Monika: "Złożyłam wypowiedzenie. Potem przyszły lęki i tiki nerwowe. Nie spałam albo budziłam się z krzykiem". Anna: "Po czasie zrozumiałam, że doświadczyłam przemocy psychicznej. I to się za mną ciągnie".

Gazeta Wyborcza obchodzi 35-lecie. Jej pierwszy numer ukazał się 8 maja 1989 r. Z tej okazji przypominamy najważniejsze i najciekawsze teksty. 

Reportaż Katarzyny Włodkowskiej ukazał się w maju 2023 roku. O jego konsekwencjach autorka pisała trzy miesiące później w tekście "Przemiany nie było. Po publikacji reportażu o pracy w redakcji Andrzeja Skworza".

7 maja 2024 roku Katarzyna Włodkowska podczas gali Press Club Polska odebrała Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Mamy czas rzezi samców alfa - i bardzo dobrze. Dość tej patologicznej kultury!
  @frajtak
  Samiec Alfa jest OK postacią. Mamy koniec ery dziadersów, mobberów, manipulantów, narcyzów.
  już oceniałe(a)ś
  65
  15
  @frajtak
  Jaki to samiec alfa? Alfa to lider, za którym z wyboru idzie zespół.
  już oceniałe(a)ś
  67
  3
  @frajtak
  To żadne samce alfa to po prostu chamy przemocowe . Taki rodzaj kultury pracy i relacji
  już oceniałe(a)ś
  93
  3
  @frajtak
  Sigma grindset dzisiaj się liczy
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @frajtak
  ta Renata to też samiec?
  już oceniałe(a)ś
  33
  0
  @frajtak
  Niestety problem nie dotyczy tylko samców. Przez kilka lat pracowałam z pewna bardzo znaną producentką filmową. Nie. pracuje tam już od 10 lat a nadal mam zryty łeb i tylko nie kumam jak ja mogłam znosić ten terror.
  już oceniałe(a)ś
  51
  0
  @frajtak
  Mamy też, o czym niemodne jest mówić, leniwych i rozbestwionych obywateli. Czasem gdzieś przebije się tekst o porażce "ludzkiego" zarządzania zasobami, ale większość narodu rżała z safysfakcji, gdy nieżyjący już dziś znany redaktor nie mógł się doprosić o umycie blatu biurka, co go doprowadziło do użycia słów.
  już oceniałe(a)ś
  10
  27
  @frajtak
  To nie jest nawet samiec alfa. To jest wannabe alfa a to coś znacznie gorszego.
  już oceniałe(a)ś
  32
  2
  @frajtak
  Na swojej drodze spotkałem nie mniej podobnych alfa-samic.

