dwóch lat. W pobliżu miasta utworzyły się dwie szczeliny, z których lawa spłynęła w kierunku miasteczka rybackiego, powodując przymusową ewakuację mieszkańców. Aktywność wulkanu trwa od stycznia 2024 roku.
Więcej
Zdjęcie:
Anton Brink
EPA/PAP
Brazylia, 16 listopada
Protest brazylijskich Indian w zatoce Botafogo w Rio de Janeiro domagających się zintensyfikowania działań mających zatrzymać zmiany klimatu. Protest odbył się podczas szczytu G20, a z wody wystają podobizny Joe Bidena, Xi Jinpinga, Ursuli von der Leyen, Narendry Modiego, Władimira Putina i premiera Japonii Shigeru Ishiby.
Więcej
Zdjęcie:
Tuane Fernandes
REUTERS
Galeria zdjęć
USA, 5 listopada – wybory w usa

Amerykanie wybierali 47. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zwycięstwo odniósł powracający na urząd po czterech latach Donald Trump.  Na zdjęciu kot o imienie Skye w Pittsburghu w stanie Pensylwania.
Więcej
Zdjęcie:
QuinnGlabicki
REUTERS
USA 6 listopada
Donald Trump na swoim wieczorze wyborczym w West Palm Beach na Florydzie.
Więcej
Zdjęcie:
Win McNamee
Getty Images
USA 6 listopada
Zwolenniczki Kamali Harris słuchają, jak ich kandydatka przemawia po przegranych wyborach na kampusie Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie.
Więcej
Zdjęcie:
Kevin Mohatt
REUTERS
Australia, 22 listopada
People'a Blockade, czyli tygodniowa blokada największego na świecie portu węglowego w Newcastle w Australii. Aktywiści klimatyczni z grupy Rising Tide na kajakach zablokowali drogę dużego masowca do portu. W People's Blockade wzięło udział około 1 tys. osób.
Więcej
Zdjęcie:
Roni Bintang
Getty Images
Hiszpania, 20 listopada
Jeden z największych tenisistów wszech czasów, wielokrotny zwycięzca turniejów Wielkiego Szlema Rafael Nadal kończy karierę sportową po przegranej Hiszpanii z Holandią w ćwierćfinale Pucharu Davisa.
Więcej
Zdjęcie:
Jon Nazca
REUTERS
Galeria zdjęć
Hiszpania, 1-7 listopada – Powódź błyskawiczna
Powódź błyskawiczna kompletnie zaskoczyła mieszkańców hiszpańskiej Walencji. Wielu z nich, szczególnie ci starsi, zostało uwięzionych w domach i nie byli w stanie uciec przed wielka wodą. Katastrofa na południowym wschodzie Hiszpanii pochłonęła dziesiątki ofiar. Woda płynąca z niesamowitą siłą zabierała wszystko na swojej drodze. Krajobraz wielu miejscowości to samochody porozrzucane jak zabawki, zalane drogi i budynki, uszkodzone tory kolejowe. Na zdjęciu: członkowie straży pożarnej, którzy są częścią jednostki poszukiwawczo-ratowniczej, stoją przed zablokowanym samochodami i gruzem tunelem na granicy gmin Benetusser i Alfafar, 1 listopada.
Więcej
Zdjęcie:
Manu Fernandez
AP/East News
Wolontariusze usuwają błoto z ulicy w gminie Massanassa w pobliżu Walencji w Hiszpanii, 7 listopada.
Więcej
Zdjęcie:
David Ramos
Getty Images
Samochody porozrzucane przez falę powodziową jak klocki piętrzą się na ulicach Alfafar, w regionie hiszpańskiej Walencji, 2 listopada.
Więcej
Zdjęcie:
David Ramos
Getty Images
Król Hiszpanii Filip VI jest chroniony podczas wizyty w gminie Paiporta, miejscu najbardziej dotkniętym powodzią w Hiszpanii, 3 listopada. Przebieg wizyty na terenach popowodziowych zakłóciły protesty ocalałych mieszkańców, którzy winą za tragedię obarczają opieszałość władz. Obrzucali oni członków delegacji błotem i obrażali, zwłaszcza premiera Sáncheza, podczas gdy król próbował uspokoić sytuację, rozmawiając z niektórymi z nich.
Więcej
Zdjęcie:
Hugo Torres
AP/East News
Krajobraz po powodzi - sterty mebli i śmieci w Benetusser w Hiszpanii, 4 listopada.
Więcej
Zdjęcie:
Manu Fernandez
AP/East News
Senegal, 13 listopada
Wiec wyborczy premiera Senegalu i przewodniczącego rządzącej partii Pastef Ousmane Sonko przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.
