Gościem kolejnego wydania Radia Książki jest Mikołaj Grynberg, pisarz, fotograf, reporter, z wykształcenia psycholog. Niedawno ukazała się jego nowa książka "Księga wyjścia".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Księga wyjścia” to zbiór rozmów z polskimi Żydami, którzy w marcu 1968 roku – lub później, w konsekwencji ówczesnych zajść – opuścili kraj, który uważali za swoją ojczyznę.

Czy gdziekolwiek indziej poczuli się jak u siebie? Co powiedzieli synowi polskiego Żyda, który w 1968 roku zdecydował, że jego rodzina nie wyjedzie? Dlaczego ojciec autora, który nie dożył wydania książki, powiedział, że Marzec '68 się nie skończył?

ZOBACZ TAKŻE: Marzec, który na zawsze zmienił życie wielu osób. Pytania o emigrację '68 w "Księdze wyjścia" Mikołaja Grynberga

Michał Nogaś rozmawia z Grynbergiem nie tylko o jego najnowszej publikacji. To spotkanie w Radiu Książki jest także powrotem do „Rejwachu”, poprzedniej książki autora, w której bohaterowie opowiadali między innymi, co oznacza dziś bycie polskim Żydem, dlaczego niektórzy z nich przez całe życie ukrywali ten fakt przed najbliższymi?

Rozmowa ukazuje się w Radiu Książki pod koniec marca nie bez powodu. Po pierwsze, kończą się właśnie obchody wydarzeń sprzed 50. lat. Po drugie, stanowi PS do wywiadu Nogasia z Grynbergiem, który ukazał się w Magazynie Świątecznym GW 10 marca.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

"Księga wyjścia" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Za tydzień w Radiu Książki Krzysztof Varga - w przededniu ukazania się jego nowej powieści „Sonnenberg”.

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:

Iza Michalewicz w Radiu Książki. Kto i dlaczego zamordował małżeństwo Jaroszewiczów? I inne historie z policyjnego Archiwum X

Justyna Kopińska w Radiu Książki opowiada o reakcji na publikowane przez nią reportaże

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak tragiczne, straszne i niesprawiedliwe jest poczucie ukrywania tozsamosci, zamykanie przeszlosci -bezpowrotnie przed soba i wspolczesnym pokoleniem. Co w ludziach jest tak przerazajacego, ze boja sie swoich wspolrodakow???!!!!!!!!!To jest nawet nie zezwierzecenie, bo zwierzeta maja instynkt polowania i zdobywania jadla, kidy sa glodne. Czy ludzie i sasiedzi to istoty zadne krwi innych istot, dla przyjemnosci zemsty, odwetu, nienawisci, zawisci, zazdrosci???!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  Dziękuję ... wielka rozmowa. Chylę czoła przed panem Grynbergiem. Książka już przeczytana...
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Prosze przeczytac artykuly o Romanie Dmowskim, ktore ukazaly sir niedawno w Gazecie Wyborczej. To wiele wyjasnia....
  już oceniałe(a)ś
  2
  0