KATALOG Z MATERIAŁAMI PROMOCYJNYMI
Essen dawna koksownia Zeche Zollverein © Stiftung Zollverein/Frank Vinken
Zagłębie Ruhry to dzisiaj tętniący kulturą i sztuką region. Trudno wyobrazić sobie, że jeszcze nie tak dawno było sercem przemysłowym całych Niemiec. Dzięki naturalnym złożom węgla i rudy żelaza region przez dziesięciolecia napędzał gospodarkę kraju.
Obecnie podawany jest za wzór transformacji. W 2010 roku Zagłębie Ruhry zostało Europejską Stolicą Kultury, a w 2017 roku Essen, jedno z miast regionu, wybrano na Europejską Zieloną Stolicę.
Miejsc, które warto tu odwiedzić, jest wiele. Aby nie przegapić najważniejszych, najlepiej ruszyć Szlakiem Dziedzictwa Przemysłowego (Route Industriekultur). Powstał w 1999 roku. Zabiera w aż 150-kilometrową podróż prowadzącą do najbardziej imponujących zabytków przemysłowych.
Na trasie znajduje się 27 kluczowych punktów, w których można doświadczyć historii przemysłu i zmian strukturalnych.
Zobaczymy kopalnie, huty, hałdy, muzea, w tym kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein w Essen. Kopalnia w Essen została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na szlaku zlokalizowano 17 punktów widokowych, z których rozciąga się panorama na okolicę, oraz 13 osiedli dających wgląd w życie ludzi w cieniu wielkich pieców. A życie toczyło się tutaj dynamicznie. Kiedy rozwój przemysłu w Zagłębiu Ruhry przyspieszył, gwałtownie wzrosła liczba pracowników, a co za tym idzie – konieczne było stworzenie dla nich przestrzeni do życia. Tworzono osady fabryczne i kolonie kopalniane. Termin „życie w kolonii” stał się zatem synonimem „życia w Zagłębiu Ruhry”. Gdy zamykano zakłady, osady się wyludniały. Dzisiaj są pomnikiem życia codziennego w „wewnętrznej kolonii”.
Na Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego nie sposób przegapić najważniejszych atrakcji. We wszystkich jego punktach głównych znajdują się co najmniej trzy drogowskazy. Podpowiadamy, które punkty na pewno warto uwzględnić podczas zwiedzania.
W Dortmundzie koniecznie trzeba wygospodarować czas na odwiedzenie nieczynnej kopalni LWL Museum Zollern. Została zbudowana w latach 1898-1904. Znajdująca się tu maszynownia z witrażowym wejściem w stylu secesyjnym jest ikoną dziedzictwa przemysłowego. To właśnie dzięki niej cały kompleks został uratowany przed wyburzeniem w latach 60. XX wieku, a budynki przemysłowe uznano za zabytki. Odwiedzający mogą się wspiąć na wieżę górniczą lub wybrać na wycieczkę z przewodnikiem, by zobaczyć, jak tu niegdyś pracowano. Kopalnia jest także miejscem licznych wystaw, wydarzeń kulturalnych i festiwali.
Po niepowtarzalne wrażenia dobrze się wybrać także do Phoenix des Lumières. To centrum sztuki cyfrowej. Obecnie można obejrzeć dwie wystawy.
Jedna z nich poświęcona jest Salvadorowi Dalemu. Daje spojrzenie na ponad 60 lat twórczości hiszpańskiego artysty: od kubizmu przez surrealizm i futuryzm po późniejszy realizm. Goście wystawy wyruszają w tematyczną wycieczkę przez metafizyczne krajobrazy i wyobrażeniowe światy. Dzieła, które były dystrybuowane w muzeach na całym świecie, są wyświetlane na podłogach i ścianach w Dortmundzie. Towarzyszące im archiwalne zdjęcia ukazują samego Dalego, a także jego fascynację – żonę Galę.
Bardzo ciekawa jest także wystawa poświęcona oceanom. Zaprasza odkrywców w każdym wieku do wyjątkowego spojrzenia pod powierzchnię wody. Można podziwiać kształty i kolory podwodnej flory i fauny w pełnym rozmiarze i z bliska. Wystawy są czasowe i stale się zmieniają. W 2025 roku obiekt zachwyci nowymi pomysłami.
