Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A jednak w "Polskich himalaistach" udało mu się przybliżyć kulisy wieloletnich przygotowań i niełatwej drogi na szczyt Nanda Devi East, który czterech śmiałków z Polski - Jakub Bujak, Janusz Klarner, Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński - postanowiło zdobyć w lecie 1939 roku. Ich przygotowaniom kibicował cały kraj, pisały o nich gazety, zainteresowanie było ogromne. Sprawa nie była łatwa - brakowało części środków i kto wie, czy panowie w ogóle by ruszyli do Indii, gdyby nie ojciec jednego z uczestników, znany i bogaty polityk? Dodatkowo, zupełnie inaczej niż w naszych czasach, droga na dach świata dla większości chętnych była zamknięta. Rząd Zjednoczonego Królestwa, którego częścią były wtedy Indie, wydawał rocznie jedno, góra dwa zezwolenia na rozpoczęcie wysokogórskiej wyprawy. Tylko determinacja polskich wspinaczy, wsparcie władz i wielomiesięczne działania dyplomatyczne pozwoliły im ziścić marzenie.

Słuchaj także: Czego Marysi nie było wolno, czyli Joanna Kuciel-Frydryszak o polskich służących


Dwóch z czterech członków wyprawy weszło na Nanda Devi East 2 lipca 1939 roku. A później zaczęły się problemy. Lawina zabrała Bernadzikiewicza i Karpińskiego, człowieka, o którym słusznie mówi się, że był ojcem polskiego himalaizmu. A gdy Bujak i Klarner ruszyli w drogę powrotną do Polski, właśnie rozpoczynała się II wojna światowa. Jeden z nich obiecał ojcu-ministrowi, że na pewno wróci do ojczyzny i pójdzie walczyć. Słowa dotrzymał.

 Słuchaj także: Wszy, które ratowały życie. Mariusz Urbanek o Rudolfie Weiglu


Dalsze losy zdobywców Nanda Devi East pełne są tajemnic. Obaj przeżyli wojnę, a wkrótce po niej zniknęli. Czy Bujak, który przedostał się na zachód, stał się ofiarą walk służb specjalnych? Czy Klarnera zakatowała komunistyczna bezpieka? Na te i inne pytania Dariusz Jaroń, autor "Polskich himalaistów" szuka odpowiedzi wraz z Michałem Nogasiem w 50. wydaniu Radiu Książki. Polecamy!


A za tydzień o "Wnukach Jozuego" opowie Paweł Smoleński.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książka autora dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.