Choć mamy dopiero pierwszą połowę kwietnia, już dziś jest jasne, że będzie to jedna z najważniejszych polskich książek tego roku. Niewielka, napisana krótkimi zdaniami i znakomita.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gościem Michała Nogasia jest tym razem Zyta Rudzka - pisarka, poetka, autorka scenariuszy filmowych i dramatów teatralnych, która po wielu latach powraca z nową powieścią "Krótka wymiana ognia".

Bohaterką "Krótkiej wymiany ognia" jest dobiegająca siedemdziesiątki poetka Roma. (Zaczyna swą opowieść od zdania: "Tymczasem zrobiłam się stara i stoję na przystanku". W innym miejscu: "Stara, mała, z czołem wypukłym jak łyżka - patrzę na siebie w samochodowej szybie".) Nie godzi się na upływ czasu, chce żyć, kochać, doświadczać. Opowiada swoją rodzinną historię. A w zasadzie kilka historii.

CZYTAJ TAKŻE: "Krótka wymiana ognia": świetny powieściowy powrót po kilkunastu latach przerwy [RECENZJA]

Mamy tu opowieść o małżeństwie, które się rozpadło, choć były mąż nie chce i nie potrafi zniknąć. Roma dużo miejsca poświęca też swojej utalentowanej muzycznie córce Zuzannie, która pewnego dnia porzuciła karierę pianistki (była idolką japońskich nastolatek) i... zniknęła. Mamy także historię Cyryla, młodego mężczyzny, który zafascynowany jest twórczość poetki. Ona z kolei zafascynowana jest jego młodością, niewinnością, dojrzewającym ciałem. Liczy, że coś się wydarzy, gdy odwiedza go w jego mieszkaniu...

Ale w „Krótkiej wymianie ognia” Rudzka sięga też po temat dziedziczenia traum, tragicznej historii, której nie da się zapomnieć. Ważną rolę odgrywa w powieści matka Romy, która postanowiła żyć, gdy jej koleżanki Niemki masowo topiły się i wieszały wraz z dziećmi. To było w 1945 r., ze wschodu nadciągała ofensywa Armii Czerwonej. Po latach matka, która zwierza się i rozmawia ze studzienką, samotna i zapomniana (córka odwiedza ją bardzo rzadko), wraca do przeszłości. Nie akceptuje wielu życiowych wyborów córki.

POSŁUCHAJ TEŻ: Iza Michalewicz w Radiu Książki. Kto i dlaczego zamordował małżeństwo Jaroszewiczów?

Jest to wreszcie powieść o starzeniu się, o wybrykach niemłodego już ciała. A wszystko napisane porywającym językiem, który pisarka na potrzeby książki stworzyła.

W Radiu Książki Zyta Rudzka opowiada, w jaki sposób tworzyła "Krótką wymianę ognia", jak pisała kolejne zdania, jak dobierała konkretne słowa, by do siebie... nie pasowały. To również rozmowa o powrocie do tematów niewygodnych, związanych z historią (II wojna światowa. Holocaust, Marzec '68), o relacjach matka - córka (w kolejnych pokoleniach) i o tym, dlaczego - mimo starości i przemijania - zawsze należy się cieszyć życiem.

A za tydzień gościem Radia Książki będzie Marcin Kołodziejczyk, reporter, który napisał swoją pierwszą powieść "Prymityw. Epopeja narodowa".

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

Książka "Krótka wymiana ognia" dostępna jest w formie ebooka na Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetne są te rozmowy. Długie, bez pośpiechu i reklam, a najważniejsze, że mądre!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0