Więcej
Zdjęcie:
Zohra Bensemra
REUTERS
Francja, 29 listopada
Widok wnętrza katedry Notre Dame w Paryżu kilka dni przed jej otwarciem po pożarze z 2019 roku. Tego dnia do środka wpuszczono tylko prezydenta Emmanuela Macrona i prasę. Ceremonia otwarcia odbyła się 7 grudnia 2024 roku.
Więcej
Zdjęcie:
CHRISTOPHE PETIT TESSON
Pool via REUTERS
USA, 6 listopada
Ratowanie zabytkowego samochodu z domu zajętego ogniem podczas pożaru w Camarillo w Kalifornii.
Więcej
Zdjęcie:
David Swanson
REUTERS
Ukraina, 19 listopada
Szpital dziecięcy w Kijowie, premierka Danii Mette Frederiksen przy łóżku dziewczynki rannej podczas rosyjskiego ataku.
Więcej
Zdjęcie:
Mads Claus Rasmussen
Ritzau Scanpix via REUTERS
Wielka Brytania, 19 listopada
Dzieci siedzące na zabawkowych traktorach podczas protestu rolników przeciwko planom rządzącej Partii Pracy zwiększającym obciążenia podatkowe brytyjskich rolników.
Więcej
Zdjęcie:
Mina Kim
REUTERS
Meksyk, 2 listopada
Mężczyzna zapalający świece na grobach bliskich podczas Święta Zmarłych w Mazatlan Villa de Flores w Meksyku.
Więcej
Zdjęcie:
JorgeLuis Plata
REUTERS
Liban, 30 listopada
Bejrut, symboliczne upamiętnienie przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha w miejscu, gdzie zginął trafiony izraelską rakietą.
Więcej
Zdjęcie:
Thaier Al-Sudani
 REUTERS
grudzień
Francja, 13 grudnia
Rycerze Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego modlą się przed relikwią korony cierniowej po jej powrocie do katedry Notre Dame w Paryżu. Nowy relikwiarz, poprzedni został zniszczony w pożarze w 2019 roku, jest autorstwa Sylvaina Dubuissona.
Więcej
Zdjęcie:
Stephanie Lecocq
REUTERS
francja, 7 grudnia
Prezydent Francji Emmanuel Macron wychodzi z Pałacu Elizejskiego w Paryżu w towarzystwie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po zakończeniu trójstronnych rozmów na temat przyszłości pomocy krajów Zachodu dla Ukrainy walczącej z rosyjską pełnoskalową inwazją.
Więcej
Zdjęcie:
Christian Hartmann
REUTERS
Galeria zdjęć
Gruzja, 1-8 grudnia –  protesty uliczne na masową skalę
Gruzja, 1-8 grudnia
Premier Gruzji Irakli Kobachidze w imieniu rządzącej, prorosyjskiej partii Gruzińskie Marzenie ogłosił 28 listopada 2024 r. zawieszenie do 2028 r. rozmów o przystąpieniu Gruzji do Unii Europejskiej. Wywołało to protesty uliczne na masową skalę. Na zdjęciu manifestanci pod budynkiem gruzińskiego parlamentu.
Więcej
Zdjęcie:
Aziz Karimov
Getty Images
Gruzja, 1 grudnia
Protestujący używają fajerwerków podczas starć z policją na ulicach Tbilisi.
Więcej
Zdjęcie:
Irakli Gedenidze
REUTERS
Gruzja, 29 listopada
Policja używa gazu łzawiącego do walki z protestującymi na ulicach Tbilisi.
Więcej
Zdjęcie:
Irakli Gedenidze
REUTERS
Gruzja, 29 listopada
Przeciwnicy rządu z flagą Unii Europejskiej.
Więcej
Zdjęcie:
Irakli Gedenidze
REUTERS
Gruzja, 5 grudnia
Samotna manifestantka na schodach gruzińskiego parlamentu.
Więcej
Zdjęcie:
Davit Kachkachishvili
Anadolu via Getty Images
Kenia, 14 grudnia
Jeden z uczestników tradycyjnego konkursu w skoku wzwyż podczas Olimpiady Masajów 2024. Zawody odbywają się w cyklu dwuletnim (pierwsze miały miejsce w 2012 roku) w Kimana przy granicy z Tanzanią, niedaleko Parku Narodowego Amboseli w Kenii. Olimpiada zastąpiła tradycyjne polowanie na lwy, podczas zawodów setki uczestników reprezentujących cztery wioski masajskie – Eselenkei, Kuku, Mbirikani i Rombo – rywalizuje w sześciu konkurencjach lekkoatletycznych opartych na tradycyjnych umiejętnościach wojownika: biegach, rzucie maczugą i włócznią oraz w skoku wzwyż.
