Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Często słyszałam o tym, że czytelnicy po przeczytaniu "Biegunów" wracają do tej książki, by wyciągnąć z niej inne wątki, jeszcze inaczej spojrzeć na świat - mówi w rozmowie z Michałem Nogasiem Olga Tokarczuk. Dwukrotna laureatka NIKE (2008, 2015) i pięciokrotna zdobywczyni NIKE Czytelników (1997, 1999, 2002, 2008, 2015) znalazła się właśnie na tzw. krótkiej liście, czyli w ścisłym finale The Man Booker International Prize. Jury doceniło "Flights", przekład "Biegunów" na język angielski (autorką tłumaczenia jest Jennifer Croft).

- Chciałam, gdy kończyłam "Biegunów" dekadę temu, by czytanie tej książki było intelektualną przygodą, by odbiorca tekstu sam go składał, interpretował, w jego wielowymiarowości widział to, co go interesuje. Ta książka w dużej mierze jest testem projekcyjnym.

Ale "Bieguni" to także książka, w której Tokarczuk przewidziała rozkład świata, jaki znaliśmy, nadchodzące procesy zmian technologicznych, zupełnie nowe podejście do ciała, podróży, bliskości. - Jeśli dziś myślę o tym, że czegoś w "Biegunach" zabrakło, to wątku uchodźców. Przecież oni są największymi biegunami naszych czasów - mówi pisarka Michałowi Nogasiowi w 10. wydaniu Radia Książki.

POSŁUCHAJ TEŻ:  O nowych patriotach polskich, czyli Marcin Kołodziejczyk w Radiu Książki

Dwuczęściowa, godzinna rozmowa to nie tylko opowieść o znakomitym przyjęciu "Biegunów" na świecie i o tym, co pisarzowi daje nominacja do jednej z najważniejszych nagród literackich. Olga Tokarczuk mówi także w audycji o "Opowiadaniach bizarnych", zbiorze, który ukazał się ubiegłym tygodniu. Skąd to słowo "bizarne"? Dlaczego zdecydowała się go użyć i wprowadzić do polskiego słownika? Jak przyszły jej do głowy przedstawione w książce historie?

Ta o zielonych dzieciach, które nagle objawiły się królewskiemu lekarzowi na Wołyniu w XVII wieku?
Ta o wybitnym profesorze, który w ciągu kilku chwil traci poczucie bezpieczeństwa i zostaje odrzucony przez świat, który zna?
Ta o szarej codzienności i synu, który po śmierci matki zamierza zjeść wszystkie przygotowywane przez nią latami przetwory?
Ta o szwajcarskim instytucie, w którym śmiertelnie chora badaczka przygląda się dzieciom opisanym dziwnymi kryptonimami, a w wolnych chwilach rozmawia z zakonnicami z pobliskiego klasztoru o tym, skąd wzięli się święci?
Ta o rodzinie, która może powstać dzięki temu, że sami wielokrotnie się sklonujemy?

POSŁUCHAJ TEŻ: Zyta Rudzka w Radiu Książki o swojej nowej powieści "Krótka wymiana ognia"

Polecamy spotkanie z Olgą Tokarczuk w Radiu Książki, a także rozmowę Natalii Szostak, która ukaże się w sobotniej "Gazecie Wyborczej na Majówkę".

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

A za tydzień gościem Michała Nogasia będzie Magdalena Grzebałkowska. W kolejnych tygodniach między innymi: Dorota Masłowska, Jacek Hugo-Bader i Katarzyna Nosowska.

Książka "Bieguni" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.