Pokojowi nobliści w Warszawie. Wałęsa: Mój udział był zagrożony, wysiadły mi baterie w rozruszniku

red
21.10.2013 11:15 , aktualizacja 27.11.2019 13:08
Lech Wałęsa (Nagroda w 1983 r.). Przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej wsierpniu 1980 r. Doprowadził do powstania pierwszego w krajach bloku sowieckiego niezależnego związku zawodowego NSZZ 'Solidarność'. Nagrodzony za dążenie do rozwiązania problemów w kraju poprzez negocjacje i współpracę bez przemocy. Prezydent Polski w latach 1990-95.
Jeszcze w poniedziałek w TVP Info Wałęsa powiedział, że jego udział w szczycie był zagrożony ze względu na kłopoty z rozrusznikiem serca. - Padły mi baterie, natychmiast trzeba było ciąć i wymieniać urządzenie - opowiadał.

Fot. Joel Ryan / Joel Ryan/Invision/AP

Lech Wałęsa (Nagroda w 1983 r.). Przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej wsierpniu 1980 r. Doprowadził do powstania pierwszego w krajach bloku sowieckiego niezależnego związku zawodowego NSZZ 'Solidarność'. Nagrodzony za dążenie do rozwiązania problemów w kraju poprzez negocjacje i współpracę bez przemocy. Prezydent Polski w latach 1990-95. Jeszcze w poniedziałek w TVP Info Wałęsa powiedział, że jego udział w szczycie był zagrożony ze względu na kłopoty z rozrusznikiem serca. - Padły mi baterie, natychmiast trzeba było ciąć i wymieniać urządzenie - opowiadał.
  • Lech Wałęsa (Nagroda w 1983 r.). Przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej wsierpniu 1980 r. Doprowadził do powstania pierwszego w krajach bloku sowieckiego niezależnego związku zawodowego NSZZ 'Solidarność'. Nagrodzony za dążenie do rozwiązania problemów w kraju poprzez negocjacje i współpracę bez przemocy. Prezydent Polski w latach 1990-95.
Jeszcze w poniedziałek w TVP Info Wałęsa powiedział, że jego udział w szczycie był zagrożony ze względu na kłopoty z rozrusznikiem serca. - Padły mi baterie, natychmiast trzeba było ciąć i wymieniać urządzenie - opowiadał. - miniatura
  • Frederik Willem de Klerk (Nagroda w 1993 r.).
Ostatni biały prezydent RPA. Wraz z Nelsonem Mandelą nagrodzony za działania na rzecz zakończenia apartheidu i stworzenia demokracji w Republice Południowej Afryki. De Klerk w1990 r. warunkowo zwolnił z więzienia Mandelę odsiadującego karę dożywocia. Zalegalizował też Afrykański Kongres Narodowy, wyzwoleńczą organizację czarnoskórej
ludności. - miniatura
  • Mairead Corrigan Maguire (na zdjęciu) oraz Betty Williams (Nagroda w 1976 r.).
Nagrodzone za wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania krwawego konfliktu religijnego w Irlandii Północnej. Założycielki Północnoirlandzkiego Ruchu Pokoju (później: Wspólnoty Ludzi Pokoju).
Zorganizowały marsz dla pokoju, w którym ulicami Belfastu przeszło 10 tys. kobiet katoliczek i protestantek.
Zdjęcie zrobiono podczas rozprawy Sądu Najwyższego w Izraelu, który ostatecznie potwierdził wydalenie nobliski z kraju i objęcie jej dziesięcioletnim zakazem przyjazdu do Izraela. Mairead Corrigan Maguire wielokrotnie protestowała wobec polityki Izraela wobec Palestyńczyków oraz blokady handlowej Strefy Gazy. - miniatura

Najnowsze galerie