Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok 1898. Zbliża się koniec wieku. W Krakowie pojawia się Stanisław Przybyszewski, poeta, pisarz, dramaturg, postać niezwykle charyzmatyczna. Towarzyszy mu żona, Dagny Juel, pianistka. Ich mieszkanie pęka w szwach, wypełniają je zwolennicy i wyznawcy twórcy, który pozwala nazywać się „Szatanem”. Konserwatywny Kraków grzmi, z obrzydzeniem omijając niektóre tętniące życiem kawiarnie. Jedną z osób, która nieprzychylnie myśli o Przybyszewskich jest profesorowa Ignacowa Szczupaczyńska, samozwańcza detektywka.

POSŁUCHAJ TAKŻE: O miłości do pszczół i drzew, czyli Piotr Socha w Radiu Książki

I nagle pani Zofia, żona nie przez wszystkich docenianego, a jej zdaniem wybitnego naukowca, zjawia się w Domu Egipskim, w jednym z mieszkań tego wyjątkowego budynku w sercu Krakowa. Ma wziąć udział w seansie spirytystycznym, zasiąść przy jednym stoliku między innymi z Przybyszewskim i jednym z jego „wyznawców”. Jest także medium, które ma być pośrednikiem między zebranymi, a duchem, który przybędzie. I jest... trup. Czy w czasie seansu doszło do morderstwa? A jeśli tak, to kto zabił? To - jak się okaże - będzie nowe zadanie profesorowej.

POSŁUCHAJ TAKŻE: O języku miłości, czyli Lucyna Kirwil i Jerzy Bralczyk w Radiu Książki

O swojej nowej książce Michałowi Nogasiowi opowiada w Radiu Książki Maryla Szymiczkowa, czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. „Seans w Domu Egipskim” to ich trzecia wspólna książka. Goście programu opowiadają o Krakowie sprzed ponad wieku, o poszukiwaniu tamtego świata nie tylko na łamach ówczesnych gazet. Zdradzają też, co dalej, bo jeśli wszystko dobrze się ułoży, ich bohaterka w kolejnym tomie wyruszy w podróż.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

A za tydzień w Radiu Książki o pracy nad „Snem Kolumba”, w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, opowie Emil Marat.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.