Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Pod tym względem w jego nowej odsłonie nic się nie zmieni. Ale jednocześnie zmieni się wszystko, bo takiego zestawu nazwisk w takim stężeniu jeszcze na naszych łamach nie było.

Jak poradzić sobie z dyktatorami, państwami zbójeckimi, nieudolnymi biurokratami? Czy międzynarodowa polityka może być sprawiedliwa, czy wystarczy, by była skuteczna? I co zrobić, żeby świat był lepszy? Te pytania to żywioł Anne Applebaum, Timothy'ego Garton Asha, Iwana Krastewa i Edwarda Lucasa. Śmietanka światowej publicystyki specjalnie dla "Magazynu Świątecznego" przygląda się dyplomacji, stosunkom międzynarodowymi i globalnemu bezpieczeństwu.

Ile kosztuje katar w Waszyngtonie? Co piszą Rosjanie na oplach i volkswagenach w Dniu Zwycięstwa? I jakie to ma znaczenie (a ma) dla świata? - wytłumaczą korespondenci "Magazynu Świątecznego" Mariusz Zawadzki i Wacław Radziwinowicz. Ale że Rosję trudno ogarnąć rozumem, potrzeba do tego wielu głów. O tym, że "rosyjska dusza" to nie tylko wygodny publicystyczny wytrych, lecz także odrębny kosmos, przekonują wybitni jej znawcy - pisarze Władimir Sorokin i Wiktor Jerofiejew. A skoro już jesteśmy przy Moskwie... Wydawało nam się, że żyjemy w świecie bez wartości, w którym liczy się tylko ciepła woda w kranie. Majdan, Krym i tragedia pasażerów lotu MH17 pokazały, jak bardzo się myliliśmy. U podstaw wszystkiego jest świat idei. A w nim nikt nie porusza się tak swobodnie jak Adam Michnik, Marek Beylin i Marcin Król.

Stąd już tylko krok do sfery ducha. Która zresztą co rusz odciska się na naszej materialnej codzienności - wystarczy wymienić in vitro, księdza Lemańskiego i "Golgota Picnic". Przewodnikami po świecie religii i egzystencjalnych pytań będą ludzie, którzy nie wstydzą się wątpić, błądzić, podważać - Jan Turnau i Jarosław Mikołajewski.

Na tym, co dobre i słuszne, zna się również Grzegorz Sroczyński. Ale on patrzy na wartości i idee okiem zwykłego człowieka: chce wiedzieć, dlaczego zarabiamy tak mało, kto i po co huśta kursem franka, kogo skrzywdziliśmy, sprzedając nasze fabryki, co tak naprawdę znaczy sprawiedliwe prawo, czym jest dobra architektura, czy powinniśmy budować przedszkola... Specjalista od trudnych pytań uwielbia stawiać pod ścianą ekonomistów, polityków, prezesów banków oraz wszelkie autorytety, które próbują urządzić świat tak, jak im wygodnie.

Smartfony podłączone non stop do Facebooka, inteligentne okulary i myślące kosze na śmieci mają sprawić, że będzie się nam żyło wygodniej, bezpieczniej, taniej. Po prostu lepiej. Ale za każdym fajnym gadżetem i aplikacją stoi jakiś prezes korporacji, który bez mrugnięcia okiem sprzeda cię koledze. Albo żądnemu władzy politykowi. Przed pułapkami nowych technologii ostrzegają krytycy Dobrej Nowiny głoszonej przez apostołów z Doliny Krzemowej: amerykański publicysta Jewgienij Morozow, specjalista od cywilizacji Robert Siewiorek i reporterka "Magazynu Świątecznego" Katarzyna Wężyk.

Do refleksji i wyhamowania zachęcają też Jan Miodek, Jerzy Bralczyk, Donata Subbotko i Dorota Wodecka. Dwóch pierwszych nazwisk przedstawiać nie trzeba. Jeśli ktoś ma nam wytłumaczyć, czym w języku, kulturze, obyczaju są elegancja, umiar i mądrość, które przetrwają dłużej niż "piar", "target" oraz "lajfstajl" - to tylko oni.

A Donata Subbotko i Dorota Wodecka jak nikt potrafią pokazać to na przykładach. Ich rozmówcy - zasłużeni reżyserzy, aktorzy, pisarze, poeci, myśliciele - bez użycia wielkich słów, samymi swoimi biografiami uczą, jak dobrze żyć.

Sztuka dobrego życia to również sztuka przyjemności. Najlepiej niespiesznej. A nikt nie zna się na niej lepiej niż Marek Kondrat.

Jeśli odkrywać świat - to tylko z ludźmi, którym nie jest wszystko jedno. Nowy "Magazyn Świąteczny" w kioskach już w najbliższą sobotę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.