Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tak zaczyna się najnowsza książka Filipa Springera. To „Zegarmistrz”, efekt rocznej współpracy autora z Kolekcją Wrzesińską. Opowieść o panu Kazimierzu, zegarmistrzu zafascynowanym czasem i prowadzącym na jego temat własne notatki. A także robiącym zdjęcia aparatem natychmiastowym. Jeszcze jeden ciekawy bohater spotkany przez Springera podczas podróży po Polsce? Nie, postać całkowicie fikcyjna. Oto bowiem, po raz pierwszy w swojej pracy, znany reporter zdecydował się pozmyślać.

POSŁUCHAJ TAKŻE: "Starość przynosi ciekawe prezenty". Katarzyna Nosowska w Radiu Książki

„Zegarmistrz” jest opowiadaniem o człowieku, który przez długie lata prowadził swój zakład (miasto w książce nie jest nazwane, ale – jak przyznaje Springer – ma wiele cech wspólnych z Wrześnią) i był zafascynowany czasem. Prowadził własne notatki, interesowało go, kto i jak wymyśla czas, jak się go mierzy i czy istnieje coś takiego jak czas uniwersalny. Aż w końcu Kazimierz Diel przeżył szok, gdy odwiedził znajdujące się nieopodal jego miasta laboratorium...

POSŁUCHAJ TAKŻE: "Zło zaczyna się od języka, od dehumanizowania przeciwnika". Wojciech Tochman w Radiu Książki

Przez rok Springer fotografował Wrześnię, by uchwycić i pokazać zmiany zachodzące w leżącym w Wielkopolsce mieście. Z plecakiem, na rowerze poruszał się jego ulicami, by znaleźć temat przewodni swojej pracy. Aż wreszcie zdecydował się opowiedzieć o czasie, o roli, jaką odgrywa w rozwoju Wrześni i w życiu jej mieszkańców, o tym, co przyniósł przed laty, o śladach, które pozostawiła przeszłość. I wpadł na pomysł, by zdjęcia do książki wykonał – aparatem natychmiastowym – jego bohater. (Kilka fotografii pokazujemy w galerii.)

POSŁUCHAJ TAKŻE: O nowych patriotach polskich, czyli Marcin Kołodziejczyk w Radiu Książki

W rozmowie z Michałem Nogasiem Springer opowiada o swojej pracy w ramach Kolekcji Wrzesińskiej i wyjaśnia, czym jest, o stosunku do czasu, o pokazanych w „Zegarmistrzu” zdjęciach i o tym, że fikcja również bywa kusząca. Bo być może jego kolejna książka, która ukaże się jesienią 2019 roku, także nie będzie stricte reporterska.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Jerzy Pilch

Książki Filipa Springera dostępne są w formie ebooków na Publio.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.