Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powód do spotkania jest wyjątkowy - nasz redakcyjny kolega opublikował właśnie w Wydawnictwie Agora imponujący tom (ponad 650 stron) rozmów z pisarzami zatytułowany "Z niejednej półki. Wywiady".

Są wśród nich zarówno zdobywcy Nobla, nagrody Nike, Pulitzera, National Book Award i Bookera – Mario Vargas Llosa, Margaret Atwood, Olga Tokarczuk, Annie Proulx, Swietłana Aleksijewicz, Dorota Masłowska czy Wiesław Myśliwski, jak i pisarze, których polscy czytelnicy dopiero poznają, jak Brazylijczycy Bernardo Kucinski i Michel Laub czy Amerykanka Sarah M. Broom.

Słuchaj również: Marcin Wicha w Radiu Książki

Wywiadów jest 37, ale rozmówców - 38, bo jednym z najmocniejszych punktów książki jest poruszająca rozmowa z pisarką Agnetą Pleijel i reporterem Maciejem Zarembą Bielawskim o tym, jak wydarzyła się miłość między szefową działu kultury czołowego szwedzkiego dziennika a pracującym na dźwigu budowlanym imigrantem z Polski.

- To niezwykła opowieść o poszukiwaniu siebie, docieraniu się i budowaniu czegoś więcej niż relacja miłosna, bo to też niesamowicie silna fascynacja intelektualna - mówi Michał Nogaś. Czy nie myślał o rozmowach z parami artystów? - Nie. Może dlatego, że często jest tak, że w takiej parze ktoś płaci cenę za to, że ta druga osoba ma silniejszą osobowość albo szybciej odniosła sukces. Jak w opowieści z filmu "Żona" (2017) z Glenn Close.

"Z niejednej półki. Wywiady" to swoista kronika naszych niespokojnych czasów. – Najbardziej dojmujące jest dla mnie to, jak zmieniło się na świecie postrzeganie Polski w ciągu kilku ostatnich lat - mówi Nogaś. - Jeszcze parę lat temu Polskę uznawano za wzorzec przemian demokratycznych – była przykładem sukcesu na skalę światową. Ale po 2016 roku ten wizerunek się zmienił. Najpierw zacząłem być pytany o niszczenie dziedzictwa naturalnego. Potem doszły pytania o sądy i łamanie konstytucji. A w ostatnich dwóch latach – o kwestie LGBT. To zawstydzające – to ja tu staram się o rozmowę z wybitnym pisarzem, by przybliżyć go polskim czytelnikom, a w pewnym momencie to on zaczyna mnie przepytywać: "Co się w tej twojej Polsce dzieje?!".

<<Reklama>> Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.