Fot. THOMAS PETER / Reuters
1 z 10
Czerkiesi wywodzą się z regionu Północnego Kaukazu. Zostali zdziesiątkowani i przepędzeni w trakcie XIX-wiecznych kampanii carskich. Sprzeciwiając się organizacji Olimpiady w Soczi, protestują przeciwko rozgrywaniu igrzysk na cmentarzysku ich przodków. Wielu Czerkiesów domaga się, by śmierć ich dziadków została w końcu uznana za akt ludobójstwa.
Na zdjęciu: Ais Tlyf siedzi w swoim domu w Tkhagapsh, leżącym w regionie Soczi. Jak mówi - jego przodkowie wraz z innymi klanami osiedlili się w tym miejscu w 1872 roku. Tkhagapsh jest jednym z niewielu osiedli w regionie Soczi, które zamieszkują głównie Czerkiesi.
Fot. THOMAS PETER / Reuters
2 z 10
Ostatni mieszkańcy Tkhagapsh, którzy zajmują się hodowlą zwierząt: Indris Chachukh (z lewej) i Zoja Chachukh (z prawej).
Fot. THOMAS PETER / Reuters
3 z 10
82-letnia Ashirkhan Chachukh, przy kórej siedzi jej 4-letnia prawnuczka, Saira mówi: "Igrzyska Olimpijskie mnie nie interesują, nie uczestniczę w nich w żaden sposób. Jedynym moim życzeniem jest, aby odbyły się w spokoju. Broń Boże! Tylko żadnej wojny! Wtedy wszystko będzie w porządku!"
Fot. THOMAS PETER / Reuters
4 z 10
Były radziecki korespondent wojskowy i pisarz Madin Chachukh boi się, że Czerkesi mogą stracić swoją kulturę: "Największym zagrożeniem dla takiego małego narodu jak nasz, jest utrata własnego języka i w konsekwencji całej kultury. Naprawdę jest nas bardzo niewielu. Chcielibyśmy, aby rząd dał nam pieniądze na ochronę naszego dziedzictwa. Jego strata byłaby prawdziwą tragedią".
Fot. THOMAS PETER / Reuters
5 z 10
Na tym zdjęciu Madin Chachukh ogląda próbę zespołu tanecznego miejscowych dzieci. Jak sam mówi: "Boję się, że nasza kultura może w końcu całkiem zaniknąć, dlatego staramy się zrobić wszystko, co możemy, aby opóźnić ten proces".
Fot. THOMAS PETER / Reuters
6 z 10
Chłopcy w tradycyjnych strojach patrzą zza kulis na widownię przed występem dla diaspory Czerkiesów, która odwiedziła miejscowość Bolszoj Kiczmaj.
Fot. THOMAS PETER / Reuters
7 z 10
Muzarbek Teshu pracuje w swojej pasiece w Tkhagapsh. Według niego produkcja miodu była jednym z głównych zajęć Czerkiesów w przeszłości. Sam utrzymuje się z własnej produkcji wina i z pasieki, którą odziedziczył po ojcu.
Fot. THOMAS PETER / Reuters
8 z 10
Pisarz Madin Chachukh przechodzi obok jednego z charakterystycznych dla Czerkiesów magazynów, stawianych na czterech palach.
Fot. THOMAS PETER / Reuters
9 z 10
Charakterystyczne czerkieskie ozdoby na ścianie budynku w miejscowości Tkhagapsh.
Fot. THOMAS PETER / Reuters
10 z 10
Czerkiescy mężczyźni ubrani w tradycyjne stroje podczas ceremonii powitania członków diaspory, którzy przyjechali do miejscowości Golovinka. Diaspora czerkiesa zamieszkuje m.in. Syrię, Liban, Jordanie, USA i Turcję.
Wszystkie komentarze