zdjęcia roku
2024
agencja wyborcza.pl
zdjęcia roku
2024
agencja wyborcza.pl

Rok niespokojnego życia

Roman Imielski
I Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej

150 tysięcy – tyle zdjęć wrzuciliśmy do naszej fotograficznej Agencji Wyborcza.pl od stycznia do grudnia 2024 roku. Zrobili je nasi fotoreporterzy i współpracownicy, tysiące z tych zdjęć widzieli Państwo w naszym serwisie Wyborcza.pl i w wydaniu papierowym.

A był to znów rok pełen emocji, niespodzianek i zaskoczeń. Stwierdzenie „obyś żył w ciekawych czasach” staje się naszym przekleństwem i należałoby je sparafrazować na „obyś nie żył w zbyt ciekawych czasach”.

Niech Państwo popatrzą na zdjęcia wybrane przez naszych fotoedytorów: wojna w Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, Kamiński z Wąsikiem w więzieniu, zatrzymanie Romanowskiego, protesty rolników, wybory samorządowe i do europarlamentu, pożar hali handlowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie, wreszcie wielka powódź czy protesty Ostatniego Pokolenia.

Jasne, były też koncerty Taylor Swift, śluby na Pol’and’Rock Festivalu czy otwarcie pieszej kładki w stolicy, Agnieszka Holland Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”, igrzyska w Paryżu.

Oby kolejny rok był spokojniejszy. Dla nas i dla was, dla Polski i świata.

styczeń
Warszawa, 18 stycznia
Odkopane w 2022 r. mury piwnic Pałacu Saskiego, których najstarsze fragmenty wpisane są do rejestru zabytków, nie zostały zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Mury Pałacu Saskiego to forpoczta planowanej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego zburzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Składała się z Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej. Próbę odtworzenia pierwszego z nich kilkanaście lat temu podjęło miasto.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
REUTERS
Warszawa, 15 stycznia
Jakub Tarasewicz trzeci dzień protestuje, chcąc nagłośnić to, że osoby z problemami psychicznymi nie mają dostępu do terapii. W swoim manifeście nawiązuje do Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnego dnia roku. Czas oczekiwania na pomoc psychologiczną i psychiatryczną w Polsce wpędza ludzi - jak przekonuje - w dodatkowe problemy. Najtrudniejsza sytuacja jest w psychiatrii dziecięcej.
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
REUTERS
Warszawa, 11 stycznia
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zwołali swoich zwolenników na Protest Wolnych Polaków. Główne zgromadzenie zaczęło się o godz. 16 pod Sejmem. Początkowo marsz miał być zorganizowany w obronie "wolnych mediów", czyli w proteście przeciwko przejęciu przez rząd Tuska kontroli nad kierowanymi dotąd przez pisowskich nominatów TVP, Polskim Radiem i Polską Agencją Prasową. Zatrzymanie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, b. posłów PiS skazanych prawomocnymi wyrokami, sprawiło jednak, że stało się to jednym z głównych tematów demonstracji.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Kielce, 1 stycznia
Powitanie Nowego Roku 2024. Kielce podobnie jak w ostatnich latach nie zorganizowały miejskiej zabawy sylwestrowej. Powodem była trudna sytuacja finansowa i chęć szukania oszczędności. Mieszkańcy okolicznych bloków świętowali, odpalając fajerwerki, oraz podziwiali panoramę miasta oświetloną sztucznymi ogniami.
Więcej
Zdjęcie:
Wojciech Habdas
REUTERS
Kraków, 6 stycznia
Jak co roku ulicami polskich miast przeszły kolorowe i rozśpiewane Orszaki Trzech Króli. Pierwszy na świecie orszak przeszedł ulicami Barcelony w 1855 r., do Polski ta tradycja trafiła dopiero w 2009 r., kiedy kolorowa parada przemaszerowała ulicami Warszawy. W tym roku w Krakowie trzy główne korowody wyruszyły o godz. 10 - niebieski z placu Matejki, czerwony spod Wawelu, a zielony z parku Salezjanów przy ulicy Tynieckiej - aby zebrać się pod Sukiennicami. W orędziu abp Marek Jędraszewski mówi o "wyprowadzaniu religii ze szkół i laicyzacji państwa".
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS
Katowice, 24 stycznia
Don Kichot, bohater sławnej powieści Cervantesa, został pacjentem szpitala geriatrycznego. Tak go pokazał Jakub Roszkowski w spektaklu, którego premiera odbyła się na scenie kameralnej Teatru Śląskiego. W Don Kichota wciela się Grzegorz Przybył. - Podąża za szczęściem. Chciałby znowu być młody, mieć jakiś cel, bo w szpitalu ogląda tylko bajki i skoki narciarskie, cała reszta jest nudna. Szuka więc kolorów, one go omamiają, znajduje miłość - mówi.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
REUTERS
Kraków, 1 stycznia
Piłkarze i kibice Cracovii tradycyjnie spotkali się na treningu noworocznym. Pierwszy gol w 2024 r. padł o godz. 12.18. To trening tylko z nazwy, chodzi raczej o zabawę. W  południe jak zwykle rozpoczął się mecz pierwszej drużyny Cracovii z drugą. Przed pierwszym gwizdkiem życzenia noworoczne kibicom złożyła Elżbieta Filipiak, która tymczasowo szefowała Cracovii. Był to pewnie jej ostatni trening noworoczny w tej roli, gdyż klub prowadzi rozmowy z kandydatami na nowego prezesa.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Porzycki
REUTERS
Lublin, 25 stycznia
- Ten pomnik powinien nas wspierać, by Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym. A te wartości są dziś zagrożone - przemawiał prezes PiS podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Monument stanął na reprezentacyjnym placu Teatralnym
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Warszawa, 24 stycznia
- O praworządności nie wystarczy mówić, praworządność trzeba stosować - mówili pod adresem nowego rządu protestujący przed kancelarią premiera. Czują się rozczarowani, że na granicy polsko-białoruskiej nadal stosuje się pushbacki. To prawdopodobnie pierwszy protest związany z sytuacją na granicy po zmianie władzy. Na początku roku 101 organizacji i 550 osób zaapelowało do premiera Donalda Tuska o natychmiastowe wstrzymanie pushbacków.
Więcej
Zdjęcie:
Maciej Jaźwiecki
REUTERS
Zakopane, 19 stycznia
Lodowy labirynt w okolicach Wielkiej Krokwi dzień przed zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich. Konkursy Pucharu Świata oglądało po kilkanaście tysięcy kibiców.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS
Galeria zdjęć
finał wielkiej orkiestry świątecznej pomocy
Alpiniści oraz strażacy na dachu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przygotowują się do zabawiania pacjentów oddziału dziecięcego, 26 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
Ritzau Scanpix/AFP/East News
281 879 118, 07 zł - Jerzy Owsiak podał ostateczny wynik zbiórki 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęconego leczeniu chorób płuc u dzieci i dorosłych po pandemii. Kolejny już rok z rzędu udało się pobić rekord! Relację z finału pokazała również na swojej antenie Telewizja Polska, 28 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
Associated Press/East News
Uczestnicy biegu Policz Się z Cukrzycą w ramach 32. Finału WOŚP w Częstochowie, 27 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Skowronek
Anadolu via Getty Images
32. Finał WOŚP przy centrum handlowym Manufaktura w Łodzi, 28 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
Ritzau Scanpix/AFP/East News
"Światełko do nieba" podczas finału WOŚP w Kielcach, 28 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Paweł Małecki
Ritzau Scanpix / AFP/East News
Bicie rekordu w jednoczesnym morsowaniu w ramach 32. Finału WOŚP w Częstochowie. Do zimnej wody zbiornika Adriatyk weszło ponad 200 osób, 27 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Skowronek
Ritzau Scanpix / AFP/East News
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Alpiniści przebrani w stroje postaci z bajek myją okna i zabawiają młodych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, 27 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Ritzau Scanpix / AFP/East News
"Światełko do nieba" podczas finału WOŚP w Gdańsku, 28 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Bartosz Bańka
Ritzau Scanpix / AFP/East News
Szczyrk, 16 stycznia
To był dla Szczyrku debiut w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Konkurs jednak przerwano przed skokami najlepszej dziesiątki. Było loteryjnie - skocznię przeskoczył szerzej nieznany Włoch (i upadł), a pierwsze miejsce zajmował Dawid Kubacki, który po wyjściu z progu wpadł w poważne turbulencje.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
REUTERS
Warszawa, 15 stycznia
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim, które trwało półtorej godziny. Obu polityków dzieli przepaść: prezydent oprotestowuje kolejne decyzje rządzącej koalicji: wymianę władz mediów publicznych, doprowadzenie do aresztu prawomocnie skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, usunięcie ze stanowiska Dariusza Barskiego.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Gdańsk, 14 stycznia
Córki Pawła Adamowicza Antonina i Teresa, żona Magdalena Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Adamowicz podczas odsłonięcia ławki prezydenta Pawła Adamowicza na wyspie Spichrzów. Prezydent zmarł dzień po zamachu, 14 stycznia 2019 r. - Jestem wielce szczęśliwa, że ta ławka stanęła właśnie tutaj. To miejsce, w którym ludzie są przez cały rok, i właśnie tu siedzi tata - mówiła Antonina Adamowicz.
Więcej
Zdjęcie:
Bartosz Bańka
REUTERS
Galeria zdjęć
Zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
- Manifestacja przed aresztem śledczym w obronie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Radom, 20 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Marcin Kucewicz
Ritzau Scanpix/AFP/East News
- Barbara Kamińska, Roma Wąsik oraz prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia w sprawie ułaskawienia osadzonych w areszcie byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Warszawa, 23 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Associated Press/East News
Posiedzenie Sejmu. Warszawa, 17 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Anadolu via Getty Images
Plakat „Solidarni z Kamińskim i Wąsikiem” na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Warszawa, 11 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
Ritzau Scanpix/AFP/East News
Mariusz Kamiński w drodze na posiedzenie Sejmu. Warszawa, 7 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Ritzau Scanpix / AFP/East News
- Mariusz Kamiński i Michał Wąsik przed wizytą u prezydenta. Politycy wieczorem 23 stycznia dzięki prezydenckiemu ułaskawieniu opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych. Warszawa, 24 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
Ritzau Scanpix / AFP/East News
Hrebene, 6 stycznia
Kolejki ukraińskich tirów spowodowane protestem polskich przewoźników, którzy zablokowali przejście graniczne z Ukrainą. Protestujący domagają się zniesienia przez Unię Europejską przywilejów dla ukraińskich firm transportowych. Wojewoda podjął decyzję o rozdysponowywaniu wśród oczekujących kierowców posiłków oraz gorących napojów. Na kilkustopniowym mrozie w kolejce do odprawy czekało blisko 500 ciężarówek.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Wrocław, 1 stycznia
Klub „Gazety Polskiej” razem z politykami PiS zorganizował manifestację w obronie telewizji publicznej pod siedzibą TVP 3 Wrocław. Tematu kosmicznych zarobków propagandystów TVP nie podnosił nikt. Padały za to hasła o obronie demokracji, konstytucji i prawdy, którą głosi teraz tylko telewizja Republika.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
REUTERS
Warszawa, 27 stycznia
Różaniec w intencji zamknięcia bluźnierczej restauracji „Madonna” w centrum Warszawy. Pod restauracją długa kolejka. Lokal działa co prawda dopiero od listopada 2023 roku ale za sprawą popkulturowo-biblijnej scenografii stał się modny niemal od razu.
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
REUTERS
Warszawa, 9 stycznia
Renata Orłowska nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, pedagożka, interwentka kryzysowa, aktywistka, edukatorka i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Specjalizuje się w prawach kobiet oraz seksualności osób z niepełnosprawnościami.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
REUTERS
Warszawa, 3 stycznia
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej dotyczącej Protestu Wolnych Polaków. - Ta demonstracja będzie w obronie polskiej demokracji, polskich mediów, wolności słowa, ale też przyszłości Polski jako suwerennego państwa - zapowiadał w siedzibie PiS.
Więcej
Zdjęcie:
Maciej Jaźwiecki
REUTERS
luty
Poznań, 29 lutego
Stan alarmowy na rzece Warcie. Zalana Wartostrada. Hydrolodzy już od jesieni 2023 r. obserwują, jak podnosi się poziom w najważniejszej wielkopolskiej rzece. Przyczyn jest kilka, ale najistotniejsze są większe niż zwykle o tej porze roku opady deszczu. W listopadzie stanowiły aż 130 proc. normy z wielolecia, a potem utrzymywały się jeszcze w grudniu i styczniu.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
REUTERS
Warszawa, 24 lutego
Protest pod ambasadą rosyjską w drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. Przed budynkiem ustawiona została instalacja - modele zniszczonych przez rosyjskie bomby bloków mieszkalnych m.in. w Bachmucie i Mariupolu. Są też dziesiątki drewnianych krzyży z ukraińskimi flagami i zniczami. Na każdym jest nazwisko ofiary, wiek i dopisek "zabity przez Rosjan".
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
APPhoto/East News
Drawsko Pomorskie, 26 lutego
Ćwiczenia wojskowe Steadfast Defender 2024 obejmują przerzut wojsk i działania poligonowe. Żołnierzy można jednak spotkać także na cywilnych terenach. Armia uspokaja, że to element treningu. - Wojsko ćwiczy również w tzw. terenie przygodnym, dzięki czemu może się szkolić w bardziej realistycznych warunkach - informuje dowództwo wojskowe.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
APPhoto/East News
Kasprowy Wierch, 25 lutego
Prezydent Andrzej Duda podczas 10. edycji charytatywnych zawodów. Celem narciarskiego maratonu jest wsparcie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Prezydent złożył podpis na swoim numerze startowym i na nartach. Te zostaną przeznaczone na licytację, a pozyskane fundusze wesprą działalność fundacji. Następnie otworzył zawody, jako pierwszy przejeżdżając trasę maratonu.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
APPhoto/East News
Katowice, 15 lutego
Po wybuchu wojny Natalia Dzhyhyrei uciekła z dwoma synami do Polski i znalazła tu nietypową pracę. Maluje torsy człowieka manekinów anatomicznych. Opowiada: - Przez półtora roku mieszkałam z synami w hostelu, do którego pewnego dnia przyjechała córka z matką. Opowiedziała mi o ciekawej firmie w Siemianowicach Śląskich. Zależało mi na pracy zdalnej.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
APPhoto/East News
Warszawa, 2 lutego
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Muzeum Wojska Polskiego. - Dołożymy wszelkich starań, żeby organizacja obchodów przebiegła jak najsprawniej. Wojsko Polskie wykona to zadanie najlepiej, jak potrafi. I wykona to zadanie z miłością do powstańców Warszawy - przekonywał wicepremier.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
APPhoto/East News
Płock, 13 lutego
Polonez maturzystów na Starym Rynku w tym roku odbył się po raz 19. Wśród szkół były płockie licea i technika – m.in. Jagiellonka, Małachowianka, III LO, chemik, ekonomik czy wyróżniający się ubiorem uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Niesłuchowski
APPhoto/East News
Rybnik, 7 lutego
Karol Ciecior, właściciel Atelier Słodyczy, podczas przygotowań z zespołem 8 tys. pączków na tłusty czwartek. Sekretem dobrego pączka jest dobre ciasto, które długo dojrzewa. Rzemieślnicze jest też nadzienie, które sami przyrządzają ze śliwek, jabłek, wiśni i truskawek.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
APPhoto/East News
Galeria zdjęć
Protesty rolników
Protest rolników pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu, 15 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Krzysztof Ćwik
via Getty Images
Protest rolników w Bydgoszczy, 9 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Roman Bosiacki
Libkos/Getty Images
Blokada drogi dojazdowej do autostrady A1 w ramach ogólnopolskiego protestu rolników przeciwko wprowadzeniu Zielonego Ładu. Gorzyczki, 20 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Anadolu via Getty Images
Protest rolników pod Sejmem w Warszawie, 6 marca
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Libkos/Getty Images
Protest rolników w Poznaniu, 19 marca
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
EPA/PAP
Blokada przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej przeciwko wprowadzeniu  Zielonego Ładu. Durdy, gmina Baranów Sandomierski, 20 lutego
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
Anadolu via Getty Images
Protest rolników pod Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, 24 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Agnieszka Sadowska
Anadolu via Getty Images
Protest rolników ze stowarzyszenia Oszukana Wieś. Protestujący powrócili do blokowania dojazdu ukraińskim kierowcom tirów do przejścia granicznego z Ukrainą, ponieważ rząd nie spełnił ich postulatów. Medyka, 4 stycznia
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
Anadolu via Getty Images
Kraków, 8 lutego
- Moim zdaniem prezydent dużego miasta nie może być chłopcem na posyłki władz ogólnopolskich - mówił „Wyborczej” Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa, lider przedwyborczych sondaży. Na zdjęciu Łukasz Gibała ze swoim psem - suczką Mocca.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
APPhoto/East News
Słowacja, 9 lutego
Zimowy krajobraz w kompleksie narciarskim Jasna w Tatrach Niskich na Słowacji. W okolicy są górskie szlaki, trasy rowerowe, baseny termalne, a także bardzo malownicza Liptowska Mara, czyli duży sztuczny zbiornik z czystą wodą, który powstał dzięki zaporze na rzece Wag. Jednak Chopok to przede wszystkim największy słowacki ośrodek narciarski – Jasna. Ponad 50 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, 18 wyciągów, w tym cztery kolejki gondolowe, strefy free ride. Narciarstwo ma tutaj bardzo długą historię.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
APPhoto/East News
Opoczno, 16 lutego
Na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim przyszło ponad 1 tys. osób. Polityk przyjechał do Opoczna, by w budynku Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica mobilizować działaczy swojej partii oraz wyborców przed wyborami samorządowymi 2024.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
APPhoto/East News
Warszawa, 16 lutego
Manifestacja pod ambasadą Rosji w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego. Na wiecu słychać było hasła „Solidarność naszą siłą" albo „Rosja będzie wolna". Jak poinformował najpierw niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na departament więziennictwa Rosji, lider antyputinowskiej opozycji Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
APPhoto/East News
Chorzów, 9 lutego
Ruch Chorzów przegrał 0:1 z Legią Warszawa na inaugurację rundy wiosennej Ekstraklasy. Na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło 37 223 tys. kibiców, w tym fani Legii. Szansę na debiut w tak emocjonującym spotkaniu mieli nie tylko Janusz Niedźwiedź, nowy trener Ruchu, ale także: Robert Dadok, Patryk Stępiński, Dante Stipica i Adam Wlkanowa, którzy rozpoczęli mecz w wyjściowej jedenastce.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
APPhoto/East News
Koszary, 14 lutego
Osiedle romskie Koszarach koło Limanowej. - Dawniej wszyscy się znaliśmy i szanowaliśmy. Było "dzień dobry" i normalne sąsiedzkie relacje. Młode pokolenie jest inne. Nie chcę wypowiadać się pod nazwiskiem, ponieważ boję się, że wybiją mi szyby czy spotkają na ścieżce i będę miała kłopoty. Opinia, że panuje u nas ksenofobia, wydaje mi się nieprawdziwa i krzywdząca - mówi mieszkanka wsi Koszary w gminie Limanowa w Małopolsce. Końca sporu pomiędzy żyjącymi blisko siebie społecznościami Romów i Polaków nie widać.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
APPhoto/East News
Warszawa, 3 lutego
Jarosław Kaczyński przedstawił kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Został nim Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki za rządów PiS. Zaczął od krytyki Rafała Trzaskowskiego i obietnicy "zakończenia sporów i kłótni". Hasło kampanii Bocheńskiego to "Z miłości do Warszawy". Jego kandydaturę prezes PiS przedstawił w sobotę w Akademiku Praskim przy Floriańskiej należącym do diecezji warszawsko-praskiej.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
APPhoto/East News
Częstochowa, 13 lutego
Miejsce rozpoczętej inwestycji drogowej, na której powstanie rondo, a kilkaset metrów dalej wiadukt nad torami kolejowymi i droga o długości 1,2 km łącząca ulice 1 Maja i rondo Mickiewicza z ulicą Krakowska.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Skowronek
APPhoto/East News
Tykocin, 10 lutego
Nic to, że zamek już był odbity, grunt to odbić go jeszcze raz. Po godzinie wszystko było jasne - Szwedów pokonano. Czas cofnął się do 1657 r., a widzowie zobaczyli jedyną w kraju zimową inscenizację historyczną przypominającą czasy potopu szwedzkiego.
Więcej
Zdjęcie:
Agnieszka Sadowska
APPhoto/East News
Kraków, 12 lutego
Nie dość, że są obłędne, to jeszcze na tyle duże i wielowymiarowe, że można pod nimi przechodzić, siadać na nich i dzięki nim czuć się otoczonym sztuką. Twórcom wystawy "Van Gogh Multi-Sensory Exhibition" chodzi właśnie o emocje i zaangażowanie wielu zmysłów. Obrazy postimpresjonisty mienią się kolorami i przenikają, projekcjom towarzyszą muzyka, wypowiedzi na temat życia Vincenta van Gogha oraz czytane przez lektora listy, które artysta napisał do brata Theo.
Więcej
Zdjęcie:
Konrad Kozłowski
APPhoto/East News
Ukraina, 22 lutego
Kyseliwka, założona przez polskich zesłańców wieś 65 km na wschód od Mikołajowa, zajęta przez Rosjan podczas pierwszych dni ofensywy w lutym 2022 r. Została wyzwolona przez Ukraińców podczas ciężkich walk w listopadzie 2022 r. i stała się celem intensywnych rosyjskich bombardowań. Duża część wsi, w tym szkoła i polski kościół zbudowany przez zesłańców w XIX wieku, została doszczętnie zniszczona. Do Ksyliewki po wyzwoleniu i ostatecznym odsunięciu frontu za Dniepr powrócił zaledwie co dziesiąty mieszkaniec. Co ciekawe i raczej niespotykane, wróciło też wiele rodzin z dziećmi.
Zdjęcie zdobyło III nagrodę w konkursie Grand Press Photo Single w kategorii culture, hobby, sport.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
APPhoto/East News
marzec
Warszawa, 15 marca
Przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. Pegasusa. Prezes PiS jest pierwszym politykiem przesłuchiwanym przez komisję, która ma wyjaśnić skalę inwigilacji w latach 2015-23. Zanim zaczęło się przesłuchanie, Kaczyński powiedział, że nie złoży przysięgi zawierającej słowa, że będzie mówił "całą prawdę". - Cała sprawa Pegasusa jest przedsięwzięciem politycznym, w tej sferze propagandowej, medialnej. Jest sprawą szerszego przedsięwzięcia. To antyrzeczywistość, rzeczywistość urojona - stwierdził prezes PiS i powiedział, że zarzucano jego rządowi, że wprowadził w Polsce dyktaturę.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Baltimore Sun/Tribune News Service via Getty Images
Galeria zdjęć
Śmierć Lizawety z Białorusi
Mężczyzna wyjął nóż i zaatakował od tyłu przechodzącą samotnie kobietę. Znęcał się nad nią przez mniej więcej pół godziny. Zostawił ją nagą i nieprzytomną. Do gwałtu doszło w centrum Warszawy, trudno uwierzyć, że kobieta przez pół godziny leżała w bramie i nikt tego nie widział. Lizaweta zmarła 1 marca w szpitalu. Na zdjęciu cichy protest dla Lizy w Poznaniu, 4 marca
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
REUTERS
Pogrzeb Lizawety na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, 14 marca
Więcej
Zdjęcie:
Maciej Jaźwiecki
AFP/East News
Warszawa, 24 marca
Półmaraton Warszawski największym półmaratonem w historii kraju. Biegacze mierzyli się z dystansem 21,097 km. Wystartowało 13,5 tys. uczestników i uczestniczek.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Reuters/Forum
Warszawa, 12 marca
Arkadiusz Jakubik, polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny. Wokalista zespołu Dr Misio.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Reuters/Forum
Gliwice, 22 marca
Mery Spolsky i Ralph Kamiński podczas gali wręczania nagród muzycznych Fryderyki. "Fryderyk to niezmiennie największy obiekt pożądania wśród artystów" - zapewniali ze sceny prowadzący. Od czasu pierwszej edycji, której gala prowadzona przez Korę i Marka Niedźwieckiego odbyła się w warszawskim Teatrze Polskim, wręczono 875 statuetek, nagrodzono 300 zespołów i artystów solowych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu, a 222 albumy wyróżniono w kategoriach muzyki poważnej. Uhonorowano również 62 laureatów Złotych Fryderyków.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Reuters/Forum
Szczecin, 1 marca
Szokujący wypadek na pl. Rodła w Szczecinie. Czerwony ford focus potrącił na przejściu dla pieszych przy biurowcu Pazim kilkanaście osób i szybko odjechał. Do wypadku doszło w popołudniowym szczycie komunikacyjnym, po godz. 15. W tym czasie na placu jest duży ruch samochodów i mnóstwo pieszych. Kierowca forda został zatrzymany. To 33-letni mężczyzna, mieszkaniec Szczecina.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
Reuters/Forum
Lublin, 22 marca
Już po raz 24. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie odbyła się droga krzyżowa. W tym roku przyświecało jej hasło: „Uczono: Nie ma miłości”. Procesji przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Reuters/Forum
Galeria zdjęć
Lublin, 22 marca – droga krzyżowa na Majdanku
Już po raz 24. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie odbyła się droga krzyżowa. W tym roku przyświecało jej hasło: „Uczono: Nie ma miłości”. Procesji przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Korzeniewo, 4 marca
Międzynarodowe ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024 odbywają się głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestniczy w nich ok. 90 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i Szwecji. Polska odsłona tych manewrów odbyła się pod kryptonimem Dragon-24. Na zdjęciu przerwa w ćwiczeniach w przeprawie przez Wisłę.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Reuters/Forum
Warszawa, 22 marca
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zainteresowanie nowym budynkiem na pl. Defilad jest ogromne. Bezpłatne wejściówki na otwarcie rozeszły się w ciągu kilku minut. Warszawę ogarnęło szaleństwo. - Jesteśmy w stanie przyjąć rocznie 800 tys. zwiedzających. Chcemy oferować jakościowe doświadczenie obcowania ze sztuką czy debatą publiczną. Zależy nam, żeby nowa siedziba MSN stała się ważna dla warszawiaków, którzy mieliby poczucie, że miasto zmienia się na ich oczach, że obok PKiN powstało coś nowoczesnego i przyjaznego - uważa Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
Reuters/Forum
Warszawa, 23 marca
Godzina dla Ziemi to międzynarodowa akcja organizowana przez WWF. Jak co roku dołączyła Warszawa. Na 60 minut (między 20.30 a 21.30) wyłącza iluminacje charakterystycznych stołecznych obiektów, w tym Pałacu Kultury i Nauki, Barbakanu i Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Myślą przewodnią tegorocznej Godziny dla Ziemi była dbałość o naturalny stan rzek. W związku z tym organizacja WWF wespół ze społecznością Dzielnicy Wisła zaprosiła mieszkańców na plażę Rusałka do akcji sprzątania brzegów rzeki.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
Reuters/Forum
Warszawa, 12 marca
Abstrakcyjna rzeźba, która powstała z okazji Biennale Rzeźby w Metalu w 1968 r. i przez wiele lat stała przed budynkiem Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, dziś leży przy śmietniku na terenie Politechniki Warszawskiej. Niszczeje tam od wielu lat. Chodzi o „Dzwony Kampinosu” autorstwa Eweliny Michalskiej. W latach 90. groziło jej przetopienie na złom. Rzeźbę przed tym losem uratował prof. Stanisław Piwowar z Wydziału Inżynierii Produkcji. Cztery lata temu sąsiadów zaniepokoił demontaż pomnika. Okazało się, że robotnicy działali na zlecenie kobiety, której nie podobała się rzeźba. Stwierdziła, że jest brzydka i źle się czuje w jej obecności. „Dzwony” czekają na werdykt sądu.
Więcej
Zdjęcie:
Maciek Jaźwiecki
Reuters/Forum
Warszawa, 26 marca
Poranny szczyt na rondzie Daszyńskiego na Woli.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
Reuters/Forum
Szczecin, 7 marca
Krokusy na Jasnych Błoniach to wiosenna duma i tradycja Szczecina, której historia sięga 2004 r. To wtedy pod platanami posadzono pierwsze 30 tys. cebulek krokusów. Początkowo sadzono trzy kolory: fioletowe o ciemnym i jasnym odcieniu oraz białe i żółte. Okazywało się, że najbardziej atrakcyjny wygląd dywanu krokusów daje kolor fioletowy. Widok przyciąga spacerowiczów. Kwiaty wyglądają spektakularnie w zestawieniu z potężnymi konarami wiekowych platanów, które tworzą nad nimi swoisty parasol.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
Reuters/Forum
Galeria zdjęć
Kładka przez Wisłę
Nie było tradycyjnego otwarcia z przecinaniem wstęgi. Po prostu, 28 marca o godz. 17.45 piesi przeszli nad Wisłą, a rowerzyści przejechali z lewobrzeżnych bulwarów do praskiego szlaku na Wybrzeżu Helskim. Po deszczowym dniu rozpogodziło się przed zachodem słońca, ucichł wiatr. Na siedziskach pośrodku rzeki z każdą minutą gromadził się coraz większy tłum podziwiających widok na zielony brzeg praski, sąsiednie mosty, Stare Miasto i wieżowce w centrum. Ta przeprawa przez Wisłę może się stać nową ikoną architektoniczną stolicy.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS
Kładka pieszo-rowerowa dzień przed oficjalnym otwarciem, 27 marca
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
Mieszkańcy tłumnie przyszli na otwarcie kładki, 28 marca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Warszawa ma od 28 marca nowy most. To już 12 w stolicy.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Na nowej przeprawie może być tłoczno, ale bez obaw: na początku marca pomyślnie przeszła próby obciążeniowe, a kierownik kontraktu opowiadał nam o stałym monitoringu drgań.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Na tym moście jest nowojorsko. Najładniejszy widok z miejsca pod żaglami - polecał Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, który był inwestorem budowy.  
