Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Pianie kogutów, płacz psów”. Tak nazywać się będzie nowa książka Wojciecha Tochmana. Ukaże się na początku 2019 roku. Autor pracuje nad nią w Azji. Michał Nogaś spotkał się z nim w Radiu Książki korzystając z okazji – reporter przez kilkanaście ostatnich dni przebywał w Polsce.

POSŁUCHAJ TEŻ: "Starość przynosi ciekawe prezenty". Katarzyna Nosowska w Radiu Książki

To dla mnie zupełnie nowa sytuacja. Mam już tytuł nowej książki, a jej tekst wciąż powstaje – mówi Tochman. Tym razem to będzie opowieść z Kambodży, o ludziach chorych psychicznie, których rodziny uwięziły w domowych obejściach i chowają przed światem. I o ludziach, którzy wbrew okolicznościom niosą im pomoc. Nie tak dawno w „Wysokich Obcasach” ukazał się reportaż „Operacja: zerwać łańcuch”, w której Wojciech Tochman pisał:

„Metalowa klatka: wysoka na dwa metry, dwa metry długa, metr dwadzieścia szeroka, wsparta na słupach pół metra nad ziemią, czy raczej nad tym, co Sokny od lat wydala. Drewniana chata babci chowa się w chaszczach na końcu gościńca, dalej drogi nie ma. Gościniec, w brunatnym kolorze, odchodzi od szosy, którą ludzie jeżdżą z miasta Battambang w stronę tajskiej granicy. Kto o klatce nie wie, ten jej nie dostrzeże. Sokny go nie zawoła. Od jakiegoś czasu nie krzyczy. Szumi brązowa rzeka, nad chaszczami drzewa, dają sporo cienia, ale i tak w babcinym siedlisku gorąco dzisiaj jak w cegielnianym piecu. Babcia – po osiemdziesiątce. Wnuk – po trzydziestce. Widzą się trzy razy dziennie: o siódmej rano, kiedy Sokny dostaje ryż albo ryżową zupę. O dziesiątej – kiedy dostaje ryż. I po południu, koło trzeciej – ryż. Zjada wszystko ze smakiem, mówi do nas starsza pani, nie narzeka, nie ma żadnych ulubionych potraw. Zresztą nie wiem, nie rozmawiamy, o czym mielibyśmy rozmawiać? Że jestem stara i boję się otworzyć klatkę?”

POSŁUCHAJ TEŻ: "Sprawdzam!", czyli Jacek Hugo-Bader w Radiu Książki

W Radiu Książki Tochman nie tylko opowiada o Kambodży, o życiu tam i o rozmowach z bohaterami swojej nowej książki, która ukaże się na początku 2019 roku. Czyta także jej pierwsze fragmenty. I jeszcze: padają pytania o to, jak Kambodża i jej mieszkańcy poradzili sobie z rozliczeniem przeszłości, z pamięcią o tragedii wyrządzonej przez reżim Czerwonych Khmerów.

Fundacja Klub HEBAN założona przez Wojciecha Tochmana prowadzi zbiórkę na rzecz chorych w Kambodży. Kliknij i dowiedz się więcej.

Kolejna rozmowa Michała Nogasia to również wspomnienie dwóch poprzednich opowieści o ludobójstwie spisanych przez Tochmana – w byłej Jugosławii („Jakbyś kamień jadła”) i Rwandzie („Dzisiaj narysujemy śmierć”). Obie doczekały się właśnie nowych wydań. Fragmentu książki afrykańskiej, także czytanej przez autora, można posłuchać w audycji.

Książki autora dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Zapraszamy do Radia Książki. A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Wojciech Chmielarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.