Słynny rosyjski pisarz: Nie będzie rosyjskiej Norymbergi. narodowej skruchy. Następca Putina nie będzie klękać w Buczy, Mariupolu, Wilnie, Tbilisi. "Adam Michnik poleca".
Opinie publikowane w naszym serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji

Wyobraźmy sobie, że jest 20 lipca 1944 r., a operacja Walkiria zakończyła się powodzeniem. Pułkownik von Stauffenberg wysadza Hitlera w powietrze. Nowy rząd ogłasza koniec wojny. Warunkiem pokoju stawianym przez aliantów jest denazyfikacja Niemiec. Przeprowadzają ją partia i Gestapo.

Deputinizacji podejmie się następny Putin.

Rozmawiano o wszystkim, tylko nie o wojnie

Całe życie stąpałem po pewnym gruncie, jakim była kultura rosyjska. Teraz pod stopami mam pustkę. Madame de Staël stwierdziła kiedyś mimochodem: „Le silence russe est tout à fait extraordinaire: ce silence porte uniquement sur ce qui leur inspire un vif intérêt" („Milczenie Rosjan jest szczególnie niezwykłe: milczą tylko o sprawach, które budzą ich żywe zainteresowanie").

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Naród rosyjski od dziesięcioleci jest edukowany na brak empatii. Przemoc jest akceptowana. Wiele w tym artykule przestrog dla nas - Polaków.
  @ZKRK1952
  Doskonały artykuł
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @ZKRK1952
  Od dziesięcioleci???? Od zawsze
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @wawafre
  Bo milicja ochrania pis. 96 radiowozów na ul. Poległego Brata...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @wawafre
  2020 - 6910
  2021 - 7098
  2022 - 6157

  Wzrost jak ch.j. Wypad ruski trollu!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Jedyną metodą dającą (nikłą) szansę na zmiany w Rasiji jest zwycięstwo Ukrainy i jej pokojowy, demokratyczny sukces potem. Tylko wtedy do ruskich być może dotrze, że tkwiąc w tym carsko-niewolniczym systemie marnują życie (a Ukraińcy - nie) na pozostawanie w światowej pipidówie, z którą nikt nie będzie się liczył, z Pekinem na czele.
  @romanista
  O to zresztą (oprócz czysto imperialnych ambicji) chodziło Putinowi. Niepodległa, integrująca się z Europą Ukraina, w której żyje się dużo lepiej niż w Rosji, to faktycznie było egzystencjalne zagrożenie dla jego reżimu. Nie dlatego, że NATO miałoby zaatakować Rosję z terytorium Ukrainy, jak twierdzą Kremlowscy propagandyści, a dlatego, że Rosjanie mogliby zacząć zadawać niewygodne pytania, np. "czemu Ukraińcom żyje się lepiej niż nam?".
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @Lucas90
  Stul pysk, trolu kacapski.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @Lucas90
  Uprawiać propagandę też trzeba umieć.
  Twoja wypowiedź jest zbyt prymitywna dla tutejszych czytelników. Daj spokój, bądź piękny i milcz :-)
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @romanista
  Ale UA przegrywa przecież. Jej ofensywa się nie udała.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @wawafre jako kacapskie gow...nko nikt tutaj nie ma takiej perspektywy na wasze gownopanstwo jak ty.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @romanista
  Jedyną nadzieją jest rozpad Rosji - dziś wydający się tak odległy jak w XIV wieku był rozpad imperium Mongołów. A jednak zdarzył się ?.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  No cóż przytłaczająca większość Rosjan żyje w kłamstwie. I to piramidalnym. Nikt nie szanuje Rosji. Nawet ci, którzy teraz z nią współpracują robią to tylko dla korzyści. Jedyne co Rosji zostało to rządzenie strachem, a ten wyparował kompletnie. Dziś jest tylko wstręt i brak nadziei na to że będzie tam lepiej. Rosjanie wpadli w przepaść i udają że w tej mrocznej dziurze panuje królestwo światłości. Próbują doń wciągać okoliczne, przerażone istoty. Dopóki zaś filozofią życia Rosjan będzie milczenie, dopóty ta wielka ziejąca czarna dziura będzie się pogłębiać i do powierzchni będzie coraz dalej. W Korei Płn też ludzie zdecydowali się urządzić i stracili kontakt z rzeczywistością. Stali się najgorszym rodzajem niewolników. Ludzi bez duszy, bez zdania, bez osobowości. Państwo pożarło ich zdolność do samostanowienia, a wódz stał się bożkiem tyranem.
  @miko1aj.nephesh
  Przynajmniej 1/3 naszego społeczeństwa, niestety, ma tę samą feudalną mentalność niewolniczą i nic nie wskazuje, że się jej pozbędzie bez programowej resocjalizacji - a raczej socjalizacji.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @wawafre
  Wprost przeciwnie. Zachód zgubiła nadmierna wyrozumiałość dla Rosji.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  "Następca Putina nie będzie klękać w Buczy, Mariupolu, Wilnie, Tbilisi"

