Nowy, świąteczny numer "Książek" w sprzedaży od wtorku 1 grudnia, a w nim m.in. 10 najlepszych książek 2020 r. wg redakcji "Książek"; najlepsze kryminały, komiksy, książki dla dzieci, okładki mijającego roku; jak sir David Attenborough uczył się na własnych błędach i nauczył nas zrozumienia dla zwierząt; po co ludziom dobre maniery; dlaczego Kościół szkodzi społeczeństwu; zagadka zła rozwiązana; co jadają dyktatorzy; opowieść wigilijna Mikołaja Łozińskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy numer "Książek. Magazynu do Czytania" jest dostępny w serwisie Prenumerata24.pl , gdzie można go zamówić z bezpłatną dostawą do domu. Wydanie kupimy również w wersji cyfrowej w serwisie Publio.pl. Nieustannie polecamy skorzystanie z opcji rocznej prenumeraty oraz dostęp do treści w aplikacji.

10 książek roku 2020

W tym 4 polskie i 6 zagranicznych, nie tylko z USA, ale też z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chorwacji. Monumentalna powieść Rebekki Makkai „Wierzyliśmy jak nikt” o epidemii czasów minionych i obecnych, nienawiści i miłości, naszą Książką Roku. Nie oderwiecie się od niej.

Najlepsze kryminały roku

Wybrała Marta Bratkowska. Nie mogła się pomylić, bo od kilku numerów wybiera dla was to, co najlepsze, z lawiny tytułów z dreszczykiem.

Najlepsze okładki roku

Nawet te komercyjne są coraz ładniejsze. Znów chcemy ustawiać na półkach serie książkowe o atrakcyjnym designie – pisze Emilia Dłużewska.

.
.  .

Najlepsze komiksy mijającego roku

Największy zachwyt Radosława Czyża wzbudził „Śmiech i śmierć” Adriana Tomine'a – zbiór sześciu historii, z których każda mogłaby być podwalinami wielkiej amerykańskiej powieści.

Ten rok będzie przełomowy dla Zachodu

Tak jak kiedyś 1968 – twierdzi Rebecca Makkai w wywiadzie udzielonym Michałowi Nogasiowi już po otrzymaniu wiadomości o naszym wyróżnieniu.

Lepiej wierzyć czy nie wierzyć w niebo?

Na to pytanie odpowiedzi szuka tegoroczna noblistka Louise Glück w wierszu „Niebiańska muzyka” z najbardziej osobistego tomu „Ararat”. Wiersz przełożyła specjalnie dla nas Krystyna Dąbrowska.

.
.  .

Sir David Attenborough

Jak uczył się na własnych błędach i nauczył nas zrozumienia dla zwierząt. Opowieść Tomasza Ulanowskiego.

Samanta widzi potwory

Na nazwisko ma Schweblin. Zapamiętajcie je, bo to pierwsza od czasów Ferrante pisarka tworząca w innym niż angielski języku, która właśnie staje się globalną marką. O swoim życiu w Buenos Aires i Berlinie opowiada Natalii Szostak.

„Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”

Nasz stały dodatek, a w nim m.in. nasza doroczna superdycha, czyli wybór 10 najlepszych książek roku dla młodszych, i Katarzyna Gliwińska sprawdza, czy tatowie w pandemii radzą sobie z tacierzyństwem.

.
.  .

Przeklinaj i nie przeginaj

Po co ludzkość wynalazła dobre maniery i czy nie lepiej z nich zrezygnować – Waldemara Kuligowskiego pyta Emilia Dłużewska.

Maniery

Wiersz Elizabeth Bishop w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Czym jest zło?

Przez stulecia spierali się na ten temat filozofowie, ale nie doszli do żadnej konkluzji. Współczesnym naukowcom kilka wniosków udało się ustalić – twierdzi Olga Woźniak.

.
.  .

Zjedzą nas niedźwiedzie

Jest takie miejsce na świecie, gdzie ludzie postanowili żyć bez zbędnej i kosztownej opieki państwa. Miało być lepiej, ale przyszły niedźwiedzie – pisze Katarzyna Wężyk.

Kogo kochał Czechow?

Odpowiedzi można udzielić tylko w liczbie mnogiej. Anna Żebrowska sprawdziła dokładnie, czego na ten temat nie chciała puścić w świat radziecka cenzura.

Krótka przerwa

Felieton Justyny Sucheckiej i Natalii Szostak.

Czy Kościół szkodzi społeczeństwu

I czy bycie antyklerykałem musi oznaczać bycie ateistą? Historyk literatury Jacek Leociak w rozmowie z Dorotą Wodecką wyjaśnia, dlaczego nadchodzą czasy gniewu.

.
.  .

Melancholia

Bywa, że ją odczuwamy, ale gdy chcemy wyjaśnić, czym jest, zaczynają się schody. Najważniejsze dzieło poświęcił jej Robert Burton, wielki brytyjski humanista, współczesny Szekspira. Esej najlepszego polskiego znawcy tematu Marka Bieńczyka.

Władza się wyżywi

Choć zdania odnośnie do konkretnego menu są już podzielone – od ortolanów, przez hamburgery i schabowe, do (jeśli wierzyć plotkom) ludzkiego mięsa. Esej Wojciecha Nowickiego.

Pyszny geniuszek

Czy najbardziej zarozumiały polski klasyk jest dziś w ogóle wart czytania – o Wyspiańskiego pyta Janusz Rudnicki.

.
.  .

Po piórze

Jakie zastrzeżenia ma Zyta Rudzka do „Soroczki” Angeliki Kuźniak.

Primadonna do kwadratu

Co się stanie, gdy największa diwa opery stanie się główną bohaterką operowego spektaklu największej diwy sztuki? Odpowiada po obejrzeniu „7 śmierci Marii Callas” Mariny Abramović Maria Poprzęcka.

Opowieść wigilijna...

...o miłości, nienawiści i wężach napisana specjalnie dla nas przez zwycięzcę ubiegłorocznego plebiscytu na Książkę Roku Mikołaja Łozińskiego.

Półka z prezentami

Magdalena Grzebałkowska poleca 5 wyjątkowych biografii, Katarzyna Boni – książek eko, Anna S. Dębowska – tytułów o muzyce, Olga Wróbel – klasyków, a Paweł Sajewicz – powieści z całego świata. A także kilka innych pomysłów, w tym, rzecz jasna, nowa książka Olgi Tokarczuk.

Kryminały pod choinkę

Poleca Marta Bratkowska, sprawdzając, czy warto tam położyć kolejną książkę J.K. Rowling z serii o Cormoranie Strike’u.

Kalendarium

Gdzie i kiedy możecie spotkać ulubionych autorów na żywo i online.

Jolka

Wiemy, że ją kochacie.

Numer z Tove Jansson

5 rzeczy, których może nie wiecie o autorce nie tylko „Muminków”. A warto.

Plotki z wyższej półki

Małgorzata I. Niemczyńska sprawdza, czy są szanse na serial na podstawie „Śniadania u Tiffany’ego”, a Marcin Sendecki nie ukrywa – żyjemy w trudnych czasach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem