Niektóre kobiety nie chcą się przywiązywać. Kiedy słyszą, że noszą śmiertelnie chore dziecko, odwracają głowę od monitora USG. Magda zachłannie wpatrywała się w ekran. Chciała zapamiętać jak najwięcej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1.

Bartek był już na studiach, gdy Magda i Artur pomyśleli, że chcieliby mieć drugie dziecko. Magda szybko zaszła w ciążę. Tym razem miała być córka, Marcelina.

Magda i Artur mieszkają w Irlandii. Ona jest lekarzem rodzinnym, on prowadzi małą firmę. Co kilka tygodni przylatywali do Warszawy do syna, do rodziców.

Pierwsze USG zrobione w dziesiątym tygodniu ciąży pokazało niemiarową czynność serca. Ale Magda już wcześniej czuła, że coś jest nie tak. W gabinecie lekarskim, gdzie pracuje, zrobiła sobie badanie na aparacie KTG. Wydawało jej się, że to serce bije inaczej. Teraz obawy się potwierdziły. - Lekarz wysłał nas do specjalistycznej kliniki w Dublinie. Tam mają lepszy sprzęt, ocenią, jak duża jest wada - opowiada Magda. Do dziś pamiętają tę podróż. To był jeden z pierwszych słonecznych dni. Zaczynała się wiosna.

Lekarze w klinice nie mogli się mylić: "Podejrzenie zespołów Edwardsa i Pataua. Poważne wady genetyczne, występujące średnio raz na 5 tysięcy żywych urodzeń". Marcelina miała sześć paluszków u ręki, uszkodzony centralny układ nerwowy, nie rozwijał się mózg.

Dlaczego? Co się stało? Przecież są zdrowi, mają zdrowego syna. To były pierwsze myśli, gdy usłyszeli diagnozę. Co prawda oboje są po czterdziestce, ale tylu ludziom w ich wieku rodzą się zdrowe dzieci.

- Zaczęliśmy się zastanawiać, co dalej, jak sobie to życie ułożyć. W ogóle nie braliśmy pod uwagę usunięcia ciąży. Wiemy, że wielu ludzi pomyśli: zwariowali, po co narażać się na takie cierpienie? Ale dla nas to był mały człowiek, nasze dziecko. Jednak strasznie trudno było się pogodzić z tym, co miało przyjść - mówi Magda.

2.

Wielu lekarzy obiecało im, że będą pomagać najlepiej, jak potrafią. Część namawiała do zakończenia ciąży. Mówili: dziecko i tak nie przeżyje, po co wszystko jeszcze bardziej komplikować? Po co czekać?

W kolejnych tygodniach Magda i Artur zrobili serię badań prenatalnych. Chcieli wiedzieć dokładnie, w jakim stanie jest Marcelina.

Wyniki wprowadzały wszystkich w osłupienie. Okazało się, że wiele wad zdiagnozowanych na początku ciąży się nie potwierdziło. - Lekarz nie widział już sześciu paluszków, mózg zaczął się rozwijać. Powiedział, że jeśliby nas wcześniej nie widział, to nie uwierzyłby w tamtą diagnozę. I cały czas powtarzał, że nie wie, jak to możliwe; że to cud, że ze wszystkich wad zostało tylko chore serce - mówi Artur.

Był 18. tydzień ciąży. Myśleli: czyżby ci wszyscy lekarze się pomylili? Może Marcelina zdrowieje?

W poradni USG przy warszawskim hospicjum perinatalnym dowiedzieli się, że nie. Serce Marceliny nie miało prawej komory, lewa była źle zbudowana. Serce biło 30 razy na minutę, pięć razy wolniej niż u zdrowego dziecka. Żadna operacja nie mogła uratować Marceliny. Pani profesor na koniec wizyty poprosiła, by często przychodzili na kontrole, bo z biegiem ciąży Magda będzie się czuć coraz gorzej. Włączy się zespół lustrzany, matka powoli będzie przejmować chorobę dziecka.

Pod opieką warszawskiego hospicjum byli do końca ciąży. Mówią, że to raj dla zrozpaczonych rodziców. Nikt się tam nie spieszy, nikt nie jest tylko kolejnym przypadkiem. Może dzięki temu łatwiej było im przetrwać tę niepewność.