  To nie jest kwestia płci. To jest przede wszystkim kwestia kulturowa. Jesteśmy przemocowym społeczeństwem.
  już oceniałe(a)ś
  55
  2
  @frajtak
  Jaki samiec alfa? Jeden wielki kompleks! Szkoda, że mamusia nie wychowywała zamiast modlić się.
  już oceniałe(a)ś
  37
  2
  @frajtak
  Jacy to samce alfą. Kolesie zazwyczaj ze wsi, którzy pazurami trzymają się miasta i nie maja skrupułów byle nie wrócić do swoich sławojek
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @frajtak
  To nie jest zachowanie samca alfa. To patusiarstwo.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @frajtak
  To nie jest żaden samiec alfa, tylko zwykły polski zakompleksiony cham.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @frajtak
  To nie jest żaden "samiec alfa". Nie mylmy pojęć.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @frajtak
  Główny polski "samiec alfa" to tragikomiczny karzeł moralny bez wyraźnych cech samca. Przykład idzie z góry ))
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ważny i bardzo potrzebny tekst. Prawdą jest, że "kultura" pracy polskich mediów w latach 90. wyglądała właśnie tak ? więcej, znam szefów, normalnych spokojnych ludzi, którzy sami byli mobbowani przez "nad-szefów" za to, że za mało terroryzują załogę.
  Niechęć do mobbingowania utożsamiano z brakiem zdolności przywódczych. Ponieważ bardzo podobne mechanizmy funkcjonowały (czy na pewno w czasie przeszłym dokonanym?) w polskich partiach politycznych ? mamy to, co mamy
  @olg
  Niestety, to wschodnia mentalność. Pan i parobek, jakakolwiek władza skłania do pastwienia się nad innymi.
  już oceniałe(a)ś
  36
  2
  @olg
  Słusznie mówisz o mentalności folwarcznej, teraz zagadka: jak skutecznie zarządzać ludźmi o mentalności parobka? Zanim nauczysz ich (o ile to się w ogóle uda) samodzielności i inicjatywy, konkurencyjny zespół zarządzany przez ekonoma z batem wyprzedzi cię o trzy okrążenia.
  Bo w czasie, gdy ty i twoi ludzie deliberujecie, tamci szybko ( choć może topornie) realizują zadania.
  już oceniałe(a)ś
  7
  34
  @astrog@tor
  przepraszam, wołacz powinien być @worek
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @astrog@tor
  Zagadka nr 2: czy lepsza i większa energia panuje tam gdzie bat i nikt samodzielnie nie myśli czy tam gdzie można realizować własne pomysły w teamie?
  Ukraińska i ruska armia - która lepiej wykorzystuje zasoby?
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @olg
  Nie tylko w mediach i w partiach. Taką samą "kulturę" pracy mamy i w środowisku akademickim. O którym malutko się mówi i pisze, a jeśli już, to głównie o jego części artystowskiej. A poza nią jest naprawdę "pressowo".
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  @olg
  To prawda. Wciąż czekam na tekst o mobberach z GW, bo niestety tam też tacy byli i to nawet w czasach, gdy redakcja była jakoby rodziną. Wielu wspaniałych ludzi i kilku socjopatów, ale niestety na eksponowanych stanowiskach, bo mieli jakoby zdolności przywódcze.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Czy to tekst na Grand Press?a?
  @wobo
  Tak pod warunkiem że pan Skworz i redaktorzy podtrzymujący jego metody "zarządzania" zostaną wyp...ni z Pressa. Inaczej trzeba zbojkotować tę nagrodę i nie zgłaszać tam tekstów (materiałów).
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Pan Redaktor naczelny to Cruella de Mon w męskim wydaniu. Bardzo smutny tekst, wielu skrzywdzonych ludzi. Okazuje się, że i wśród dziennikarzy są krezusi bogacący się na krzywdzie i wyzysku pracowników. Bo jak dla mnie, rzetelność dziennikarska nie jest myślą przewodną pracy tego pana, tylko raczej zysk. To, co opisuje autorka, jest ordynarnym wyzyskiem, często dotykającym ludzi będących pod presją. Ogromna kasa zasila konto Pana Naczelnego, a zwykli robotnicy zadowalają się tym, co im skapnie. Układ jest podtrzymywany, ponieważ ludzie godzą się na to. Mam nadzieję, że to będzie początek końca kariery pana "Naczelnego". Zaburzone osobowości powinny trzymać się z dala od zarządzania ludźmi. Folwarczna mentalność, o której pisze się w artykule, powoli się zmienia. Na szczęście.
  już oceniałe(a)ś
  377
  4
  Kapral Dziaders. Nie pierwszy, nie ostatni w branży. Niemniej, z czasem tacy jak on przeminą. "Z czasem", ponieważ samorefleksja u nich nie wystąpi. To taki relikt teorii zarządzania z lat 90-tych. Dużo przemocy psychicznej, moralnie jednostka co najmniej dyskusyjna, oprawca wytrawny. Jeszcze jeden, któremu trudno podać rękę bez obrzydzenia.
  @manufaktur
  1 przeminą czy nie przeminą, oto jest pytanie godne Hamleta
  2 zwracam uwagę, że to takie narodowe nasze: ekonom bije chłopa dla zasady... cham ma znać swoje miejsce
  3 inteligentny ekonom nie bije do krwi, ale każde bicie skutkuje ranami duszy
  ...
  4 walka z ekonomem Andrzejem, OK, ale może by wreszcie zgnieść pańszczyznę... siedzi sobie ona w głowach i maluczkich kmiotków, i ekonomów, i wielgich panów, i to nie od lat dziewięćdziesiątych, o nie! chyba że ma Pan na myśli inne stulecie?!
  ...
  kłaniam się!
  już oceniałe(a)ś
  31
  1
  @manufaktur
  Jeszcze się zdziwisz jak historia się lubi powtarzać. Myślisz, że teraz doszło do humainstycznej rewolucji, która jest stała. Otóż nie jest. Zmieni się sytuacja gospodarcza, będzie wysokie bezrobocie to będzie to samo. Ludzie są ludźmi, tylko i aż. Wymyślasz od dziadersów ale sam kiedyś takim dziadersem możesz zostać. I nie chodzi mi o wiek ale o mentalność.
  już oceniałe(a)ś
  23
  3
  @manufaktur
  Tacy jak on przeminą, pojawią sie nowi, podobni. Bo taka jest polska natura.
  już oceniałe(a)ś
  18
  3
  @manufaktur
  U was młodych też tacy będą nie bój się będą na mur, ludzie się nie zmieniają, pokoleniach się zmieniają wieki mijają,a że świni zawsze świnia wyjdzie,i nie wyzywaj młody człowieku ludzi z doświadczeniem od dziadersow
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  @sg40582a
  Moim zdaniem to nie jest kwestia dziaderstwa, tylko braku dobrych wzorców. Jak ktoś w swojej pracy trafia cały czas na takich przemocowych szefów to nieświadomie też będzie tak sie zachowywał, bo nie zobaczył, że można inaczej. To przykre bardzo. Sam to obserwowałem i doświadczyłem; wiek tu nie ma znaczenia uważam.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @worek
  Daję łapkę w górę i dorzucę jeszcze, że czasy w jakiejś mierze się zmieniły. Formy przemocy się zmieniają. Ale dalej jakieś alfa będzie się wyzywać na tych bardziej wrażliwych, może będzie to robić w rękawiczkach, może trudniej mu będzie coś udowodnić...
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @Global100
  Ale jak to? To nie ma tu miejsca na myśl? Czy ludzie są tacy bezrozumni, że tylko wzorce potrafią powielać? Z pewnością trzeba być też po prostu złym człowiekiem. Nie każdy kopnie leżącego, bo przed nim kopnęło go dziesięć osób i taki ma wzorzec. Nie przesadzajmy.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Pani Redaktor, szcunek za bardzo dobry artykuł...
  już oceniałe(a)ś
  217
  2
  "Wyczuł, że społeczeństwo, pod wpływem autorytarnej presji, zaczęło się budzić, także w naszym środowisku, i postanowił być częścią tej zmiany"

  W sensie, że postanowił wziąć swoją część tego społeczeństwa autorytarnie "za twarz"?
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Dobre.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Pani Katarzyno! Świetny tekst! Nadaje się na Grand Press ;) gratuluję! Takie osobowości jak Skworz trzeba wypalać żelazem z życia publicznego. Nigdy nie będziemy normalnym społeczeństwem z takimi "liderami".
  @BSI_MM
  100% racji. Mobberom zawsze wilczy bilet i infamia.
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  @Lobos
  Tak. Na pohybel.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0