  Następca Putina będzie klękać wyłącznie w Pekinie - z wdzięczności za zgodę na wybór :)
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Klękać nie będą i to będzie ich cywilizacyjny wybór. I tak rosja nie należała do cywilizacji Zachodu, choć na siłę i na ślepo była wciągana. Miała kasę, której nie skąpiła rozmaitym dziennikarzom, politykom, ludziom kultury z różnych krajów. A ci z kolei przekonywali resztę, że to cywilizowany kraj z wielką kulturą. Nawet po zabójstwach politycznych na terenie UE, wspieraniu separatystów katalońskich, czy wysadzeniu składu amunicji w Czechach, nic się nie zmieniało.
  Myślę, że zmieni się jedno. rosja na długo pozostanie niebezpiecznym i wrogim krajem już nie tylko dla nas i Bałtów.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Oby jak najszybciej, bo wtedy następnym krokiem władcy z Pekinie będzie rozczłonkowanie Rosji - zaczynając od odebrania dawnych ziem chińskich i mongolskich na Syberii
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @PiekielnyPedro-dawniej.666

  Tony Blair był nazywany ,, pudelkiem W Busha ''.

  Jak to szło ?
  ,, Dał nam przykład Zachód,
  jak wpierw klękać mamy...''
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  " dorastaliśny od Moskwy po prowincję w tysiącletnim imperium "???? Tysiąc lat temu Moskwy jeszcze na mapie nie było. Owszem, było wielkie europejskie imperium, ale Rusi Kijowskiej pod rządami Jarosława mądrego. Kijów był wtedy europejską metropolią nie gorszą niż Paryż czy Londyn, córka Jarosława która wyszła za mąż za króla Francji, narzekała na fatalne warunki higieniczne w Paryżu, nie to co u nas w Kijowie....a co do " milczenia jako sposobu na przetrwanie": w Rosji sowieckiej ci którzy nie milczeli, jak np. Legendarny bard i przyjaciel Daniela Olbrychskiego Włodzimierz Wysocki, kończyli często w alkoholizmie , skazani na nieistnienie w oficjalnym życiu artystycznym.
  @marekpoplawski
  ...były to czasy, gdy nawet Jarosław był mądry... no i miał córkę, a nie kota...
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @marekpoplawski
  Z tym 1000 lat to autorowi chodziło nie o fakty, tylko o to, jak oni (rosjanie) o sobie i Rosji myślą.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @marekpoplawski
  I co w związku z tym?
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @marekpoplawski
  Tysiąc lat temu, w XI wieku, Ruś po śmierci Jarosława właśnie się rozpadała.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @tymo
  Podobnie jak Polska po śmierci Mieszka drugiego i Bolesława krzywoustego. A wtedy to Jarosław dał kazimierzowi odnowicielowi wojów do walki z masławem na Mazowszu....Ale do najazdu mongołów ruś Kijowska , nawet rozbita na skłócone księstwa , należała do kultury europejskiej.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @wawafre
  Proszę pooglądać videoblogi "Morozenko" w języku rosyjskim, zakładam że jako proputinowski troll zna Pan ten język doskonale, daże możet byt' eta wasz radnoj jazyk. Ten bloger rozprawia się z mitem dziedziczenia tradycji Rusi Kijowskiej przez państwo moskiewskie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @marekpoplawski
  Wysocki miał wielu przyjaciól, dlaczego akurat wymieniono Olbrychskiego? Olbrychski świetny aktor, ale znaczenie Wysockiego na świecie jest o wiele większe.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Świetny artykuł ! Panie Michaile kapitalne tezy ! Arcyciekawe !
  już oceniałe(a)ś
  51
  2
  Z istnienia Rosji świat nie ma żadnego pożytku. Marnują miliony kilometrów kwadratowych ziemi, tymczasem Hindusom, Bengalczykom czy Arabom grozi zagłada w wyniku globalnego ocieplenia. Trzeba to przemyśleć i nie wahać się przed rozwiązaniem tego problemu.
  @espero
  Indusi się mocno do tego ocieplenia dokładają.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  @makeintosch
  Od stosunkowo niedawna. Dla porównania zwrócę uwagę, że nawet nasz nieduży kraj pod względem całości CO2 wpompowanego w atmosferę do tej pory niemal łapie się do pierwszej globalnej dziesiątki, z 11tą lokatą. Indie są na pozycji siódmej, a wyprzedzają je m.in. Japonia, Wielka Brytania i Niemcy*. Dla jasności, mam na myśli liczby bezwzględne. Per capita Polska i szeroko pojęty Zachód wypadają jeszcze gorzej.

  *Pierwsza trójka to oczywiście USA, Chiny i Rosja
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @wawafre
  Dała Czajkowskiego? Ależ ona łaskawa! Jak PiS który dał nam Świątek!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @wawafre
  Ciekawa teza.
  Nie jestem jednak pewien, czy smuci mnie, iż Polska nie "skończyła" tak jak Rosja, że Pana zacytuję. Toż sam Szyszkin twierdzi tu, że istnieje li tylko wirtualna Rosja online.
  Zadajmy sobie pytanie: czym jest kraj, naród? I spróbujmy sobie niezbyt szczerze na nie odpowiedzieć. (Bo szczerze, musiałbym napisać że coś takiego nie istnieje, jest to czyta ułuda). Natomiast właśnie prowizorycznie, nie do końca z przekonaniem i na potrzeby tylko argumentu przyjmijmy, że to populacja. Ludzie mówiący w danym języku. Bo wszak tylko oni się liczą: teren to tylko miejsce, w którym przebywają. Historia Izraela dowodzi, że może istnieć naród bez ziemii, trudno jednak znaleźć ziemię narodu bez narodu.
  Et voila, mając to powiedziane, przyjrzyjmy się temu tak przez Pana podziwianemu sukcesowi Rosji, co to miała Kaśkę. Taktyka Stalina w czasie II w.ś. doprowadziła do wyrżnięcia około 30 milionów (no, nie tylko Rosjan). Niemniej, ubyło ich tylu, że do teraz się nie mogą podnieść. Demografia Rosji to kompletna katastrofa, demograficznie ten naród nie ma *żadnych* szans na przetrwanie następnych 100 lat. Wymrą.
  Ale gdyby nie "wygrali" 2 wojny, mogłoby być inaczej. Parę lat po wojnie byłoby ich 50mln więcej, niż było w stalinowskim ZSRR. (A Hiter i tak by upadł, rozpykany przez USA).
  W taki sposób to "zwycięstwo" doprowadziło ich do katastrofy którą, mam wrażenie, obejrzymy jeszcze za naszego życia. Rozpad kraju, bo jak utrzymać te puste połacie wielkości połowy Europy, których jedynym sensem bycia częścią kraju jest to iż stoją tam silosy atomowe?
  W tym czasie narody, które umiały "przegrywać", dajmy na to tacy Czesi, których "tchórzostwem" się pogardza nawet w "bohaterskiej" Polsce (też nieźle przedmuchanej w czasie 2wś), mają świetnie zachowany, niezburzony kraj, wyborną ekonomię, są dużo bardziej na Zachód niż PL.

  Eh, umieć przegrywać.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @czerwony_kapturek
  A zapomniałem dodać że teraźniejszy car ma w Ukrainie taką samą taktykę. Wie Pan, że koło Awdijiwki oni obecnie zdobywają 100m szerokości pas ziemii w ciągu kilku dni kosztem 500 czołgów i 10 tyś ludzi? Jak można dowodząc w taki sposób zachować demografię? Przecież to się kupy dupy nie trzyma! Więc nic się tam nie zmieniło. Taktyka bufetu mięsnego.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @czerwony_kapturek
  <<< Czesi, których "tchórzostwem" się pogardza nawet w "bohaterskiej" Polsce (też nieźle przedmuchanej w czasie 2wś), mają świetnie zachowany, niezburzony kraj, wyborną ekonomię, są dużo bardziej na Zachód niż PL. >>>

  A tak konkretniej, to w jaki sposób się owo "dużo bardziej na Zachód" w praktyce przejawia? :-)
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Nie będzie Norymbergii bo jesteście dziczą. Ale w końcu padnięcie.
  @wawafre
  Fakt, miało, 100 lat temu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @wawafre
  To państwo miało co najwyżej dzikich władców: co jeden, to większy zwyrodnialec, od Iwana Groźnego poczynając.

  A artystów nie miało w ogóle: to byli po prostu ludzie, którzy mieli pecha urodzić się w tym kraju.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0