- Bo nie wiadomo było, czy Marcelina przeżyje rok, dwa czy trzy lata. A może trzeba będzie urodzić martwe dziecko. I co wtedy? Ja jakoś to przeżyję, ale bałem się o Magdę, żeby jej serce nie pękło - opowiada Artur.

3.

Starali się żyć jak przedtem. Pracowali, przyjeżdżali często do Polski, spotykali się ze znajomymi, latem pojechali na wakacje do Włoch.

- W takiej sytuacji trzeba przestać pytać "dlaczego?", bo można oszaleć. Było nam bardzo ciężko z tą wiedzą, że Marcelina będzie z nami tylko chwilę. Ale nie możemy powiedzieć, że to był tylko smutny czas, przepłakany. Musieliśmy życie na nowo poukładać i zmienić optykę: żyliśmy tym, co dziś. Tylko dziś było ważne - mówi Artur.

Czy inaczej czeka się na zdrowe dziecko, a inaczej na dziecko, które może nie dożyć porodu? Mówią, że czeka się tak samo. Racjonalnie można starać się nie planować, ale emocje i tak każą myśleć, jak to będzie, kiedy już pojawi się na świecie. Magda chciała kupować wózek i ubranka. Artur ją powstrzymywał. - Mówiłem Magdzie: zdążymy, zobaczymy, niech się urodzi. Trzeba mieć zapas pieluch, ze dwa ubranka, ale kaftaników nie musi być dziesięć. Nie chciałem, byśmy patrzyli potem na te rzeczy, jeśli Marcelina umrze przy porodzie.

4.

W siódmym miesiącu ciąży Magda przyjechała na dwa tygodnie do Gdyni. Zaczęły się objawy zespołu lustrzanego - puchła, skóra ją swędziała. Czuła się coraz gorzej. Artur przestraszył się, gdy ją zobaczył. Kiedy wyjeżdżała, była kobietą w siódmym miesiącu ciąży, po tygodniu wyglądała na dziewięć miesięcy. - Pani profesor w hospicjum powiedziała, że musimy natychmiast jechać do szpitala. Jeszcze tego samego wieczoru byłam w izbie przyjęć - opowiada Magda.

W szpitalu leżała trzy tygodnie. W końcu lekarze zdecydowali, że nie można dłużej czekać. Magda była zbyt słaba na naturalny poród, Marcelina nie miała szans na jego przeżycie. Urodziła się przez cesarskie cięcie, dwa miesiące przed terminem.

Do porodu byli dobrze przygotowani. Wcześniej ustalili z lekarzami, że nie będą przedłużać życia dziecka na siłę. Nie będzie inkubatora, operacji, akcji reanimacyjnej. - Chcieliśmy pozwolić jej się urodzić i w spokoju odejść - mówi Magda. Wiedzieli też, że dziecko mogło urodzić się martwe. Mogło też żyć kilka minut.

Dlatego lekarze pozwolili Arturowi być przy porodzie.

Urodziła się żywa.

- Ścisnęło mi się serce, jak ją zobaczyłem. Miała zniekształconą głowę, nie otwierała oczu, nie było widać, by oddychała. Wziąłem ją na ręce. Ochrzciłem. W sali było trzech lekarzy i położna. Wszyscy odłożyli narzędzia i przez tę chwilę stali w milczeniu. Co kilka minut podchodziła lekarka, badała serduszko, potem znów brałem Marcelinę na ręce. Kiedy kolejny raz odłożyłem ją do badania, lekarka powiedziała: "Proszę spojrzeć na zegarek, właśnie od nas odeszła". Żyła 55 minut - mówi Artur.

Magda chciała zapamiętać Marcelinę taką, jaką widziała w szpitalu. Artur chciał ubrać córkę do pogrzebu. W prosektorium zapytali, czy na pewno da radę, Odpowiedział, że chce spróbować. Umówili się, że jeśli nie, zrobią to za niego. - Bałem się, żeby jej nie uszkodzić. Moje wielkie ręce, a ona taka malutka, trochę powyżej dwóch kilogramów. Zapamiętałem, że miała stopy mojej żony.

5.

Przez całą ciążę najbardziej męczyła ich świadomość, że Marcelina może cierpieć. Ta myśl do dziś nie daje Magdzie spokoju. Arturowi wydawało się inaczej: było jej ciężko, bo jeśli tętno było 30, a powinno być 140, robi to różnicę w oddychaniu. To tak, jakby wejść na ośmiotysięcznik bez tlenu. Ale Marcelina była w tym środowisku od samego początku, dla niej było ono stabilne.

Czy to tylko uspokajanie własnego sumienia? Czy cierpienie w ogóle można sobie jakoś wytłumaczyć, oswoić?

Oboje mówią, że tego czasu by nie oddali. Nawet gdyby wcześniej wiedzieli, jak wszystko się potoczy. - Ktoś by mógł powiedzieć: po co to było, skoro i tak było wiadomo, że umrze? Może lepiej zdecydować się na aborcję w pierwszym, trzecim miesiącu. Ale kto da gwarancję, że cierpienie będzie mniejsze? Gdybyśmy zakończyli tę ciążę wcześniej, bo prawo na to pozwalało, pojawiałyby się pytania: a może by się urodziła zdrowa, bo przecież część wad znikła? A może można było coś jeszcze zrobić? Może jakaś operacja? Albo znalazłby się jakiś lekarz, który coś by jeszcze wymyślił? My nie mamy tej niepewności. Wiemy, że zrobiliśmy wszystko. Może dlatego nie mamy w sobie rozpaczy.

Mówią, że każdy radzi sobie ze stratą dziecka, jak umie. Oni przeżywali odejście Marceliny w ciszy: - Zapamiętaliśmy zapachy, obrazy z kolejnych etapów ciąży. Marcelina jest też na wszystkich zdjęciach w powiększającym się brzuchu Magdy. Nie mamy odcisku rączki czy nóżki, bo to nie było ważne. Liczyło się bycie z nią.

Myślą, że może im jest łatwiej, bo wierzą, że kiedyś, nie na tym świecie, znów przytulą swoje dziecko. Pamiętają, że po śmierci Marceliny dostali od kogoś SMS-a: "To spotkanie na pewno będzie bardzo piękne".

6.

Mówią, że taki życiowy zakręt weryfikuje znajomości. Wiele razy czuli się niezrozumiani. Ale też wiele sytuacji zapadło im w pamięć. Jak ta, gdy 1 listopada na grobie Marceliny spotkali położną, która była przy porodzie. Powiedziała: "Nie mogłam nie przyjść".

Najważniejsze jednak było to, co działo się między nimi.

Artur mówi, że kobieta nie powinna usłyszeć od mężczyzny: "Może sobie uprościmy życie i usuniemy ciążę? Bo wszystko się zmieni: może trzeba będzie zamieszkać w szpitalu, trzeba będzie płacić za leki, nie będziemy mogli wyjeżdżać". - Czy taką decyzją ludzie jeszcze bardziej nie komplikują sobie życia? Nie niszczą zaufania do siebie? Czy nie pojawią się wątpliwości: może mogliśmy inaczej? Mogą być niewypowiedziane, tylko w podświadomości, ale będą: "Chcieliśmy mieć dziecko, a ty nie dajesz mu się urodzić"

Artur i Magda czują, że te siedem miesięcy ciąży bardzo ich do siebie zbliżyło. Gorzej było później, po porodzie. Wiedzieli, że nie mogą udawać, że nic się nie stało, wyrzucić tego z pamięci. Tę śmierć trzeba było przeżyć. Ale każde z nich robiło to po swojemu. Magda miała sześć miesięcy macierzyńskiego. - Byłam gdzieś tam w swoim własnym świecie, nikt mi nie kazał rano wstawać, mogłam siedzieć do 13 w łóżku.

Wiele razy chciała rozmawiać z Arturem o Marcelinie, ale on ucinał temat. Zarzucała mu: nie widzę, żebyś płakał.

Artur mówi, że słyszał kiedyś porównanie: przy takiej stracie kobieta jest jak lustro, które pękło. Ona żyje tym pęknięciem. A mężczyzna jest jak witraż, który ma kilkaset okienek. I tylko jedno pęknięte. Jak myśli o stracie, to myśli. Jak ogląda mecz, to ogląda mecz. A jak jeździ na rowerze, to jeździ na rowerze. On wróci do tego pękniętego okienka, ale wtedy, kiedy będzie chciał albo będzie musiał. A kobieta cały czas myśli tym pękniętym lustrem. Jak ogląda film, to z Marceliną. Jak wkłada warzywa do zupy, to z Marceliną. A jak facet gotuje, to po prostu gotuje.

Trzy miesiące po śmierci Marceliny Bartek, syn Magdy i Artura, rzucił studia i przez pół roku zajmował się nicnierobieniem. Zastanawiają się, czy to może jakaś forma buntu wobec tego, co się stało. Nigdy nie zapytał: czemu tej ciąży nie usunęliście? Czemu się na to wszystko zgodziliście?

- Kiedyś zapytał tylko: "Tata, jaki kolor oczu miała Marcelina?". Zaskoczył mnie. Powiedziałem: "Nie wiem". Teraz jestem pewien, że miała niebieskie - mówi Artur.

Kiedyś pomyślał sobie, że śmierć dziecka dzieli rodziców na dwie grupy: tych, co mieli oczekiwania, i tych, którym zostają tylko wspomnienia. I nie wiadomo, co jest większą stratą. Czy to, że się planowało, do jakiej szkoły pójdzie, że ojciec nauczy grać w piłkę, a pewnego dnia wszystkie plany nie mają już sensu? Czy jak od początku wiadomo, że zostanie się z pustymi rękami?

W sieci. Nie wstydzę się Graysona

W 2012 r. w internecie pojawił się film nakręcony przez amerykańskie małżeństwo Heather i Jamesa Walkerów, którzy zdecydowali się na urodzenie dziecka z bezmózgowiem - wadą rozwojową polegającą na częściowym lub całkowitym braku mózgu oraz braku kości czaszki. Ich syn Grayson James Walker żył osiem godzin. Kilkuminutowy film jest zapisem pożegnania rodziny z dzieckiem. Matka chłopca zamieściła też zdjęcia synka na swoim facebookowym profilu, tłumacząc: "Zrobiłam to w przypływie nagłego impulsu, kiedy pomyślałam, że powinnam być dumna i nie myśleć cały czas o odczuciach innych osób. Byłam zmęczona ukrywaniem mojego syna takiego, jakim był, w obawie o komfort innych. Czułam, że ludzie mogą się przestraszyć albo poczuć nieswojo, bo jego głowa nie wyglądała jak głowy innych dzieci".

Była w szoku, kiedy zobaczyła, że portal usunął zdjęcia i zablokował jej profil z powodu "zamieszczania nieodpowiednich treści graficznych". Po nagłośnieniu sprawy i oburzeniu, jakie wywołała, Facebook przeprosił kobietę i przywrócił zdjęcia oraz jej profil.

Blog: http://www.oursweetboygraysonjames.blogspot.com

 

144 na 10 tys. urodzeń

Częstość występowania wszystkich dużych wad wrodzonych w Polsce (16 województw objętych Polskim Rejestrem Wrodzonych Wad Rozwojowych, 2009 r.) wynosiła 144,3 na 10 tys. urodzeń, co oznacza, że w Polsce rocznie rodzi się około 6 tysięcy dzieci z co najmniej jedną poważną wadą rozwojową. Najczęściej występującymi wadami są: wady serca, wady układu mięśniowo-szkieletowego, wady układu moczowego, wady narządów płciowych.

Aberracje chromosomowe są na piątym miejscu wśród wszystkich wad rozwojowych zgłoszonych do PRWWR. Najczęściej występującym zespołem chromosomowym jest zespół Downa (6,6 proc. dzieci urodzonych z wadami rozwojowymi, częstość 9,5 na 10 tys. urodzeń). Rzadsze zespoły Edwardsa i Pataua stanowią łącznie 1 proc. wśród wszystkich dzieci z wadami rozwojowymi zgłoszonych do PRWWR (częstość odpowiednio 0,9 i 0,6 na 10 tys. urodzeń).

Średnia długość życia dzieci z zespołami Edwardsa lub Pataua wynosi 7-14 dni, 95 proc. umiera podczas 1. roku życia. Osoby z zespołem Downa mogą żyć kilkadziesiąt lat.

Każda kobieta w ciąży, u której nienarodzonego dziecka stwierdzono ciężką lub nieuleczalną wadę, może mieć wykonane badanie echokardiograficzne płodu (w ramach NFZ) oraz otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną w hospicjum perinatalnym przy fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 509 797 324 lub mailowo: fetus@usgecho4d.pl.

Kobiety, u których nienarodzonych dzieci stwierdzono wady letalne, mogą szukać pomocy w hospicjach dla dzieci na terenie całego kraju.

Wykaz hospicjów znajduje się na stronie www.hospicjum.waw.pl w dziale "Hospicjum domowe", zakładka "Hospicja domowe dla dzieci w Polsce".

 

 
W tym numerze " Dużego Formatu"

Dlaczego Poznań nie zobaczył "Golgota Picnic"? - Na Facebooku powstał profil "Merczyński, nowy DJ Episkopatu Polski". Zarzucają, że poddał pan spektakl "Golgota Picnic" bez walki. Boli? - Jak cholera

Absolwenci wracają, Oksford nie robi wrażenia Jak ktoś wraca do Polski po takich studiach, to pracodawcy podejrzewają, że coś z nim nie tak.

Nowy wspaniały Tybet. Nie poznaję Lhasy Przez wieki najważniejszą liczbą Tybetu było 108 - tyle tomów liczy pismo święte buddyzmu. Dziś jest nią 110 - numer telefonu policji

Doctor shopping, czyli jak obsługiwano polskiego ćpuna Przez półtora roku jestem 186 razy u lekarzy różnych specjalności. W czasie jednej wizyty dostaję recepty nawet na 12 opakowań

Jaskrawo namalowani. Fabjański idzie i filozofuje Dlaczego nie umiemy odnajdywać radości w życiu? Dlaczego czasem nam z tym wygodnie? I co to jest pułapka drugiego biegu?

