Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„W zimnie, w ciemnościach, w nieustającej trwodze. 
W zimnie, w ciemnościach, w trwodze nieustającej ja, zwierzę nocne.
Ciemnymi dniami kulę się w mojej norze, szara jak ściany kryjących mnie jam, nocą ciemną wychodzę na żer, zdrapywać resztki mięsa ze szkieletu martwego miasta, obgryzać jego zmarzłe truchło. Przemykam pomiędzy betonowymi skały, w kanionach ulic, przebiegam po gruzowiskach lekko, nie pozostawiając śladu, niewidzialna prawie, bezszelestna i szara, w kieszeni mam żądło, żeruję, a potem wracam i jak matka karmię tego, którego kochałam, kulę się w legowisku, zlewam się ze ścianami, ze szmatami, kulę się obok niego, ogrzewam go resztkami ciepła, które mam jeszcze w swym ciele, ogrzewam go jak matka.
Całe życie kochałam złego człowieka.
Ogrzewam go i karmię, a potem znowu wychodzę, a on zostaje, w mroku.
Pamiętam wteraz i pamiętałam wtedy, w zimnie, w ciemnościach, w trwodze, jak siedział u mnie, siedzi, kilka lat wcześniej, w innym świecie, jeszcze w moim burdelu u zbiegu Piusa XI i Koszykowej, po tym, jak jednak nie wyjechali do Palestyny w 1937, on i ta jego żona. Po tym, jak wrócili. Po tym, jak zawrócił samolot”.

Tak zaczyna się „Królestwo”.

- Kiedy skończyłem „Króla”, wiedziałem, że będę chciał napisać coś, co przewrotnie go spuentuje. Tworząc tamtą powieść, byłem bardzo zadowolony z tego, że – jak mi się wydawało – znalazłem sposób na napisanie książki, która będzie dotykać Zagłady, w ogóle o niej nie mówiąc. Byłem dumny z tego eleganckiego uniku. Ale później zadałem sobie pytanie – a w zasadzie dlaczego? Dlaczego uznałem, że nie mogę dotknąć Zagłady wprost?

POSŁUCHAJ TAKŻE: Czego Marysi nie było wolno, czyli Joanna Kuciel-Frydryszak o polskich służących

Gościem Michała Nogasia w Radiu Książki jest w tym tygodniu Szczepan Twardoch. Właśnie ukazuje się jego nowa powieść.

W „Królestwie” ciąg dalszy historii boksera Jakuba Szapiry opowiadają Ryfka, właścicielka domu publicznego (wielokrotnie powtarza, że był jej jedyną prawdziwą miłością) oraz Dawid, jeden z jego dwóch synów. Twardoch przedstawia czytelnikom ich wojenne losy, pisze o tym, dlaczego Jakub poszedł bić się o Warszawę i co wydarzyło się potem. Opisuje dramat getta, rozpad rodziny głównego bohatera, relacje polsko-żydowskie. Szapiro w „Królestwie” w zasadzie nie zabiera głosu.

- Ponieważ ta książka jest rewersem „Króla”, wiedziałem, że Jakub – stary czy młody, skłamany czy prawdziwy, wiarygodny czy nie jako narrator – tu nie może opowiadać historii. Nie może być narratorem, ale nie może też być jej głównym bohaterem, nie może też być ta powieść napisana w jego optyce.

POSŁUCHAJ TAKŻE: "Nie ma". Mariusz Szczygieł o nowej książce

W tym wydaniu Radia Książki rozmowie Twardocha i Nogasia towarzyszą także fragmenty audiobooka „Królestwo”. Słuchacze audycji mogą usłyszeć opowieść Dawida, syna Szapiry w interpretacji Macieja Stuhra. A także fragmenty „Dracha” czytane po śląsku przez Dariusza Chojnackiego i w przekładzie Grzegorza Kulika. Powieść, napisana przez Twardocha w roku 2014, ukazała się właśnie w tym języku i trafiła do ogólnopolskiej dystrybucji.

Zapraszamy do wysłuchania 37. już odcinka Radia Książki! A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Małgorzata Rejmer.

Książka "Królestwo" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.