"Będziesz miała gardło poderżnięte, prędzej czy później. Nara, szmato" - powiedział przez telefon. Rok później spotkał ją w centrum miasteczka, uderzył nożem trzy razy, Anna nie miała szans

Zofia: – Po zakupy jeszcze nawet czasem pójdę, ugotuję coś chłopakom, żeby głodni nie byli. Wiedzą, że mnie mają, że ich nigdy nie zostawię. To moje prawnuki.

Położę gdzieś sól i znaleźć nie mogę, te stare lata to lepiej pamiętam jak to, co jest teraz. We wojnę był głód i strach. Świnię tatuś ukrywał, żeby nas nakarmić, ale ktoś doniósł, zbili go Niemce.

Pamiętam młyn męża. Działał jeszcze po wojnie, ale podatki go przycisnęły i trzeba było zamknąć. Jak wychodziłam za Edwarda, miałam 23 lata, on był dziesięć lat starszy. To nie było złe małżeństwo, jakoś go polubiłam, a on mnie i żeśmy żyli. Dobry był człowiek, nie uderzył nigdy, nie zaklął nawet. Jak małżeństwo jest zgodne i szacunek jedno do drugiego ma, to już jest bardzo dobrze.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Pani Zofio, chciałabym mieć taką matkę. Serdeczne pozdrowienia dla Pani, wszystkich Pani dzieci, wnuków i prawnuków.
  już oceniałe(a)ś
  77
  1
  Bardzo prosze o informacje, jakie konsekwencje zostaly wyciagniete wobec osob, ktore umozliwily zabojstwo tej kobiety.
  @Victoria.Park
  Żadne. Wszyscy działali przecież zgodnie z przepisami.
  A "zdrowym rozsądkiem" to się można kierować wobec alimenciarza, złodzieja sklepowego czy piwnicznego. Nie wobec rasowego i w dodatku poj....ebanego bandyty.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  @Victoria.Park
  Zadne. Przeciez o tym jest ten tekst.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Victoria.Park
  Te wszystkie panie "sędziny" to nie są prawnicy, to automaty do dobierania paragrafów zawsze w zgodzie z prawem, a czasem z"Prawem i Sprawiedliwością". Ludzie bez kontroli i bez autorytetu!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  I to jest dowód na to, że wszelkie zaostrzanie prawa Zbysiu Ziobro może se w rzyć wsadzić, gdyż bez jego egzekwowania i przestrzegania nawet kara śmierci za kradzież paczki fajek na nikim nie będzie robiła wrażenia. Jednak wielki mynyster rodem z uzdrowiska nie ma o tym zielonego pojęcia, bo brak mu wyobraźni a w domu pewnie tylko wpie...l za nieposłuszeństwo dostawał zamiast normalnego wychowania.
  już oceniałe(a)ś
  55
  0
  Szok, wymiar sprawiedliwosci w polsce to zart. Facet kompletnie zdeprawowany, urzywal przemocy nawet wobec policjantow, a co dopiero wobec bezbronnych osob. Mieli wszystkie potrzebne przeslanki zeby wiedziec ze jej zycie jest w niebezpieczenstwie a dostawal tylko jakies smieszne wyroki i zadnych powazniejszych konsekwencji. Jakby za kazdym razem to byl jego pierwszy wybryk/przestepstwo to jeszcze bym zrozumiala.
  @missfil
  A może by tak "urzyć" słownika od czasu do czasu?
  już oceniałe(a)ś
  3
  6
  Ukłony dla p. Zofii! wyrazy szacunku.... A wymiar sprawiedliwości coraz gorzej działa. Poza tym znieczulica totalna.
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  Grzech zaniechania.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  Nasza "sprawiedliwość... :/
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Nie ma przesłanek, żeby takie sędzie i prokuratorki mogły wykonywać takie odpowiedzialne zawody, a jeżeli już, to delegować je do Trybunału Konstytucyjnego i niech na tym stanowisku chorują i przebywają na urlopach miesiącami.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0