Czas na wyprawę do Budapesztu! O powieści, której akcja rozgrywa się w węgierskiej stolicy - współczesnej, czasów kadaryzmu i II wojny światowej - Krzysztof Varga marzył od lat. Zanim stworzył fikcję, o Węgrach i Węgrzech napisał trzy książki będące połączeniem reportażu i eseju: "Gulasz z turula", "Czardasz z mangalicą" i "Langosz w jurcie". Teraz czas na "Sonnenberg".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bohaterem nowej powieści Vargi jest András, budapeszteński inteligent zajmujący się pracą naukową i studiowaniem literatury austriackiej. Od lat tkwi w związku z mężatką Ágnes, najpiękniejszą - jego zdaniem - kobietą na świecie. Jest jednocześnie szczęśliwy i niespełniony, chwile bez kochanki spędza z najbliższymi przyjaciółmi na rozmowach o sporcie, polityce, literaturze i... aktorkach porno - przy kolejnych kieliszkach szprycera.

Ale „Sonnenberg” to także wspaniała podróż po Budapeszcie, prawdziwy „anty-przewodnik”. Varga zagląda do miejsc własnej i Andrása młodości (w tym do ukochanej dzielnicy Zugló), prowadzi czytelnika przez brudne targowiska i zapomniane uliczki. A w tle protestujący tłum obala rząd socjalistów i wynosi do władzy Viktora Orbana.

***

W rozmowie z Michałem Nogasiem w Radiu Książki Varga zdradza też, jak powstają pierwsze zdania jego powieści (uważni słuchacze poznają początek kolejnej książki!), co łączy dziś Węgrów i Polaków i dlaczego pisze, że: „nigdy nie czujesz do obcego aż takiej nienawiści jak do swojego rodaka”. Jeden z bohaterów książki „Sonnenberg” marzy o Wielkich Węgrach, ale też wyjaśnia, że Węgrzy - jako naród - już są wielcy, bo przecież tacy mali...

Jest też w tej powieści tajemnica, którą czytelnik uważny odnajdzie. Tajemnica tego, co naprawdę łączy głównych bohaterów. I jest tęsknota za miastem, które do dziś potrafi zauroczyć nie tylko zabytkami, ale także wymyślnymi daniami węgierskiej kuchni, w tym potrawą składającą się z makaronu, ziemniaków i słoniny.

***

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

A za tydzień w Radiu Książki spotkanie z Zytą Rudzką, która napisała znakomitą książkę „Krótka wymiana ognia”.

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:

Marcin Wicha: Nie umiem opowiedzieć o mojej matce od początku do końca

Iza Michalewicz w Radiu Książki. Kto i dlaczego zamordował małżeństwo Jaroszewiczów? I inne historie z policyjnego Archiwum X

Książki Krzysztofa Vargi są dostępne w formie ebooków i audiobooków w Publio.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem