W wawelskiej katedrze tuż przed koronacją na króla Polski Jana III Sobieskiego odbył się pogrzeb dwóch poprzednich władców - Jana Kazimierza Wazy i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jan Kazimierz po abdykacji w 1668 r. ostatnie lata spędził w paryskim opactwie Saint-Germain-des-Prés, gdzie zmarł 16 grudnia 1672 r. Wiśniowiecki zmarł 10 listopada 1673 r., w przeddzień bitwy pod Chocimiem, w której Sobieski pokonał Turków. Zgodnie z tradycją koronację nowego władcy poprzedzał pochówek poprzedników. Sobieski czekał z tym dwa lata, ponieważ podczas wojny z Turcją chciał nadal być hetmanem wielkim, a w przypadku koronacji musiałby ten urząd zwolnić.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sny Jana III Sobieskiego o dynastii
Napoleon zniósł we Francji kalendarz republikański i przewrócił gregoriański. Nastąpiło to dnia 11 nivôse, co odpowiadało 31 grudnia. Kalendarz rewolucyjny został wprowadzony 5 października 1792 r. przez Konwent, najwyższe ciało prawodawcze Rewolucji Francuskiej. Lata liczone były od 22 września 1792 r. - dnia ustanowienia republiki. Miesiące, choć liczyły po 30 dni, nie pokrywały się więc z tradycyjnymi. Nazywały się od zjawisk przyrodniczych lub prac wykonywanych przez lud: vendémiaire (winobranie), brumaire (mglisty), frimaire (mroźny), nivôse (śnieżny), pluviôse (deszczowy), ventôse (wietrzny), germinal (kiełkowanie), floréal (kwiatowy), prairial (łąkowy), messidor (żniwny), thermidor (gorący), fructidor (owocowy).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Uważano ją za dziwkę albo świętą. Marianna symbolizowała wolność lub zbrodniczą anarchię ludu
W willi inżyniera Henryka Zaremby w Łączkach niedaleko Lwowa zamordowana została jego 17-letnia córka Elżbieta - młodszy brat Staś znalazł ją w łóżku z poranioną głową. O morderstwo została oskarżona Margerita (Rita) Gorgonowa, guwernantka Elżbiety i Stasia, a zarazem kochanka ich ojca, z którym miała trzyletnią córkę Romanę. W kwietniu 1932 r. rozpoczął się jej proces, którym ekscytowała się cała Polska, a prasa brukowa jeszcze przed wyrokiem uznała Gorgonową za winną. Sąd skazał ją na śmierć, ale wyrok został skasowany, m.in. z powodu odrzucenia wniosków dowodowych obrony. Rok później w kolejnym procesie (w międzyczasie Gorgonowa urodziła drugą córkę Zaremby) zapadł wyrok 8 lat więzienia. Na wolność wyszła 3 września 1939 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ritę Gorgonową, guwernantkę oskarżoną o morderstwo córki pracodawcy i kochanka, opinia publiczna skazała, zanim jeszcze stanęła przed sądem
Nad rozwikłaniem tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej brytyjski i francuski wywiady pracowały bez rezultatu od końca lat 20. W 1929 r. na Uniwersytecie Poznańskim zorganizowano kurs kryptologii, na który uczęszczali najzdolniejsi studenci matematyki z tej uczelni, m.in. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - wychowankowie prof. Zdzisława Krygowskiego, znanego matematyka ze Lwowa. Wkrótce stali się oni filarami Biura Szyfrów polskiego wywiadu. Kod złamał Rejewski, m.in. dzięki informacjom o budowie Enigmy przekazanym przez Francuzów, którzy uważali je za bezwartościowe. Rok później Polacy mieli już swoją maszynę, dzięki której odczytywali korespondencję niemiecką. Nie było to jednak proste, bo Niemcy stale udoskonalali Enigmę i sposoby szyfrowania.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Na czym polegała słabość Enigmy?
AC/DC - "Can I sit Next To You Girl" (1973)
W Checkers Club w Sydney swój pierwszy koncert zagrał australijski rockowy zespół AC/DC. Powstał zaledwie miesiąc wcześniej, gdy na ogłoszenie w prasie 20-letniego gitarzysty Malcolma Younga oraz jego dwóch kolegów - perkusisty Colina Burbescema i basisty Larry’ego Kriedta odpowiedział wokalista Dave Evans. Do zespołu dołączył też brat Malcolma - Angus. Tak zaczęła się trwająca do dziś kariera zespołu. W marcu 1974 r. nowym wokalistą grupy został Bon Scott, nadając jej utworom charakterystyczny krzykliwy styl. Po jego śmierci w 1980 r. zastąpił go Brian Jones, który śpiewa w AC/DC do dziś. Z pierwszego składu w zespole występuje tylko Angus Young, Malcolm wycofał się w 2014 r. po udarze mózgu. Zastąpił go bratanek Stevie Young. Zespół wciąż z powodzeniem koncertuje na całym świecie.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze