materiał promocyjny

ZAMKI JAK Z BAŚNI
Pałac Glücksburg o zachodzie słońca
Pałac Sanssouci w Poczdamie
Pałac Ludwigslust
Zamek Neuschwanstein w Alpach Bawarskich
Wyrusz śladem zamków i pałaców w Niemczech
Są manifestacją potęgi, świadkami burzliwej historii, niespełnionej miłości, a dziś, przede wszystkim, niesamowitymi zabytkami architektonicznymi. Czas wyruszyć w niezwykłą podróż w czasie, zwiedzając zamki i pałace w Niemczech.
Niemcy to kraj imponującej liczby zamków, pałaców, twierdz i fortec. Takich budowli jest tu aż 25 tys. To niezwykłe pamiątki minionych epok, świadectwa potęgi ich władców. Wiele z nich pozwala przenieść się aż do czasów średniowiecza. Można je odkrywać na wiele sposobów, podążając wytyczonymi szlakami lub tworząc własne trasy i umieszczając na nich obiekty z ulubionych epok.

Można też zdać się na los. Niemal każdy region skrywa prawdziwe perły, na które można natknąć się przy okazji podróżowania po Niemczech. Takie skarby zachwycają jeszcze bardziej, każąc wracać i poszukiwać wciąż nowych świadectw historii.
WEJDŹ DO
KRÓLEWSKICH
KOMNAT
Od gotyku, po późny romantyzm. Zamki w Niemczech pozwalają zobaczyć,  jak zmieniał się styl architektoniczny na przestrzeni wieków. Zapraszają do królewskich komnat, skrywając pamiętające średniowiecze eksponaty, a z wysokich wież pozwalają podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Pierwsze zamki w Niemczech powstawały w okresie średniowiecza. Budowano je jako ośrodki władzy, stąd lokowano je często na wysokich, trudno dostępnych wzgórzach i ogradzano wysokimi murami. Nieliczne przetrwały w swej pierwotnej architekturze do dnia dzisiejszego, w wielu można jednak podziwiać fragmenty pierwszych budowli. Pamiętają najazdy wrogów i nierzadko szalone wizje architektoniczne nowych właścicieli. Niezależnie od tego, do którego zamku dotrzemy, nie będziemy rozczarowani. Ale jest kilka obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Copyrights: lookphotos / Andreas Strauß
Zamek Neuschwanstein w Alpach Bawarskich
Niczym z baśni
Zamek Neuschwanstein w Alpach Bawarskich
Copyrights: lookphotos / Andreas Strauß
Za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych w całych Niemczech uchodzi Zamek Neuschwanstein. Położony jest niedaleko Füssen, w południowej Bawarii.
Na tle bujnej, zielonej roślinności i błękitnego nieba, wygląda jak wyjęty z kadrów bajki. Nie bez powodu był pierwowzorem zamku „Śpiącej Królewny” w Disneylandach i scenografią dla kilku filmów. Pomysłodawcą zamku, był słynący z romantycznej natury i zamiłowania do świata baśni król Ludwik II, zwany Szalonym. Budowę zamku rozpoczęto 5 września 1869 roku. Trwała 17 lat. Ludwik II nie doczekał jej końca, ale za to pozostawił po sobie prawdziwe dzieło sztuki. Zamek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zobaczyć można tu imponującą, osiągającą wysokość 15 metrów i olśniewającą wystrojem, utrzymanym w złoto-niebieskiej kolorystyce, salę tronową. Wyjątkowych miejsc jest tu więcej, jak choćby Sala Śpiewaków, największa w całym zamku. Ozdobiona malowidłami inspirowanymi operami Richarda Wagnera „Lohengrina” i „Parsifala” miała być miejscem największych przedstawień. W 2007 roku zamek znalazł się na liście finalistów „Nowych siedmiu cudów świata”. Zajął 8. miejsce.
Copyrights: iStock / Getty Images
Lwi zamek - Löwenburg
Lwi zamek
Lwi zamek - Löwenburg
Copyrights: iStock / Getty Images
Nie mniej urokliwy jest zamek Löwenburg, nazywany Lwim zamkiem. Położony jest w środkowych Niemczech, w Kassel na terenie Hesji.
Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Wilhelma IX. Wykonanie budynku zlecił swojemu nadwornemu architektowi Heinrichowi Christophowi Jussowowi. Głównym założeniem, jakie przyświecało podczas budowy, było nadanie budowli takich cech, aby sprawiała z zewnątrz wrażenie zrujnowanej i opuszczonej średniowiecznej warowni. I to się doskonale udało. Zamek przyciąga wzrok wspaniałą architekturą. W środku zobaczyć można, oprócz książęcych apartamentów, również zbrojownię i neogotycką kaplicę. W krypcie pod kaplicą spoczywa Wilhelm IX. Zamek ucierpiał podczas II wojny światowej. Najbardziej zniszczone zostało jego południowe skrzydło. Detale, które pozostały, pozwoliły na jego rekonstrukcję. Warto nie tylko wejść do środka, ale i przespacerować się alejkami zamkowego parku.
Copyrights: GNTB / Florian Trykowski
Zamek Hohenzollern Jura Szwabska
Potęga rodu Hohenzollernów
Zamek Hohenzollern Jura Szwabska
Copyrights: GNTB / Florian Trykowski
Na liście wyjątkowych obiektów nie może zabraknąć zamku Hohenzollern. Majestatycznie położony między miastami Hechingen a Bisingen na południu Niemiec, wśród bujnej roślinności, wznosi się na wysokości niemal 900 metrów.
To trzeci zamek, który istniał w tym miejscu. Jego obecny wygląd zawdzięcza się wizji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Słynący z zamiłowania do architektury średniowiecza, postanowił w 1852 roku odtworzyć zamek swoich przodków, zlecając to zadanie Friedrichowi Augustowi Stülerowi, czołowemu wówczas architektowi w Berlinie. Budowa zamku trwała 15 lat. Dziś zachwyca pięknem. Zamek ma 140 pokoi, a wśród jego największych atrakcji wymienić wypada bibliotekę z zachwycającymi malowidłami ściennymi, komnatę z łóżkiem króla, pokój z drzewem genealogicznym i pokój królowej znany jako Niebieski Salon. Atrakcją jest zamkowy browar, który waży swoje własne piwo. Można go smakować, podziwiając przepiękne widoki. Z zamku, przy dobrej pogodzie widać nawet Stuttgart.
Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski
Zamek Eltz
Owiane legendą
Zamek Eltz
Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski
Zamek Cochem
Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski
Prawdziwą skarbnicą zamków jest Nadrenia-Palatynat, kraj związkowy, znajdujący się w południowo-zachodnich Niemczech. Szczególnie warto odwiedzić zamek Eltz, jeden z nielicznych zamków w Europie, który odkąd został zbudowany, pozostaje w rękach jednej rodziny.
Jest jednym z ważniejszych zabytków późnogotyckiej architektury w całym kraju. Korzenie zamku sięgają XII wieku, przez lata był wielokrotnie przebudowany, wciąż jednak znaleźć można pamiątki pierwszej, romańskiej twierdzy. Legenda głosi, że zamek odwiedza duch hrabiny Agnieszki, ugodzonej śmiertelnie strzałą przez narzeczonego, któremu odmówiła pocałunku. Z zamku Eltz blisko do kolejnej wyjątkowej atrakcji – zamku Cochem. Zamek został wybudowany w XII wieku nad Mozelą. W XVII wieku został zdobyty przez wojska francuskie i całkowicie zniszczony. Popadał w ruinę. Na jego odbudowę zdecydowano się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Dziś dumnie dominuje nad miastem Cochem i okolicznymi winnicami.
Copyrights: Rheintouristik Tal der Loreley, St. Goar / Mahlow Media, Winningen
Zamek Marksburg
Docenione przez UNESCO
Zamek Stolzenfels nad Renem
Copyrights: Rheintouristik Tal der Loreley, St. Goar / Mahlow Media, Winningen
W Nadrenii-Palatynacie koniecznie trzeba też odwiedzić zamki Marksburg i Stolzenfels. Oba wraz z doliną Środkowego Renu zostały w 2002 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia zamku Marksburg sięga XIII wieku.
Obiekt często zmieniał właścicieli i był rozbudowywany. Dzisiaj znajduje się tu muzeum, w którym odkryć można średniowieczne skarby. Zamek Stolzenfels uważany jest z kolei za jeden z najwspanialszych przykładów nadreńskiego romantyzmu. Został zbudowany w 1250 roku jako zamek warowny. W 1689 roku doszczętnie zniszczyły go wojska francuskie. Dopiero niemal 150 lat później król pruski Fryderyk Wilhelm IV zdecydował się zbudować tu swoją letnią rezydencję. Zamek został odbudowany i dziś zachwyca. Największą atrakcję wewnątrz stanowią Mała i Duża Sala Rycerska. Ich ściany zdobią freski przywołujące historię imperium niemieckiego. Z Małej Sali Rycerskiej można przejść na taras widokowy znajdujący się na dachu zamkowego kościoła. Rozpościera się stąd spektakularny widok na dolinę środkowego Renu. Szukając dreszczyku emocji, trzeba wybrać się do Königstein, nieopodal Drezna i zobaczyć tamtejszą twierdzę.