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Warszawa, 8 marca
Na wieczór 8 marca Strajk Kobiet zwołał uliczną demonstrację. Nieprzypadkowo początek zaplanowano przed Pałacem Prezydenckim. Chodziło o zapowiedzi zawetowania przez Andrzeja Dudę ustawy przywracającej dostępność pigułki "dzień po" bez recepty, którą niedawno przegłosował Senat. Druga sprawa, przeciw której odbywał się protest, to przesunięcie debaty w sprawie ustaw aborcyjnych przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
Reuters/Forum
Lublin, 8 marca
43-letni Jacek „Rdzawy Jaco” Harasimiuk to urodzony w Lublinie skater i animator kultury deskorolkowej. 1 czerwca zamierzał wyruszyć z Zakopanego do oddalonego o 800 km Helu. Całą trasę chciał pokonać w trzy tygodnie. Jedzie, by nagłośnić problem depresji, z którą sam zmaga się od kilku lat. Swoją podróż nazwał „Downhill to Hel”, bo jak przekonuje, depresja to taki zjazd do piekła i do głębin smutku.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Reuters/Forum
Biały Dunajec, 30 marca
Jak co roku w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów w parafii w Białym Dunajcu odbył się konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny. - W kosołce, jak zwą koszyk na Podhalu, nie może zabraknąć barwionych jaj, baranka z masła lub sera, chrzanu, soli, kiełbasy, wykrowków, czyli ziemniaków, moskola, oscypka, chleba i wody święconej - mówi Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor GOKR Kościelisko.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
Reuters/Forum
Jastrzębie-Zdrój, 13 marca
Jastrzębski Węgiel wygrał rywalizację z tureckim Ziraatem Bank Ankara i po raz drugi z rzędu zameldował się w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów. W Antalyi w Turcji, gdzie w maju rozgrywano finał, uległ włoskiemu Trentino 0:3. Tym razem jastrzębianom się nie udało, ale bieżący sezon przebiegał dla polskich klubów perfekcyjnie. Zanim sezon zamknęli w Lidze Mistrzów jastrzębianie, siatkarze Asseco Resovii zdobyli Puchar CEV (w finale 3:0 z niemieckim SVG Luneburg), natomiast Onico Projekt Warszawa triumfował w Pucharze Challenge. W przyszłym sezonie polskie kluby znów będą należały do faworytów we wszystkich trzech europejskich rozgrywkach. Na zdjęciu: chearliderki podczas półfinału Ligi Mistrzów pomiędzy Jastrzębskim Węglem a Ziraat Bank Ankara.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
Reuters/Forum
Żabnica, 7 marca
Żabnica, miejscowość malowniczo położona u stóp szczytów Beskidu Żywieckiego. Michał Figura, przyrodnik ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” zajmującego się dużymi drapieżnikami, oprowadza grupę młodych Brytyjczyków z Halesowen College, która przyjechała do Polski tropić drapieżniki. Niedaleko miejsca, w którym zostawiliśmy samochód, przyrodnicy pokazują nam szczątki samicy jelenia. - Wilki zapędziły ją do strumienia, zabiły i zjadły. One nie zostawiają resztek, potrafią zjeść nawet kręgosłup upolowanego przez siebie zwierzęcia.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Reuters/Forum
kwiecień
Łódź, 9 kwietnia
Kwitnące tulipany w ogrodzie botanicznym w Łodzi. W tym roku z uwagi na wyjątkowo ciepłą wiosnę i końcówkę zimy wegetacja przyśpieszyła o trzy, cztery tygodnie. Już w pierwszej dekadzie kwietnia podziwiać można było lilaki, kwiaty wiśni japońskich oraz kolekcję tulipanów (52 tys. w 35 odmianach). Na ten moment łodzianie czekają cały rok.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
REUTERS
Galeria zdjęć
WYBORY SAMORZĄDOWE
7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy swoich przedstawicieli do sejmików województw, rad powiatów, gmin, miast, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów. Na zdjęciu: głosowanie w lokalu wyborczym w Radomiu.
Więcej
Zdjęcie:
Marcin Kucewicz
AFP/East News
Radom, 21 kwietnia
Radosław Witkowski z Koalicji Obywatelskiej świętuje zwycięstwo w drugiej turze wyborów na prezydenta Radomia.
Więcej
Zdjęcie:
Marcin Kucewicz
Getty Images
Sokoły, 11 kwietnia
Drewniany dom, w którym 17 lutego 1945 r. zostali zamordowani żydowscy mieszkańcy wsi Sokoły. Podczas wyborów samorządowych dom został oblepiony banerami wyborczymi. Wójt gminy Józef Zajkowski z PiS po 33 latach urzędowania przegrał z Radosławem Choińskim z PSL.  
Więcej
Zdjęcie:
Agnieszka Sadowska
Getty Images
Gdańsk, 7 kwietnia
Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory prezydenckie w Gdańsku w pierwszej turze z wynikiem 57,95 proc. głosów.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Getty Images
Olsztyn, 7 kwietnia.
Plakat wyborczy Miłosza Kurkula z Komitetu Wyborczego Wyborców Czesława Jerzego Małkowskiego w Olsztynie.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Robaszewski
Getty Images
Kielce, 7 kwietnia
Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 52 w Kielcach.
Więcej
Zdjęcie:
Wojciech Habdas
Zielona Góra, 21 kwietnia
Ogłoszenie wstępnych wyników drugiej tury wyborów samorządowych w Zielonej Górze. Dotychczasowy prezydent Janusz Kubicki przegrał w niemalże każdej komisji wyborczej. Mieszkańcy Zielonej Góry dali ponad 57-procentowe poparcie Marcinowi Pabierowskiemu z Koalicji Obywatelskiej (z lewej).
Więcej
Zdjęcie:
Władysław Czulak
AP/East News
Radom, 21 kwietnia
Głosowanie podczas drugiej tury wyborów na prezydenta Radomia.
Więcej
Zdjęcie:
Marcin Kucewicz
AP/East News
Wrocław, 21 kwietnia
Jacek Sutryk w drugiej turze uzyskał 68,29 proc. poparcia i został prezydentem Wrocławia. Na zdjęciu podczas wieczoru wyborczego.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
AP/East News
Zabrze, 7 kwietnia
Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 68 w Zabrzu.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Katowice, 7 kwietnia
Ubiegający się o reelekcję prezydent Katowic Marcin Krupa w swoim sztabie wyborczym. Ponownie wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 62,4 proc. głosów.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Bojano, 22 kwietnia
Lokator schroniska Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals.
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
Przemyśl, 20 kwietnia
Jose Andres, założyciel World Central Kitchen, gotuje zupę podczas pogrzebu Damiana Sobola. Damian zginął 1 kwietnia w Strefie Gazy po tym, jak na konwój z żywnością międzynarodowej organizacji charytatywnej World Central Kitchen spadły izraelskie rakiety. Był jedynym Polakiem wśród siedmiu ofiar, które zginęły w tym ataku. Przed cmentarzem na uczestników pogrzebu czekał wielki, 300-litrowy kocioł z gorącą zupą. Ten sam, który najpierw na granicy w Medyce, a później w Turcji po trzęsieniu ziemi pomagał zapełnić Damian Soból.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
Warszawa, 5 kwietnia
Samolot Cesna 150, który 1 marca awaryjnie wylądował na wawerskim mokradle w okolicy ulicy Kadetów i Zakola Wawerskiego. Pilot wraz z pasażerką wyszli z samolotu o własnych siłach. Z uwagi na trudny, podmokły teren samolot pozostał na miejscu na czas śledztwa, stając się atrakcją turystyczną.
Więcej
Zdjęcie:
Dariusz Borowicz
Galeria zdjęć
pożar Targu staroci
W Wielkopolsce, w halach, gdzie były wystawiane antyki, sprzęt AGD i RTV, 14 kwietnia wybuchł pożar. W nocnej akcji ratowniczej wzięło udział ponad 30 zastępów straży pożarnej. Tu od lat przyjeżdżali ludzie z całej Polski w poszukiwaniu antyków, holenderskich rowerów czy niemieckiego sprzętu AGD. Targ staroci spłonął w godzinę, trawiąc dobytek życia sprzedawców. Na zdjęciu pan Marcin jest jednym z najemców spalonych hal.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
AFP/East News
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Pan Waldemar handluje antykami całe życie. Jego magazyn nie został zniszczony podczas pożaru.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Bydgoszcz, 4 kwietnia
W 2024 r. protesty rolników nasiliły się w całej Polsce, przybierając różne formy. Były blokady dróg, miast, a nawet okupacja Ministerstwa Rolnictwa. Rolnicy żądają zmian w Zielonym Ładzie, czyli programie rolnym Unii Europejskiej, który ma chronić klimat, ale nakłada na rolników rozmaite ograniczenia i obowiązki, które im się nie podobają. Chcą też całkowitego zatrzymania importu z Ukrainy produktów żywnościowych, a nawet tranzytu ich przez nasz kraj. W ramach protestu bydgoscy rolnicy odwiedzali biura lokalnych polityków z gnojówką, obornikiem i bratkami.
Więcej
Zdjęcie:
Roman Bosiacki
Kraków, 3 kwietnia
Doktor Julio M. del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) Muzeum Narodowego w Krakowie, badał autentyczność jedynego dzieła van Gogha w Polsce. “Obraz ‘Wiejskie chaty pośród drzew’ powstał w 1883 roku podczas pobytu van Gogha w Nuenen w Holandii i przedstawia krajobraz XIX-wiecznej holenderskiej wsi. Przez lata zmieniał właścicieli. Był w Belgii, Szwajcarii, aż wreszcie w 1987 roku w Londynie kupił go Zbigniew Porczyński. Jeszcze w tym samym roku przekazał dzieło kolekcji im. Jana Pawła II w Polsce".
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Dąbrowa Górnicza, 16 kwietnia
Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej i Pozoracji Ratowniczych w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Zakupiony został nowoczesny sprzęt: trenażery, symulatory oraz fantomy osób dorosłych, dziecka, niemowlaka i noworodka, które mają ułatwić studentom kierunku ratownictwo medyczne ćwiczenie medycznych czynności ratunkowych.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Warszawa, 14 kwietnia
Pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski w centrum Warszawy odbył się marsz przeciwników aborcji. Organizatorzy tłumaczyli, że "to znak sprzeciwu wobec rewolucji skierowanej przeciw życiu, rodzinie i wspólnocie narodowej", który miał związek z rozpoczętą wówczas debatą sejmową nad zmianą przepisów o aborcji w Polsce.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Podkowa Leśna, 22 kwietnia
- Moją tłumaczką była śliczna Rosjanka. Zdradziła się, kim jest, gdy, no cóż, wylądowała w moim hotelowym pokoju. Bo zanim cokolwiek się wydarzyło, włączyła kołchoźnik, który był nie tylko radiem, ale też kiedy milkł, zmieniał się w mikrofon - mówił Daniel Olbrychski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Jastrzębie-Zdrój, 25 kwietnia
Wnętrze willi byłego prywatnego detektywa Jerzego G. tuż przed rozbiórką. Wybudowana w 1994 r. na dachu pięciopiętrowego bloku miała mieścić nie tylko pomieszczenia mieszkalne i biurowe, ale też przede wszystkim piękną, użyteczną przestrzeń z drzewami, piaskownicą i basenem dla dzieci. Willa na bloku przy ulicy Północnej nigdy nie została dopuszczona do użytkowania. Jerzy G. nie miał prawa w niej mieszkać.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
Dolina Chochołowska, 2 kwietnia
Usuwanie drzew powalonych na szlaku przez intensywny wiatr, który 1 kwietnia wiał w Tatrach i na Podhalu.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
Kraków, 11 kwietnia
W środku nocy na osiedlu Na Kozłówce w Krakowie wysadzono znajdujący się tuż przy pasażu handlowym bankomat. Jego szczątki były rozsypane po całej okolicy. Doszło także do uszkodzenia elewacji oraz zaparkowanych w pobliżu samochodów. Pomimo uszkodzenia bankomatu pieniądze, które się w nim znajdowały, nie zostały skradzione.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Warszawa, 17 kwietnia
W barze Prasowym na ul. Marszałkowskiej w Warszawie robot przypominający słynnego Kerfusia odnosi talerze i przynosi dania. Wyposażony w czujnik ruchu sprawnie manewruje między stolikami i klientami stojącymi w kolejce. Robot został wypożyczony testowo na dwanaście miesięcy.
Więcej
Zdjęcie:
Maciek Jaźwiecki
Galeria zdjęć
Winiarze walczą z mrozem
Lubuscy winiarze przegrali walkę z wiosennymi przymrozkami. Rozpalali ogniska, płonęły specjalne świece, by rozrzedzić zimne powietrze. Niestety, mroźna noc, gdy temperatura spadła do -7 stopni Celsjusza, zniszczyła niemalże wszystkie młode pędy i pąki. Łazy koło Zielonej Góry, 24 kwietnia
Więcej
Zdjęcie:
Władysław Czulak
AFP/East News
– Mróz chwytał już po północy, walczyliśmy z nim do rana. To była ciężka praca i wielka przegrana. Ostatniego dnia, gdy zobaczyliśmy przemarznięte rośliny, rozeszliśmy się w milczeniu. Coś w nas pękło - opowiada fotograf Władysław Czulak, który zaangażował się w ratowanie kilkuhektarowej winnicy Miłosz w Zaborze.
Więcej
Zdjęcie:
Władysław Czulak
Getty Images
Olsztyn, 9 kwietnia
Pogrzeb Mirona Sycza, wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie. - Zadawał pytania i szukał odpowiedzi, ale najpełniejszą odpowiedź daje twórcze życie zmarłego Mirona - mówił w trakcie mszy żałobnej biskup Arkadiusz Trochanowski.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Robaszewski
Kazimierz Dolny, 1 kwietnia
Lany poniedziałek na rynku w Kazimierzu Dolnym. Tradycja strażackiego śmigusa-dyngusa w Kazimierzu sięga 1906 r. Wtedy w miasteczku powstała ochotnicza straż pożarna. Początkowo strażacy z wiaderkami wody chodzili po domach i zbierali pieniądze na zakup sprzętu. Od kilkudziesięciu lat kazimierska ochotnicza straż pożarna prezentuje swoje wozy bojowe na rynku i polewa tłumy spacerowiczów.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Katowice, 14 kwietnia
Wielkie oko zwane watcherem pojawiło się w Katowicach w sercu Załęża. Autorem muralu jest Noriaki, artysta malarz z Poznania. - Watcher jest swojego rodzaju niezależnym obserwatorem miejskim. To bardzo prosta forma graficzna, ma na siebie zwracać uwagę, „mrugać" do przechodniów oczkiem — mówił o swojej twórczości artysta.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
Kraków, 23 kwietnia
Paweł „Dazzle” Kidoń, jedyny Polak koszykarskiej drużyny Harlem Globetrotters, przed występem w ramach World Tour 2024. The Harlem Globetrotters to amerykańska drużyna koszykarska, która w swoich występach łączy elementy sportu i rozrywki. Została założona w 1926 r. w Chicago przez Abe'a Sapersteina, który nadał jej później nazwę nowojorskiej dzielnicy Harlem. Paweł Kidoń członkiem drużyny jest od 2019 r. i jest w niej obecnie jedynym przedstawicielem Europy.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
maj
Gdańsk, 16 maja
Obchody Święta Straży Granicznej w Gdańsku. Uroczystości towarzyszyło wręczenie nominacji generalskich, pamiątkowych szabel, powołanie nowych oficerów oraz wręczenie odznaczeń dla szczególnie zasłużonych funkcjonariuszy. Po wręczonych nominacjach głos zabrali prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Prezydent wspomniał m.in., że Polska dalej będzie inwestować w umacnianie zapory na wschodniej granicy, a Tomasz Siemoniak zapewnił, że najwyższe władze RP w sprawach bezpieczeństwa działają razem.
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
REUTERS/
Warszawa, 14 maja
Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego wiceministra spraw wewnętrznych, podczas posiedzenia komisji śledczej ds. afery wizowej. Polityk PiS zeznał, że o aferze dowiedział się dopiero, kiedy w sierpniu 2023 r. CBA weszło do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Choć jego przełożony Mariusz Kamiński znał sprawę od niemal roku. - Nie dzielił się ze mną tą informacją, bo nie było takiego powodu - mówił. W tamtym czasie Wąsik był też sekretarzem kolegium ds. służb specjalnych, ale i tą drogą nic do niego nie dotarło.
Afera wizowa wybuchła latem 2023 r. i dotyczy domniemanej korupcji podczas przyznawania wiz do Polski przez urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i służby konsularnej.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
EPA/PAP
Warszawa, 26 maja
Wolontariusze z psami w drodze na Podzamcze, gdzie odbył się Warszawski Dzień Zwierząt. Wolontariusze schroniska Na Paluchu protestowali na nim przeciwko złemu zarządzaniu przez nową dyrekcję. Zwracali uwagę na demontaż opieki behawioralnej dla zwierząt i brak szkoleń behawioralnych dla wolontariuszy. Zarzucali też nowej dyrekcji zaniedbanie promocji schroniska w świadomości warszawiaków i łamanie regulaminu wolontariatu przy karaniu wolontariuszy.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
EPA/PAP
Warszawa, 10 maja
„Gazeta Wyborcza” przyznała tytuł Człowieka Roku wybitnej reżyserce Agnieszce Holland. W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę nie tylko na całokształt jej twórczości, ale też na odważną działalność obywatelską.
Więcej
Zdjęcie:
Maciek Jaźwiecki
EPA/PAP
Galeria zdjęć
pożar kompleksu handlowego Marywilska 44
Do pożaru kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie doszło 12 maja. Żywioł pochłonął dobytek sprzedawców handlujących w największym warszawskim kompleksie kupieckim o powierzchni 46 tys. m kw.
Więcej
Zdjęcie:
Dariusz Borowicz
AFP/East News
W wyniku pożaru pracę straciło prawie 3 tys. osób. Głównie pochodzących z Wietnamu, ale również sporo Polaków, Turków czy obywateli krajów afrykańskich. O wywołanie pożaru podejrzewani byli rosyjscy dywersanci. Kupcy na Marywilską wrócili 31 sierpnia.
Więcej
Zdjęcie:
Dariusz Borowicz
WWD via Getty Images
Gdańsk, 19 maja
W derbach Trójmiasta Lechia Gdańsk pokonała Arkę Gdynia, wygrywając 2:1. Biało-Zieloni zapewnili sobie tym samym tytuł mistrza rozgrywek. Na trybunach Polsat Plus Areny zjawiło się ponad 36 tys. kibiców. To najwyższy wynik w dziejach rozgrywek pierwszoligowych w Polsce.
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
EPA/PAP
Puszcza Białowieska, 29 maja
3,5 km od miejscowości Topiło, przy płocie granicznym, po stronie białoruskiej koczowało 28 osób, w tym 7 somalijskich dziewczyn. Trzy z nich nie miały skończonych 18 lat, a jedna była w szóstym miesiącu ciąży. Wszystkie prosiły o międzynarodową pomoc. Zgodnie z przepisami, cudzoziemiec, który poprosi na granicy o ochronę międzynarodową, powinien mieć możliwość złożenia wniosku, a na czas jego rozpatrzenia zostać wpuszczony do Polski. Polscy funkcjonariusze na te prośby nie reagowali, argumentując, że kobiety znajdują się po stronie białoruskiej, z którą relacje polscy politycy nazywają wojną hybrydową.
Więcej
Zdjęcie:
Agnieszka Sadowska
EPA/PAP
Okolice Łodzi, 20 maja
Montaż turbiny wiatrowej w okolicach Łodzi. Farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Generacja zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
EPA/PAP
Warszawa, 16 maja
Były premier Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. To jego decyzja z 16 kwietnia 2020 r. uruchomiła przygotowania do nich i pompowanie milionów złotych na niedoszłe głosowanie. Podczas przesłuchania Morawiecki stwierdził, że nie wstydzi się decyzji o głosowaniu korespondencyjnym. Oskarżał też PO, że blokowała organizację wyborów, bo chciała wymienić kandydatkę na prezydentkę.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
EPA/PAP
Gubałówka, 10 maja
Zorza polarna nad Podhalem to wyjątkowa rzadkość. Początkowo to niezwykłe zjawisko przysłaniały chmury, które około północy się rozeszły, odsłaniając niesamowite kolory. Była to jedna z dwóch najsilniejszych zórz polarnych ostatnich dziesięcioleci. Powstała przez uderzenie w ziemię obłoku słonecznej plazmy, co rozpętało bardzo silną burzę geomagnetyczna (klasy G4). Zorza rozświetlała i barwiła niebo nad całą Polską.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
EPA/PAP
Galeria zdjęć
nowy prezydent miasta
Ustępujący prezydent miasta Jacek Majchrowski w Urzędzie Miasta Krakowa przygląda się wieszaniu jego podobizny namalowanej w 2007 roku przez malarza Andrzeja Okinczyca. Krakowską tradycją jest, że na koniec urzędowania każdego prezydenta miasta na ścianach magistratu zawieszany jest jego portret. Kraków, 29 kwietnia
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
WWD via Getty Images
Następcą Jacka Majchrowskiego został Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej, który na zaprzysiężenie przyjechał w eleganckim garniturze i na rowerze. Kraków, 7 maja
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
AFP/East News
Białystok, 25 maja
Jagiellonia Białystok pierwszy raz w historii tego piłkarskiego klubu została mistrzem Polski. Fetowanie zwycięstwa na ulicach podlaskiej stolicy trwało całą sobotnią noc i niedzielę. W najważniejszym meczu Jagiellonia pokonała Wartę Poznań 3:0.
Więcej
Zdjęcie:
Agnieszka Sadowska
EPA/PAP
Kraków, 18 maja
Lasota Jarga, przedstawicielka performerskiej sceny Drag Queen/Queer podczas Marszu Równości w Krakowie, który przeszedł ulicami miasta już po raz 20. Po raz pierwszy w marszu wziął udział prezydent miasta, wieszając w tym dniu dwie tęczowe flagi na magistracie. W manifestacji szły tysiące osób - śpiewały, tańczyły, robiły zdjęcia, machały tęczowymi flagami.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
EPA/PAP
Warszawa, 16 maja
Aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Kilkugodzinną dyskusję o projektach aborcyjnych w Sejmie zdominowali działacze pro-life, a jako pierwsza głos zabrała Kaja Godek, zwolenniczka nie tylko całkowitego zakazu aborcji, ale też karania kobiet za przerwanie ciąży więzieniem.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
EPA/PAP
Bielsko-Biała, 25 maja
Otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji „Oko” w Bielsku-Białej. To największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy. Bielsko-Biała jest uważane za kolebkę polskiej animacji klasycznej. Upamiętniają to m.in. pomniki Bolka i Lolka, Reksia i innych bajkowych postaci, które stanęły w mieście. Oko przyciąga wielu fanów kreskówek. Budzi też kontrowersje. Część mieszkańców uważa, że nowy budynek wygląda jak naczepa tira czekającego na rozładunek.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
EPA/PAP
Ostrawa, 14 maja
Filip Komorski na meczu hokeja na lodzie podczas mistrzostw świata w Czechach. Biało-Czerwoni przegrali tego dnia z Francją 2:4.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
EPA/PAP
Emilcin, 10 maja
W tym roku minęło 46 lat od momentu, kiedy w Emilcinie rolnik Jan Wolski zobaczył UFO. Z tej okazji odbył się reaktywowany po latach Piknik UFO-logiczny. Do spotkania rolnika z pozaziemską cywilizacją miało dojść 10 maja w niewielkiej wsi niedaleko Opola Lubelskiego na Lubelszczyźnie. W pewnym momencie na wóz, którym jechał rolnik, wskoczyły zielone stworzenia. Jak relacjonował, niscy przybysze mieli skośne oczy i rozmawiali w dziwnym języku.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
EPA/PAP
Kraków, 18 maja
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas pikniku wojskowego z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach wziął udział również premier Donald Tusk, który zapowiedział inwestycje w fortyfikacje na wschodniej granicy i system obrony powietrznej.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
EPA/PAP
Katowice, 19 maja
Axe Nation, pierwszy polski klub rzucania siekierami w Katowicach. Rzucać można przy piwie, a na środek tarczy przykleić zdjęcie. Podstawowa technika to rzut zza głowy całą długością ręki. Rzucając, nie można przekroczyć dwiema nogami czarnej, grubej linii. Jeśli siekiera trafi w tarczę, ale się od niej odbije i spadnie na podłogę, punkty nie są przyznawane.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
EPA/PAP
czerwiec
Olsztyn, 1 czerwca
W tym roku Olsztyńskiemu Marszowi Równości przyświecało hasło "Równość dla wszystkich rodzin". Marsz Równości patronatem honorowym objął m.in. nowy prezydent miasta - Robert Szewczyk. To pierwszy prezydent w historii Olsztyna, który podjął decyzję o wywieszeniu tęczowej flagi na miejskim ratuszu.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Robaszewski
Getty Images
Toruń, 9 czerwca
Lider Konfederacji Sławomir Mentzen podczas glosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Konfederacja w tych wyborach zdobyła 12,08 proc. głosów, zajmując trzecią pozycję. Partia twierdzi, że chcą „zatrzymać klimatyczne wariactwa, pakt migracyjny i wiele innych szkodliwych pomysłów eurokratów”.
Więcej
Zdjęcie:
Maciej Wasilewski
REUTERS/Forum
Warszawa, 14 czerwca
Daniel Niedziałkowski zbiera na leczenie syna, który cierpi na porażenie mózgowe i padaczkę Westa. Rehabilitacja jest bardzo kosztowna. Aby ją sfinansować, Daniel organizuje specjalne akcje. - Trzy razy wszedłem na Śnieżkę w stroju Olafa – bałwanka. We wrześniu, niemal rok temu, zdobyłem Rysy od strony słowackiej w przebraniu klauna. Za każdym razem ogłaszam akcję na portalach społecznościowych, na górze rozdaję ulotki z prośbą o 1 proc. - mówił w rozmowie dla „Dużego Formatu”.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
REUTERS/Forum
Gdańsk, 28 czerwca
Protest pod Muzeum II Wojny Światowej przeciwko usunięciu z wystawy materiałów dotyczących rotmistrza Witolda Pileckiego, zabitej za ukrywanie przed Niemcami Żydów rodziny Ulmów oraz zamordowanego w obozie kapłana ojca Maksymiliana Kolbego. Nowa dyrekcja argumentowała zmiany przywracaniem spójności wystawie. W kwietniu 2024 r. dyrektorem muzeum został Rafał Wnuk, a jego zastępcą Janusz Marszalec. Od początku nie ukrywali, że chcą przywrócić ekspozycję do jej pierwotnej formy.
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
REUTERS/Forum
Poznań, 10 czerwca
Trener Lecha Poznań Niels Frederiksen podczas pierwszej konferencji prasowej. Nowy szkoleniowiec Lecha Poznań bardzo długo łączył trenowanie młodzieży z nauką i pracą w banku. Dopiero przed czterdziestką poczuł, że chce się skupić tylko na piłce nożnej. „Gazecie Wyborczej” opowiedział o swoim pomyśle na Lecha.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
REUTERS/Forum
Warszawa, 25 czerwca
Strefa kibica podczas meczu Polska – Francja na Euro 2024. Polscy piłkarze zremisowali z wicemistrzami świata 1:1. Był to jednak mecz o honor. Wcześniejszy remis Francji z Holandią sprawił, że Polska jako pierwsza drużyna odpadła z turnieju. Mecz można było oglądać na wielkim telebimie przed Stadionem Narodowym w Warszawie.
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
REUTERS/Forum
Kraków, 6 czerwca
Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych tradycji Krakowa, która zawsze przyciąga tłumy widzów. Lajkonik oraz jego orszak włóczków i Tatarów wyruszają tylko raz w roku - w oktawę Bożego Ciała. Ten, kto mija pochód, specjalnie nadstawia ramię, by poczuć uderzenie buławą Lajkonika. Dla każdego krakusa to najlepsza wróżba na cały rok. Lajkonik pobiera też tradycyjny haracz od handlarzy, który ma zapewnić im pomyślność w przyszłym roku.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS/Forum
Warszawa, 13 czerwca
Protest studentów przeciwko wojnie w Strefie Gazy przed zamkniętą bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci chcieli, by władze uczelni potępiły atak rządu Izraela na Strefę Gazy, zerwały współpracę z izraelskimi instytucjami akademickim i udostępniły informacje o ich współpracy z izraelskimi podmiotami partnerskimi. Dodatkowo studenci żądali, by rektor UW doprowadził do wycofania zarzutów karnych wobec protestujących studentów i studentek.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
REUTERS/Forum
Lublin, 13 czerwca
Prezydent Andrzej Duda podczas drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Kongres stał się cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Grecji), przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Ukrainy i Mołdawii.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS/Forum
Berlin, 21 czerwca
Arkadiusz Milik podczas meczu Polska - Austria podczas Euro 2024. Piłkarz ze względu na kontuzję kolana nie mógł zagrać w rozgrywkach. Mecz z Austrią był meczem ostatniej szansy i choć Wojciech Szczęsny znów bronił świetnie, a w 30. minucie Krzysztof Piątek strzelił gola, Polska przegrała spotkanie 1:3.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
REUTERS/Forum
Warszawa, 15 czerwca
Kandydatki na miss Wietnamek, które mieszkają w Europie. Konkurs odbył się 16 czerwca.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
REUTERS/Forum
Poznań, 18 czerwca
Policja z Komisariatu Wodnego w Poznaniu przeszukuje rozlewisko rzeki w związku z zaginięciem 39-letniej kobiety. Ciało zaginionej Natalii Panochy-Raczkiewicz policja odnalazła w kompleksie leśnym nad jeziorem Kowalskim niedaleko Poznania. Doradczyni finansowa z Gortatowa zaginęła pięć dni wcześniej. Planowała rozwód.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
REUTERS/Forum
Warszawa, 1 czerwca
Już po raz 10. dzieci odwiedziły ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z okazji Dnia Dziecka bramę wejściową otworzył  premier Donald Tusk i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Atrakcji było bardzo dużo. Od występów muzycznych po symulator jazdy 3D, dzięki któremu dzieci mogły się poczuć jak za kierownicą prawdziwego samochodu.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS/Forum
Warszawa, 8 czerwca
Występ Troye’a Sivana na Orange Warsaw Festivalu miał mocny wstęp, bo był nim pocałunek z tancerzem. Jego show był przemyślany, z prostą, ale ciekawą scenografią. Pojawiła się m.in. platforma dla tancerzy czy łóżko, na którym wił się wokalista.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
REUTERS/Forum
Szczecin, 1 czerwca
Edukatorium w nowo otwartym aquaparku Fabryka Wody w Szczecinie. W budynku rekreacyjnym mieści się 17 basenów i 11 zjeżdżalni o łącznej długości 0,5 km. Dodatkową atrakcją Fabryki Wody jest największe w Polsce saunarium, które tworzy aż 16 saun. Ta strefa ma trzy poziomy. Jest też strefa aktywności z kręgielnią, stołami bilardowymi i 13-metrową ścianką wspinaczkową. Na terenie obiektu znajduje się nawet amfiteatr.
