Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krajewski zabiera nas tym razem na uniwersytet, gdzie od trzech lat uczy się Mock. Jest rok 1905, do Breslau zjeżdżają studenci nie tylko niemieccy, lecz także polscy, rosyjscy i z bardzo odległych części świata. Pojawiają się też na gościnnych wykładach i występach mniej lub bardziej znani i uznani profesorowie lub niżsi stopniem naukowcy, którzy starają się zainteresować swoimi tezami środowisko akademickie. Część z nich wprost przekonywała o wyższości niektórych ras nad pozostałymi i głosiła pochwałę eugeniki – na niecałe 30 lat przed dojściem Hitlera do władzy...

POSŁUCHAJ TAKŻE: Rozmowa o apokalipsie i Polsce bez autorytetów. Jerzy Pilch w Radiu Książki

Ale w nowej książce, o czym mówi Michałowi Nogasiowi, Marek Krajewski opisuje też życie codzienne uniwersytetu, relacje między studentami a wykładowcami i pojedynki, które staczali przedstawiciele różnych korporacji. „Mock. Pojedynek” to jednocześnie historia tajemniczych śmierci niektórych profesorów i odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że Eberhard – zamiast zostać cenionym filologiem – wstąpił do policji.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Historia prawdziwego "Kolumba". Emil Marat w Radiu Książki

Zapraszamy do wysłuchania audycji i fragmentów książki czytanych przez autora.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.