Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To nie pierwszy dziennik napisany przez Andę Rottenberg, wcześniejsze jednak trafiły do szuflady i tam czekają na ewentualne pokazanie ich światu. Jeden z nich nosi tytuł „Dziewięć miesięcy”. - Zaczęłam go pisać, gdy znalazłam swoje nazwisko na tzw. liście Wildsteina - mówi gość Radia Książki. - Skończyłam w momencie, gdy dostałam papier, że pan Wildstein się pomylił. I dodaje: - Czasy były bardzo podobne do dzisiejszych... Miałam kilka koleżanek, które z jakichś powodów nie dostały tego papieru i strasznie się tym przejmowały. (…) Pisałam to w przydechu.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Anegdoty opowiedziane z klasą i smakiem. Zuzanna Łapicka w Radiu Książki

W „Depresji berlińskiej. Dzienniku” Rottenberg opisuje swój stypendialny pobyt w niemieckiej stolicy; ludzi, których tam spotkała – artystów, naukowców z całego świata. Ale notuje także, jak postrzega zmiany dokonujące się w Polsce, zwłaszcza w dziedzinie kultury. Dużo podróżuje, odwiedza Paryż, Wiedeń, Katowice, co chwilę wraca do Warszawy. Kreśli zapiski z życia osobistego. Całości towarzyszą zdjęcia miejsc, którym Rottenberg poświęca kilka akapitów dziennika.

POSŁUCHAJ TAKŻE: "Jestem pisarzem rozrywkowym". Wojciech Chmielarz w Radiu Książki

Rozmowa w Radiu Książki dotyka ważnych tematów: tego, jak zmieniła się współczesna Polska, czy na starość i odejście – znajomych i własne – można się przygotować, drogi, którą podąża dzisiejszy świat, zmieniającej się Europy i tego, że zachłanność w życiu jednak nie popłaca.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka audycji. A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Filip Springer.

Książki Andy Rottenberg dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.