Pałaców jest w Niemczech równie dużo co zamków. Wiele z nich doceniło UNESCO. Na listę światowego dziedzictwa wpisano grupę pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie.
Pałac Sanssouci w Poczdamie
Copyrights: GNTB/JensWegener
Z tej listy warto szczególnie zobaczyć
znajdujący się w Poczdamie Pałac Sanssouci.
Został wzniesiony w latach 1745-1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. To jedna z najpiękniejszych posiadłości rodu Hohenzollernów. „Sanssouci” oznacza w tłumaczeniu „beztroski”. Król, gdy tylko mógł, skrywał się w tutejszych ogrodach i odpoczywał. Zapraszał też gości. Bywał tu między innymi Voltaire. Istnieje również hipoteza, że to właśnie w pałacu Sanssouci biskup Ignacy Krasicki napisał słynną Monachomachię. Dzisiaj można obejrzeć tu apartamenty z ich oryginalnym, wystrojem i wyposażeniem. Pałac otoczony jest wspaniałym parkiem (kto nocuje w Poczdamie, powinien zaplanować poranny jogging lub spacer w Sanssouci!).
Pałac Augustusburg
Copyrights: GNTB/Florian Trykowski
Osobnego wpisu na liście światowego
dziedzictwa UNESCO doczekał się Pałac Augustusburg.
Znajduje się we wschodniej części miasta Brühl, niedaleko Kolonii. Pierwsze wzmianki o budowli na tym terenie pochodzą z XII wieku. Zamek, który został wtedy wybudowany, wysadziły jednak w powietrze wojska francuskie w XVII wieku. Budowę nowego pałacu zarządził arcybiskup Kolonii Klemens August Wittelsbach. Prace ruszyły w 1725 roku. Obecnie Augustusburg jest to jeden z najznamienitszych przykładów architektury baroku i rokoko w Niemczech. Zachwycają też tutejsze ogrody, a na powierzchni około 50 ha parku pałacowego znajduje się rezerwat przyrody, obejmujący kompleks 300-letnich drzew.
Rezydencja Würzburg
Copyrights: iStock / Getty Images
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się
także Rezydencja Würzburg, we Frankonii.
Würzburg uchodzi za jeden z najpiękniejszych zabytków architektury barokowej w Europie. Budowę pałacu zlecił w 1720 roku biskup Würzburga Jan Filip von Schönborn. W środku znajduje się 400 pomieszczeń, wszystkie bardzo bogato zdobione. Na klatce schodowej można podziwiać największe na świecie malowidła plafonowe autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Tiepolo. Wokół rezydencji roztacza się piękny, barokowy ogród.