Więcej
Zdjęcie:
Krzysztof Hadrian
REUTERS/Forum
Poznań, 6 czerwca
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej, na której udzielił poparcia kandydatowi do Parlamentu Europejskiego Marcinowi Bosackiemu, który startował z listy Koalicji Obywatelskiej. Poseł nie uzyskał jednak mandatu.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
REUTERS/Forum
Lipiec
Gdynia, 6 lipca
Open'er 2024 był pojedynkiem dwóch najgorętszych dziś gwiazd popu: Charli XCX i Dua Lipy. Występy obu Angielek były wydarzeniami, co nie znaczy, że inne gwiazdy się nie popisały. Każdy z fanów muzyki mógł znaleźć coś dla siebie. Od hip-hopu, przez pop, elektronikę, do rocka. Na zdjęciu publiczność podczas występu Hoziera w ostatnim dniu festiwalu.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
AFP/East News
Kraków, 10 lipca
Krakowianie szukają ochłody nad wodą. Plaża Bagry leży nad zbiornikiem wodnym powstałym po wyrobisku żwiru, we wschodniej części Parku Bagry w Krakowie Podgórzu.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Forum/REUTERS/
Warszawa, 8 lipca
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali w Warszawie umowę o bezpieczeństwie. Premier Polski podkreślił, że Warszawa nie zaprzestanie okazywania Ukrainie pomocy tak długo, jak będzie to potrzebne. Zełenski spotkał się też z prezydentem Andrzejem Dudą.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Forum/REUTERS/
Lublin, 26 lipca
Na ulicach w centrum tłok. Spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów, a nad głowami przechodniów akrobaci na linach. To już 15. edycja Carnavalu Sztukmistrzów, czyli ulicznego festiwalu nowego cyrku. Na zdjęciu występ grupy Le Mur de la Mort z Francji, która przedstawia słynną tradycję jarmarczną lat 50. beczkę śmierci. To jedna z ostatnich tego typu grup na świecie, która kontynuuje tę niezwykłą tradycję. Występ pod tytułem „Mortel Jus de Mortel”.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Forum/REUTERS/
Poznań, 16 lipca
Burza nad miastem. Na początku lipca mieszkańcy Poznania obserwowali lej kondensacyjny, zalążek trąby powietrznej. W kolejnych tygodniach można było podziwiać nie mniej spektakularne zjawiska atmosferyczne. Piękno i groza przyrody.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
Forum/REUTERS/
Kraków, 17 lipca
Uroczystości pogrzebowe Jerzego Stuhra rozpoczęły się w kościele św. św. Piotra i Pawła mszą żałobną, a po niej odprowadzono zmarłego spod bramy cmentarza Rakowickiego do rodzinnego grobowca. Wybitny aktor i reżyser filmowy oraz teatralny, profesor sztuki, pisarz i pedagog, wieloletni rektor krakowskiej szkoły teatralnej zmarł 9 lipca, przeżywszy 77 lat.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Forum/REUTERS/
Słajszewo, gmina Choczewo, 18 lipca
Przygotowania terenu pod budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wykarczowano 40 ha lasu, do końca roku ma zostać wyciętych kolejnych 150 ha. I to też jeszcze nie zakończy karczowania. Na potrzeby budowy został zarezerwowany obszar o powierzchni 688 ha, z czego lasy zajmują 542 ha. Z obu stron leśny trakt prowadzący aż do plaży jest ogrodzony płotem zasłoniętym banerami z imitacją zieleni.
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
Forum/REUTERS/
Kraków, 29 lipca
Kilkaset osób ponad godzinę modliło się pod konsulatem Francji, by wyrazić katolicki sprzeciw wobec obrazy religijnej, do jakiej miało dojść podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Inicjatorami demonstracji byli Barbara Nowak, była kurator oświaty, oraz Łukasz Kmita, niedawno forsowany na marszałka Małopolski przez Jarosława Kaczyńskiego.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Forum/REUTERS/
Dąbrowa Zielona, 20 lipca
Zwłoki mężczyzny z raną postrzałową głowy i leżącą obok broń znalazł pracownik gminy na boisku szkolnym w Dąbrowie Zielonej w powiecie częstochowskim. Pojawiły się spekulacje, że może to być ciało Jacka Jaworka poszukiwanego od trzech lat za potrójne zabójstwo, którego dokonał 5 km dalej, w miejscowości Borowce. Wyniki badań DNA potwierdziły, iż to ciało poszukiwanego mężczyzny. Policja przeszukała wszystkie miejsca w Dąbrowie Zielonej, które mógł odwiedzić przed śmiercią.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Forum/REUTERS/
Galeria zdjęć
Odsłonięcie pomnika Rzezi Wołyńskiej
Uroczystość odsłonięcia pomnika Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z siedzibą w Nowym Yorku. Dla pomnika z dzieckiem nabitym na tryzub oraz dziecięcymi głowami nadzianymi na sztachety przez kilka lat nie można było znaleźć miejsca. - Bo przypomina niewygodną prawdę - mówili Kresowianie podczas niedzielnego odsłonięcia. Domostawa w województwie podkarpackim, 14 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
AP/East News
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
AP/East News
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
VOIGT/GettyImages
Zdjęcie:
PATRYK OGORZAŁEK 
REUTERS
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
REUTERS
Zdjęcie:
PATRYK OGORZAŁEK 
AFP/East News
Kraków, 25 lipca
Artem, mieszkający od kilku lat w Polsce Ukrainiec, został zaatakowany maczetą na kąpielisku na krakowskim Zakrzówku. Chłopak dostał dziesięć ciosów, stracił kciuka w lewej ręce, miał pękniętą czaszkę. Spędził w szpitalu dziewięć dni. Napastnicy, którzy zaatakowali Artema i jego przyjaciół, mieli 15, 16 i 17 lat. Przedstawiono im zarzut pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Forum/REUTERS/
Dębówka w powiecie piaseczyńskim, 23 lipca
Na drodze krajowej nr 50 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką. W wyniku kolizji oba pojazdy doszczętnie spłonęły. Kierowca samochodu osobowego nie przeżył wypadku. Kierowca ciężarówki nie ucierpiał, został zbadany także na okoliczność ewentualnej obecności alkoholu we krwi, której nie stwierdzono.
Więcej
Zdjęcie:
Dariusz Borowicz
Forum/REUTERS/
Warszawa, 16 lipca
Poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski wyprowadzany z budynku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa po posiedzeniu aresztowym. Tuż przed północą sąd wydał decyzję o jego zwolnieniu. Przyczyną był brak decyzji o uchyleniu politykowi immunitetu, który chronił go jako delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
Forum/REUTERS/
Galeria zdjęć
Igrzyska olimpijskie w Paryżu
Igrzyska olimpijskie w Paryżu zakończyły się najgorszym występem Polaków w historii. Zdobyliśmy 10 medali, w tym tylko jeden złoty. Uplasowaliśmy się w Europie na 23. miejscu. To bardzo słaby wynik, ale ta gorycz nie powinna nam zabierać poczucia dumy z tych zawodników, którzy osiągnęli sukces. Złoty medal dla Aleksandry Mirosław we wspinaczce sportowej, w tej samej dyscyplinie brąz dla Aleksandry Kałuckiej, srebro dla siatkarzy, także srebro dla Julii Szeremety w boksie, Darii Pikulik w kolarstwie, brąz dla szermierek, czwórki podwójnej w wioślarstwie, Igi Świątek w tenisie i jedynej na podium lekkoatletki Natalii Kaczmarek w biegu na 400 m. Na zdjęciach są: wysiłek, radość zwycięstwa i smutek porażki. Na zdjęciu prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii otwarcia igrzysk Olimpijskich w Paryżu, Trocadero, 26 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AP/East News
Polki w składzie: Renata Knapik-Miazga, Martyna Świątowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka i rezerwowa Alicja Klasik, wywalczyły brązowy medal w rywalizacji z Chinkami w szermierce. Grand Palais, 30 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AP/East News
Klaudia Zwolińska podczas finału w slalomie kajakowym. Zdobyła pierwszy na tych igrzyskach medal dla Polski. Nautical Stadium, 28 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
VOIGT/GettyImages
Alicja Konieczek podczas finału biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet. Stade de France, 6 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS
Reprezentantki Polski w siatkówce kobiet po przegranym meczu ćwierćfinałowym z USA. Paris Arena Sud 1, 6 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS
Anita Włodarczyk podczas finału rzutu młotem kobiet. Rzuciła nim zapewne po raz ostatni na igrzyskach olimpijskich. Do medalu zabrakło jej 5 cm. Stade de France, 6 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Iga Świątek podczas dekoracji brązowym medalem. Korty Roland Garros, 3 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Nasi młociarze po finale rzutu młotem. Paweł Fajdek był piąty, obrońca tytułu Wojciech Nowicki - siódmy. Stade de France, 4 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Julia Szeremeta po zwycięstwie nad Portorykanką Ashleyann Lozadą Mottą dającym jej awans do półfinału. Odniosła życiowy sukces, zdobywając w finale srebrny medal. Paris Arena Nord, 4 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Polscy siatkarze cieszą się po zwycięstwie w meczu ćwierćfinałowym Polska - Słowenia, towarzyszy im tenisistka Iga Świątek. Siatkarze wrócili do kraju ze srebrem. Paris Arena Sud 1, 5 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Aleksandra Mirosław cieszy się ze zwycięstwa w finale we wspinaczce na czas. Po złoto biegła 6,10 sekundy. Le Bourge Escalade Sportive, 7 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Natalia Kaczmarek zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal w biegu na 400 metrów kobiet. Vaires sur Marne, 9 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
AFP/East News
Poznań, 17 lipca
Pani Natalia Grobelna chroni się przed upałem pod parasolem. Jej synom słońce nie przeszkadza, huśtają się na placu zabaw na Osiedlu Czecha.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
Forum/REUTERS/
Warszawa, 29 lipca
Antoni Macierewicz wystąpił na konferencji prasowej, podczas której zaprezentował dowody rzekomo ukryte przez Rosjan na eksplozję w samolocie Tu-154M, który rozbił się wraz z delegacją polskich najwyższych władz 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Więcej
Zdjęcie:
 Sławomir Kamiński
Forum/REUTERS/
Katowice, 29 lipca
Zajęcia jogi na dachu kamienicy przy ul. PCK w Katowicach. Prowadzi je instruktorka Agnieszka Okoń, właścicielka studia Ścieżka Jogi.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
Forum/REUTERS/
Warszawa, 23 lipca
Występ zespołu Remont Pomp w korytarzu sejmowym podczas pierwszego dnia 16. posiedzenia Sejmu. Zespół tworzą osoby z niepełnosprawnościami umysłowymi. Grupa działa przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Gdańsku. Muzycy pojawili się w Sejmie z powodu obrad parlamentarnego zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
Forum/REUTERS/
Gdynia, 24 lipca
L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski - producent muzyczny, raper, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów, koncertów i widowisk. Autor muzyki do filmu „Chłopi”. Twórca festiwalu Brasswood Fest.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Forum/REUTERS/
sierpień
Czaplinek, 3 sierpnia
Jedenaście par powiedziało sobie "tak" na festiwalu Pol'and'Rock. Chętnych było znacznie więcej. Na zdjęciu Izabela Wróblewska i Jacek Konopik po ceremonii ślubnej. Małżonkowie wystawili swoje ślubne kreacje na aukcję WOŚP, która w 2025 roku wszystkie pieniądze zebrane podczas 33. finału, przekaże na onkologię i hematologię dziecięcą.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
Presidencia El Salvador via Getty Images
Wodzisław Śląski, 8 sierpnia
Wodzisławskie Grodzisko od wieków wzbudza ciekawość, zainteresowanie historyków, ma też swoje legendy. Archeolodzy z Wodzisławia Śląskiego postanowili wykonać badania w terenie, a ich wstępne wyniki wskazują na przełomowe odkrycie. Mianowicie cofa ono czas osadnictwa na terenie obecnego Wodzisławia o blisko 200 lat w stosunku do tego, co dotychczas sądzono. To kolejny średniowieczny gród na terenie powiatu wodzisławskiego datowany na IX-X wiek.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
REUTERS
Galeria zdjęć
Koncerty Taylor Swift
Pierwszy występ Taylor Swift w Polsce zgromadził rzesze fanek i fanów, te najwierniejsze to Swifties ubrane w stroje inspirowane kreacjami artystki, jej płytami, a nawet pojedynczymi piosenkami. W ramach światowej trasy "The Eras Tour" odbyły się trzy koncerty na Stadionie Narodowym w Warszawie: 1, 2 i 3 sierpnia. Zgromadziły w sumie 195 tysięcy widzów!
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Źuchowicz
AFP / East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
 /Getty Images
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP / East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
Getty Images
Gaiki, 30 sierpnia
Stodoła w miejscowości Gaiki, w której Mateusz J. więził panią Małgorzatę. Poznali się przez internet. Gdy doszło do spotkania, mężczyzna ją uwięził i już nie wypuścił. Pani Małgorzata była bita i gwałcona. Jej dramat rozgrywał się przez 4 lata, aż do momentu, gdy jej dręczyciel zawiózł ją do szpitala po tym, jak ją pobił tak dotkliwie, że wybił jej bark. Lekarze od razu nabrali podejrzeń. W końcu kobieta wszystko im opowiedziała.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
REUTERS
Rzeszów, 5 sierpnia
Poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji Daniel Obajtek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej otworzył swoje biuro poselskie. Głównym punktem wydarzenia było poświęcenie pomieszczeń przez dyrektora rzeszowskiej Caritas ks. dr. Piotra Potyrałę. Zaczął od powiedzenia: "Bez Boga ani do proga", a zakończył, wręczając europosłowi Obajtkowi obrazek z Janem Pawłem II, przypominając jak ważne dla papieża były sprawy Polski i Polaków
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
REUTERS
Warszawa, 14 sierpnia
Kylian Mbappe debiutujący w Realu Madryt. Zdobył gola na Stadionie Narodowym w Warszawie, przypieczętowując zwycięstwo Realu nad Atalantą Bergamo 2:0 i zdobywając Superpuchar UEFA.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS
Witów, 21 sierpnia
Ponad 100 interwencji zanotowali strażacy powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego po tym, jak intensywna ulewa przetoczyła się nad Podhalem. Zalane zostały ulice, łąki, a także piwnice niżej położonych domów. W Tatrach zalane i podtopione zostały niektóre odcinki szlaków.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
REUTERS
Warszawa, 21 sierpnia
Pustostan przy ul. Wileńskiej 5 nie jest jedyną kamienicą na tej ulicy w katastrofalnym stanie technicznym. Część numerów nieparzystych zionie pustką. Witryny okratowane i przesłonięte. Nie ma przeróbek krawieckich i używanej odzieży, nie ma sklepów, mieszkania na piętrach to pustostany. Przechodnie przemykają pod zadaszeniami, które mają chronić przed spadającymi elementami budynków.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
REUTERS
Stanowice, 1 sierpnia
W czwartek 1 sierpnia mieszkańcy Stanowic zbierali się na parkingu przed restauracją Rogową na długo przed godz. 22. Pojawili się sąsiedzi, znajomi. Nie brakowało przyjezdnych z pobliskiego Rybnika, gdzie Alicja Klasik trenuje na planszach RMKS-u. Witający zabrali ze sobą biało-czerwone koszulki, szaliki, balony, flagi i... kuchenne sitka imitujące szermiercze maski, by przywitać szpadzistkę, brązową medalistkę igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
REUTERS
Częstochowa, 31 sierpnia
- Jestem tu, bo Częstochowa jest specyficznym miastem. Chcemy pokazać, że każdy ma prawo tu mieszkać bez strachu - mówił łódzki poseł Marcin Józefaciuk, który objął patronatem VI Częstochowski Marsz Równości pod hasłem „Idziemy, bo możemy! To też nasze miasto”.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
REUTERS
Chorzów, 25 sierpnia
Armand Duplantis, tyczkarz, który w ostatnich latach zdominował swoją konkurencję, na igrzyskach olimpijskich w Paryżu sięgnął po złoto i ustanowił nowy rekord świata (6,25 m). Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim zaatakował wysokość 6,26 m. Pierwsza próba się nie powiodła. W drugiej niesiony dopingiem tysięcy kibiców lekko musnął poprzeczkę, która zadrżała, ale nie spadła. Na zdjęciu radość Szweda z pobicia własnego rekordu olimpijskiego.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
REUTERS
Galeria zdjęć
pożar kamienicy w Poznaniu
W nocy z soboty 24 na niedzielę 25 sierpnia spłonęła kamienica przy ul. Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach. Pożar objął cały budynek, wcześniej świadkowie słyszeli wybuchy. Bilans pożaru to dwóch zmarłych strażaków, 16 osób rannych, 120 ewakuowanych, jedna doszczętnie spalona kamienica, a druga uszkodzona. Na zdjęciu lokator spalonej kamienicy Krzysztof Juszkiewicz, który jako pierwszy ratował mieszkańców płonącego budynku.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
Getty Images
Pogorzelcy z pożaru kamienicy na ul. Kraszewskiego Irena Ryszka Jaśkiewicz z mężem Januszem i pieskiem Maksiem. Wraz z pożarem kamienicy spłonęły ich leki, dokumenty i pieniądze "na czarną godzinę".
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
 /Getty Images
Właściciel restauracji Bajgle Króla Jana,Adrian Stanny w zamkniętym lokalu w związku z pożarem kamienicy przy ul. Kraszewskiego.
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
AFP / East News
Szczecin, 4 sierpnia
Szczecin już po raz czwarty był organizatorem finału prestiżowej żeglarskiej imprezy The Tall Ships Races. U szczecińskich nabrzeży zacumowało 65 żaglowców i jachtów. Przybyło 1600 żeglarzy. Przez cztery dni żeglarskiego święta finał zlotu żaglowców obejrzało ok. 1,3 miliona osób. Na zdjęciu żaglowce przy Nabrzeżu Starówka.
Więcej
Zdjęcie:
Władysław Czulak
REUTERS
Warszawa, 21 sierpnia
Premier indii Narendra Modi składa kwiaty przed tablicą przy ul. Stare Nalewki upamiętniającą polskich uchodźców w Indiach, gdzie znaleźli schronienie w 1942 r. To pierwsza wizyta w Warszawie tej rangi od 45 lat, a o jej wadze świadczy fakt, że z Modim przyleciała większość jego gabinetu. Premier Indii spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie prezydentem Andrzejem Dudą. Najważniejszym punktem spotkań było podpisanie dokumentu o współpracy strategicznej pomiędzy Polską a Indiami.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Rzeszów, 9 sierpnia
Montaż wieży i iglicy na wieżowcu Olszynki Park w Rzeszowie. Osiem ponaddwutonowych ładunków na szczyt najwyższego w Rzeszowie wieżowca przetransportował helikopter Kaman K-Max 1200. Elementy, choć potężne i ciężkie, trzeba było położyć z niebywałą precyzją jak na takie gabaryty: do 1-2 mm. To właśnie dzięki nim budynek, który do dachu ma 161 m, jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce z całkowitą wysokością 220,67 m.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
REUTERS
Warszawa, 27 sierpnia
Fundacja Wolne Miejsce rozdała cały towar Sklepu Socjalnego „Spichlerz” i tak zakończyła działalność w Warszawie. To efekt sporu z miastem, które zarzuca fundacji nierozliczenie dotacji i prowadzenie sklepu bez regulowania opłat za czynsz. Pod sklepem przy ul. Modzelewskiego 71 ustawiła się niemal setka osób.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
REUTERS
Lublin, 22 sierpnia
Po Ceremonii Pamięci w 80. rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku kończącej Piąty Lubliner Festival - Festiwal Kultury Żydowskiej.
„W ciągu trzech lat funkcjonowania obozu (1941 do 1944) przeszło przez jego bramę ok. 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, Polaków i Białorusinów. W wyniku masowych rozstrzeliwań, egzekucji w komorach gazowych oraz z powodu tragicznych warunków bytowych życie straciło tu około 78 tysięcy osób”
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Łódź, 9 sierpnia
Słoń Shwe Myarr, czyli Złota Strzała, podnosi nogę i wyciąga ją za ogrodzenie. To trening medyczny. Pracownik orientarium w łodzkim zoo polewa ją szlauchem, inny opiekun uważnie przygląda się podeszwie słonia. Czasami zwierzęciu trzeba wyrównać kopyta jak u konia.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
REUTERS
Lubenia, 9 sierpnia
Stolica Podkarpacia gościła 94 najlepsze załogi rajdowe z naszego kraju oraz ze Słowacji, które przejechały w 33. Rajdzie Rzeszowskim „Marma” łącznie 151 km odcinków specjalnych. Na zdjęciu przejazd przez bród w Lubeni na trasie drugiego odcinka specjalnego.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
REUTERS
Galeria zdjęć
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie. Wybuchło 1 sierpnia o godz. 17, nazwanej kryptonimem Godzina W, chociaż w niektórych punktach miasta pierwsze strzały padły już wcześniej. Do walki przystąpiło 40-50 tys. w większości młodych ludzi. W tym roku przypadła okrągła, 80. rocznica tego zrywu. Tegoroczne obchody to nie tylko jeden dzień, 1 sierpnia. To tak naprawdę dwa miesiące z setkami wydarzeń: uroczystości, spotkań, prelekcji, wystaw, koncertów, spektakli. W obchody 80. rocznicy powstania warszawskiego zaangażowały się niemal wszystkie stołeczne instytucje i organizacje. Na zdjęciu pokaz dronów w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Bulwary wiślane, Warszawa, 30 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
Getty Images
Godzina W, rondo Dmowskiego i przejście na plac Powstania Warszawskiego. Warszawa, 1 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
 /Getty Images
Początek Marszu Pamięci Ofiar Cywilnych Powstania Warszawskiego. Major Leszek Stanisław Żukowski ps. „Antek”, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego pod pomnikiem Rzezi Woli. Warszawa, 5 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP / East News
Park Powstańców Warszawy, 5 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP / East News
Godzina W na Wiśle, Warszawa, 1 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
AFP / East News
Tworzenie symbolu Polski Walczącej w ramach akcji społecznej pt. „Żywy znak dla powstania warszawskiego”. Warszawa, plac Zamkowy, 1 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
AFP / East News
Uczestnicy powstania: ppłk. Zbigniew Rylski, z prawej, Stefan Meissner, z lewej, i Barbara Gancarczyk w środku, podczas uroczystej sesji rady miasta stołecznego Warszawy w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Aula Główna Politechniki Warszawskiej, 31 lipca
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP / East News
Godzina W na Rondzie Dmowskiego, 1 sierpnia
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP / East News
wrzesień
Wrocław, 25 września
Spektakl „Romeo i Julia” w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Muzycznym Capitol.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
Getty Images
Lublin, 5 września
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda podpisali deklaracje o stosunkach dwustronnych.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Getty Images
Lublin, 26 września
Anastasiia Sholokhova z Ukrainy swoją karierę cyrkową zaczęła w kijowskim cyrku na wodzie jako tancerka.  Zakochała się w tańcu w powietrzu i zaczęła się go uczyć. Podczas Konkursu Etiud w ramach festiwalu Cyrkulacje 2024 zaprezentowała taniec, wisząc na włosach. Jej ewolucje pod dachem Centrum Spotkania Kultur zachwyciły publiczność.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Getty Images
Kraków, 8 września
Po kilkuletniej przerwie na bulwary wiślane powrócił Marsz Jamników. Po raz 26. spotkały się, by merdać ogonami, zawierać znajomości i szczekać.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
Getty Images
Budy-Grzybek w województwie mazowieckim, 27 września
Tadeusz Baranowski – twórca komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam. Autor prawdziwie kultowych albumów „Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", „Antresolka profesorka Nerwosolka", „Podróż smokiem Diplodokiem" i „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa". Na ekrany kin trafił animowany film na podstawie jego komiksów, "Smok Diplodok".
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Getty Images
Poznań, 10 września
Po centrum miasta przechadzali się Kolorowi Ludzie w ramach Malta Festivalu 2024.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
Getty Images
Warszawa, 15 września
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystych dożynkach prezydenckich na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W portalach społecznościowych informacja o dożynkach spotkała się z krytyką. Pojawiło się sporo głosów przekonujących, że nie pora na taką uroczystość w czasie, gdy na południu Polski trwa dramatyczna walka z falą powodziową.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
Getty Images
Galeria zdjęć
Powódź na południu Polski
Silne opady deszczu skoncentrowały się w południowo-zachodniej Polsce. Przyniósł je niż genueński „Boris", który chwilę wcześniej uformował się nad rozgrzanym o tej porze roku Morzem Śródziemnym, a potem „popłynął" kierunku Polski. W trakcie deszczowego weekendu malownicze górskie potoki zamieniły się w rwące rzeki, które odcięły od świata wsie i miasta. Na zdjęciu rzeka Biała Lądecka zalewa Lądek Zdrój w Powiecie Kłodzkim, 14 września.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
AFP/East News
Widok na zbiornik przeciwpowodziowy 'Racibórz Dolny'. Lubomia, 18 września.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
REUTERS
Prezydent Andrzej Duda odwiedza tereny zniszczone przez powódź w województwie dolnośląskim oraz opolskim. Głuchołazy, 20 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
Fala powodziowa przechodzi przez Głogów. Osiedle Krzepów, wylała rzeka Czarna przez cofkę z Odry, 22 września
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
AP/East News
Wielkie sprzątanie po powodzi. Głuchołazy, 20 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Wielkie sprzątanie po powodzi. Głuchołazy, 20 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Głuchołazy, 20 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Ewakuacja pacjentów ze szpitala. Nysa, 16 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Odbudowa zerwanego mostu. Głuchołazy, 20 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Michał Beński, 25 letni rolnik na rodzinnym gospodarstwie zniszczonym przez powódź. Dzierżysławice blisko Głogówka, 18 września
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AP/East News
Uszkodzona przez powódź tama. Stronie Śląskie, 17 września
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
AP/East News
Mieszkańcy ładują worki z piachem przy Moscie Piastowskim nad Odrą. Brzeg, 18 września
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
AP/East News
Krosnowice, 17 września
Więcej
Zdjęcie:
Michał Ryniak
AP/East News
Zniszczony Lądek-Zdrój po przejściu fali na rzece Białej Lądeckiej, po pęknięciu tamy w Stroniu Śląskim, 15 września
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
AP/East News
Lublin, 6 września
Bizzare Drag Show w ramach piątej edycji Queerz Get Loud Festivalu w Lublinie. Jak piszą organizatorzy: „To wieczór inspirowany barwną i odważną kulturą Club Kid, w której granice wyobraźni nie istnieją".
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
Getty Images
Warszawa, 4 września
Wezwany przed komisję śledczą ds. Pegasusa świadek, funkcjonariusz ABW, zeznawał incognito. Z komisją łączył się zdalnie, na monitorze widać było jedynie zarys jego sylwetki, a jego głos został zmodulowany.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
Getty Images
Gdynia, 28 września
Ekipa filmu „Zielona granica” ze Złotymi Lwami na 49. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyserka filmu Agnieszka Holland nie mogła się pojawić na gali, ze sceny jej list odczytała współreżyserka Katarzyna Warzecha. „Sytuacja na granicy białoruskiej nie zmieniła się po zmianie władzy, a pod pewnymi względami zmieniła się na gorsze" – przypomniała Holland.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Getty Images
Strednica - Ždiar, 22 września
Mistrzostwa Słowacji wozaków zwożących drewno z lasu końmi. Najtrudniejsza konkurencja polegająca na przeciąganiu sześciu bali drewna o wadze około 4,5 tony. Wygrywa ten zespół, który je najdalej przeciągnie.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
Getty Images
Bielawa pod Warszawą. 19 września
Leszek Miller, były premier.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Getty Images
Warszawa, 8 września
Rekordowo niski stan wody w Wiśle. Wodowskaz na bulwarach wskazał w nocy z soboty na niedzielę 25 cm, co jest historycznie najniższym zanotowanym stanem rzeki. Tymczasem kolejny rekord padł w poniedziałek rano - 24 cm, a już o godz. 14.30 zanotowano 22 cm.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
Getty Images
Szczecin, 7 września
W sobotni wieczór w szczecińskim amfiteatrze już po raz 24. rozegrany został Wielki Turniej Tenorów. Zwycięzcę wybiera publiczność, w tym roku wygrał występujący z numerem 6 Aleksander Kruczek. Przekonał do siebie nie tylko śpiewem, ale również tańcem z elementami breakdance, który wykonał na zakończenie arii „Graj, Cyganie” z operetki „Hrabina Marica”.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
Getty Images
Łódź, 24 września
Autorem muralu jest portugalski artysta Artur Bordalo znany jako Bordalo II. Stał się znany i szanowany za sprawą swojego cyklu murali „Big Trash Animals” (Wielkie Śmieciowe Zwierzęta) wykonywanych przy użyciu odpadów znalezionych na złomowiskach. Prace Bordalo są manifestem na rzecz ekologii i zwróceniem uwagi na problem towarzyszącej nam na każdym kroku nieokiełznanej konsumpcji i związanej z tym produkcji odpadów.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
Getty Images
październik
Warszawa, 29 października
Wychowankowie tarchomińskiej akademii piłkarskiej Escoli Varsovia protestują przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przeciw sprzedaży gruntów, na których klub prowadzi boiska. „Piłka nożna dla Escoli!” albo „Kto nie skacze, ten za Polfą!” - krzyczała młodzież przy akompaniamencie bębnów i gwizdków. Na transparentach widniały hasła: „Chcemy grać w piłkę, nie tylko na konsoli”, „Akademia to nasza rodzina”.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS/Forum
Warszawa, 17 października
Grupa około 30 policyjnych związkowców zablokowała Al. Ujazdowskie i ustawiła się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Karawanem pogrzebowym przywieźli trumnę, wszyscy ubrali się na czarno i ustawili figury tekturowych funkcjonariuszy. - Jeśli nic się nie zmieni, to tylko ci tekturowi goście będą strzec naszych miast - ostrzega policjant związkowiec.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Galeria zdjęć
Jesienne obrazy
Łódź, Park na Zdrowiu, 24 października
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
AFP/East News
Warszawa, poranne mgły, 25 października
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
REUTERS
Warszawa, ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, 28 października
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
Strzeszynek, Jezioro Strzeszyńskie, 25 października
Więcej
Zdjęcie:
Piotr Skórnicki
AP/East News
Katowice, 31 października
Zatrzymany Paweł S., twórca marki Red is Bad, wyprowadzany przez agentów CBA ze śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przewiezionemu do Polski z Dominikany postawiono w prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia w ramach tej grupy przestępstw wspólnie z urzędnikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a także prania brudnych pieniędzy.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
AFP/East News
Warszawa, 10 października
Katarzyna Augustynek podczas 174. miesięcznicy smoleńskiej. Pod pomnikiem smoleńskim na pl. Piłsudskiego w Warszawie ścierają się dwie grupy. Jedna zaprzecza teorii o zamachu smoleńskim. Druga to zwolennicy PiS, którzy w zamach wierzą. Obie grupy wykrzykują do siebie, zagłuszają swoje hasła, korzystając z nagłośnienia, i puszczają głośną muzykę.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP/East News
Warszawa, 9 października
Protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska w Warszawie. Myśliwi sprzeciwiają się zakazowi polowań na kaczki i inne ptaki. - W reformie polowań, której chce wiceminister Dorożała, tak naprawdę chodzi o likwidację łowiectwa - przekonują.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
AFP/East News
Galeria zdjęć
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w rocznicę wyborów parlamentarnych z 2023 r. przy pełnych ławach oklaskujących go posłów PiS. Obecny rząd „poluje na czarownice” i „stygmatyzuje sędziów” - mówił Duda.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP/East News
Kiedy na mównicę wszedł premier Donald Tusk, posłowie PiS opuścili salę obrad. – Ci, którzy wyszli z sali, są mistrzami w odwracaniu kota ogonem. Szczególnie jeden z nich – skomentował premier.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Warszawa, 31 października
Pisarka Hanna Krall.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
Lasek, 3 października
Jedna z estakad na trasie S7 mierząca 687 m długości i biegnąca średnio 24 m nad ziemią powstała w Lasku w gminie Nowy Targ. - Zwariować idzie! Słyszy pani, no nie? Cały czas: szuuu, szuuu - mówi Tomek, mieszkaniec wsi. Estakada na nowym odcinku Zakopianki, którą wybudowano nad wsią, nie posiada na tym fragmencie ekranów akustycznych. Wykonawca mówi, że wszystko jest zgodnie z planami i normami. Mieszkańcy mówią, że słyszą hałas samochodów całą dobę, łykają tabletki na sen i uspokojenie.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
AFP/East News
Galeria zdjęć
Pokazy Cyrku Zalewski
Pokazy cyrkowe w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej Warszawa 2024, 13 października
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Lublin, 3 października
Funkcjonariusze CBA pod domem Janusza Palikota przy ulicy Archidiakońskiej 9 w Lublinie. Były poseł i biznesmen został zatrzymany w związku z podejrzeniem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy pokrzywdzonych osób na kwotę blisko 70 mln zł.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Rybnik, 7 październik
Wolontariusze odławiają z rzeki Nacyny nutrie, aby uchronić je przed eliminacją zleconą przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Nad rzeką żyje około 200 tych zwierząt. Gryzonie stały się żywymi maskotkami Rybnika, mieszkańcy je dokarmiali, a urzędnicy umieścili w miejskim kalendarzu. W grudniu 2022 r. nutrie zostały uznane za gatunek inwazyjny podlegający szybkiej eliminacji ze środowiska. Muszą albo trafić do azylu, albo zostać zabite.
