Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy numer "Książek. Magazynu do czytania" jest dostępny w serwisie Prenumerata24.pl, gdzie można go zamówić z bezpłatną dostawą do domu. Wydanie kupimy również w wersji cyfrowej w serwisie Publio.pl. Nieustannie polecamy skorzystanie z opcji rocznej prenumeraty oraz dostęp do treści w aplikacji 

Jak Czesi zdzierają z Kundery slipy

Wiemy już, jak tłumaczył matce, dlaczego zostawi ją na zawsze samą. I że lubił być obserwowany podczas seksu. Podobno sam wywiercił dziurę w drzwiach, żeby było łatwiej na niego patrzeć. Jak czeski biograf sprowadził życie wielkiego pisarza do poziomu tabloidu, opowiada Mariusz Szczygieł.

Alice Munro! Bingo!

„Próbowałem skontaktować się z nią przez agentów literackich, wydawców, o wstawiennictwo prosiłem Margaret Atwood. Bezskutecznie. Teraz albo nigdy – pomyślałem i postanowiłem do niej pojechać. W ciemno”. Michał Nogaś opowiada, jak wytropił w Kanadzie niedostępną noblistkę.

Książki dla dzieci i młodszych dorosłych

Nasz stały dodatek, a w nim m.in. Katherine Rundell wyjaśnia, po co czytać książki dla dzieci, nawet gdy jesteśmy starzy i mądrzy, a Katarzyna Gliwińska opowiada o przygodzie, jaką jest życie tłumaczki literatury dziecięcej.

Ta jedna rzecz, w której Kundera się pomylił

"Manipulacja i cenzura stają się dziś uniwersalnym językiem rządów. W globalnym systemie walka o władzę nad słowem jest walką o władzę nad światem" – pisze specjalnie dla „Książek” najwybitniejsza czeska pisarka Radka Denemarková.

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Nakurwiajmy zen

"Nie, wszystko nie będzie dobrze. Wszystko będzie różnie. Im prędzej to zrozumiemy, tym lepiej i dla nas, i dla świata. Właśnie tego uczy buddyzm" – twierdzi Katarzyna Boni.

Po prostu Masha Gessen

Jako pierwsza w Rosji ogłosiła, że jest niebinarna – nie chce określać swej tożsamości płciowej ani za pomocą kategorii męskości, ani kobiecości. O przypominającym powieść przygodową życiu wybitnej amerykańskiej dziennikarki opowiada Anna S. Dębowska.

Zaucha jak niedźwiadek

"Tyle lat śpiewam, a dopiero jak sobie nałożyłem szmatę na głowę, to ludzie się na mnie poznali" – skarżył się. Co zostało po uwielbianym piosenkarzu zamordowanym w 1991 r. sprawdza Paweł Sajewicz.

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Seks w Akademii Szwedzkiej

Jak to możliwe, że w do bólu poprawnym szwedzkim społeczeństwie przedstawiciel artystycznej elity potrafił na przyjęciu włożyć obcej pisarce rękę między nogi? – na to pytanie odpowiada po wyprawie do Sztokholmu Emilia Dłużewska.

Najważniejsze premiery września

Recenzujemy te, których przegapić nie wolno – nowe powieści Twardocha, Ferrante, Ali Smith, Nunez i Chabona.

Jaka jest twoja udręka

"Żyjemy w potwornie toksycznym społeczeństwie. I nie chodzi tylko o jedno czy dwa zgniłe jabłka – mam wrażenie, że całe stada ludzi polują na tych najsłabszych" - opowiadanie Sigrid Nunez.

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Połączenia stawowe

Wiersz irlandzkiej poetki Sinéad Morrissey w tłumaczeniu Magda Heydel. 

Poetka i tłumaczka zostały właśnie laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – Europejski Poeta Wolności 2020.

Co znika w czwartym pokoleniu

"Kiedy słyszę, jak moje dzieci mówią dowcipy, które słyszałem od mojego dziadka, i używają ich celnie, myślę: OK, udało się" – mówi Emilii Dłużewskiej o swoim żydowskim dziedzictwie  Mikołaj Grynberg.

Co robić, panie Kotarbiński

"Nawet gdyby Bóg istniał, porządny człowiek powinien unikać łajdactwa, bo jest łajdactwem, a do rzeczy godziwych dążyć dlatego, że są godziwe" – twierdził wielki filozof. Co miałby nam do powiedzenia dziś – zastanawia się Wojciech Orliński.

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Krótka przerwa

Natalia Szostak i Justyna Suchecka o tematach szybko psujących się i dlaczego współcześni pisarze tak bardzo boją się pisać o nowych technologiach.

Po piórze

Weronika Murek recenzuje nowy zbiór felietonów Doroty Masłowskiej: „Chciałabym się mylić, ale tekst o Poczcie Polskiej pozostanie aktualny tak długo, jak długo aktualna będzie Polska”.

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Mój syn będzie się ubierał w Londynie

Karty, które rozdano ci przy urodzeniu, to tylko sugestia, która nie powinna cię ograniczać - uważał; Katarzyna Wężyk czyta biografię Romaina Gary’ego, człowieka kameleona.

Amerykański sen chłopacki

Trzy lata po powrocie z wojny w Iraku zaczął rabować banki. A potem napisał „Świeżego”. I został sławny. Michał Nogaś rozmawia z Nico Walkerem.

Siedmioro wspaniałych…

... pisarek i pisarzy, których książki trafiły właśnie do finału najważniejszej nagrody w Polsce, odpowiada na jedno pytanie: "Dla kogo ją napisała(e)m?".

Magazyn KsiążkiMagazyn Książki 

Półka z nowościami

A w niej nowe książki Huellego, Krall, Sedarisa i wiele innych wartych uwagi.

Ciemne strony

Nową, więcej niż sensacyjną, powieść Magdaleny Parys, a także książki Nesbo, Lackberg. I wszystkie inne przyprawiające o dreszczyk emocji recenzuje Marta Bratkowska.

Przy biurku

"Mam kolegów, którzy sporo grają na konsolach, więc w końcu jedną sobie też sprawiłem" - Jakub Małecki opowiada Michałowi Nogasiowi o swojej pracy i o tym, co po niej.

Sponsor numeru

Pięć rzeczy, których możecie nie wiedzieć o Agnieszce Osieckiej.

Kalendarium

Czyli gdzie i jak spotkać się z pisarzem pomimo pandemii.

Jolka

Wiemy, że ją kochacie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.