Więcej
Zdjęcie:
DANIEL IRUNGU
EPA/PAP
Korea Południowa, 4 grudnia
Zniszczone drzwi w budynku południowokoreańskiego parlamentu. Zniszczeń dokonało wojsko, które wdarło się do budynku po tym, gdy prezydent Yoon Suk Yeol wprowadził stan wojenny. Stan wojenny został po kilku godzinach zniesiony przez parlament, a sam prezydent po kilku dniach poddany impeachmentowi.
Więcej
Zdjęcie:
Kim Hong-Ji
REUTERS
Wielka Brytania, 2 grudnia
Rihanna na czerwonym dywanie przed uroczystością rozdania nagród The Fashion Awards 2024 w Royal Albert Hall w Londynie.
Więcej
Zdjęcie:
Hannah McKay
REUTERS
Ghana, 7 grudnia
Głosowanie w wyborach do ghańskiego parlamentu w lokalu wyborczym pod chmurką w dzielnicy Jamestown w Akrze.
Więcej
Zdjęcie:
Zohra Bensemra
REUTERS
Arabia Saudyjska, 15 grudnia
Widok z drona na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej, w dzień przyznania jej przez FIFA organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2034. Nie mieli kontrkandydata, nikt się nie sprzeciwiał mimo wątpliwości dotyczących przestrzegania praw człowieka w tym bliskowschodnim kraju.
Więcej
Zdjęcie:
Mohammed Benmansour
REUTERS
USA, 10 grudnia
Luigi Mangione, podejrzany o zastrzelenie w biały dzień na ulicy w Nowym Jorku Briana Thompsona, prezesa jednej z największych amerykańskich firm ubezpieczeniowych UnitedHealth, prowadzony na przesłuchanie w sądzie w Holidaysburgu w Pensylwanii.
Więcej
Zdjęcie:
Matthe wHatcher
REUTERS
Szwajcaria, 13 grudnia
Członkinie grupy FEMEN protestują przeciwko Rosji przed europejską siedzibą ONZ w Genewie, niszcząc za pomocą piły łańcuchowej pomnik Złamane Krzesło upamiętniający ofiary min przeciwpiechotnych.
Więcej
Zdjęcie:
Pierre Albouy
REUTERS
Galeria zdjęć
Syria, 8-10 grudnia – Baszar al-Asad uciekł z Syrii do Rosji
Syria, 8-10 grudnia
8 grudnia 2024 r. syryjski dyktator Baszar al-Asad uciekł do Rosji. Władzę przejęli rebelianci, kończąc wieloletnią dyktaturę rodziny Asadów wspieranych najpierw przez Związek Radziecki, a potem przez Rosję. Do kraju wraca wielu emigrantów, mając nadzieję na lepszą przyszłość w ojczyźnie. Na zdjęciu bojownik pozuje do zdjęcia przy zniszczonym portrecie Baszara al-Asada w przejętym przez rebeliantów Aleppo, drugim co do wielkości mieście Syrii
Więcej
Zdjęcie:
Rami Alsayed
NurPhoto via Getty Images
Syria, 8 grudnia
Schwytani żołnierze syryjskiej armii wiernej obalonemu dyktatorowi prowadzeni przez rebeliantów przez ulice miasta Homs.
Więcej
Zdjęcie:
BILAL ALHAMMOUD
EPA/PAP
Granica Turcji z Syrią, 10 grudnia
Syryjscy emigranci wracają do ojczyzny przez przejście graniczne z Turcją w Cilvegozu.
Więcej
Zdjęcie:
Dilara Senkaya
REUTERS
Syria, 8 grudnia
Grupa ludzi pozuje do selfie w pałacu prezydenckim, w którym jeszcze do niedawna urzędował Baszar al-Asad.
Więcej
Zdjęcie:
Hussein Malla
AP/East News
Syria, 9 grudnia
Mieszkańcy Damaszku niszczą pomnik Hafeza al-Asada, ojca niedawno obalonego Baszara i jego poprzednika na stanowisku prezydenta Syrii.
Więcej
Zdjęcie:
Murat Sengul
Anadolu via Getty Images
Syria, 9 grudnia
Ludzie gromadzą się na jednym z głównych placów Damaszku, aby świętować koniec 61-letnich rządów dynastii al-Asadów.
Więcej
Zdjęcie:
Murat Sengul
Anadolu via Getty Images
Niemcy, 3 grudnia
Mieszkańcy miejscowości Rinteln pod Hanowerem Susanne i Thomas Jeromin ustanowili rekord świata w liczbie udekorowanych choinek trzymanych w domu. Mają ich 605, są one w każdym możliwym miejscu – nawet w łazience.
Więcej
Zdjęcie:
Jana Rodenbusch
REUTERS
Zobacz podsumowanie 2024 r.
według fotografów agencjI wyborcza.pl
Osiek, 6 grudnia – ukraińscy żołnierze na turnusach rehabilitacyjnych