Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Temat trudny, ale rozmawiać trzeba. Tym razem gościem Michała Nogasia jest Joanna Ostrowska, autorka wydanej właśnie książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Publikacja jest efektem wielu lat pracy i poszukiwań zapomnianych ofiar nazizmu.

Przez lata na ten temat milczano. Nie rozmawiano o kobietach, które zostały zmuszone, by zostać prostytutkami w obozach koncentracyjnych. Nie rozmawiano o tych, które musiały świadczyć usługi seksualne dla niemieckich oficerów w zajętych przez hitlerowców miastach. I nie mówiono o ofiarach napaści i gwałtów - choćby tych popełnianych przez żołnierzy radzieckich idących na Berlin. Joanna Ostrowska postanowiła przerwać to milczenie, zająć się bardzo ważnym tematem, który przez dekady tabuizowano, bo po co o tym pamiętać? A co z ofiarami, które nie miały z kim o tym wszystkim porozmawiać, bo bały się stygmatyzacji, odrzucenia, powrotu najgorszych demonów?

POSŁUCHAJ TAKŻE: Piękno jest w każdym. Tomek Sikora w Radiu Książki 

Mało kto wie, że dla więźniów obozu koncentracyjnego (głównie więźniów politycznych) wizyta w domu publicznym była... nagrodą, miała motywować do jeszcze bardziej wydajnej pracy fizycznej. Tego "przywileju" nie można było odmówić, specjalny bon można było ewentualnie oddać koledze. Dla więźniarek, które zostawały prostytutkami (głównie więźniarek politycznych) - niby dobrowolnie - praca w tym miejscu miała być szansą na przetrwanie wojennego piekła w lepszych warunkach, a być może - jak kazano im się łudzić - nadzieją na wyjście na wolność. Czym były i jak funkcjonowały "puffy"? Joanna Ostrowska w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiada też o tym, jak stworzono system domów publicznych dla niemieckich żołnierzy na terenach okupowanych lub włączonych do III Rzeszy. Pisze na okładce książki prof. Marcin Kula: "Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączenie obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją".

POSŁUCHAJ TAKŻE: Inni, ale tacy sami. Remigiusz Ryziński w Radiu Książki

W audycji Ostrowska opowiada o tym, jak szukała świadków i dokumentów, dlaczego temat, który porusza, przez lata był w Polsce spychany na margines. I wspomina o różowych trójkątach, o których również będzie książka.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego wydania Radia Książki.

A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Mariusz Szczygieł, który opowie o swojej nowej książce "Nie ma" (premiera 2 listopada).

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książka "Przemilczane" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.