Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Michał Nogaś rozmawia w Radiu Książki z Emilem Maratem, dziennikarzem radiowym i prasowym, który od lat (w dużej mierze wspólnie z Michałem Wójcikiem) w kolejnych książkach przypomina życiorysy bohaterów z czasów II wojny światowej. Po rozmowach ze Stanisławem „Staszkiem” Likiernikiem (1923-2018) i Lucjanem „Sępem” Wiśniewskim (1925-2017) przyszedł czas na opowieść o Krzysztofie Sobieszczańskim (1916-50).

POSŁUCHAJ TAKŻE: Szatan był w Krakowie! Szymiczkowa w Radiu Książki

To on był „Kolumbem”. To jego pseudonim nadano pokoleniu tych, którzy - dwudziestoletni i młodsi - poszli do Powstania Warszawskiego. To o nim (oraz o Likierniku) myślał Roman Bratny, brat Andrzeja Mularczyka, gdy pisał swoją najsłynniejszą książkę. Zresztą, jak mówi Emil Marat, główny bohater „Kolumbów” to postać złożona z nich dwóch - Stanisława i Krzysztofa. Co naprawdę wiadomo o życiu tego drugiego? Sprawdza to w „Śnie Kolumba” gość Radia Książki.

POSŁUCHAJ TAKŻE: O miłości do pszczół i drzew, czyli Piotr Socha w Radiu Książki

I okazuje się, że życiorys Sobieszczańskiego to w dużej mierze gotowy scenariusz filmowy! Chłopak z Bielan. Miłośnik sportów wodnych. Ten, który marzył o podróżach po morzach i oceanach. Złodziej. Szofer. Więzień obozu w Auschwitz. Wykonawca rozkazów Państwa Podziemnego. Hochsztapler, gangster?
O Sobieszczańskim w naszej audycji Marat opowiada tak, jak o nim napisał - niezwykle ciekawie, nie stroniąc od anegdot.

Zapraszamy do słuchania!

A za tydzień w Radiu Książki Ziemowit Szczerek.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.