materiał promocyjny

Dbałość o szczegóły   

W nowym modelu Mazda CX-60 nic nie jest dziełem przypadku. Marka, czerpiąc to, co najlepsze z japońskiej tradycji i łącząc ją z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, stworzyła auto, które zachwyca stylistyką i wyjątkowym wnętrzem.

Mazda CX-60, to efektowny i wyrafinowany samochód obok, którego nie przechodzi się obojętnie. Jej dynamiczna sylwetka przyciąga wzrok, budząc zachwyt i respekt. Wnętrze zaś to oaza spokoju i harmonii, inspirowana japońską tradycją, gdzie każdy detal opowiada historię precyzji i piękna.

Zrównoważone piękno w hołdzie tradycji

W czasach, gdy środowisko wymaga od nas odpowiedzialności, Mazda wraca do korzeni, łącząc tradycję z innowacją. Inspirując się ponad 400-letnią japońską sztuką tekstylną, projektanci modelu CX-60 stworzyli wnętrze, które zachwyca estetyką i szacunkiem dla natury. Wnętrze to jest odzwierciedleniem harmonii między nowoczesnością a głęboko zakorzenioną tradycją.

Japonia ma długą i piękną historię sztuki tekstylnej. Każdy region rozwija swój własny styl. Chociaż materiały i techniki mogą się różnić, to wszystkie cechuje szacunek dla przeszłości i ciągłe dążenie do doskonałości. Poświęcenie i pasja są wplecione w dziedzictwo tekstylne Japonii, a naturalne składniki stanowią źródło inspiracji dla koloru i formy.

Barwnik z kwiatu

Przykładem jest prefektura Tokushimie kojarzona ze sztuki barwienia pozyskiwanej z rośliny indygo (aizome). Jej początki sięgają około 800 lat. Tokushima, będąca częścią Sikoku, najmniejszej z czterech głównych wysp Japonii, jest obdarzona dużą ilością wody i żyznej gleby, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy roślin indygo. Ich bogaty odcień, pieszczotliwie nazywany Japan Blue, został nawet uwzględniony w logo Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Zapotrzebowanie na barwnik indygo w produkcji tekstyliów spadło w XX wieku wraz z pojawieniem się tańszych syntetycznych alternatyw. Jednak rosnące zainteresowanie tradycyjnymi technikami, naturalnymi składnikami i zrównoważonymi praktykami, pomogło w ostatnich latach ponownie podnieść rangę japońskich organicznych barwników tekstylnych. Nowe pokolenie rzemieślników coraz częściej sięga do tradycji.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Mazda poszukiwała takich wyjątkowych miejsc, projektując swoje samochody. I tak nawiązała współpracę z manufakturą Suzusan, stworzoną przez artystę Hiroyuki (Hiro) Murase, którego rodzina, w mieście Arimatsu w prefekturze Aichi, od pięciu pokoleń zajmuje się farbowaniem tkanin starożytną tehniką shibori, co dosłownie oznacza „wykręcanie” lub „skręcanie”. Od założenia Suzusan w 2008 roku, Murase z sukcesem przenosi swoje nowoczesne podejście do tradycyjnych technik na arenę światową.

Widać tu analogię do Takumi, mistrzów-rzemieślników Mazdy, którzy pracą swoich rąk tchną w każdy model auta pasję i piękno. Pracują z różnymi materiałami, a każde auto, zanim przejdzie na halę produkcyjną, rzeźbią w glinie. Murase z podobną pasją podchodzi do swoich materiałów i ich barwienia.

Najwyższy poziom kunsztu

Efektem współpracy Mazdy z Suzusan jest wnętrze modelu CX-60. Połączono w nim dobrane z najwyższą starannością materiały, między innymi naturalne drewno klonowe, wysokiej jakości skórę, wyjątkowe tekstylia oraz chromowane detale. Japońskie rzemiosło osiągnęło najwyższy poziom kunsztu. Widać to w szczególności w wersji Takumi: tkaniny z japońskich kimon stały się inspiracją dla pozornie błyszczącego materiału obicia wewnętrznej strony drzwi samochodu. Szwy na desce rozdzielczej wykonano w tradycyjnym stylu Musubu, polegającym na wiązaniu i sznurowaniu sekwencji węzłów.

Wnętrze modelu Mazda CX-60 to przykład tego, jak doskonale nowoczesność może współgrać z tradycją i tego, że sięganie do przeszłości, korzystanie ze sprawdzonych technik może być doskonałą odpowiedzią na wyzwania obecnego świata. Świata, w którym istotne jest poszanowanie natury i posiadanych zasobów.

Wnętrze modelu Mazda CX-60 to przykład tego, jak doskonale nowoczesność może współgrać z tradycją i tego, że sięganie do przeszłości, korzystanie ze sprawdzonych technik może być doskonałą odpowiedzią na wyzwania obecnego świata. Świata, w którym istotne jest poszanowanie natury i posiadanych zasobów.