"Piórko 2023" już czeka na debiutantów - autorów i ilustratorów. W obu kategoriach można zdobyć 100 tysięcy złotych i jeszcze w tym roku zobaczyć swoją książkę na półkach Biedronki. Na teksty komisja czeka do 5 kwietnia. Do tej pory w konkurach Biedronki zgłoszono aż 28 tysięcy prac. Konkurs trwa od ośmiu lat, właśnie zaczęła się jego dziewiąta edycja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po raz dziewiąty debiutujący pisarze i ilustratorzy mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wykorzystania talentów. Warto podjąć to wyzwanie. Na zwycięzcę konkursu w każdej z dwóch kategorii – tekst oraz ilustracje – czeka nagroda w wysokości 100 tys. zł. Ponadto organizatorzy gwarantują również wydanie oraz promocję książki. Najlepsza publikacja trafi jeszcze w tym roku na półki sklepów sieci Biedronka w całym kraju. Atrakcyjne warunki konkursu już od wielu lat przyciągają debiutujących artystów. Podczas ośmiu edycji przyjęto już ponad 28 tysięcy zgłoszeń w obu kategoriach konkursowych.

Laureata lub laureatkę pierwszego z dwóch etapów 9. edycji konkursu poznamy pod koniec maja. Od tego dnia debiutujący ilustratorzy będą mieli półtora miesiąca na stworzenie ilustracji do zwycięskiego tekstu.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Opowieści uczestniczące w konkursie "Piórko" skierowane do dzieci w wieku od 4 do 10 lat, można zgłaszać od 28 lutego do 5 kwietnia 2023 roku (do godz. 23:59) poprzez dedykowaną do tego stronę piorko.biedronka.pl. W konkursie mogą wziąć udział debiutujący i pełnoletni autorzy (również ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach konkursu, jednak nie zostali laureatami). Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie trzy teksty o długości od 20 do 60 tys. znaków.

W drugim etapie tegorocznego konkursu "Piórko" zostaną wyłonione najciekawsze prace graficzne, które w największym stopniu oddają ducha nagrodzonego w pierwszym etapie tekstu.  

Finalnie powstanie wyjątkowa książka, która zostanie wydana w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Czytelnicy będą mogli kupić ją w sklepach sieci Biedronka już w listopadzie.

Do tej pory w ramach konkursu ukazało się już osiem  pozycji, które zostały sprzedane w nakładzie ponad 500 tys. egzemplarzy. Debiutujący autorzy ich tekstów oraz ilustracji otrzymali łącznie już 1,6 mln zł od organizatora i fundatora nagrody – sieci Biedronka.

 Oto lista dotychczas wydanych książek:

 • „Szary Domek" Katarzyny Szestak, ilustrowany przez Natalię Jabłońską (2015)
 • „Córka bajarza" Moniki Radzikowskiej z ilustracjami Moniki Białej (2016)
 • „Nieustraszony Strach na Wróble" Grzegorza Majchrowskiego z ilustracjami Marii Giemzy (2017)
 • „Mały Saj i wielka przygoda" autorstwa Magdaleny Wiśniewskiej z ilustracjami Marcina Macięgi (2018)
 • „O królewiczu, który się odważył" Katarzyny Wierzbickiej z ilustracjami Julii Hanke (2019)
 • „O Malwinie i tajemnicy dziadka piwnicy" Agnieszki Syczyło, ilustrowanej przez Magdalenę Starowicz (2020)
 • „Fabryka marzeń" Justyny Woźniak z ilustracjami Aleksandry Badury (2021)
 • „Brerep" Sonii Miniewicz z ilustracjami Silvii Pizzati (2022)

W zeszłorocznej edycji konkursu "Piórko" premierze książki „Brerep" po raz drugi towarzyszył Tydzień Głośnego Czytania w Biedronce. Przez siedem dni, podczas zakupów, klienci mogli usłyszeć fragmenty nagrodzonej książki w interpretacji znanego i lubianego głosu Wiktora Zborowskiego, który jest również członkiem kapituły konkursu w kategorii tekst.

W jury tej kategorii zasiadają również: Agnieszka Karp-Szymańska, Renata Piątkowska, Rafał Witek i Jarosław Gugała.

Patronami medialnymi konkursu są: Gazeta.pl, e-Dziecko, Książki. Magazyn do czytania, wysokieobcasy.pl oraz radio TOK FM.

Honorowy patronat nad Piórkiem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.  

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w konkursie "Piórko 2023", a także regulamin i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej piorko.biedronka.pl.

 [na podstawie materiałów organizatora]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem