Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czy życie w nowej Polsce mogło się udać? Jeśli nie, to dlaczego? Kogo proces przemian uczynił zamożnym i szczęśliwym, a kogo zrzucił na samo dno społecznej drabiny? Czy należy wracać do bohaterów swoich tekstów sprzed trzech dekad?

Odpowiedzi na te pytania przez ponad trzy lata szukał Jacek Hugo-Bader. Przejechał Polskę wzdłuż i wszerz, zrobił kilkanaście tysięcy kilometrów, zapukał do setek drzwi. Postanowił sprawdzić, co słychać u ludzi, o których na początku lat 90. pisał w „Wyborczej”. Dziś mówi, że to był jego dziennikarski audyt.

POSŁUCHAJ TEŻ:  Dorota Masłowska mówi i śpiewa, Agata Kulesza czyta. "Inni ludzie" w Radiu Książki

I taki właśnie tytuł - „Audyt” - nosi nowa książka Hugo-Badera, druga część tryptyku (po „Skusze”) poświęconego Polsce. O kim pisze reporter? Między innymi o sklepowej, która niegdyś porwała córkę swojego kochanka, bogatego przedsiębiorcy. O królu grypsery, który spadł na samo dno więziennej hierarchii, bo dwukrotnie fatalnie się zakochał. O byłych pracownikach byłych pegeerów i ich dzieciach. O ulicznym bardzie, który porzucił korporację. I o wielu innych... Pomiędzy długimi tekstami zamieszcza portrety – jak ich nazywa - „freaków” spotkanych po drodze, o których nie mógł zapomnieć.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Jacek Hugo-Bader: Było nie rozwalać pegeerów! Nie rozwiązano kopalń, bo górnicy ruszyli na Warszawę. A Lepper był przy nich słabiakiem

O „Audycie”, spotkanych w podróży po Polsce ludziach i o zdjęciach, które robił w czasie spotkań, Hugo-Bader opowiada Michałowi Nogasiowi. Polecamy!

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

A za tydzień gościem Radia Książki będzie Katarzyna Nosowska.

Książki Jacka Hugo-Badera dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.