Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jacek Kuroń dostrzegał słabszych, zapomnianych, próbował im pomagać. I choć jego życiowa i polityczna droga pełna była zakrętów, dziś wspominamy go jako jednego z najwspanialszych polityków, jakich miała Polska w XX wieku...

Gościem Michała Nogasia jest w tym tygodniu Anna Bikont, współautorka (razem z Heleną Łuczywo) biografii Jacka Kuronia. Wcześniej opisała losy Ireny Sendlerowej, Wisławy Szymborskiej (wspólnie z Joanną Szczęsną), polskich literatów, którzy zaangażowali się w komunizm, by przejrzeć na oczy i porzucić tę zbrodniczą ideologię („Lawina i kamienie”, także z Joanną Szczęsną). Bikont to wreszcie także autorka wstrząsającej opowieści reporterskiej „My z Jedwabnego”.

SŁUCHAJ TEŻ: Czy mamy powód, by radować się w święta? Jarosław Mikołajewski w Radiu Książki

Czy biograf powinien bać się pokazania prawdziwego, często zaskakującego oblicza swojego bohatera? Co jeśli prawda, do której dotrze, okaże się dla wielu niewygodna lub wręcz szokująca? Czy nie najważniejszym w jego pracy jest zdjęcie opisywanego człowieka z pomnika, by udowodnić, że mimo swej wielkości był jednym z nas?

Jaki był prawdziwy Kuroń? Jakim był mężem i ojcem? Dlaczego tak bohatersko znosił więzienie? Czy odniósł polityczny sukces? Czy dziś, w tak trudnym momencie naszego życia politycznego i społecznego, możemy się (znów) czegoś od niego nauczyć?

Zapraszamy do wysłuchania 47. już rozmowy Michała Nogasia w Radiu Książki. Fragmenty „Jacka” czyta autorka.

A za tydzień o „Zdroju”, swojej pierwszej powieści, opowie poetka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Silesiusa, Barbara Klicka.

Książka "Jacek" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.