Copyrights: euroluftbild.de / Martin Elsen
Twierdza Königstein
Niezdobyta twierdza Königstein
Dolina Łaby - widok z Twierdzy Königstein
Copyrights: Festung Königstein GmbH
Swego czasu była najbardziej znienawidzonym więzieniem w Saksonii. Dziś zaprasza do odkrywania pamiątek tamtych czasów i poznania historii z polskim wątkiem w tle.
Zachowany spis skazanych z lat 1591-1922 zawiera prawie 1000 nazwisk, wśród nich wiele znanych osób. Przebywali tu m.in. Johann Friedrich Böttger, współwynalazca europejskiej porcelany, rosyjski rewolucjonista Michaił Bakunin oraz polscy książęta Jakub i Konstanty Sobiescy. Podczas II wojny światowej zorganizowano tutaj oflag dla polskich wojskowych, od października 1939 roku na Königstein przebywało 26 generałów i 350 oficerów z ordynansami.


Dziś wewnątrz twierdzy Königstein czeka wiele pamiątek z tamtych czasów. Znajduje się tu ponad 50 imponujących budowli, w tym koszary czy kazamaty, są liczne, tajemnicze zaułki i magazyny. Wizyta w twierdzy Königstein zajmuje długie godziny. Czas wypełnia 14 wystaw. W Starej Zbrojowni można zobaczyć armaty i moździerze, ciężkie działa, ręczną broń palną i inne elementy uzbrojenia liczące nierzadko ponad 400 lat, a nawet poczuć zapach prochu. W Domu Studziennym jest okazja do zajrzenia w głąb liczącej 152,5 metry głębokości studni – najgłębszej w całej Saksonii i drugiej pod względem głębokości w Niemczech.


Największą i najważniejszą wystawą w twierdzy jest In Lapide Regis. W ponad 30 pomieszczeniach zaprezentowano w ciekawy i obrazowy sposób historię Königstein, począwszy od pierwszej pisemnej wzmianki o twierdzy aż do utworzenia muzeum w 1955 roku. Gratką dla dzieci jest możliwość zwiedzania tej wystawy w strojach z dawnej epoki. Ale nie tylko. Najmłodsi mogą poznawać twierdzę, oglądając prezentacje multimedialne, filmiki na ekranach dotykowych i grając w gry.
Twierdza Königstein skąpana jest w przepięknym, zielonym krajobrazie. Wzdłuż jej murów ciągnie się szlak widokowy o długości 1,7 km. Oferuje fantastyczne widoki na Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, dolinę Łaby, a nawet Drezno.
Copyrights:  GNTB/JensWegener
Pałac Sanssouci w Poczdamie
Niesamowite wnętrza,  jeszcze piękniejsze ogrody. Niemieckie pałace zachwycają
Imponują architekturą, kunsztem ich twórców. Pałace są nie mniej zachwycające niż zamki. Jako letnie rezydencje, miejsca odpoczynku ich właścicieli, otoczone są skrupulatnie zaprojektowanymi parkami i ogrodami.
Pałace, w przeciwieństwie do zamków, pozbawione były funkcji obronnej. Nie lokowano ich na wysokich wzgórzach i nie chroniono do nich dostępu wysokimi murami. Budowano je w otoczeniu pięknej przyrody. Miały służyć jako letnie rezydencje, miejsca odpoczynku, ale też spotkań ze sztuką, muzyką i przede wszystkim naturą. Stąd przywiązywano ogromną wagę do tworzenia wokół nich ogrodów i parków. Dzisiaj można spacerować wytyczonymi w przeszłości ścieżkami, smakując ciszy w otoczeniu przepięknej architektury.
Copyrights: Stiftung Schloss Glücksburg/Valhu Klau
Pałac Glücksburg o zachodzie słońca
Pałace na liście UNESCO
Pałaców  jest w Niemczech równie dużo co zamków. Wiele z nich doceniło UNESCO. Na listę światowego dziedzictwa wpisano grupę pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie.
Pałac Sanssouci w Poczdamie
Copyrights: GNTB/JensWegener
Z tej listy warto szczególnie zobaczyć
znajdujący się w Poczdamie Pałac Sanssouci.
Został wzniesiony w latach 1745-1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. To jedna z najpiękniejszych posiadłości rodu Hohenzollernów. „Sanssouci” oznacza w tłumaczeniu „beztroski”. Król, gdy tylko mógł, skrywał się w tutejszych ogrodach i odpoczywał. Zapraszał też gości. Bywał tu między innymi Voltaire. Istnieje również hipoteza, że to właśnie w pałacu Sanssouci biskup Ignacy Krasicki napisał słynną Monachomachię. Dzisiaj można obejrzeć tu apartamenty z ich oryginalnym, wystrojem i wyposażeniem. Pałac otoczony jest wspaniałym parkiem (kto nocuje w Poczdamie, powinien zaplanować poranny jogging lub spacer w Sanssouci!).
Pałac Augustusburg
Copyrights: GNTB/Florian Trykowski
Osobnego wpisu na liście światowego
dziedzictwa UNESCO doczekał się Pałac Augustusburg.
Znajduje się we wschodniej części miasta Brühl, niedaleko Kolonii. Pierwsze wzmianki o budowli na tym terenie pochodzą z XII wieku. Zamek, który został wtedy wybudowany, wysadziły jednak w powietrze wojska francuskie w XVII wieku. Budowę nowego pałacu zarządził arcybiskup Kolonii Klemens August Wittelsbach. Prace ruszyły w 1725 roku. Obecnie Augustusburg jest to jeden z najznamienitszych przykładów architektury baroku i rokoko w Niemczech. Zachwycają też tutejsze ogrody, a na powierzchni około 50 ha parku pałacowego znajduje się rezerwat przyrody, obejmujący kompleks 300-letnich drzew.
Rezydencja Würzburg
Copyrights: iStock / Getty Images
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się
także Rezydencja Würzburg, we Frankonii.
Würzburg uchodzi za jeden z najpiękniejszych zabytków architektury barokowej w Europie. Budowę pałacu zlecił w 1720 roku biskup Würzburga Jan Filip von Schönborn. W środku znajduje się 400 pomieszczeń, wszystkie bardzo bogato zdobione. Na klatce schodowej można podziwiać największe na świecie malowidła plafonowe autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Tiepolo. Wokół rezydencji roztacza się piękny, barokowy ogród.
Copyrights: GNTB/Günter Standl
Pałac Herrenchiemsee
W otoczeniu wody
Pałac Moritzburg
Copyrights: GNTB/Florian Trykowski
Wiele pałaców powstawało pośrodku jezior. Jednym z najpiękniejszych pałaców na wodzie w Saksonii jest Moritzburg. Został wybudowany w 1542 roku  jako myśliwski pałac w stylu renesansowym. Jego budowę zlecił książę Moritz von Sachsen i to na jego cześć zyskał taką nazwę.
W 1723 roku król August II Mocny zdecydował o przebudowie renesansowego pałacu na barokowy. Najlepsi saksońscy rzemieślnicy i artyści mieli udział w tworzeniu wnętrz 7 sal i ponad 200 komnat. Już po śmierci króla powstała bażanciarnia, port i latarnia. Wewnątrz pałacu można dzisiaj podziwiać imponującą kolekcję trofeów myśliwskich, kunsztowne, pozłacane tapety ze skóry, przepiękną porcelanę oraz „pokój z piór”, ozdobiony ponad milionem ptasich piór. Na terenie ogrodów Moritzburga znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja –Pałacyk Bażanci, najmniejszy pałac w Saksonii.
Pałac Herrenchiemsee
Copyrights: GNTB/Günter Standl
Urokliwie położony jest także Pałac Herrenchimsee. Zlokalizowany jest na największej wyspie bawarskiego jeziora – Chiemsee, około 90 km od Monachium. Jego pomysłodawcą był król Ludwik II, który, wzorując się na królu Francji Ludwiku XIV, chciał stworzyć w Bawarii, kopię pałacu wersalskiego, a nawet przewyższyć francuski pierwowzór. Pałac Herrenchiemsee był ostatnim wielkim przedsięwzięciem budowlanym Ludwika II. Król mieszkał w nim tylko przez krótki czas. Śmierć monarchy w 1886 roku przerwała prace budowlane i projekt nie został zrealizowany w całości. W 20 salach, które są otwarte dla gości, można podziwiać bogaty wystrój, w tym piękne podłogi, rzeźbione panele, okładziny ze stiuku marmurowego, przepiękne freski ścienne i sufitowe oraz spektakularne żyrandole i meble. Główną atrakcją jest Sala Lustrzana, która jest dokładną repliką tej, jaka znajduje się w pałacu w Wersalu. Mierzy 98 metrów długości.
Copyrights: GNTB/Rafa Pérez
Pałac Ludwigslust
Zwiedzanie i wypoczywanie w dawnym stylu
Pałac Ludwigslust
Copyrights: GNTB/Rafa Pérez
Na liście wartych odwiedzenia pałaców nie może zabraknąć Pałacu Ludwigslust. Położony w Meklemburgii, niedaleko Schwerinu, powstał w I połowie XVIII wieku.
Łączy w sobie późny barok i klasycyzm, z dworskim przepychem. Ten ostatni wyraźnie widać w Złotej Sali, położonej na dwóch piętrach. Wzrok przyciągają duże lustra, złote kolumny korynckie, kryształowe żyrandole i bogato zdobiony sufit. Równie zachwycający jest park, przylegający do pałacu. Kaskady, elementy wodne i eleganckie alejki sprzyjają długim spacerom.
Pałac Charlottenburg w Berlinie
Copyrights: GNTB/Haruna Akamatsu
Będąc w Berlinie, koniecznie należy odwiedzić Pałac Charlottenburg. To największy i najwspanialszy pałac w tym mieście. Nosi imię Zofii Charlotty, księżnej Brunszwiku i Lüneburga, żony króla pruskiego Fryderyka I. Budowa barokowego pałacu rozpoczęła się w 1695 roku. Miała być letnią rezydencją Hohenzollernów. Budynek szczyci się imponującymi apartamentami i pokojami, olśniewającymi salami bankietowymi i wyjątkowymi kolekcjami sztuki. Teren całego pałacu zajmuje aż 55 ha.
Pałac Glücksburg
Copyrights: GNTB/Francesco Carovillano
Wyjątkowym jest także pałac Glücksburg, wzniesiony w latach 1583-1587 z inicjatywy księcia Jana Młodszego, syna króla duńskiego Christiana III. To wyjątkowy przykład architektury renesansu. Znajduje się w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Dla zwiedzających pałac otwarto w 1922 roku. Szczególną atrakcją jest kolekcja holenderskich gobelinów i flamandzkich obić skórzanych. Z czasów budowy zamku pochodzą freski stropowe w kaplicy. W pałacu zobaczyć można liczne portrety od XVI wieku do czasów współczesnych, które dokumentują czasami burzliwe życie rodów Oldenburgów i Glücksburgów. Kolekcję uzupełniają wyselekcjonowane meble i porcelana.
Pałac Moyland
Copyrights: Dominik-Ketz,-Tourismus-NRW-e.V
Listę wyjątkowych pałaców zamyka Pałac Moyland, zlokalizowany w Kleve, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jest jedną z najważniejszych neogotyckich budowli w tym regionie. Jego nazwa pochodzi od holenderskiego słowa „mooiland”, które oznacza „piękny kraj”. Pierwsze informacje o budowli w tym miejscu sięgają XIV wieku. W 1766 roku posiadłość przeszła w posiadanie holenderskiej rodziny Steengracht. Swój obecny kształt pałac uzyskał podczas przebudowy w XIX wieku. Wewnątrz pałacu mieści się muzeum, w którym można obejrzeć największą na świecie kolekcję prac artysty, teoretyka sztuki i działacza społecznego Josepha Beuysa.
Copyrights: GNTB/ Christof Herdt
Zamek Veste w Coburgu
Niekończące się wędrówki
Zamek Cesarski w Norymberdze
Copyrights: GNTB/ Florian Trykowski
Zamków, pałaców, twierdzi i fortec jest w Niemczech tak dużo, że wystarczy ich na co najmniej kilkadziesiąt podróży po tym kraju albo nawet i więcej. Można zacząć, nieśmiało, od odwiedzenia zabytków znajdujących się w okolicy, do której się wybieramy albo wyruszyć w dedykowaną podróż, korzystając z trzech, specjalnie wytyczonych tras.
Jedną z nich jest Szlak Zamków (Burgenstraße), rozciągający się na długości 1,2 tys. kilometrów. Na trasie zlokalizowanych jest aż 70 obiektów. Smakosze złocistego trunku powinni wybrać Szlak Zamków i Piwa (Bier-und Burgenstraße). Mierzy 500 kilometrów długości. Na trasie można podziwiać nie tylko najbardziej urokliwe zamki, ale i browary czy muzea piwa, przy tym delektować się smakiem wielu różnych rodzajów tego trunku. Można też udać się śladem rodu Hohenzollernów, korzystając z wytyczonego szlaku (Hohenzollernstraße). Jego długość to około 300 kilometrów. Zamki i pałace najlepiej zwiedzać we własnym tempie, by móc w pełni chłonąć architekturę i pamiątki minionych wieków. I wracać z wyjątkowymi, sięgającymi średniowiecza wspomnieniami.