Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedsiębiorstwa Polonijno-Zagraniczne (PPZ) zakładane w PRL-u od 1976 r. stanowiły w bloku państw wschodnich unikatowy przypadek ponadnarodowej, niepaństwowej działalności gospodarczej. Celem badań jest uchwycenie społecznych i ekonomicznych skutków funkcjonowania firm polonijnych na tle przyspieszających u schyłku realnego socjalizmu procesów globalizacji, transformacji gospodarczej i dokonujących się wówczas przemian społecznych.

Osoby, które zechciałyby opowiedzieć o swojej aktywności w firmach polonijnych jako ich właściciele, pełnomocnicy czy pracownicy, proszone są o kontakt z dr. Jakubem Gałęziowskim: e-mail j.galeziowski@uw.edu.pl; tel. 514 966 659.

Projekt „Wyłom w systemie. Firmy polonijne 1976-1994" realizowany jest na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wiedeńskim w ramach programu „Mozart" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.