Zła wiadomość dla tych wszystkich, którzy wieszczyli nie tak dawno, że "Masłowska się skończyła i niczego dobrego już nie napisze". Nie tylko się nie skończyła, ale napisała swoją być może najlepszą książkę. W środę, 9 maja ukazują się "Inni ludzie".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To był PONIEDZIAŁEK. Za oknem niebo ołowiane, na dywanie igły
opadłe z choinki jak złudzenia; dźwięk jeżdżenia windy
zbudził go i uczucie otwartego okna, choć kołdra mokra
od potu, sucha morda, napoi wyskokowych posmak, to znak,
że trochę wczoraj pogrzał. Miał powód. Dochodzi dziesiąta.
Widząc to, wstał.

Tak zaczyna się opowieść Masłowskiej o Kamilu, Iwonie i innych bohaterach, o trzech nie do końca udanych dniach z ich życia. W Warszawie, stolicy Polski, w roku 2018.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dorota Masłowska: "Inni ludzie" to mroczna wizja polskiej rzeczywistości. Wszystko pastelowe, a pod spodem buzuje horror [ROZMOWA]

W rozmowie z Michałem Nogasiem w 12. odcinku Radia Książki, pisarka opowiada nie tylko o tym, jak powstała jej najnowsza powieść, o trudach napisania książki, która brzmi jak piosenka, o sposobach opowiedzenia współczesności jej językiem.
Ta audycja to także próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy Masłowskiej nienawidzą i już przed lekturą „Innych ludzi” ogłaszają wszem i wobec, że to bardzo nieudane dzieło.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dorota Masłowska: Zabrano mi ojczyznę. Zrobiono z niej obciach i paranoję

A skąd wzięły się w tej książce chóry? Dlaczego patriotyczne tatuaże próbują do nas mówić? Jak wyjaśnić rosnącą niechęć do mieszkających i pracujących w Polsce Ukraińców? I wreszcie – z jakiego powodu czujemy się coraz bardziej samotni w dobie mediów społecznościowych? Na te i inne pytania Dorota Masłowska odpowiada w rozmowie z Michałem Nogasiem.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Olga Tokarczuk w Radiu Książki: Żałuję, że w "Biegunach" nie pisałam o uchodźcach

Ale to nie wszystko. W tym wydaniu Radia Książki Masłowska śpiewa, rapuje początek „Innych ludzi” (muz. Mariusz Obijalski), a niewielki fragment powieści czyta... Agata Kulesza.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Zapraszamy do słuchania.

A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Jacek Hugo-Bader.

Książka "Inni ludzie" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem