Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Książka „1968. Czasy nadchodzą nowe” składa się z 11 reportaży, w których Winnicka i Łazarewicz opowiadają nierzadko mało znane historie. Jest tu polski Marzec '68, ale z dala od Warszawy – bo w Sosnowcu. Poznajemy losy polskiego rodzeństwa, które – za karę – odesłane zostało z przepełnionego „latem miłości” San Francisco do... Gliwic.

CZYTAJ TAKŻE. Grupa Brudasy atakuje Gliwice. Jak hipisi z Kalifornii najechali PRL

Ale czytamy też m.in. o tym, jak Janusz Szpotański jawnie sprzeciwiał się komunistycznej władzy i dlaczego nikt z przesłuchujących go funkcjonariuszy milicji oraz SB nie pytał o „Gnoma” z „Cichych i Gęgaczy”.

CZYTAJ TAKŻE. Paryż 1968: żadnej muzyki, żadnego kina, żadnych dziewczyn. Jak zrobić rewolucję, mając 16 lat

Są także historie ze świata. Nie tylko ta o zespole The Beatles i o tym, jak Lennon stracił szansę na bycie głosem pokolenia buntu '68. Protesty na paryskich ulicach wspomina jeden z ich organizatorów, wówczas 16-letni. A o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację opowiada Winnickiej i Łazarewiczowi człowiek, któremu polski żołnierz zabił matkę i znajomych.

CZYTAJ TAKŻE. Roman Polański. Pierwsze życie Gagarina polskiej kinematografii

Książka "1968" jest dostępna w formie ebooka w Publio.pl

Radio Książki nadaje raz w tygodniu na naszej stronie Wyborcza.pl oraz na stronie naszego partnera, czyli Audioteki. Premierowe audycje zawsze we wtorek o 12.00.

CZYTAJ TAKŻE. Janusz Szpotański: Człowiek tkwiący w zgniliźnie rynsztoka o moralności alfonsa

Ci spośród Państwa, którzy lubią słuchać pisarzy, reporterów, poetów i tłumaczy, znajdą u nas długie rozmowy o literaturze. Niespieszne, pogłębione, ciekawe. Każdy z programów trwał będzie około godziny i składał się z dwóch części.

Współproducentem Radia Książki jest Audioteka.pl. Audycja dostępna jest również w aplikacji Lecton, do pobrania z Audioteka.pl.

embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.