Bohaterem nowej powieści Vargi jest András, budapeszteński inteligent zajmujący się pracą naukową i studiowaniem literatury austriackiej. Od lat tkwi w związku z mężatką Ágnes, najpiękniejszą - jego zdaniem - kobietą na świecie. Jest jednocześnie szczęśliwy i niespełniony, chwile bez kochanki spędza z najbliższymi przyjaciółmi na rozmowach o sporcie, polityce, literaturze i... aktorkach porno - przy kolejnych kieliszkach szprycera.
Ale „Sonnenberg” to także wspaniała podróż po Budapeszcie, prawdziwy „anty-przewodnik”. Varga zagląda do miejsc własnej i Andrása młodości (w tym do ukochanej dzielnicy Zugló), prowadzi czytelnika przez brudne targowiska i zapomniane uliczki. A w tle protestujący tłum obala rząd socjalistów i wynosi do władzy Viktora Orbana.
***
W rozmowie z Michałem Nogasiem w Radiu Książki Varga zdradza też, jak powstają pierwsze zdania jego powieści (uważni słuchacze poznają początek kolejnej książki!), co łączy dziś Węgrów i Polaków i dlaczego pisze, że: „nigdy nie czujesz do obcego aż takiej nienawiści jak do swojego rodaka”. Jeden z bohaterów książki „Sonnenberg” marzy o Wielkich Węgrach, ale też wyjaśnia, że Węgrzy - jako naród - już są wielcy, bo przecież tacy mali...
Jest też w tej powieści tajemnica, którą czytelnik uważny odnajdzie. Tajemnica tego, co naprawdę łączy głównych bohaterów. I jest tęsknota za miastem, które do dziś potrafi zauroczyć nie tylko zabytkami, ale także wymyślnymi daniami węgierskiej kuchni, w tym potrawą składającą się z makaronu, ziemniaków i słoniny.
***
A za tydzień w Radiu Książki spotkanie z Zytą Rudzką, która napisała znakomitą książkę „Krótka wymiana ognia”.
POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:
Marcin Wicha: Nie umiem opowiedzieć o mojej matce od początku do końca
Książki Krzysztofa Vargi są dostępne w formie ebooków i audiobooków w Publio.pl
Wszystkie komentarze