Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tradycyjne powitanie myśliwych w północnej Grenlandii wygląda tak:

– Czy jesteś człowiekiem?
– Oczywiście, jestem człowiekiem.
– Znowu cię widzę.

I teraz wyjaśnienie: „Ostatnia kwestia to potwierdzenie, że rozmówca nie jest duchem, ponieważ nie rozmył się w powietrzu”.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Mock młody jak nigdy! Marek Krajewski w Radiu Książki

Tak zaczyna się nowa książka Ilony Wiśniewskiej „Lud”. Po Spitsbergenie („Białe”) i północnej Norwegii („Hen”) przyszedł czas na Grenlandię. A dokładnie na jedną, niewielką wyspę, na której gościni Michała Nogasia pracowała jako wolontariuszka w domu dziecka. Trafiamy do Uummannaq, czyli „tam, gdzie leży serce”.

„W Uummannaq są dwie wiosny.
Pierwsza, kiedy wraca słońce.
Druga, kiedy wraca morze”.

Wiśniewska opowiada Michałowi Nogasiowi, dlaczego fascynuje ją północ, te wszystkie miejsca, gdzie światło słoneczne nie dociera zbyt często, gdzie morze zamarza na wiele miesięcy i jeżdżą po nim... taksówki, gdzie ludzie często się śmieją, choć powodów do radości wcale nie mają zbyt wielu... W „Ludzie” opisuje swoje spotkanie z mieszkańcami niewielkiej wyspy i oddaje im głos, między innymi Inuitom. Opowiadają jej o tym, jak ogromny wpływ na ich życie i kulturę ma Dania i język duński, dlaczego tatuują swoje twarze i co to oznacza.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Szczerek na mundialu, czyli pisarz, którego gna

Zapraszamy do wysłuchania 27. odcinka Radia Książki, które tym razem powstało na plaży w Sopocie. A za tydzień gośćmi Michała Nogasia będą Dariusz Kortko oraz Marcin Pietraszewski i udamy się w kosmos!

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.