Więcej
Zdjęcie:
Dominik Gajda
AFP/East News
Warszawa, 30 października
Gala wrestlingu PpW Ewenement, czyli federacji Piwo Przyjacielem Wrestlingu. - Trzecia lina! Trzecia lina! Trzecia lina! – wrzeszczało kilkaset osób w hali przy Mińskiej 65 na Kamionku. - Przychodzę tu wykrzyczeć złość i stres. Nic tak nie uspokaja - mówi 34-letni pracownik IT, fan wrestlingu. Reżyserowane walki, na których leje się krew, pękają stoły, a zawodnicy okładają się jarzeniówkami, stają się w Warszawie coraz bardziej popularne.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
Galeria zdjęć
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej
3 czerwca 2019 r. zaczęły się na placu Defilad w Warszawie prace przy budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 25 października 2024 r. muzeum otworzyło podwoje dla mieszkańców. - Budynku muzeum nie należy oceniać na pierwszy rzut oka. Biała fasada ma w sobie wspaniałą prostotę, piękno i siłę. I będzie ponadczasowa. Myślę, że za 20 lat trudno będzie sobie wyobrazić, że kiedyś go nie było. Wolę architekturę ponadczasową, która trwa, niż taką, która wpisuje się w modę – mówił autor projektu muzeum, architekt Thomas Phifer.
Więcej
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Zdjęcie:
Adam Stępień
AFP/East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Zdjęcie:
Adam Stępień
AFP/East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Zdjęcie:
Dawid Żuchowicz
AFP/East News
Warszawa, 24 października
Ksiądz Michał Olszewski witany przez sympatyków przed aresztem przy ul. Kłobuckiej na Służewcu. Duchowny, który za dziesiątki milionów publicznych pieniędzy - przydzielonych w wątpliwy sposób przez urzędników za rządów PiS - chciał zbudować kościelny kompleks w Wilanowie, opuścił areszt. Zwolennicy prawicy nie przyjmują wyjaśnień prokuratury i informacji ze śledztwa, z których wyłania się obraz nieprawidłowości przy podziale publicznych pieniędzy. Gdy ksiądz został aresztowany w marcu, stał się dla prawicy męczennikiem.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
Warszawa, 4 października
Aktor Olaf Lubaszenko.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
listopad
Września, 28 listopada
Pięć dni po ogłoszeniu, że to Karol Nawrocki, wystartuje w wyborach na prezydenta Polski z ramienia PiS, kandydat przyjechał do Wielkopolski. Pierwsze spotkanie w tym regionie zaplanowano we Wrześni w pałacu w Opieszynie. Nawrockiego tłum przywitał głośnym: - „Witamy przyszłego prezydenta Polski!”. „Karol! Karol! Karol!” - niosło się po sali. „Ja was nie pytam o wiarę, ale krzyż i wartości chrześcijańskie są wpisane w naszą tożsamość. Musimy ich bronić!” - krzyczał do mikrofonu. „Bóg, honor i ojczyzna!” - odkrzyknął tłum
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
EPA/PAP
Katowice, 17 listopada
Spotkanie z okazji Światowego Dnia Ubogich organizowane przez klub Wysoki Zamek wraz ze Wspólnotą Dobrego Pasterza, Zupą w Kato, Caritasem i wieloma innymi organizacjami, które na co dzień angażują się w pomoc osobom najbiedniejszym. - Do naszego namiotu zajrzały dziś przede wszystkim osoby żyjące w ubóstwie i bezdomne, ale trzeba pamiętać, że tak naprawdę każdy z nas jest w jakiś sposób ubogi. Każdy z nas ma braki. Ten dzień ma nas jednoczyć - mówi Wioletta Richter, główna organizatorka wydarzenia.
Więcej
Zdjęcie:
Anna Lewańska
AFP/East News
Warszawa, 20 listopada
Dzieci z Przedszkola nr 370 im. Orderu Uśmiechu wzięły udział w Niebieskim Marszu w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ideą marszu jest nie tylko propagowanie praw dziecka, ale także partycypacja dziecięca: dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali transparenty i instrumenty po to, by było o nas głośno i by świat nas usłyszał.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
AFP/East News
Warszawa, 24 listopada
Marek Sekielski, filmowiec dokumentalista, autor rozmów z niepijącymi alkoholikami. „Moje picie było mało widowiskowe. Żadnego rozrabiania na mieście, doprowadzania przez kolegów... Zazwyczaj w domu, wieczorem, bez awantur. Mieszkałem już w Warszawie, miałem dobrą pracę w TVN, miałem żonę, urodziła nam się córka i wtedy przyszedł strach, że będę ojcem alkoholikiem i wyhoduję kolejne DDA”.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
AFP/East News
Lublin, 3 listopada
Misterium „Lublin. Fuga śmierci”. Podczas niego upamiętniono śmierć 42 tysięcy więźniów obozów na Majdanku, Trawnikach i Poniatowej rozstrzelanych 3 i 4 listopada 1943 roku. Misterium przygotował Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Jego kulminacyjnym punktem było odczytanie "wdrukowanego w powietrze" najważniejszego wiersza dotyczącego Zagłady. To właśnie opis egzekucji Żydów na Majdanku, podczas której grała muzyka, stał się inspiracją dla poety Paula Celana, który napisał wiersz „Fuga śmierci”.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
AFP/East News
Warszawa, 10 listopada
Prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia nominacji generalskich w przeddzień obchodów Dnia Niepodległości. Prezydent wręczył nominacje generalskie i admiralskie 12 oficerom Wojska Polskiego. Awanse generalskie otrzymało trzech oficerów państwowej straży pożarnej oraz trzech oficerów policji.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP/East News
Warszawa, 26 listopada
Przenosiny kasztanowca z ulicy Stalowej 47. Budowlańcy ponad trzy godziny przenosili gigantyczne drzewo w nowe miejsce. Firma deweloperska chciała usunąć kasztanowiec rosnący na działce. Drzewo kolidowało bowiem z zatwierdzonym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków planem budowy. Mieszkańcy przy wsparciu trojga radnych zorganizowali się, by uchronić drzewo przed wycięciem. Deweloper zobowiązał się ostatecznie do przesadzenia. Kasztanowiec został przesadzony 30 m dalej.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
AFP/East News
Galeria zdjęć
Budowa drugiej nitki tunelu średnicowego w Łodzi
Budowa drugiej nitki tunelu średnicowego w Łodzi, który połączy stacje Łódź Fabryczna, Kaliska i Żabieniec. Ma liczyć 7,5 km. Przebicie połączenia pod ścisłym centrum miasta pozwoli w pełni zintegrować dwa odrębne systemy, radykalnie zwiększając funkcjonalność łódzkiego węzła kolejowego. Pierwsze pociągi według aktualnych planów zarządcy infrastruktury miałyby pojechać przez przystanki Łódź-Koziny, Łódź-Polesie i Łódź-Śródmieście od rozkładu jazdy 2025/2026. Na zdjęciu maszyna TBM Faustyna podczas transportu na drugą nitkę podziemnego tunelu kolejowego PKP. Łódź, 19 stycznia.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
REUTERS/
Zwiedzanie wydrążonego tunelu, 15 maja.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
Getty Images
Komora rozgałęźna przy Alei Włókniarzy, 30 sierpnia.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
REUTERS/
Katastrofa budowlana na trasie budowy tunelu średnicowego, przy ulicy 1 Maja 23 zawaliła się kamienica, 7 września.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
AP/East News
Dziennikarze obserwują przebicie tunelu średnicowego w okolicach Kozin, 29 listopada.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
AP/East News
Warszawa, 17 listopada
Morsowanie w Wiśle.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
AFP/East News
Wrocław, 18 listopada
Po kilku tygodniach prac tuż obok restauracji McDonald's przy ul. Bardzkiej powstała świetlista instalacja. Przedstawiono na niej pejzaż z polami, drzewami, kilka domków i bloki. Wyżej rozciągają się świetliste chmury i słońce. Wszystkie elementy makiety świecą na biało, czerwono, pomarańczowo i fioletowo. Najprawdopodobniej w restauracji kręcony będzie spot reklamowy dla sieci fast foodów.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Pietrzyk
AFP/East News
Kołbaskowo, 14 listopada
Ekstradycja Łukasza Z. na przejściu granicznym Pomellen-Kołbaskowo. Do przekazania podejrzanego stronie polskiej doszło w granicznym budynku. Łukasz Ż., wyprowadzany przez Polaków, miał nie tylko skute ręce, ale także specjalny kask zabezpieczający na głowie. Jest podejrzany o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, w wyniku którego zginął 37-letni Rafał, który jechał z rodziną. Byli 7 minut od domu, gdy z ogromną siłą w tył forda, którym podróżowali, uderzył volkswagen arteon. Po wypadku Ż. zbiegł z kraju i został zatrzymany w Lubece w Niemczech.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
AFP/East News
Zielona Góra, 19 listopada
Na terenie Zamiejscowego Zespołu Archiwalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Zielonej Górze odkryto nagrobki z przełomu XIX i XX wieku. Po konserwacji zostaną umieszczone w lapidarium w parku Tysiąclecia. Wrócą więc na swoje miejsce – kiedyś był tam cmentarz ewangelicki, skąd przed laty je zabrano.
Więcej
Zdjęcie:
Władysław Czulak
AFP/East News
Rzeszów, 25 listopada
Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich podczas spotkania z marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią i wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. - Już dzisiaj rozpoczynają się prace w komisji, a w środę - mam nadzieję - ponad podziałami politycznymi przyjmiemy ustawę na rzecz budowy fabryki amunicji w Polsce - mówił Kosiniak-Kamysz, który chciałby, by również Senat procedował tę ustawę w trybie pilnym.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
AFP/East News
Warszawa, 23 listopada
Ogłoszenie wyników wewnętrznych prawyborów Koalicji Obywatelskiej na kandydata na prezydenta RP. Przed ogłoszeniem wyników był hymn Polski. - Jestem tak zdenerwowany, jakbym sam miał kandydować! My już wiemy, otrzymałem tę informację od szefowej komisji wyborczej - mówił Tusk i dodawał, że prawybory były uczciwe i zgodne z zasadami. To Rafał Trzaskowski zawalczy o prezydenturę. Otrzymał 74,75 proc. głosów, a jego konkurent Radosław Sikorski - 25,25 proc. „Rafale: walcz, walcz, walcz. I wygraj!” - mówił minister spraw zagranicznych ze sceny.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
AFP/East News
Poznań, 27 listopada
Wyprowadzka Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Budynek przy Bukowskiej 53a od ponad 60 lat pełnił funkcję rosyjskiej placówki dyplomatycznej. Teren nieruchomości konsul Rosji Iwan Kosogonow opuścił limuzyną w środę 27 listopada. W ślad za nim pojechały też ciężarówki z meblami. Lodówka, zabudowa kuchenna, duże szafy - tyle pozostało po rosyjskich dyplomatach. Przejęciem budynku po rosyjskim konsulacie zainteresowana jest strona ukraińska.
Więcej
Zdjęcie:
Łukasz Cynalewski
AFP/East News
Mierzyn, 13 listopada
Rozpoczęcie działalności farmy wiatrowej Mierzyn grupy Tauron. Łączna moc farmy wiatrowej wynosi 58,5 MW i obejmuje 15 turbin wiatrowych o mocy 3,9 MW każda. Waga jednej turbiny to ponad 600 ton, wysokość to 134 m, natomiast średnica rotora to 131 m.
Więcej
Zdjęcie:
Cezary Aszkiełowicz
AFP/East News
Łódź, 26 listopada
Rozbiórka pustostanu przy ulicy Wojska Polskiego 13. Kamienica była niezamieszkana i z uwagi na jej częściowe zawalenie podjęto decyzje o wyburzeniu. Budynek w czasie II wojny światowej znajdował się na terenie łódzkiego getta. Według postronnych obserwatorów rozbiórki wysiedleni mieszkańcy w czasie wojny mogli ukryć w murach budynku drogocenne rzeczy. Według informacji nic cennego jednak nie znaleziono.
Więcej
Zdjęcie:
Tomasz Stańczak
AFP/East News
Gdańsk, 8 listopada
Przemysław Krajewski, ojciec czterech córek i pięciu synów. - Nie używam powitania: „Cześć, jestem Przemek, mam dziewięcioro dzieci”. Dzięki rodzinie zyskałem ogromną przestrzeń wewnętrzną, dlatego że kocham dużo ludzi. Nasz dom jest duży, więc stół i serce są duże.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
AFP/East News
grudzień
Kraków, 5 grudnia
Aż 245 prac zarejestrowano w 82. Konkursie Szopek Krakowskich. Małe i duże dzieła zostały zaprezentowane tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym, przy pomniku Adama Mickiewicza.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS
Ostrzyce, 12 grudnia
Mieczysław Burghardt od 50 lat tworzy na Kaszubach prywatną kolekcję kaktusów. W poszukiwaniu nowych gatunków czterokrotnie odwiedził Peru. Większość roślin wyhodował z nasion zebranych w naturalnym środowisku. Do niedawna rośliny znajdowały się w ośrodku Zielony Młyn w Ostrzycach. Niestety ośrodek ten został zlikwidowany. Z własnych oszczędności wybudował tunel, w których obecnie są umieszczone rośliny.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
REUTERS
Lublin, 13 grudnia
Oddziały ZOMO wyszły na ulice Lublina z okazji 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. To członkowie grup rekonstrukcyjnych przebrani za funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej przypominają o wadze i następstwach decyzji o wprowadzeniu stanu.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Warszawa, 3 grudnia
Zbigniew Ziobro stawił się w Sejmie przed sejmową komisją regulaminową i spraw poselskich. Miała rozpatrzeć wniosek prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu byłego ministra sprawiedliwości, by policja mogła doprowadzić go przed komisję śledczą badającą używanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus wobec politycznych przeciwników PiS. To było pierwsze pojawienie się Ziobry w Sejmie od ponad roku. Były minister sprawiedliwości w tym czasie leczył się z choroby nowotworowej. Nie przychodził na posiedzenia, a na wezwania komisji śledczej ds. Pegasusa przysyłał zwolnienia lekarskie. Gdy latem 2024 r. biegli orzekli, że jest już zaleczony i może zeznawać, też nie przyszedł. Oświadczył, że komisja jest nielegalna.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Sosnowiec, 6 grudnia
Pokaz mody marki Majtki z Sosnowca w zabytkowych wnętrzach dawnego budynku Banku Śląskiego w Sosnowcu. Na samym początku wraz z właścicielami zaprezentowały się psy ubrane w majtki z Sosnowca i inne akcesoria stworzone przez markę. Organizatorzy jako bilet wstępu poprosili o przyniesienie ze sobą karmy dla zwierzaków, która zostanie przekazana do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu.
