Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W swojej najnowszej książce dziennikarz i satyryk Michał Ogórek wraca do przeszłości. W "Sto lat. Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców" opisuje historię życia i rządów dziewięciu polityków - Józefa Piłsudskiego, Edwarda Śmigłego-Rydza, Bolesława Bieruta, Władysława Gomułki, Edwarda Gierka, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy oraz Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Dlaczego to właśnie oni zdobyli władzę? Jak porozumiewali się ze społeczeństwem, jaki był ich język? Ale Ogórek zadaje też inne, bardzo ważne i ciekawe pytanie - w jaki sposób przywódców opisywano i opiewano? Czy i dlaczego nadawano im cechy niemal nadprzyrodzone? W jaki sposób próbowano wyjaśnić ich wyjątkowość? Jednym zdaniem - jak działała (lub jak działa) propaganda? I czego zabrakło na przykład Aleksandrowi Kwaśniewskiemu czy Donaldowi Tuskowi, by w stworzonej przez autora dziewiątce się znaleźć?

 CZYTAJ TAKŻE: Czego Marysi nie było wolno, czyli Joanna Kuciel-Frydryszak o polskich służących

W "Sto lat" Ogórek cytuje fragmenty artykułów prasowych poświęconych kultowi Piłsudskiego, pisze, jak aparat państwowy pracował dzień i noc, by udowodnić wielkość i wyjątkowość Śmigłego-Rydza, wspomina Bieruta tulącego do swej piersi sarenki, pisze o bardzo konserwatywnym zachowaniu Gomułki, o tłumach popierających Gierka, o tym, co kryło się za ciemnymi okularami Jaruzelskiego, dlaczego Wałęsa elektryzował kobiety i jak to się stało, że Jarosław Kaczyński sięgnął po pełnię władzy w Polsce. Wszystko, co znawców twórczości autora dziwić nie powinno, podane błyskotliwym, prawdziwie dowcipnym językiem. I poparte wieloma tygodniami lektur tekstów źródłowych, docierania do mało wcześniej znanych dokumentów.

 CZYTAJ TAKŻE: "Królestwo", rewers "Króla". Szczepan Twardoch w Radiu Książki

"Sto lat" skrzy się od anegdot, trudno wskazać te trzy najciekawsze czy najbardziej nieprawdopodobne. Ale w rozmowie z Michałem Nogasiem Ogórek próbuje dać odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że przez lata popularna była teza o tym, jakoby marszałek Piłsudski odchodził z tego świata spoglądając na portret swego następcy, czyli Śmigłego-Rydza.

Książka "Sto lat" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Zapraszamy do słuchania.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.