Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bo któż, jeśli nie ona - przyjaciółka i współpracowniczka najwybitniejszych postaci polskiej kultury, mógłby ciekawiej i ze swadą opisać czasy, w których wspólnie na wakacje jeździli Jędrusik, Dygat, Trzaskowscy, Śląska, Axer, Konwicki, Holoubek czy rodzina Łapickich?

POSŁUCHAJ TEŻ: "Jestem pisarzem rozrywkowym". Wojciech Chmielarz w Radiu Książki

- Gdy Głowy zabrakło, a moje życie zawodowe w zasadzie dobiegło końca, gdy usłyszałam okrutną diagnozę, doszłam do wniosku, że czas zrealizować życzenie Janusza - mówi Michałowi Nogasiowi w 17. odcinku Radia Książki Zuzanna Łapicka. Kilkanaście dni temu ukazał się jej debiut, czyli "Dodaj do znajomych". Wspomina w niej dorastanie w domu jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, który marzył tylko o jednym - by córka nie poszła w jego ślady. Opisuje, jak wyglądało życie u boku jednego z najwybitniejszych aktorów Wajdy, czyli Daniela Olbrychskiego. Wspomina przyjaciół, wspólne podróże i życie na emigracji. I nigdy nie przekracza cienkiej linii, za którą są już jedynie plotki z żywiących się nimi portali.

POSŁUCHAJ TEŻ: "Zło zaczyna się od języka, od dehumanizowania przeciwnika". Wojciech Tochman w Radiu Książki

W rozmowie z Michałem Nogasiem Zuzanna Łapicka mówi też o spotkaniach, które na zawsze ją ukształtowały. O długich rozmowach z Krzysztofem Kieślowskim o metafizyce, o ukochanym wujku Konwickim i o tęsknocie za ojcem, którego głosu lubi czasem posłuchać włączając stare filmy. I jest naturalnie w "Dodaj do znajomych" historia jej wieloletniej przyjaźni z Krystyną Jandą i Magdą Umer, w tym opowieść o byciu... buforem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i fragmentów książki czytanej przez autorkę.

Książka "Dodaj do znajomych" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

A za tydzień w Radiu Książki spotkanie z Andą Rottenberg.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.