Więcej
Zdjęcie:
Grzegorz Celejewski
REUTERS
Warszawa, 12 grudnia
Polskie kluby Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok rewelacyjnie wykorzystują szansę stworzoną przez UEFA takim jak one. Liga Konferencji Europy to rozgrywki mające przypominać Ligę Mistrzów, ale z dużo słabszą obsadą i dużo niższym poziomem niż te europejskie puchary, które skupiają na sobie uwagę kibiców w Europie. Na kolejkę przed końcem fazy ligowej LKE oba polskie kluby zajmują miejsca dające bezpośredni awans do 1/8 finału. Na zdjęciu: Ryoya Morishita z Legii podczas przegranego meczu 1:2 z FC Lugano.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
REUTERS
Słowacja, 1 grudnia
Na Słowacji amatorzy sportów zimowych mają w czym wybierać. Jasna Chopok w sercu Parku Narodowego Tatry Niskie to oczywisty numer jeden. Do dyspozycji jest około 45 tras, do tego rozbudowana infrastruktura wyciągowa, hotelowa, zaplecze wellness. Góra jest na tyle duża, że pomieści wiele osób. Są tam trasy niebieskie, gdzie dadzą sobie radę początkujący, są też czarne, na których wyszaleją się ci, którzy szukają wyzwań. Chopok słynie również z tras freeride’owych. Musi być tylko odpowiednio dużo śniegu, o co ostatnio coraz trudniej. Na zdjęciu: Reprezentantki regionu Horehronie w strojach regionalnych podczas otwarcia sezonu narciarskiego 2024/25.
Więcej
Zdjęcie:
Marek Podmokły
REUTERS
Warszawa, 9 grudnia
Prezydent Andrzej Duda powołuje Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Duda podkreślił, że decyzję o wyborze prezesa podejmuje w czasach "politycznych wstrząsów", a ocena konstytucyjności działań instytucji państwa będzie miała fundamentalne znaczenie dla przyszłości RP. - Potrzebna jest w związku z tym osoba, która nie tylko umie podejmować decyzje, która nie boi się podejmować decyzji, ale która przede wszystkim ma wielkie doświadczenie - mówił.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Galeria zdjęć
Ostatnie Pokolenie
Warszawa, 13 grudnia
Aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie domagają się przekazania na rozwój transportu publicznego w Polsce wszystkich pieniędzy zaplanowanych obecnie na budowę nowych autostrad i wprowadzenie wspólnego biletu miesięcznego na transport publiczny w całej Polsce za symboliczną kwotę 50 zł. - Nasze akcje są szokujące i wydają się nie na miejscu, ale z perspektywy czasu widać, że są skuteczne - mówi Julia Keane z kolektywu Ostatnie Pokolenie. Wyjaśnia, że ludzie zwracają uwagę na kontrowersyjne protesty, bo te wchodzą w ich życie codzienne, a to nie jest komfortowe. - Świat płonie na naszych oczach i trzeba bić na alarm, nie możemy się przejmować tym, czy wszystkim jest miło – dodaje. Na zdjęciu policja usuwa aktywistów Ostatniego Pokolenia z blokady na Wisłostradzie. Warszawa, 13 grudnia.
Więcej
Zdjęcie:
Kuba Atys
Getty Images
Aktywistki ekologiczne w ramach protestu oblały pomnik warszawskiej Syrenki czerwoną farbą kredową. Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie, 8 marca.
Więcej
Zdjęcie:
Maciek Jaźwiecki
REUTERS
Ostatnie pokolenie blokuje drogę. Warszawa, Wał Międzyrzecki, 11 lipca.
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
REUTERS
Interwencja policji podczas protestu aktywistów z grupy Ostatnie Pokolenie, którzy przykleili dłonie do jezdni przed Sejmem, 13 września.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Protest na zalanej przez ulewne deszcze trasie S8. Warszawa, 20 sierpnia.
Więcej
Zdjęcie:
Robert Kowalewski
Anadolu via Getty Images
Happening aktywistów z grupy Ostatnie Pokolenie, którzy w ramach protestu oblali farbą szklany dach centrum handlowego Złote Tarasy. Warszawa, 20 sierpnia.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
Anadolu via Getty Images
 Ochroniarz wynosi jednego z aktywistów grupy Ostatnie Pokolenie, stanęli oni na drodze otwierającej gonitwy na torze wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie, 20 kwietnia.
Więcej
Zdjęcie:
Jacek Marczewski
Anadolu via Getty Images
Warszawa, 11 grudnia
Muzyk Adam "Nergal" Darski, wokalista zespołu Behemot.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
REUTERS
Kraków, 13 grudnia
Mikrokawalerki nazywane bywają na różne sposoby np. apartamentami biznesowymi, mikroapartamentami, mieszkaniami na abonament, pokojami hotelowymi lub przytulnym studiem. - Mieszkają u nas studenci i młodzi, którzy rozpoczynają karierę w korporacji. Jeszcze kilka lat temu ci drudzy często mogli pozwolić sobie na zakup mieszkania w wieku 25-30 lat, obecnie ich zdolności kredytowe są dramatycznie niskie - mówi inwestor ogromnego pięciokondygnacyjnego bloku z jednostkami mieszkaniowymi do wynajęcia. Na zdjęciu blok z mikrokawalerkami wybudowany za prywatnym akademikiem przy ul. Romanowicza na krakowskim Zabłociu.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS
Warszawa, 9 grudnia
Legendarny piłkarz warszawskiej Legii spoczął na Wojskowych Powązkach. Na jego trumnie położono szalik klubu, któremu był wierny aż do ostatnich dni. - Gdyby dziś grał w piłkę, byłby jak Ronaldo i Messi. Pogrzeb miał charakter państwowy - z asystą wojska. Brychczy był żołnierzem Wojska Polskiego w stopniu pułkownika. Miał 90 lat, a przy Łazienkowskiej spędził 70 wiosen. Jako piłkarz grał tu 19 sezonów, na które złożyły się 452 występy. Najwięcej w historii klubu. Strzelił w nich 226 bramek, swoje dołożył też w reprezentacji Polski.
Więcej
Zdjęcie:
Adam Stępień
REUTERS
Rzeszów, 13 grudnia
Były premier Mateusz Morawiecki z podziwem spogląda na przemawiającego ze sceny Daniela Obajtka. Wraz z Dominikiem Tarczyńskim przyjechali do Rzeszowa na spotkanie pod hasłem „Młodzi dla Europy”. Wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców mimo niespodziewanej  konieczności zmiany miejsca. Spotkanie początkowo miało się odbyć na Uniwersytecie Rzeszowskim, jednak dzień przed tym zostało odwołane. - Jako uniwersytet nie jesteśmy przestrzenią do prowadzenia agitacji wyborczej. Uniwersytet świadczy usługi dydaktyczne, naukowe, ale nie polityczne - podkreśla rektor uniwersytetu. Zainteresowanych spotkaniem przygarnął Instytut Teologiczno-Pastoralny.
Więcej
Zdjęcie:
Patryk Ogorzałek
REUTERS
Bohukały, 9 grudnia
Trwa budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Na liczącym 172 km granicznym odcinku Bugu, jednej z najdzikszych i najpiękniejszych polskich rzek, w pasie 10-15 m wycięto wszystkie drzewa, w tym wielkie topole i wiekowe dęby. Wycięto też wszystkie krzewy, w wielu miejscach zniwelowano teren. Zostanie postawionych 1,8 tys. słupów, na których zamontowanych zostanie ok. 4,5 tys. kamer rejestrujących obraz z dzień i w nocy, a także termowizyjnych. Do tego czujniki rejestrujące ruch różnych obiektów, nie tylko ludzi, ale i sprzętu. I 10 kontenerów technicznych. Inwestycja pochłonie miliony złotych.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Orzechowski
REUTERS
Warszawa, 9 grudnia
Rosnące ceny masła wzbudzają oburzenie polityków opozycji, którzy winą za ten stan oskarżają rząd. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z posłem Mariuszem Błaszczakiem na konferencji prasowej umieścili kostkę masła w sejfie. - To ponury symbol tego rządu. Drożyzna i wysokie rachunki - mówił prezes PiS. Obecnie za 200-gramową kostkę masła trzeba dziś zapłacić powyżej 8 zł. I wbrew obietnicom polityków szanse, by w przyszłym roku ta cena była niższa, są bardzo małe. Kancelaria premiera wydała komunikat, w którym zaznaczono, że aby ustabilizować sytuację na rynku, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sprzeda 1000 ton tego produktu.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Zgierz, 13 grudnia
Marcin Gortat, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej koszykówki i były gracz NBA, oraz medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu Agnieszka Kobus-Zawojska ścigają się na symulatorze kajaków w Hali MOSiR w Zgierzu. Chwilę wcześniej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Gortatowi Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, podczas której został uhonorowany legitymacją Kawalera Orderu Uśmiechu z numerem 1017.
Więcej
Zdjęcie:
Marcin Stępień
REUTERS
Galeria zdjęć
ukraińscy żołnierze na turnusach rehabilitacyjnych
Od 2014 r. blisko 500 ukraińskich żołnierzy wzięło udział w turnusach rehabilitacyjnych w centrum Dobry Brat w Osieku. – Przestałem zapamiętywać imiona. Nie dlatego, że ich los przestał mnie obchodzić, ale często po rehabilitacji chłopacy wracają od nas na pole bitwy i tam giną. A ja to później przeżywam. Doszedłem do wniosku, że muszę ich traktować przede wszystkim jako pacjentów. Mamy do wykonania konkretną robotę, skupiamy się na rehabilitacji – mówi Jakub Markowski, dyrektor ośrodka Dobry Brat. Osiek, 6 grudnia
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Getty Images
 Poranki żołnierzy w ośrodku są podobne. Budzą się po siódmej, ubierają, schodzą do sali z drabinkami i sprzętem do ćwiczeń, gdzie czekają na nich fizjoterapeuci.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
REUTERS
Włodek, 30-letni snajper. – Ludzie często myślą, że weteran po wojnie ma problem ze zdrowiem, bo został ranny. Pewnie, że masa ludzi została ranna, większość dostała odłamkiem, inni zostali postrzeleni, chociaż rany po kulach to rzadkość. Na wojnie tracisz zdrowie, bo dzień w dzień biegasz, skaczesz, kucasz z ogromnym obciążeniem – tłumaczy Włodek. Kamizelka kuloodporna: 16 kg. Karabin: 5 kg. Naboje: 1000 sztuk po 20 g każdy, czyli 20 kg. – Z tego już się uzbiera ponad 40 kg, a dodaj do tego hełm, apteczki, granaty, to spokojnie dobijemy do 60 kg – wylicza z pamięci.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
REUTERS
Siedemnastoletnia Daria Yakimovska stała w kuchni rodzinnego domu w Starokonstantynowie i kroiła ziemniaki na zapiekankę z kurczakiem. Nagle poczuła uderzenie w kręgosłup i straciła przytomność. Kiedy po chwili ją odzyskała, miała problemy z oddychaniem i nie czuła nóg. Rodzice wytłumaczyli jej, co się stało. Przez okno kuchni musiał wlecieć nabój, który odbił się od rosyjskiego drona. Daria dostała rykoszetem w kręgosłup. – Na szczęście pocisk nie utkwił w moim ciele. Odbił się i spadł na podłogę – tłumaczy.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
REUTERS
„Najbardziej poruszające jest to, że wielu weteranów chce wracać na front. – Nawet jeśli mają rodziny, które błagają ich, by zostali, oni odpowiadają: „Moi koledzy na mnie czekają. Beze mnie sobie nie poradzą".
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Anadolu via Getty Images
W centrum rehabilitacyjno-rekreacyjnym Dobry Brat w Osieku ukraińscy żołnierze naprawiają poranione ciała. – W pracy z weteranami dużo czasu poświęcamy terapii wyciszającej, ponieważ ich organizm jest nieustannie nastawiony na wykrywanie zagrożeń – mówi Łukasz Sciepurka, fizjoterapeuta, który zajmuje się ciałami żołnierzy od 2014 r.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Anadolu via Getty Images
W tym roku w Osieku rehabilitowali się żołnierze, którzy bronili Azowstalu i znaleźli się w rosyjskiej niewoli. – Jeden mówił, że modlił się codziennie o śmierć, drugi - że było mu już obojętne, czy go zabiją, czy nie. Przeżyli tortury. Jednego dnia bili ich po plecach, drugiego z przodu. Na zewnątrz nic nie było po nich widać, ale w środku ich ciała były zmaltretowane. Wzdrygali się na najmniejszy dotyk ze strony fizjoterapeuty – opowiada Jakub.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Anadolu via Getty Images
43 tys. zabitych, 370 tys. rannych. Taki bilans ukraińskich strat na kanale Telegram zaprezentował na początku grudnia 2024 r. prezydent Wołodymyr Zełenski. Do tego należy doliczyć ok. 4,4 tys. żołnierzy, którzy stracili życie między 2014 a 2022 r. podczas walk w Donbasie. Prezydent podkreślił, że około 50 proc. rannych wraca do służby.
Więcej
Zdjęcie:
Martyna Niećko
Anadolu via Getty Images
Warszawa, 15 grudnia
Lewica ogłosiła na swojej konwencji, że jej kandydatką na prezydenta będzie wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. - Jest z nami polityczka, która jest uosobieniem wartości lewicy. Kobieta, która niejeden raz pokazała, że nie boi się ciężkiej, żmudnej i rzetelnej pracy. Kobieta, z którą miałam wielokrotnie okazję współpracować. Kobieta, której ufam. Kobieta, która was nie zawiedzie. Przed wami Magda Biejat, kandydatka lewicy na urząd prezydenta  - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Więcej
Zdjęcie:
Sławomir Kamiński
REUTERS
Warszawa, 30 grudnia
Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak i minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk prezentują serduszko WOŚP z numerem 1, które wraz z polskim astronautą w przyszłym roku poleci w kosmos.
- Mam zaszczyt zabrać serduszko WOŚP w kosmos. Jestem z tego dumny. Mam nadzieję, że moja misja będzie inspiracją dla młodych inżynierów, ale też dzieci, żeby przyszłość budować w oparciu o wiedzę i technologię - mówił na konferencji zapowiadającej 33. Finał WOŚP dr Sławosz Uznański.
Więcej
Zdjęcie:
Mateusz Skwarczek
REUTERS
Kraków, 29 grudnia
Pani Wiktora z Łodzi przyjechała kolędować nad Wisłą. Przebrana za turonia, maszkarę przedstawiającą rogate zwierzę, spacerowała wśród przechodniów na bulwarach wiślanych wzbudzając zainteresowanie. W Małopolsce turoń towarzyszył kolędowaniu z gwiazdą w czasie święta Trzech Króli. Postępował za grupami kolędniczymi bawiąc figlami i tańcem.
Więcej
Zdjęcie:
Jakub Włodek
REUTERS
Zobacz podsumowanie 2024 r. na świecie
Osiek, 6 grudnia – ukraińscy żołnierze na turnusach rehabilitacyjnych