W rozmowie z Michałem Nogasiem Kołodziejczyk opowiada o tym, dlaczego postanowił zająć się fikcją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedyś, by opisać miejsca, do których podróżuje reporter Kołodziejczyk, wymyślono określenie "Polska kolejnych liter alfabetu". Z dala od centrum, po sezonie, bez szans na lepsze jutro po transformacji. Autor - na co dzień związany z tygodnikiem "Polityka" - ma na swoim koncie kilka książek, będących zbiorem reportaży z miast, miasteczek i wsi, o których zachwycona szybkim rozwojem cywilizacyjnym Polska zapomniała. A wspólnie z Marcinem Podolcem stworzył komiks "Morze po kolana". Pisze sprawnie, obrazami, jego czytelnicy osobny styl nazwali nawet "kołodziejkami".

Teraz Marcin Kołodziejczyk debiutuje jako pisarz. Jego "Prymityw. Epopeja narodowa" to opowieść warszawska, ale także opisująca świat z dala od Marszałkowskiej, Placu Zbawiciela, podwórek przy Nowym Świecie, wszystkich tych modnych miejsc. To Szmulki (Szmulowizna), mała ojczyzna autora, za którą - jak mówi w rozmowie - tęskni i do której chętnie by kiedyś powrócił. Język, postacie, problemy wielu mieszkańcom Warszawy nieznani.

POSŁUCHAJ TEŻ:  Zyta Rudzka w Radiu Książki o swojej nowej powieści "Krótka wymiana ognia"

Jest jesień 2016 roku i trafiamy do zakładu pogrzebowego "Sułtan". To tu pracują Poczęty i Cygan, jedni z wielu bohaterów "Prymitywu", powieści składającej się z obrazków i scen, będących efektem bacznej obserwacji świata przez Kołodziejczyka. Postacie z książki żyją w swoistym nieczasie - ale może, jak zastanawia się Kołodziejczyk, my wszyscy już w nim żyjemy? Opisuje Polskę nowych patriotów, Polskę ciał pokrytych tatuażami z narodowymi emblematami, Polskę Marszu Niepodległości i zagubienia tych, którzy w nim maszerują. To także kraj nowych szans, który sam nie wie, ku czemu w rzeczywistości zmierza.

POSŁUCHAJ TEŻ:  Krzysztof Varga w Radiu Książki. "Sonnenberg" to wspaniała podróż po Budapeszcie

"Prymityw. Epopeja narodowa" - w rozmowie autor wyjaśnia, skąd taki podtytuł - napisany jest szalonym językiem. Jednym porwie, innych odrzuci. Ale pewne jest, że Marcin Kołodziejczyk na dzisiejszą Polskę umie patrzeć i umie jej słuchać jak mało kto.

Warto więc posłuchać rozmowy Michała Nogasia z debiutującym pisarzem, uznanym reporterem.

A za tydzień w Radiu Książki spotkanie z Olgą Tokarczuk.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książki Marcina Kołodziejczyka dostępne są w formie ebooka w Publio.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem