Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wolna Sobota” dla wolnych czytelników

– Chcemy, żeby „Wolna Sobota” była strefą intelektualnej wolności i przyjemności – mówi Jerzy B. Wójcik, wydawca „Wyborczej”. – Będzie w niej miejsce na esej Jacka Dukaja, na namysł nad niepewną przyszłością planety i na głęboką socjologiczną wyprawę w głąb Polski. Jesteśmy przekonani, że w połączeniu z „Wysokimi Obcasami” i magazynem „Ale Historia” czytelnik otrzyma w sobotę wraz z „Wyborczą” absolutnie najbogatszy i najbardziej różnorodny zestaw treści dostępny na polskim rynku prasowym – dodaje Wójcik.

W sumie na weekend 1-2 sierpnia redakcja przygotowała ponad 100 stron tekstów, które szukają odpowiedzi m.in. na takie pytania:

* Jak przyszły prezydent USA chce ocalić reputację Ameryki?

* Co robią z naszym życiem seriale?

* Którędy uciekali warszawiacy z miasta zamienionego w piekło?

* Jak miniony tydzień skomentowałby Marek Hłasko?

* Co mówi dzisiaj „potwór i dziwka” Cyntoia Brown, skazana na dożywcie 16-latka, którą po kolejnych 15 latach ułaskawiono?

* Dlaczego matki powinny uczyć swoich synów kochać?

* Gdzie z dna oceanu można wydobyć skrzynie z portugalskim złotem?

* Kim naprawdę jest Britney Spears: lolitką, wariatką czy ofiarą?

* Dlaczego Charon przeprawiający się przez Styks na słynnym obrazie Patinira jest taki zagubiony?

* Jak wygląda PiS-owski „pejzaż ojczysty z boczkiem na grillu”, a jak chińsko-amerykański pojedynek o przyszłość świata?

Zmienia się także nasza poniedziałkowa oferta. Miejsce „Ale Historii” zajmie nowy magazyn „Ekonomia+”. Znajdą się w nim analizy gospodarcze, porady prawników, rozmowy z przedsiębiorcami (w pierwszym numerze Marc Randolph, współzałożyciel i pierwszy szef Netflixa) oraz praktyczne informatory wyjaśniające zmiany w przepisach i emeryturach. Specjalne miejsce zajmą w„ Ekonomii+” graficzne materiały przygotowywane przez zespół serwisu internetowego „Wyborczej” BIQData.

W każdym sobotnim wydaniu czytelnicy otrzymają także kod z weekendowym dostępem do milionów archiwalnych i nowych materiałów w serwisie Wyborcza.pl. Jednym z nich będzie co tydzień fragment książki – tym razem rozdział z dzieła „Podziemia. W głąb czasu” autorstwa Roberta Macfarlane’a, a wkrótce fragmenty nowych tekstów Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha.

Cena takiego weekendowego pakietu to 7,99 zł.

Czytelnicy „Wyborczej” są wszędzie

Dlaczego decydujemy się na takie zmiany? Dzisiaj wydawcy na całym świecie inwestują niemal wyłącznie w wydania internetowe, a papier raczej ograniczają. My też jesteśmy dumni z naszych blisko 250 tys. prenumeratorów cyfrowych – pod tym względem należymy do ścisłej, europejskiej czołówki. Dlatego absolutnie wszystkie drukowane treści „Wyborczej” można czytać w naszym serwisie – część artykułów wcześniej, niż pojawiają się w kioskach, a większość w wersji poszerzonej.

Uważamy jednak, że gazeta – a zwłaszcza żyjące cały tydzień magazyny – ma swoją niepowtarzalną wartość: daje inny rodzaj intelektualnego i estetycznego doświadczenia niż ekran komórki czy laptopa. Nie jest więc przypadkiem, że w ubiegłym roku nowoczesną szatę graficzną gazety przygotował dla nas najlepszy projektant na świecie Jacek Utko, a dziś poszerzamy weekendową ofertę czytelniczą.

Paradoksalnie w takim podejściu do wydań prasowych utwierdziła nas pandemia – na całym świecie czytelnicy i reklamodawcy przenieśli swoją uwagę z wątpliwej jakości serwisów i platform społecznościowych na strony tradycyjnych jakościowych mediów, także tych drukowanych.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.