Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koniec roku przynosi nam wspaniałe książkowe prezenty. Do takich na pewno zaliczyć trzeba "Opowiadania", zbiór 13. tekstów napisanych przez Conrada w wyborze i przekładzie Heydel, które ukazały się kilkanaście dni temu.

W posłowiu tłumaczka pisze między innymi: "Różna jest sceneria tych opowieści: od Afryki Środkowej po mityczny Wschód, którzy czeka na młodych żeglarzy - Azję Południowo-Wschodnią, a zwłaszcza Archipelag Malajski, a więc te miejsca na mapie kolonialnego świata, które Conrad dobrze znał, a dzięki swojemu kunsztowi stworzył dla wyobraźni zachodnich odbiorców. Wydarzenia toczą się i na lądzie (...), i na pokładach statków, tych pływających wysp, zamkniętych światów, gdzie ludzie skazani są na siebie, a dramatyczne zdarzenia, jak w greckiej tragedii, toczą się w jednym czasie i miejscu. (...) Mamy Anglię -  wielkomiejską, reprezentowaną przez różne widoki Londynu - jako miasta anarchistów oraz przestrzeń większych i mniejszych interesów w zaułkach City. (...) Narratorzy Conrada zabierają nas także pod neapolitańskie niebo (...) oraz w dzikie rejony Europy Wschodniej, gdzie (...) toczy się pozornie spokojne wiejskie życie, podszyte bezlitosną polityczną walką, pochłaniającą ofiary, o których świat nie wie nic".

 POSŁUCHAJ TAKŻE: Czego Marysi nie było wolno. Joanna Kuciel-Frydryszak o polskich służących

W rozmowie z Michałem Nogasiem Heydel przypomina, że swoje opowiadania - pisane na zamówienie, dla podratowania domowego budżetu - Conrad publikował w magazynach czytanych przez należących do eleganckich klubów dżentelmenów i że zebrał je w sześciu tomach. Mówi o szukaniu własnego języka dla przekładu i wyjaśnia, dlaczego pisarz - niegdyś nazywany czwartym wieszczem - potrafił sportretować świat i jego mieszkańców tak, że przedstawione przez niego historie zdają się być bliskie także współczesnym.

W świecie anglosaskim Conrad uważany jest za jednego z największych mistrzów współczesnej literatury, a w Polsce wciąż czeka na ponowne odkrycie i "Opowiadania" z pewnością mogą w tym pomóc. Wiele z nich zaskoczy - tematyką, stylem i aktualnością.

 POSŁUCHAJ TAKŻE: Milczenie kobiet. Joanna Ostrowska o przymusowej pracy seksualnej w czasie II wojny światowej

Zapraszamy do wysłuchania 44. odcinka Radia Książki! A za tydzień wydanie świąteczne, w roli gościa poeta, pisarz, tłumacz Jarosław Mikołajewski.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Opowiadania Josepha Conrada dostępne są w formie e-booka w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.