Ostatni list do taty. "Przecież musiałeś pomyśleć, że masz córkę" W moim monodramie mówię: "Gdyby ciebie chociaż zbójcy zabili. Albo żebyś zginął na wojnie, albo w wypadku. Ale nie, ty musiałeś sobie żyć, wstawać rano, jeść śniadanie"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy tylko mi się wydaje, że rodzenie dziecka które nie ma szans na przeżycie jest strasznym okrucieństwem, zarówno wobec płodu, jak i rodziców. Przerwanie ciąży w 9-10 tygodniu, gdy płód nie rozwinął jeszcze układu nerwowego, oszczędziło by wszystkim wielu cierpień. To nasze dziecko, więc w imię dziwacznych wierzeń w cuda, damy mu się udusić i skonać w cierpieniu, ale to takie piękne 55 minut...
  @dk7000 Ale przez 55 minut czuli sie tacy święci i nadludzcy ..
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @dk7000 A skąd wniosek, że "nie ma szans na przeżycie"? Nawet w tej konkretnej historii jest wspomniane, że wielu wad z badania prenatalnego później nie było. I wcale nie trzeba wierzyć w "cuda". Można wierzyć w medycynę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @dk7000 Bo to jest ich dziecko, czyli sa tez najwieksze z mozliwych emocji, tak gdzie sa silne emocje na nic zda sie racjonalizowanie. Ale i tu mozna troche poracjonalizowac, w necie jest pelno historii o tym, ze u plodu stwierdza sie wade, a potem dziecko rodzi sie zdrowe wiec nie dziwne, ze lekarze zlecaja, a rodzice wykonuja kolejne i kolejne badania, a w tym czasie uklad nerwowy sie rozwija i caly argument z cierpieniem o kant rozbic bo w 20 tygodniu normalna rzecza jest znieczulenie przy zabiegach wewnatrzmacicznych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @rocky-road Miałeś kiedyś robioną jakąkolwiek operację, jakiś zabieg chirurgiczny w czasie którego by rozcinano ci powłoki brzuszne założono by ci wenflon i szwy ?..ja miałem i zapewniam cię że takie rzeczy bolą i na drugi dzień po takim zabiegu człowiek nie idzie sobie pojeździć na rowerze.Głupota niektórych katoli jest porażająca.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @dk7000 Chodzi wlasnie o to, zebysmy zyli w siebie, gdzie kazdy moze podejmowac takie decyzje w zgodzie z wlasnym sumieniem. Mozemy dyskutowac i spierac sie, ktory wybor jest "lepszy", "bardziej moralny", ale niech ten, kto w takiej sytuacji pragnie urodzic dziecka i ten, ktory decyduje sie na aborcje ma do tego takie samo prawo.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @dk7000 Jednak prawie żadnej wady płodu nie da się potwierdzić w stopniu pozwalającym na legalne przerwanie ciąży w 9-10 tygodniu!!! Np.Badania na przezierność karkową wykonuje się z reguły ok 12 tygodnia ciąży, kiedy coś budzi podejrzenia lekarza, dalsze badania zajmują min 4-5 tygodni - amniopunkcja etc, oczekiwania na wyniki. Przerwanie ciąży może więc mieć miejsce najwcześniej ok 15-16 tygodnia, a bardzo często później...Kobieta musi przejść przez sztucznie wywołane poronienie, które wygląda jak praktycznie normalny poród skrajnego wcześniaka, który często jeszcze chwilę żyj. Daleko temu do godnych warunków umierania i braku cierpienia...Braku cierpienia zarówno po stronie dziecka jak i kobiety. Jednak nie ma możliwości na szybsze potwierdzenie wad. Nie musi to wynikać ze złej woli lekarza, przy wielu sytuacjach tak po prostu jest - niektóre wady pozwalają się zdiagnozować się dopiero ok 20 tygodnia. Medycyna nie daje póki co takich możliwości :(:(:( W tak tragicznych sytuacjach nie ma prostych i dobrych rozwiązanie jest tylko cierpienie i cierpienie :(
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @maleatua Bredzisz.
  już oceniałe(a)ś
  8
  57
  @dk7000 rozerwanie na strzępy też boli
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @dk7000 Artykuł obok: rozmowa z drem Dębskim: Płód cierpi podczas aborcji? - Pewnie cierpi. Im jest mniejszy - tym chyba mniej. Nie wiemy dokładnie, w jakim stopniu rozwój systemu nerwowego przekłada się na odczuwanie bólu. Hejt zawarty w komentarzach pod tym artykułem skierowany przeciw rodzicom dziecka uważam za niegodny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @ndjamena tylko w jednym przyznam ci rację, hejt w komentarzach skierkowanych przeciwko rodzicom wydaje ci się niegodny. fakt, oni już są dość skrzywdzeni.. ale ku... na własne życzenie! ja również to co zrobili swojemu dziecku, pozwalając mu się rozwinąć, (by tak naprawdę bardziej cierpiało) nazwę okrucieństwem. !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ndjamena nie boli jak się nie ma rozwiniętego układu nerwowego, no i są metody chemiczne
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @dk7000 Dopki sie nie jest samemu w takiej sytuacji, to nie wiadomo jak to jest. Nikt nie ma prawa osadzac, ani ich, ktorzy postapili w zgodzie ze soba, ani innych ludzi, ktorzy wybraliby wowczas aborcje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @lauray Jak nie ma rozwinietego ukladu nerwowego, to nie mozna stwierdzic jego wady. Na etapie pecherzyka sercowego nie mozna stwierdzic braku komory.
