Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W urodzinowym, 52. już!, wydaniu naszej audycji przygotowywanej wspólnie przez "Wyborczą", dwumiesięcznik "Książki. Magazyn do czytania" (dziś premiera nowego numeru) i Audiotekę Michał Nogaś i autorzy zachęcają, by strzepnąć kurz historii z polskich władców i przyjrzeć im się na nowo oczami współczesnego konsumenta popkultury. 

"Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana" zaczyna się tak:

"Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich władców produkt eksportowy - dzieje krwawej Margot, Henryka VIII, królowej dziewicy Elżbiety I czy Elżbiety II weszły do popkultury i są znane milionom ludzi na całym świecie.

Przy nich polscy monarchowie, zasuszeni w 'Poczcie' Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni. A przecież historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna. Napędza ją bezwzględna rywalizacja o władzę i sukcesję, są w niej zdrady i sojusze, dworskie intrygi i romanse, nie brakuje walki na śmierć i życie. Jest też bogata warstwa życia codziennego, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim rozpasaniem".


Beata Maciejewska i Mirosław Maciorowski w swojej książce - znalazło się w niej 49 wywiadów - rozmawiają z najwybitniejszymi polskimi historykami - od tych badających prapoczątki naszej państwowości poczynając. O koronowanych głowach mówią między innymi: Henryk Samsonowicz, Jerzy Wyrozumski (zmarł w 2018 roku), Jerzy Strzelczyk, Maria Koczerska, Maria Bogucka czy Piotr Węcowski. Mówią tak, że nie można się od tych rozmów oderwać. Wspólnie z naukowcami autorzy książki każdemu z naszych władców i władczyń (czyli Annie Jagiellonce i Jadwidze) przyjrzeli się bardzo dokładnie, a wszystko po to, by obalić mity, przegnać precz stereotypy, rzucić nowe światło na rządy kolejnych bohaterów i na nich samych. "Władcy Polski" to skarbnica wiedzy, znacznie lepsza od większości podręczników, a przede wszystkim napisana wyjątkowo przystępnym językiem. I nie dziwi fakt, że publikacja, która ukazała się pod koniec 2018 roku, już doczekała się drugiego wydania!


Skąd wzięły się przydomki niektórych władców - Szczodry, Laskonogi czy Plwacz? Dlaczego tak mało wiemy o kobietach, które rządziły swoimi mężami, a przez to ich księstwami lub królestwem? Który z naszych dawnych przywódców został niesłusznie zapomniany, a który nie zasługuje na choćby odrobinę szacunku? I czy - na przykład - prawdą jest, że Henryk Walezy wcale nie zakładał strojów kobiecych, a pewnemu księciu nóż w brzuch wbiła (skutecznie)... prostytutka?

Na te i wiele innych pytań Michała Nogasia odpowiadają w tym tygodniu Beata Maciejewska i Mirosław Maciorowski. 

Zapraszamy do wysłuchania niezwykle interesujących opowieści w 52. - urodzinowym - wydaniu Radia Książki!

Słuchaj także:"Królestwo", rewers "Króla". Szczepan Twardoch w Radiu Książki


A za tydzień o Kambodży i książce "Pianie kogutów, płacz psów" opowie Wojciech Tochman. W kolejnych tygodniach między innymi: Krystyna Dąbrowska, Łukasz Zawada, Łukasz Pilip, Dorota Brauntsch - czyli poezja, czarne koty, samotne domy, podwórka z trzepakami! Do usłyszenia. 

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.