Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"11096 pytań o seks padło w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży od stycznia do listopada 2018 roku. Prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Chłopcy w rozmowach proszą o radę, co robić, aby partnerkę nie bolało i miała orgazm. Jak zabezpieczać się przed ciążą. Jak za pomocą leków wydłużyć stosunek. Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu, mówi, że chłopcy żartują więcej niż dziewczyny, są bardziej wulgarni. (...)

- A my, konsultanci, wciągamy takich nastolatków w rozmowę o uczuciach, gotowości i konsekwencjach współżycia. Często są zaskoczeni. Dojrzałość, wrażliwość chcą zostawić partnerkom.

 Słuchaj także: Zakonnice i rezolutny nastolatek. Filip Zawada w Radiu Książki

Według Kicińskiej chłopców krępuje rozmowa o seksie. Opowiadają, że czasem kochają się z przymusu. W ten sposób chcą udowodnić partnerkom miłość i oddanie. Inni narzekają: mają szesnaście, siedemnaście lat i nadal są prawiczkami. Pytają, czy skorzystać z usług prostytutki. Konsultanci odradzają pośpiech. Bo według badań Centrum Profilaktyki Społecznej z 2016 roku polskie nastolatki przeżywają inicjację między siedemnastym a osiemnastym rokiem życia".

  Słuchaj także: "Nie ma". Mariusz Szczygieł o książce pożegnań


Tak zaczyna się reportaż "Kwiaty, dwa piwa i prezerwatywa", jeden z tych, które powinien przeczytać dziś każdy, kto uważa, że polska szkoła i jej wychowankowie nie potrzebują edukacji seksualnej i że jest ona zagrożeniem dla "naszych dzieci".

(Nie bez powodu książkę, w której się znalazły, prowadzący Radio Książki dziennikarz "Wyborczej" i "Książek. Magazynu do Czytania" Michał Nogaś, wysłał niedawno polskiemu premierowi i szefowi rządzącej partii.)

Jest też i inny tekst. "Dlaczego mój syn?", spowiedź ojca, który przez lata nie mógł pogodzić się z tym, że jego syn jest gejem. Chciał go leczyć, myślał, że pomoże mu w tym kościół. Bo nie wiedział, skąd "bierze się homoseksualizm".


Inne tematy? Syn kalek. Geniusz, który choć jest osobą autystyczną, decyduje się zrobić doktorat z prawa. Rodzeństwo wykorzystywane przez rodzinę zastępczą - na wiele możliwych sposobów. Młoda reporterka, która być może traci to, co w życiu najcenniejsze, czyli radość dzieciństwa. Ofiary pedofilów, którzy w sieci potrafią robić rzeczy najbardziej obrzydliwe z możliwych.

Wszyscy są bohaterami "Podwórka bez trzepaka. Reportaży z dzieciństwa" napisanych przez debiutanta Łukasza Pilipa.

W 56. wydaniu Radia Książki gość Michała Nogasia opowiada, jak to się stało, że postanowił (wreszcie!) oddać głos tym, którzy - jak zwykło się mawiać - go nie mają i których nie zwykło się słuchać. Jak wygląda dziś polskie dzieciństwo i dorastanie? Gdzie spędza się wolny czas i czy rodzice są w stanie zrozumieć potrzeby swoich latorośli? A jak wchodziło się w dorosłość dawniej, w Polsce, która odeszła w zapomnienie?

 Polecamy kolejne wydanie naszego programu. Naprawdę warto posłuchać!

 A za tydzień w Radiu Książki rozmowa o "Domach bezdomnych", opowieści Doroty Brauntsch o krajobrazie, który zanika. W okolicach Pszczyny i nie tylko.

Książka "Podwórko bez trzepaka" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.