Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Długo przyszło nam czekać na nową książkę Mariusza Szczygła. On sam przyznaje, że "Nie ma" pisał (z przerwami) prawie dekadę. Dlaczego tak długo? Wyjaśnia to we wstępie i w rozmowie z Michałem Nogasiem w kolejnym wydaniu Radia Książki.

Jak zdefiniować ten stan, który nazywamy "nie ma"? Jako brak, smutek, pustkę? Czy "nie ma" może być wyzwalające, pomocne, czy może uleczyć? To jedne z ważniejszych pytań, jakie reporter stawia w tej książce. Książce, w której - jak mówi Nogasiowi - znalazły się formy być może nie do końca reporterskie. Bo przedostatni rozdział to opowiadanie, choć oparte na faktach... Opowiadanie o miłości.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Milczenie kobiet. Joanna Ostrowska w Radiu Książki o przymusowej pracy seksualnej w czasie II wojny światowej

W "nie ma" Szczygieł opowiada o ludziach, którzy musieli pogodzić się z różnego rodzaju pustką w ich życiu. Czeska poetka przestała pisać. Ktoś stracił ojca, ale ten był złym człowiekiem, pojawiło się zatem pytanie, jaki pogrzeb mu wyprawić - i czy w ogóle? Siostry bliźniaczki miały tylko siebie i gdy jednej zabrakło, druga nie potrafiła już ułożyć sobie dalszego życia. Mężczyzna stracił najbliższego przyjaciela, komuś odszedł kot. Dla pewnego rzeźbiarza nie ma tematów tabu. Tego "nie ma" mogą być dziesiątki. A co się dzieje, gdy reporter nie ma czasu, by zastanowić się, czy ma wątpliwości? O tym również rozmawiają w Radiu Książki Szczygieł i Nogaś, bo jeden z tekstów poświęcony jest reakcjom ludzi na wstrząsający reportaż "Śliczny i posłuszny" z 2013 roku.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Piękno jest w każdym. Tomek Sikora w Radiu Książki 

Rozmowa w Radiu Książki ukazuje się tego samego dnia, w którym "Książki. Magazyn do czytania" publikuje duży artykuł Wojciecha Szota z Kurzojadów poświęcony pisaniu Szczygła. Czytamy tam między innymi: "Mimo drobnych, a czasem poważnych tragedii w pisarstwie Szczygła zawsze wygrywał optymizm albo - w wersji minimum - pogodzenie się z losem. Było ono o tyle łatwe, że choć uważał siebie jako materiału do tworzenia opowieści, podejmował tematy niezbyt osobiste, związane z postacią reportera raczej anegdotycznie. Szczygieł kontroluje przeciek danych o sobie i dba o to, by odsłaniać się jedynie tak, by służyło to opowiedzeniu o innych. Tym razem jest inaczej".

O tym, jak pisał "Nie ma" i co było dla niego najtrudniejsze, Mariusz Szczygieł opowiada w tym wydaniu Radia Książki. A także o swoim ojcu Jerzym i jego cudownej przemianie tuż po przekroczeniu polsko-czeskiej granicy. Autor czyta również fragmenty dwóch tekstów! Polecamy.

A za tydzień spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak i rozmowa o "Służących do wszystkiego". Z kolei 30 października gościem Radia Książki będzie Szczepan Twardoch.

Książki Mariusza Szczygła dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.