  już oceniałe(a)ś
  5
  6
  @ndjamena Połączenia między mózgiem a zakończeniami nerwowymi, pozwalające odczuwać ból, wykształcają się ok. 26. tygodnia. Wcześniej płód jest fizycznie niezdolny do odczuwania bólu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Przepraszam, wiem, że nie takie było zamierzenie Wyborczej, ale dla mnie to jest artykuł o sadyzmie. Jak można dobrowolnie pozwolić urodzić się istocie, która "miała zniekształconą głowę, nie otwierała oczu, nie było widać, by oddychała" i jeszcze być z tego dumnym?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  to jest artukuł o biednej chorej psychicznie kobiecie, religijnej, która z powodu przeżyć jeszcze bardziej zwariowała, wstyd, tak pokazywać tych ludzi, i to lekarka!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kolezanka tez musiala rodzic uposledzone w 4 miesiacu chociaz chciala usunac ale zanim te wszystkie badania byly zrobione bylo juz za pozno na bezproblemowe usuniecie. Usmiercono ten plod , dostala infuzje i tez sie o malo nie wykonczyla. To juz nie ma za duzej roznicy jaki to porod z tym ze ta kobieta z artykulu ryzykowala zycie , jako lekarka mogla sobie eksperymentowac ktos inny by sie wykonczyl. To tez takie polskie katolickie meczennictwo niektory tak lubia , moze i dadza sie operowac bez narkozy no bo nowoczesna medycyna to grzech pewnie.
  @annamaria123456 racja, brawo za sensowną wypowiedź
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ciąża i poród to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety, czego się jednak nie robi dla ukochanego, długo wyczekiwanego dziecka. Jednak w momencie, gdy okazuje się, że dziecko nie ma szans na przeżycie, całe to oczekiwanie i poświęcanie się przestaje mieć sens, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Lepiej oszczędzić cierpienia sobie i temu dziecku póki jest zarodkiem
  @delfina77 Tylko że kiedy jest zarodkiem, nie da się wykryć wielu wad lub diagnoza (jak tutaj) może się okazać błędna... Koniec końców, zawsze jest to dramat i ogromnie szanuję decyzję tego małżeństwa, by podejść do tematu z wiarą i spokojem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Łono matki to nie fabryka, decyzja należy do rodziców i to oni powinni decydować KAŻDORAZOWO. Żadnych nowych ustaw, zakazów i nakazów!!!
  @filiprem Zgadza się! Ale teŻ i potem NIE WYCIĄGAĆ RĘKI PO POMOC OD CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA!
  już oceniałe(a)ś
  6
  6
  Dla niedouczonego dziennikarza gazety wyborczej zamieszczam Fazy rozwoju człowieka Okresy ontogenezy człowieka W pediatrii ( medycynie wieku rozwojowego ) wyróżni ono następujące okresy rozwojowe : I okres prenatalny ( wewnątrzłonowy, śródmaciczny ) – trwa 38 – 42 tygodni życia płodowego ( średni czas trwania ciąży wynosi 280 dni ). Wyróżnia się w nim dwie fazy : zarodkową ( do 8 tygodnia życia ) i płodową ( 9 – 40 tygodni ) II okres postnatalny ( pozamaciczny ) z następującymi podokresami : 1.noworodkowym – pierwsze 28 dni życia 2.niemowlęcym – 1 rok życia 3.wczesnego dzieciństwa ( poniemowlęcym ) – 2-3 rok życia 4.przedszkolnym – 4-6 rok życia 5.szkolnym – 7 – 15 rok życia -faza obojętnopłciowa ( 7 – 10/12 rok zycia ) -faza dojrzewania płciowego ( 10/12 rok życia – 15/16 rok życia ) 6.młodzieńczym – 16 - 20 rok życia 7.dojrzałości – 20/25 – 40/50 rok życia 8.starzenia się – od 40/50 rok życia, indywidualnie różnie W fazach rozwoju człowieka nie ma takiej fazy jak dziecko nienarodzone, czy to tak trudno zajrzeć do jakiś źródeł, żeby napisać artykuł bez bredni o dziecku nienarodzonym.
  @alex_hildemberg Język potoczny różni się od medycznego. Artykuł nie ma charakteru naukowego. Kiedyś, jak siostra mi powiedziała, że jest w ciąży, to obliczyłem i powiedziałem jej, że w tej chwili ma w brzuchu gastrulę. Obraziła się na mnie i odpowiedziała, że ma dziecko. Po jakimś czasie to zrozumiałem, czego i Tobie życzę.
  już oceniałe(a)ś
  86
  82
  @alex_hildemberg Obawiam się, że za jakiś czas w najjaśniejszej Plosce pod katoloprzewodnictwem w medycynie takie informacje zostaną usunięte z podręczników.
  już oceniałe(a)ś
  99
  34
  to są wszystko ludzie bardzo religijni, do tego przekonani o własnej wyjątkowości i ważności. Nie rozumiem tej fascynacji ciąża i to w przypadku uszkodzonego płodu. Moja matka np. bardzo mnie kochała, ale nigdy nie była zafascynowana byciem w ciąży, to jakaś jednak niezdrowa tendencja. Kobiety, które same sprowadzają się do roli inkubatora. A te "dzieci" bez mózgu, ostatnio są prowadzone badania nad życiem kulturalnym społeczeństwa orek (tak, orki), odkrywa się inteligencje zwierząt, ich życie emocjonalne. Naprawdę nie jesteśmy jakimiś wybrańcami boga w kosmosie!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0