Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cypora Jabłoń tylko na chwilę wydostała się z getta, by u szkolnej koleżanki Ireny Zawadzkiej zostawić pod opieką swoją córkę Rachelę. Gdy Cypora połykała cyjanek w drodze do obozu zagłady w Treblince, Rachela otrzymała nową tożsamość, która pozwoliła jej przeżyć.

Józef Rutkowski wrócił do domu po dziesięciu latach wojennej tułaczki. Obóz koncentracyjny przeżył dzięki temu, że był rolnikiem - za dnia zbierał nasiona zbóż i chwastów, a nocą mielił w młynku własnoręcznie wykonanym z kamieni.

Maria Marcinkowska przedostała się z Syberii do tworzącej się armii Berlinga. Jako żołnierka II Kompanii Fizylierek przeszła cały szlak bojowy od Lenina do Berlina.

To tylko kilka opowieści, które zebrała młodzież biorąca udział w projekcie Re:memory. Wykorzystując zróżnicowane narzędzia, uczennice i uczniowie przedstawi lokalne dziejące się w latach 1918-1948 w ich okolicy.

Uczestnicy przyjrzeli się mechanizmom społecznym związanym z dyskryminacją, wykluczeniem, nastrojami nacjonalistycznymi, rozwojem nazizmu, antysemityzmem, przesiedleniami, propagandą. Uczniowie duży nacisk położyli także na krytyczną analizę źródeł, procesów i mechanizmów, które można zaobserwować również współcześnie. Efektem są multimedialne reportaże, w których przygotowaniu pomogła wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatów z dziennikarzami regionalnymi.

Odnośniki do najlepszych dziesięciu reportaży publikujemy poniżej:

„Zimne piekło czyli droga po lepsze jutro” - Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu       

„Józef Rutkowski – więzień 60674” - Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Marzeninie

„Żydowska historia Starego Fordonu” - Zespół Szkół Budowlanych im. J. Gagarina w Bydgoszczy

„Konflikt miast” - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

„Nasze spotkanie z Tragedią Górnośląską” - Technikum TEB Edukacja w Tychach

„Michał Pasierbiewicz – (nie)znany bohater Trzebińskiej historii” - Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini

„Zbrodnia w Wawrze 27 grudnia 1939 roku” - I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Emanuela Bułhaka

„Przyjaźń w czasach ludobójstwa” - II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

„Tu był młyn” - Szkoła Podstawowa w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie

„Zapomniany sprawiedliwy. Stefan Sendłak” - Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu           

Zobacz więcej informacji na stronie Szkoły Tolerancji.

Program zrealizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej. Partnerem projektu była Fundacja „Gazety Wyborczej”. Program wspierała finansowo Fundacja EVZ Pamięć - Odpowiedzialność - Przyszłość.

Partnerzy i sponsorzy programu 'Re:memory - multimedialne historie lokalne'Partnerzy i sponsorzy programu 'Re:memory - multimedialne historie lokalne' Fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.