Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie tak dawno ukazała się książka będąca zapisem rozmów Tomka Sikory i Doroty Wodeckiej. W "Kapitalnie" artysta opowiada o swojej życiowej filozofii, o spotkaniach i podróżach, o sposobie, w jaki patrzy na drugiego człowieka. Doradza, co robić, by we współczesnym świecie nie oszaleć.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Inni, ale tacy sami. Remigiusz Ryziński w Radiu Książki

W Radiu Książki przyznaje też, że robienie zdjęcia jest dla niego jak rozmowa. Ciekawy każdego napotkanego człowieka, utrwala codzienność, przypadkowe zdarzenia. Jak mówi w rozmowie z Michałem Nogasiem, lubi iść "na tłum, do ludzi", lubi mieć z nimi bezpośredni kontakt. Piękno dostrzega w każdym, wbrew obowiązującym modom i stereotypom. To zresztą bardzo ważna część tego odcinka audycji. Sikora przynosi wiarę, że świat nie do końca jeszcze zwariował.

POSŁUCHAJ TAKŻE: "Zbliżenie" na Kieślowskiego. Katarzyna Surmiak-Domańska w Radiu Książki

Gość Radia Książki wspomina też w rozmowie swoje spotkania z Aborygenami, to, jak bardzo zależało mu na utrwaleniu ich twarzy, zapisaniu dla potomnych świata, który powoli odchodzi. Wspomina współtworzoną przez siebie niesamowitą przygodę z Galerią Bezdomną, która była miejscem spotkania tych, którzy kochają fotografię, a nigdy wcześniej nie mieli okazji zaprezentować swoich zdjęć szerszej publiczności. Projekt okazał się tak wielkim sukcesem, że kolejne jego odsłony organizowano na różnych kontynentach. Sikora opowiada też Nogasiowi, jak wcześniej Wodeckiej, dlaczego tak bardzo lubi robić zdjęcia "z biodra", poruszone, nie do końca, ostre, będące zapisem chwili. I jak, w czasach fotografii cyfrowej, reaguje, gdy ktoś prosi go o skasowanie ujęcia. I, wreszcie, mówi mistrz fotografii o swoich początkach i o słynnym zlocie hippisów w Kazimierzu Dolnym.

A cała rozmowa kończy się zdjęciem!

Zapraszamy do słuchania.

Książka "Kapitalnie!" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.