Nowy numer "Książek. Magazynu do Czytania" jest dostępny w serwisie Prenumerata24.pl , gdzie można go zamówić z bezpłatną dostawą do domu. Wydanie kupimy również w wersji cyfrowej w serwisie Publio.pl. Nieustannie polecamy skorzystanie z opcji rocznej prenumeraty oraz dostęp do treści w aplikacji.
W tym 4 polskie i 6 zagranicznych, nie tylko z USA, ale też z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chorwacji. Monumentalna powieść Rebekki Makkai „Wierzyliśmy jak nikt” o epidemii czasów minionych i obecnych, nienawiści i miłości, naszą Książką Roku. Nie oderwiecie się od niej.
Wybrała Marta Bratkowska. Nie mogła się pomylić, bo od kilku numerów wybiera dla was to, co najlepsze, z lawiny tytułów z dreszczykiem.
Nawet te komercyjne są coraz ładniejsze. Znów chcemy ustawiać na półkach serie książkowe o atrakcyjnym designie – pisze Emilia Dłużewska.
Największy zachwyt Radosława Czyża wzbudził „Śmiech i śmierć” Adriana Tomine'a – zbiór sześciu historii, z których każda mogłaby być podwalinami wielkiej amerykańskiej powieści.
Tak jak kiedyś 1968 – twierdzi Rebecca Makkai w wywiadzie udzielonym Michałowi Nogasiowi już po otrzymaniu wiadomości o naszym wyróżnieniu.
Na to pytanie odpowiedzi szuka tegoroczna noblistka Louise Glück w wierszu „Niebiańska muzyka” z najbardziej osobistego tomu „Ararat”. Wiersz przełożyła specjalnie dla nas Krystyna Dąbrowska.
Jak uczył się na własnych błędach i nauczył nas zrozumienia dla zwierząt. Opowieść Tomasza Ulanowskiego.
Na nazwisko ma Schweblin. Zapamiętajcie je, bo to pierwsza od czasów Ferrante pisarka tworząca w innym niż angielski języku, która właśnie staje się globalną marką. O swoim życiu w Buenos Aires i Berlinie opowiada Natalii Szostak.
Nasz stały dodatek, a w nim m.in. nasza doroczna superdycha, czyli wybór 10 najlepszych książek roku dla młodszych, i Katarzyna Gliwińska sprawdza, czy tatowie w pandemii radzą sobie z tacierzyństwem.
Po co ludzkość wynalazła dobre maniery i czy nie lepiej z nich zrezygnować – Waldemara Kuligowskiego pyta Emilia Dłużewska.
Wiersz Elizabeth Bishop w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.
Przez stulecia spierali się na ten temat filozofowie, ale nie doszli do żadnej konkluzji. Współczesnym naukowcom kilka wniosków udało się ustalić – twierdzi Olga Woźniak.
Jest takie miejsce na świecie, gdzie ludzie postanowili żyć bez zbędnej i kosztownej opieki państwa. Miało być lepiej, ale przyszły niedźwiedzie – pisze Katarzyna Wężyk.
Odpowiedzi można udzielić tylko w liczbie mnogiej. Anna Żebrowska sprawdziła dokładnie, czego na ten temat nie chciała puścić w świat radziecka cenzura.
Felieton Justyny Sucheckiej i Natalii Szostak.
I czy bycie antyklerykałem musi oznaczać bycie ateistą? Historyk literatury Jacek Leociak w rozmowie z Dorotą Wodecką wyjaśnia, dlaczego nadchodzą czasy gniewu.
Bywa, że ją odczuwamy, ale gdy chcemy wyjaśnić, czym jest, zaczynają się schody. Najważniejsze dzieło poświęcił jej Robert Burton, wielki brytyjski humanista, współczesny Szekspira. Esej najlepszego polskiego znawcy tematu Marka Bieńczyka.
Choć zdania odnośnie do konkretnego menu są już podzielone – od ortolanów, przez hamburgery i schabowe, do (jeśli wierzyć plotkom) ludzkiego mięsa. Esej Wojciecha Nowickiego.
Czy najbardziej zarozumiały polski klasyk jest dziś w ogóle wart czytania – o Wyspiańskiego pyta Janusz Rudnicki.
Jakie zastrzeżenia ma Zyta Rudzka do „Soroczki” Angeliki Kuźniak.
Co się stanie, gdy największa diwa opery stanie się główną bohaterką operowego spektaklu największej diwy sztuki? Odpowiada po obejrzeniu „7 śmierci Marii Callas” Mariny Abramović Maria Poprzęcka.
...o miłości, nienawiści i wężach napisana specjalnie dla nas przez zwycięzcę ubiegłorocznego plebiscytu na Książkę Roku Mikołaja Łozińskiego.
Magdalena Grzebałkowska poleca 5 wyjątkowych biografii, Katarzyna Boni – książek eko, Anna S. Dębowska – tytułów o muzyce, Olga Wróbel – klasyków, a Paweł Sajewicz – powieści z całego świata. A także kilka innych pomysłów, w tym, rzecz jasna, nowa książka Olgi Tokarczuk.
Poleca Marta Bratkowska, sprawdzając, czy warto tam położyć kolejną książkę J.K. Rowling z serii o Cormoranie Strike’u.
Gdzie i kiedy możecie spotkać ulubionych autorów na żywo i online.
Wiemy, że ją kochacie.
5 rzeczy, których może nie wiecie o autorce nie tylko „Muminków”. A warto.
Małgorzata I. Niemczyńska sprawdza, czy są szanse na serial na podstawie „Śniadania u Tiffany’ego”, a Marcin Sendecki nie ukrywa – żyjemy w trudnych czasach.
Wszystkie komentarze