A wieczorem, gdy zapadnie już zmrok, trzeba zaplanować spacer po Weihnachtsstadt Dortmund – miasteczku bożonarodzeniowym. W tym roku rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 30 grudnia. Na ponad 250 stoiskach będzie się można zaopatrzyć w rękodzieło, spróbować grzanego wina i smakołyków: kiełbasy i szynki z grilla czy słodkości: prażonych migdałów i naleśników.
Zabytkowa podnośnia statków Henrichberg w Waltrop © Ruhr Tourismus GmbH
Gdy z Dortmundu zawitamy do pobliskiego Waltrop, nie możemy pominąć wizyty w podnośni statków Schiffshebewerk Henrichenburg. Gdy powstała w XIX wieku, była pierwszą na świecie podnośnią dla dużych statków śródlądowych. Wielopływowy mechanizm podnoszący był wówczas uważany za ewenement techniczny. Podnośni używano przez ponad 60 lat.
Dziś muzeum Schiffshebewerk Henrichenburg oferuje kompleksowy przegląd historii żeglugi śródlądowej.
Wystawa na statku „Franz Christian” umożliwia poznanie pracy na pokładzie. Obrazowe modele ułatwiają dzieciom zrozumienie działania podnośni. Latem frajdę zapewnia wodny plac zabaw.
Niemieckie Muzeum Górnictwa w Bochum © DZT/Mark Wohlrab Fotodesign
W Bochum imponującym zabytkiem przemysłowym jest Hala Stulecia (Jahrhunderthalle). Odbywa się w niej wiele fascynujących wydarzeń kulturalnych. Zachwyca wyjątkową architekturą.
Sporo wrażeń dostarczy także wizyta w Niemieckim Muzeum Górnictwa (Deutsches Bergbau-Museum). To zdecydowanie największe tego typu muzeum na świecie. Oferuje stałą ekspozycję z różnymi trasami zwiedzania, które dostarczają informacji na tematy związane z węglem kamiennym, górnictwem, surowcami mineralnymi i sztuką. Możliwa jest również przejażdżka w symulatorze kolei linowej.
Fani kolei powinni zajrzeć do Muzeum Kolejnictwa w Bochum (Eisenbahnmuseum). Dawna zajezdnia kolejowa wraz z zabytkową parowozownią jest największym tego typu prywatnym muzeum w Niemczech. Na powierzchni obejmującej 70 tys. metrów kwadratowych zobaczyć można ponad 120 pojazdów szynowych pochodzących nawet z 1853 roku.
W Bochum nie można nie zajrzeć na Jarmark Bożonarodzeniowy. Jego niewątpliwą atrakcją jest… latający święty Mikołaj. Przylatuje do dzieci na saniach dwa razy dziennie w godzinach: 17 i 19.
W tym roku jarmark rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 23 grudnia.
Dawna kopalnia Zeche Zollverein (UNESCO) w Essen © Stiftung Zollverein/Jochen Tack
W Essen koniecznie trzeba odwiedzić kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein. Był on uważany za najnowocześniejszy obiekt górniczy swoich czasów, a obecnie jest jedną z najważniejszych wizytówek Zagłębia Ruhry. Kopalnia jest jedynym obiektem regionu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks jest ośrodkiem kultury, sztuki i designu oraz gospodarzem kilku prestiżowych wydarzeń.
Swoją siedzibę ma tutaj m.in. Muzeum Red Dot. Na pięciu piętrach prezentuje całą gamę współczesnych przedmiotów – od talerzy po lodówki, roboty i samochody – które zostały docenione przez międzynarodowe jury złożone z ekspertów w jednym z największych na świecie konkursów projektowych – Red Dot. Podczas spaceru po muzeum wiele przedmiotów można wziąć do ręki, obejrzeć i dotknąć.
Jeśli wystarczy czasu, warto zajrzeć do Villi Hügel. Znajduje się w 19-hektarowym parku. Została zbudowana w latach 1870-1873 według pomysłu przemysłowca Alfreda Kruppa, służyła rodzinie Kruppów jako rezydencja. Dzisiaj można obejrzeć jej wyjątkowe, bogato zdobione wnętrza.
Zwiedzić można także Muzeum Folkwang, gdzie czekają najlepsze dzieła van Gogha, Cézanne'a, Gauguina, Rothko, Pollocka i Richtera. Jest to pierwsze niemieckie muzeum sztuki takich rozmiarów, które zapewnia wszystkim odwiedzającym bezpłatny wstęp.
Na deser warto zostawić sobie teatr i filharmonię. Philharmonie Essen mieści się w historycznej Saalbau Essen (Hala Essen). Cieszy się uznaniem jako jedna z najpiękniejszych i najlepszych akustycznie sal koncertowych w Niemczech.
Centralnym punktem jest wielka sala koncertowa dla maksymalnie 1906 osób. Teatr Aalto został wyróżniony jako „prawdopodobnie najpiękniejszy niemiecki teatr zbudowany po 1945 roku”. Został nazwany na cześć fińskiego architekta Alvara Aalto, który zaprojektował budynek. Do teatru przyciąga nie tylko 175 wydarzeń odbywających się corocznie od września do lipca, ale także architektura samego budynku.
W mieście Bottrop natomiast wrażeń dostarczy wizyta na hałdzie Haniel położonej na wysokości 185 m n.p.m. Zamknięta pod koniec 2018 roku kopalnia Prosper-Haniel była ostatnią czynną kopalnią w Zagłębiu Ruhry. Powstała w 1974 roku z połączenia kopalń Prosper i Franz Haniel. Hałda Haniel jest jedną z najwyższych dostępnych hałd w Metropolii Ruhry. Na jej szczyt prowadzi 15 stacji drogi krzyżowej.
Wystawa w Gasometer Oberhausen © Thomas Wolf
W Oberhausen niewątpliwą atrakcją jest Gasometer Oberhausen. To imponujący obiekt pod względem wielkości i zagospodarowania.
Został oddany do użytku w 1929 roku jako magazyn gazu dla okolicznych hut stali. Ma 117 metrów wysokości, co czyni go największym w Europie dyskowym zbiornikiem gazu.
W 1990 roku został przekształcony w halę wystawową. Jako spektakularna wizytówka miasta i miejsce wystawiennicze o randze krajowej dziś jest symbolem zarówno przemysłu ciężkiego, jak i przemian strukturalnych w dzielnicy. Obecnie można zobaczyć tu wystawę „Planet Ocean”, która prezentuje fascynujące piękno oceanów i ich różnorodnych form życia.
Miłośników kultury przyciąga także LVR-Industriemuseum St.Antony-Hütte. Opowiada o ekscytujących początkach przemysłu żelaznego istalowego, ważnych innowacjach i ciężkim życiu pracowników.
Port wewnętrzny w Duisburgu © Nikolay Dimitrov
Niemniej atrakcji czeka w Duisburgu. Na początek można odwiedzić port śródlądowy Innenhafen. Kiedyś był to punkt przeładunkowy węgla, następnie centrum handlu drewnem budowlanym i kopalnianym, a później spichlerz dzielnicy. Dziś port zaprasza do poznawania bogatej oferty gastronomicznej i kulturalnej. Zwiedzającym oferowane są wycieczki z przewodnikiem oraz rejsy. Regularnie odbywają się tutaj różnorodne imprezy.
Obowiązkowym punktem powinno być odwiedzenie instalacji „Tiger &Turtle – Magic Mountain”. Stalowa konstrukcja przypomina rollercoaster.
W rzeczywistości to jednak instalacja artystyczna, po której– zamiast jeździć – można chodzić. Imponuje rozmiarami. Ma w najwyższym punkcie 220 metrów wysokości. Aby przejść ją całą, trzeba pokonać 249 schodów. Instalacja znajduje się na hałdzie Heinrich-Hildebrand-Höhe, dlatego aby się do niej dostać, należy najpierw wspiąć się na hałdę.
Udać się można także do Museum Küppersmühle, które jest jednym z największych prywatnych muzeów w Niemczech i zróżnicowanym ośrodkiem sztuki współczesnej. Na odwiedzających czekają m.in. dzieła Anselma Kiefera i Gerharda Richtera.
Każdy zakątek Zagłębia Ruhry dostarczy wspomnień, które na długo zostaną w pamięci. Aby odkryć jak najwięcej atrakcji, warto korzystać z publicznego transportu. Wygodne przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi miastami umożliwia bilet Deutschland-Ticket.
Warto rozważyć również zakup RuhrKultur.Card. Karta kosztuje 49 euro i umożliwia korzystanie z ponad 50 atrakcji kulturalnych. Wejścia do niektórych obiektów są darmowe, do innych karta gwarantuje zniżki. Jest ważna przez cały rok.
Więcej informacji na temat atrakcji kulturalnych Zagłębia Ruhry
koniec materiału promocyjnego